» »

Delo od doma počasi zamira

1 2 3
4
»

Moe_Lester ::

Jaz sem imel v ekipi razlicne ljudi - od takih, ki so prisli sami vprasat, ko jim kaj ni bilo jasno, do takih, ki so tiho poskusali sami nekaj razresit (butanje z glavo ob steno) in takih, ki so ob tem vsaj preklinjali :)) Ko smo delali od doma, je bilo povsem nemogoce pravocasno pomagati drugi in tretji skupini, ogromno casa je slo v nic ze neposredno pri iskanju "resitve", vseh popravkov po code reviewih, potem pa se posredno zaradi "priucene" slabe prakse.


A nimate sistema za redno spremljanje rezultatov, statusa projektov, kakšnega dnevnega poročanja.

Kako ste pa v pisarni hitro ugotovili, da je treba nekomu pomagati?

Ce si samo izvajalec, verjamem da ne vidis nobene prednosti, ce bi pa bil odgovoren za output, bi pa razmislil o tem ali je res situacija tako crno-bela, da je samo en nacin dela edini zvelicani.


Osebno sicer delam na pozicijah, kjer sem direktno odgovoren za output. Tudi del kompenzacije je odvisen doseženih ciljev (vesting in nagrade za uspešnost), tako, da mi je v interesu biti produktiven. Nisem pa nikjer napisal, da je remote delo edina prava možnost.

Zaradi mene lahko firme zahtevajo delo v pisarnah, ampak ne se slepiti, da je to kakorkoli povezano z učinkovitostjo poslovanja ali skrbjo za zaposlene.

Ahim ::

Moe_Lester je izjavil:

Jaz sem imel v ekipi razlicne ljudi - od takih, ki so prisli sami vprasat, ko jim kaj ni bilo jasno, do takih, ki so tiho poskusali sami nekaj razresit (butanje z glavo ob steno) in takih, ki so ob tem vsaj preklinjali :)) Ko smo delali od doma, je bilo povsem nemogoce pravocasno pomagati drugi in tretji skupini, ogromno casa je slo v nic ze neposredno pri iskanju "resitve", vseh popravkov po code reviewih, potem pa se posredno zaradi "priucene" slabe prakse.


A nimate sistema za redno spremljanje rezultatov, statusa projektov, kakšnega dnevnega poročanja.

Kako ste pa v pisarni hitro ugotovili, da je treba nekomu pomagati?

Ce si samo izvajalec, verjamem da ne vidis nobene prednosti, ce bi pa bil odgovoren za output, bi pa razmislil o tem ali je res situacija tako crno-bela, da je samo en nacin dela edini zvelicani.


Osebno sicer delam na pozicijah, kjer sem direktno odgovoren za output. Tudi del kompenzacije je odvisen doseženih ciljev (vesting in nagrade za uspešnost), tako, da mi je v interesu biti produktiven. Nisem pa nikjer napisal, da je remote delo edina prava možnost.

Zaradi mene lahko firme zahtevajo delo v pisarnah, ampak ne se slepiti, da je to kakorkoli povezano z učinkovitostjo poslovanja ali skrbjo za zaposlene.

Meses taske (= "na cemer se dela takrat") in mikro zadeve mentoriranje, usmerjanje (= za kar ni konkretnega taska, pac sproti).

Kako ugotovis da je res bolj smsielno svoje prekinit in nekomu pomagat, ker bo agregatno vec narejenega kot ce bi cloveka pustil da se sam muci in naredi narobe, kasneje pa se enkrat popravljat? Ne vem kako naj na to odgovorim, menda pac ves ... ce pa ne ves pa pac ne?

Seveda je to zelo povezano z ucinkovitostjo zaposlenih, posledicno pa tudi poslovanja. Tudi ljudje mislim da so veseli ce ne zabijejo cel dan za napacno izvedbo, ki jo bo na koncu nekdo skritiziral in jo bo treba popravljat in bo zamujen rok, ampak jim nekdo prej razlozi kako se boljse lotiti problema. Mogoce irelevantno ce imas cel team superstarjev ...

Moe_Lester ::

Še vedno nisi povedal kako veš, da moraš prekiniti svoje delo in pomagat sodelavcu. Sori, ampak "če pa ne veš pa pač ne veš" ni ravno dober odgovor.

Jaz ti lahko napišem precej natančno kako to vem pri sodelavcih na drugem koncu sveta:

- Na Slacku imamo npr. "standup" bota. V ponedeljek napišemo kaj je fokus tedna, v petek napišemo 5 vrstic strukturiranega povzetka. Če vidiš, da nekdo 2 tedna zapored piše isto, je mogoče čas, da malo bolj podrobno pogledaš stanje.
- V Asani imamo taske na katerih se dela. Če vidim, da nekdo ne updata taskov par dni, da je "last activity" enkrat 3 dni nazaj, da so komentarji pod taski čudn, je čas, da pogledaš podrobno.
- Enkrat na teden imamo team call kjer se pogovarjamo, gremo čez projekte, rešimo težave, ki jih je mogoče async težje rešiti. Dodatno imamo video konference po potrebi za posamezne projekte (redko sicer).
- Na slacku imamo kanale za posamezne oddelke in znotraj tega tudi začasne kanale za posamezne večje projekte kjer se vidi aktivnost.
- Na slacku se pogovarjamo nasplošno, o delu in včasih tudi o kakšnih drugih zadevah, kjer precej dobro vidiš kakšen je pulz ekipe.

Kaj več bi lahko naredil, če bi delal z nekom osebno, v pisarni?

LeQuack ::

Osebno je lažje ekstrovertom priti do pozicije moči, zato ne marajo elektronski pogovorov.
Quack !

Buggy ::

Pri nas je frekvenca sprememb od stranke lahko tudi na dnevni bazi, vcasih celo na urni. Naceloma so vsi taski na tedenskih sestankih usklajeni in pod kontrolo. Daljsi taski (teden ali vec) se tudi strukturirano vodijo preko internega sistema (homemade by firma) s plani in ocenami efforta, kamor se dopisuje vse kar morajo tisti, ki delajo na tem tasku tudi vedeti. Se pa vseeno tekom razvoja porodijo kaksni dvomi, ki pa se jih hitreje razresi kar cez mizo 1na1 in ne rabis nikomur utrujat in ga cakat.

Sicer pa ima vsak team svoj pristop in kot sem rekel ne zagovarjam nobenega nacina dela bolj kot drugega. Pri nas tudi ko smo bili vsi remote ni bilo tezav. Uveljavljeno je pravilo hibridnega dela in ne kaze da bo kej drugace. Taski, plani, deadline-i in vsa komunikacija (vec office lokacij) preko MS teamsov (ja vem jeba - a to je politika multinacionalke), za naloge in spremljanje/spreminjanje statusov pa se ze zaradi legacy projekta (dokaj star) in testinga zaenkrat uporablja kar bugzillo.

Skratka. Delo od doma je stvar posameznika in firme ce je temu naklonjena. Nekaterim bolj ustreza kot drugim. S stalisca nasega projekta ni tezav ne v enem ne drugem koncu. Osebno bi se upal trditi, da smo na nasem projektu od doma dosti bolj agilni, ce je kaksna eskalacija lahko vedno vskocimo.

Sam osebno... vedno doma nebi bil vec :P

Moe_Lester ::

Se pa vseeno tekom razvoja porodijo kaksni dvomi, ki pa se jih hitreje razresi kar cez mizo 1na1 in ne rabis nikomur utrujat in ga cakat.


Ampak, dokazano je, da je takšno "cukanje za rokav" izjemno moteče in drago za firme.

En članek na to temo: https://www.talkboxbooth.com/post/shock...

Some Statistics
- The average worker wastes 60 hours every month due to workplace distractions
- A third of employees are distracted at work for a total of up to three hours a day
- 56 Interruptions a day for the average employee
- 80% of interruptions at work are considered trivial
- 60% or less of work time is actually spent productively. Interruptions cause employees to take 27% more time to complete a task, commit up to twice as many errors and experience twice the anxiety.

Kako rešujete te probleme?

Buggy ::

Generalno gledano se strinjam. Smo pa dokaj senior team, kjer za vsak drek res ne bos provociral sodelavca, razen ce ni zadaj hidden agenda :D

Ko dobimo juniorje, pa je stvar drugacna ampak seveda razumljiva.

Ahim ::

Moe_Lester je izjavil:

Še vedno nisi povedal kako veš, da moraš prekiniti svoje delo in pomagat sodelavcu. Sori, ampak "če pa ne veš pa pač ne veš" ni ravno dober odgovor.

Jaz ti lahko napišem precej natančno kako to vem pri sodelavcih na drugem koncu sveta:

- Na Slacku imamo npr. "standup" bota. V ponedeljek napišemo kaj je fokus tedna, v petek napišemo 5 vrstic strukturiranega povzetka. Če vidiš, da nekdo 2 tedna zapored piše isto, je mogoče čas, da malo bolj podrobno pogledaš stanje.
- V Asani imamo taske na katerih se dela. Če vidim, da nekdo ne updata taskov par dni, da je "last activity" enkrat 3 dni nazaj, da so komentarji pod taski čudn, je čas, da pogledaš podrobno.
- Enkrat na teden imamo team call kjer se pogovarjamo, gremo čez projekte, rešimo težave, ki jih je mogoče async težje rešiti. Dodatno imamo video konference po potrebi za posamezne projekte (redko sicer).
- Na slacku imamo kanale za posamezne oddelke in znotraj tega tudi začasne kanale za posamezne večje projekte kjer se vidi aktivnost.
- Na slacku se pogovarjamo nasplošno, o delu in včasih tudi o kakšnih drugih zadevah, kjer precej dobro vidiš kakšen je pulz ekipe.

Kaj več bi lahko naredil, če bi delal z nekom osebno, v pisarni?

Ja ko zacne nekdo sprasevat/govorit nesmisle (glede na trenuten task), ko zacne pretirano komentirat v monitor itd. Res si nisem mislil da si tako lesen, da ti moram navajat konkretne primere kako to izgleda pri par konkretnih ljudeh. Pri kom drugem bi morda izgledalo drugace, zato nisem zelel s konkretnimi primeri. Ljudje so razlicni in samo (manjsi) del jih je pripravljen v pravem trenutku samoiniciativno vprasat - podobno kot na faksu.

Primerjaj zdaj okolje, ki si ga navajen ti (z odzivnim rokom 2 tedna 8-O ) s tem, ki ga opisujem jaz (ce nekdo dela bedarije, potem zagotovo ne traja dva tedna da se to popravi, ampak je evidentno v sekundah, minutah ali kvecjemu urah brez da naredis karkoli drugega kot da si med svojim delom se malo pozoren na dogajanje okrog sebe).

S Slackom nic narobe; enako je pri nas (od "sluzbenih" kanalov pa do tistih za nesluzbene zadeve), ampak nic od tehnologije, ki smo jo sprobali ne omogoca da enako ucinkovito opazis da se je nekdo zaplezal, da rabi pomoc, itd. Pa na Slacku je vsebina ze enkrat filtrirana, ker - kot ste ze sami pogruntali - je mozno gledat za nazaj.

Moe_Lester ::

Primerjaj zdaj okolje, ki si ga navajen ti (z odzivnim rokom 2 tedna 8-O ) s tem, ki ga opisujem jaz (ce nekdo dela bedarije, potem zagotovo ne traja dva tedna da se to popravi, ampak je evidentno v sekundah, minutah ali kvecjemu urah brez da naredis karkoli drugega kot da si med svojim delom se malo pozoren na dogajanje okrog sebe).


Ne vem sicer kje si videl odzivni čas 2 tedna, v naslednjih alinejah je precej primerov dnevne komunikacije. V nobeni od 3 firm kjer delam ni pretirane potrebe po bolj pogosti komunikaciji, je pa frekvenca seveda lahko različna od primera do primera.

Ja ko zacne nekdo sprasevat/govorit nesmisle (glede na trenuten task), ko zacne pretirano komentirat v monitor itd. Res si nisem mislil da si tako lesen, da ti moram navajat konkretne primere kako to izgleda pri par konkretnih ljudeh. Pri kom drugem bi morda izgledalo drugace, zato nisem zelel s konkretnimi primeri. Ljudje so razlicni in samo (manjsi) del jih je pripravljen v pravem trenutku samoiniciativno vprasat - podobno kot na faksu.


Kako začne spraševati nesmisle, če si napisal, da noče nič vprašat? Nesmisle lahko sprašuješ tudi na slacku.

To, da gledaš zaposlenim v monitor je pa milo rečeno creepy. Mikro management na vrhuncu. To je na nivoju remote firm, ki delajo zaposlenim random screenshote desktopa.

kanarin ::

Distractioni so lahko tako v pisarni (sodelavci) kot doma (družina, sosedi). Če imaš doma mir oz si cel sam je to super za delovni fokus. Sicer pri nas je tudi v pisarni mir, saj sem ponavadi sam ali je kvečjemu samo en sodelavec (skupno nas je šest). Mi imamo še vedno isti režim od časov Covida, v pisarni moraš biti obvezno samo 1x tedensko, lahko si tudi večkrat ampak skoraj noben tega ne prakticira (vsi rajši delajo(mo) doma, če le lahko). Velika prednost dela od doma je ta, da te ne more motiti vsakdo ki ima 5 minut časa in misli da je njegova zadeva oz težava najpomembnejša na svetu (beri - ti pride dihat za ovratnik). So seveda tudi slabe strani, recimo tisti ki zabušava v pisarni bo pri delu od doma ziher še toliko bolj. Je pa razlika da v pisarni mu lahko vsaj težiš, pri delu od doma pa si lahko vesel, če se sploh odzove.

Sicer kar se na splošno tiče komunikacije oz timskega dela je bil glavni "game changer" brez dvoma uvedba MS Teams (ad-hoc takoj ob začetku Covida). Četudi smo vsi prisotni v pisarnah je še vedno bolj koristno in produktivno sestankovati na Teamsih kot v živo. Ker konec koncev vsak lahko šera svoj zaslon oz lahko dela karkoli na svojem compu, dela online zapiske itd itd. Sestanki v živo (predvsem tehnične oz operativne narave) danes izpadejo prav arhaično. Poleg tega je (vsaj pri nas) vse manj takih sestankov, ko so prisotni samo sodelavci iz firme. tako da to že v štartu odpade.

Pavšalnega argumenta, da je delo na domu v splošnem manj produktivno kot v pisarni pa nikakor ne sprejmem. Sicer pa naj to ocenjujeo v vsaki firmi posebej in temu ustrezno poskrbijo za optimalen režim dela.

Buggy ::

Jaz pa ne razumem, kako nimate nekih metrik oz rokov kaj je od koga delo in kdaj ga mora opravit. Pred vsakim novim taskom se naredi estimacija efforta in delo mora biti vsaj do takrat opravljeno, ce ni bilo med tem opozorjeno na dodatne nepredvidene tezave. Kako potem pri vas furate PM?

Zimonem ::

Precej odvisno od narave dela. Če gre za razvoj tajski niso ravno merodajna reč , ker enostavno ne veš , koliko časa bo kakšna reč požrla cajta. Niti ne veš kaj potrebuješ. Integracija in support je pa ponavadi bolj jasna slika.
Dokumentacija je pa sploh svoja zgodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Buggy ::

Celoten effort s pribitki se oceni preden se poslje ponudbo na razpise, to je delo vsakega odgovornega v teamu.
Ce je team vecji je to kljucna informacija za PM za se pogaja za ceno oz. se sploh odloca za prijavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

5ygmq ::

Zimonem je izjavil:

Če gre za razvoj tajski niso ravno merodajna reč , ker enostavno ne veš , koliko časa bo kakšna reč požrla cajta

Se vedno so lahko tudi open-end taski, toliko, da se vidi, kaj se sploh dogaja, ne da je vse megla? Ampak tudi v razvoju verjetno 'kabel' ni brez omejitev? Sicer zelo zanimiv razvoj, brez estimacij.

PS: Ne se cuditi, da ne poznam in sem moral preveriti, open-end ne pomeni nicesar v tem kontekstu - without deadline bi bil ustrezen.

Buggy, ce se ne bi (dolgorocno neuspesno) skrival pred troli / doxerji / znanci, bi te vprasal, ce si se kalil v kaksnih (naj)vecjih slovenskih firm it industrije :D

Buggy ::

Kalil sem se pri Rudiju na friday morning speachih 20 let nazaj...to ti da vedeti vse ce si iz te branze.

Extra mile pa te scene ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Buggy ::

Karkoli. HSL je bil takrat kar dober inkubator profilov, Rudi pa vizionar. Se spomnim ko nam je 20 let nazaj govoril o tem kako bomo fotografije uplodal instant v cloud ;)

to je bil cas regle...nic ne skrivam BTW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

5ygmq ::

Ah, ja, prevec nedolocljivo je bilo, skrivati se moram jaz, me nekaj ljudi tu ne prenasa organsko najbolj ze nekaj let. Po drugi strani, pa ce kaksno orenk bedarijo bleknem ali da ni v skladu z okoliscinami, da kdo ne javi, da si delam sramoto tu :D

Buggy ::

Ni panike sploh. Ti se srecujes s trenutnimi problemi delodajalca s pricakovanji in mi je vsec da si opazil, da zadeve niso enoznacne, sploh ko enkrat alpha kadru oderdis restrikcije, kar potegne za sabo lahko revolt po celi vertikali. Zavedanje uspesnosti projekta je bistvo. Ne me zdej na kriz pribit, ker sem moral tudi sam estimacije delat...samo 40% marza je vseen boljs, kot ce ni projekta (v multinacionalki se stejejo kadri po bandu). Ja naravna rast pa te bedarije v praksi niso izvedljive, pa ce se se tolk po kolenih tolces.
MS elitas (konkretno moj prijatelj) je dobl 50% vec normo prometa, katere je do letos z lahkoto dosegal...letos vo tezka pravi!

stara_sola ::

Mato989 je izjavil:

feryz je izjavil:

Saj vidite matota. On misli, da mu pripada da med delom zlaga cote in pospravlja stanovanje.
A je treba kaj dodati?



Kaka je razlika če doma zlagam cote in kuham kosilo ali pa v službi v loungu bluzim s sodelavci medtem ko oni pijejo kafe... jaz vidim z vidika delodajalca ISTI SHIT, z mojega vidika pa velik plus če naredim ono prvo...


Razlika je bistvena. Med sližbenim časom sam do 5x na dan grem na cigaret/kavo. Če ni nikogar na kavi, je to čas za pregledat mail-e ali samo na višjem nivoju premisliti trenuto pot razvoja. Slednje je bistveno lažje, ker se fizično oddališ od ekrana ter podrobnosti in specifik implementacije. Ko je več ljudi na odmoru, se večino časa pogovarjamo o izzivih. Na ta način izvem kaj se dogaja na drugih področjih ali oddelkih podjetja. Kdaj pogovor zaide tudi na osebne stvari, kar omogoča lažje razumevanje posameznika. Če recimo nekdo zadnji teden slabo spi, ker mu žena dela probleme, po vsej verjetnosti ne bo pisal na Slack.

Prednosti dela v pisarni v primerjavi z remote je mnogo, če le to zaposleni znajo dobro izkoristiti. V nasprotnem primeru gre po večini za nemotiviran ali nekompatibilen kader ali morda za slabo zasnovo službenega okolja. Hranjenje ob pisalnih mizah je tipični primer, ki ga lepo rešiš z namensko jedilnico ali sejno sobo/jedelnico za čas malice.

Slabost remote zaposlitve iz stališča zaposlenega je, da praktično konkurira s kadrom celega sveta. Pri tem so v veliki prednosti države z bistveno nižjimi stroški življenja. To sčasoma lahko pomeni, da bodo večino Slovenskih remote worker-jev zamenjali premnogi cenejši delavci iz drugih držav.

Zgodovina sprememb…

Moe_Lester ::

Če ni nikogar na kavi, je to čas za pregledat mail-e ali samo na višjem nivoju premisliti trenuto pot razvoja. Slednje je bistveno lažje, ker se fizično oddališ od ekrana ter podrobnosti in specifik implementacije.


Kako je to drugače kot pri delu od doma? Ko cote zlagaš ali greš tečt pa ne moreš razmišljati o delu?

Če recimo nekdo zadnji teden slabo spi, ker mu žena dela probleme, po vsej verjetnosti ne bo pisal na Slack.


Zakaj ne?

Slabost remote zaposlitve iz stališča zaposlenega je, da praktično konkurira s kadrom celega sveta. Pri tem so v veliki prednosti države z bistveno nižjimi stroški življenja. To sčasoma lahko pomeni, da bodo večino Slovenskih remote worker-jev zamenjali premnogi cenejši delavci iz drugih držav.


Slovenija je država z nižjimi stroški življenja. Res je, da konkuriramo kadrom iz celega sveta, ampak imamo tudi na izbiro podjetja iz celega sveta.

Res mi ni jasno zakaj bi se omejeval na 50 potencialnih delodajalcev, če lahko izbiram med nekaj 1000. Pa zakaj bi želel delati za 3 jurje neto, če lahko delam za 5x toliko. Že iz finančnega vidika mi ni jasno zakaj bi se kdo želel voziti na firmo.

Ahim ::

Moe_Lester je izjavil:

Primerjaj zdaj okolje, ki si ga navajen ti (z odzivnim rokom 2 tedna 8-O ) s tem, ki ga opisujem jaz (ce nekdo dela bedarije, potem zagotovo ne traja dva tedna da se to popravi, ampak je evidentno v sekundah, minutah ali kvecjemu urah brez da naredis karkoli drugega kot da si med svojim delom se malo pozoren na dogajanje okrog sebe).


Ne vem sicer kje si videl odzivni čas 2 tedna, v naslednjih alinejah je precej primerov dnevne komunikacije. V nobeni od 3 firm kjer delam ni pretirane potrebe po bolj pogosti komunikaciji, je pa frekvenca seveda lahko različna od primera do primera.

Ja ko zacne nekdo sprasevat/govorit nesmisle (glede na trenuten task), ko zacne pretirano komentirat v monitor itd. Res si nisem mislil da si tako lesen, da ti moram navajat konkretne primere kako to izgleda pri par konkretnih ljudeh. Pri kom drugem bi morda izgledalo drugace, zato nisem zelel s konkretnimi primeri. Ljudje so razlicni in samo (manjsi) del jih je pripravljen v pravem trenutku samoiniciativno vprasat - podobno kot na faksu.


Kako začne spraševati nesmisle, če si napisal, da noče nič vprašat? Nesmisle lahko sprašuješ tudi na slacku.

To, da gledaš zaposlenim v monitor je pa milo rečeno creepy. Mikro management na vrhuncu. To je na nivoju remote firm, ki delajo zaposlenim random screenshote desktopa.

Sorry, res se nimam volje pregovarjat s tabo. Vse sem jasno napisal ze v prvem sporocilu, ti se pa zelo mocno trudis "ne razumet". Mogoce si pa dejansko tako butast in ne gre le za pretvarjanje? 8-O

IgorCardanof ::

stara_sola je izjavil:

Mato989 je izjavil:

feryz je izjavil:

Saj vidite matota. On misli, da mu pripada da med delom zlaga cote in pospravlja stanovanje.
A je treba kaj dodati?



Kaka je razlika če doma zlagam cote in kuham kosilo ali pa v službi v loungu bluzim s sodelavci medtem ko oni pijejo kafe... jaz vidim z vidika delodajalca ISTI SHIT, z mojega vidika pa velik plus če naredim ono prvo...


Razlika je bistvena. Med sližbenim časom sam do 5x na dan grem na cigaret/kavo. Če ni nikogar na kavi, je to čas za pregledat mail-e ali samo na višjem nivoju premisliti trenuto pot razvoja. Slednje je bistveno lažje, ker se fizično oddališ od ekrana ter podrobnosti in specifik implementacije. Ko je več ljudi na odmoru, se večino časa pogovarjamo o izzivih. Na ta način izvem kaj se dogaja na drugih področjih ali oddelkih podjetja. Kdaj pogovor zaide tudi na osebne stvari, kar omogoča lažje razumevanje posameznika. Če recimo nekdo zadnji teden slabo spi, ker mu žena dela probleme, po vsej verjetnosti ne bo pisal na Slack.

Prednosti dela v pisarni v primerjavi z remote je mnogo, če le to zaposleni znajo dobro izkoristiti. V nasprotnem primeru gre po večini za nemotiviran ali nekompatibilen kader ali morda za slabo zasnovo službenega okolja. Hranjenje ob pisalnih mizah je tipični primer, ki ga lepo rešiš z namensko jedilnico ali sejno sobo/jedelnico za čas malice.

Slabost remote zaposlitve iz stališča zaposlenega je, da praktično konkurira s kadrom celega sveta. Pri tem so v veliki prednosti države z bistveno nižjimi stroški življenja. To sčasoma lahko pomeni, da bodo večino Slovenskih remote worker-jev zamenjali premnogi cenejši delavci iz drugih držav.


Zaenkrat se še ni za bat. Sposoben kader v Sloveniji je 10x boljši kot 99.9% kadra iz držav z nizkimi stroški življenja. Lahko pa seveda vzameš developerje iz tam in dobiš seveda kvaliteto na nivoju plačila.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

Moe_Lester ::

Sorry, res se nimam volje pregovarjat s tabo. Vse sem jasno napisal ze v prvem sporocilu, ti se pa zelo mocno trudis "ne razumet". Mogoce si pa dejansko tako butast in ne gre le za pretvarjanje? 8-O


Kaj točno naj bi sploh razumel? Napisal nisi nobenega resnega argumenta za delo v pisarni. Vse kar omenjaš se da enako ali bolj učinkovito rešiti na daljavo. Mene samo zanima kako konkretno izgledajo te ezoterični "pretoki informacij" in "osebni stiki", ki pri remote delu niso možni.

Pa tako ali tako se zapletaš. Enkrat trdiš, da noben nič ne vpraša, v naslednjem postu praviš, da ljudje veliko sprašujejo bedarije. Kaj zdaj?

kanarin ::

Za tiste ki službeno večinoma sodelujemo z ljudmi, ki so oddaljeni na stotine km ne vidim prednosti da delaš v pisarni. Kvečjemu slabosti (izguba časa za prihod/odhod na delo, motnje v pisarni,..) . Sicer pa res ne razumem zakaj bi se moralo delati neke splošne in pavšalne zaključke glede dela od doma. Vsaka firma je malo drugačna oz se tip dela razlikuje, temu so prilagojeni režimi dela.

Sicer pa, tako kot je postalo v zadnjih letih povsem normalno da večina firm infrastrukturno gledano delujejo v hibridnih okoljih je iluzorno pričakovati da se ne bo nič spremenilo tudi glede režima dela. Covid je temu dal samo dodaten zagon in pospešek, dejansko pa je bilo samo vprašanje časa.

Gregor P ::

A ste že preverili, koliko imata severnokorejskih kolegov, ki delajo od doma?:P

https://slo-tech.com/novice/t821712#crta
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

stara_sola ::

Moe_Lester je izjavil:

Če ni nikogar na kavi, je to čas za pregledat mail-e ali samo na višjem nivoju premisliti trenuto pot razvoja. Slednje je bistveno lažje, ker se fizično oddališ od ekrana ter podrobnosti in specifik implementacije.


Kako je to drugače kot pri delu od doma? Ko cote zlagaš ali greš tečt pa ne moreš razmišljati o delu?

Če recimo nekdo zadnji teden slabo spi, ker mu žena dela probleme, po vsej verjetnosti ne bo pisal na Slack.


Zakaj ne?

Slabost remote zaposlitve iz stališča zaposlenega je, da praktično konkurira s kadrom celega sveta. Pri tem so v veliki prednosti države z bistveno nižjimi stroški življenja. To sčasoma lahko pomeni, da bodo večino Slovenskih remote worker-jev zamenjali premnogi cenejši delavci iz drugih držav.


Slovenija je država z nižjimi stroški življenja. Res je, da konkuriramo kadrom iz celega sveta, ampak imamo tudi na izbiro podjetja iz celega sveta.

Res mi ni jasno zakaj bi se omejeval na 50 potencialnih delodajalcev, če lahko izbiram med nekaj 1000. Pa zakaj bi želel delati za 3 jurje neto, če lahko delam za 5x toliko. Že iz finančnega vidika mi ni jasno zakaj bi se kdo želel voziti na firmo.


Dokazano je, da ljudje nismo multi-tasking. Poleg tega si kar izpustil mojo obrazlago skupnega druženja na kavi.

Zakaj ne? Spet, ker je narava večine taka. Lep slovenski pregovor "daleč od oči, daleč od srca" še vedno drži. Tudi odpuščati je lažje preko Zoom-a.

Nihče ti ne pravi, da se moraš omejevat. Pri tej točki sem imel v mislih remote delo, katerega bi zaposleni z lahkoto lahko opravljal na delovnem mestu. Nihče v team threadu ne govori o denarju in ne vem zakaj se s tem postavljaš. Remote delo za tujino za isto delovno mesto žal ni 5x bolj plačano (ali si dajatve in prispevke kar odmislil?). Morda je dobro plačano za ambiciozne posameznike, ki ne gledajo v zrak ali sesajo stanovanje medtem ko se server instanca nalaga, kot si sam prej omenil. Slednji si tudi sami najdejo delo ali predlagajo izboljšave, ko jim zmanjka ticket-ov.

Invictus ::

Dela od doma ne bo konec.

Ne bodo ga ukinila podjetja, kjer znajo voditi ljudi, in kjer znajo pravilno ovrednotiti tako narejeno delo kot sposobnosti ljudi.

Zakaj nekdo, ki ni ravno bleščeč programer, ne bi delal od doma, če pa tiste lahko taske, ki jih drugi nočejo delati, opravi čisto O.K.? Če seveda njegov šef ve česa je sposoben. Če je šefu dovolj mar za njegove podrejene.

Problem je samo v šefih, ki mislijo, da te morajo vedno presenetiti iz hrbta in dajati taske ustno, in pa pri lastnikih, ki žalostno gledajo svojo prazno investicijo v cegle...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Moe_Lester ::

Poleg tega si kar izpustil mojo obrazlago skupnega druženja na kavi.


Za druženje s sodelavci imamo pri nas določene aktivnosti, ki se štejejo v delovni čas. Tudi maile gledam med službenim časom, ne med pavzo, ki je namenjena...pavzi.

Tudi odpuščati je lažje preko Zoom-a.


V kakšnem smislu? Kaj je lažjega?

Nihče v team threadu ne govori o denarju in ne vem zakaj se s tem postavljaš. Remote delo za tujino za isto delovno mesto žal ni 5x bolj plačano (ali si dajatve in prispevke kar odmislil?). Morda je dobro plačano za ambiciozne posameznike, ki ne gledajo v zrak ali sesajo stanovanje medtem ko se server instanca nalaga, kot si sam prej omenil. Slednji si tudi sami najdejo delo ali predlagajo izboljšave, ko jim zmanjka ticket-ov.


Nobenega postavljanja ni, samo realnost. Če tvoje delovno mesto omogoča remote delo, nima smisla, da delaš za slo firmo. Mogoče vsi profili niso plačani 5x več, 2x do 3x pa skoraj sigurno. Govorim seveda o bruto zneskih. Ker si pri delu za tuja podjetja lahko bolj prilagodljiv pri načinu sodelovanja je neto še toliko večji.

Jaz se sicer štejem med ambiciozne posameznike, ampak to ne pomeni, da si iščem delo za katerega nisem plačan. Z mirno vestjo sesam stanovanje, zlagam cote, kuham kosilo itd.

stara_sola ::

Celotna dilema je po mojem mnenju zelo preprosta.
Dokler neko podjetje vali zlata jajca ni problema. Zaposleni v takih razmerah lahko delajo remote z laptop-om v naročju na peščeni plaži brez vidnih posledic. Če se razmere zaostrijo in gre za obstoj ali propad, pa pride na dan kruta resnica. Vsem gorečim zagovornikom enake ali celo povišane produktivnosti dela od doma bi postavil slednji hipotetični izziv:

Z lastnimi prihranki ste odgovorni za ekipo 50 razvijalcev, ki mora v roku treh mesecov izdelati iz nič delujoč produkt, za katerega je splošno ocenjen effort 2x večji. Če vam ne uspe, morate prodati vse premoženje in preiti v osebni bankrot. Imate dve možnosti, ki se po stroških ne razlikujeta:

A) Vsi delate remote od doma.
B) Imate na voljo lokacijo s 50 prenočišči za zaposlene in postavitev pisarn po lastni izbiri.

Vsi zaposleni so pripravljeni sprejeti obe možnosti.
Zavedam se da gre za ekstremni scenarij ampak, ko so stvari medle je potrebno pogledati ekstreme.
Pa prosim ne ponovno mešat hrušk in jebolk. Ta hipotetični scenarij je zgolj za samo-oceno produktivnosti dela v živo ali na daljavo.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Če imaš ti podjetje, kjer imaš 365 dni v letu samo ekstremne scenarije, potem delaš nekaj narobe.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

IgorCardanof ::

B.

Zaposlenim se jebe za to a produkt uspe ali ne in jih moras imeti pod nadzorom da delajo.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

WizzardOfOZ ::

estons je izjavil:

V odprti pisarni s 30+ ljudi, od prodajnikov, helpdeska, tajnic, do programerjev? Kakšen flow informacij? A to kje je tajnica včeraj kupila novo torbico al kaj? Ko sem nazadnje delal v taki pisarni, so vsi programerji imeli največje noise cancelling slušalke, ki so jih premogli....

Še danes jih imamo. Dobra muska, pa delaš v miru, brez da te karkoli iz okolice zmoti.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Lonsarg ::

@stara_sola, delam sam precej od doma in sem hkrati odgovoren v naši ekipi da delajo, ker mene gnjavijo za roke.

Tak da sem hkrati v vlogi tistega ki dela od doma in hkrati v vlogi nadzornika ostalih ki delajo od doma. Moram reči da je sicer res boljši filing in manj stresno videt enega na lokaciji in morda celo pogledat na njegov ekran mimogrede, ko se sprehodim do kave ali ko kaj pobrainstormamo itd. AMPAK po drugi strani če hočem res videt koliko kdo dela mi to da je nekdo na lokaciji en drek pomaga, še vedno se rabim ekstra z njim pogovorit kje ima težave, redno spremljat na katerih taskih je nekdo asignan (pustmo za ločeno debato to da se marsikaj dela mimo taskov in je spremljanje zato zame še bolj težavno, moram pač marsikaj imet v glavi ker se folku upira birokracija).

Skratka to da je nekdo na lokaciji mi sicer da boljši filing nadzora, ampak to je FEJK filing. To je bližnica za šefe ali koordnatorje kot sem jaz da imaš potem izgovor, da ne spremljaš podrobno kaj ostali delajo, bližnica ki NI dobra. Delo od doma je dejansko prisila koordinatorjev v boljši task management, tako da jaz zelo podpiram delo od doma. Edino petke bi morda prepovedal od doma (najbrž jih bodo višji šefi v kratkem), ker sem ujel marsikoga da si petke bolj v izi vzame. Ampak to so ponavadi isti ljudje ki tudi na lokaciji večkrat odprejo kak 24ur med delom, tak da taki iščejo bližnice ne glede na to kje so :) Tisti ki so na lokaciji pridni jih tudi v petek še nisem ujel bluzit od doma. Pa tudi petki so managable remote, pač poskrbim za take da imam z njimi dopoldne v petek kak chat na temo kakega taska da jih mimogrede mal pushmen (zelo mimogrede in nežno da ne izpadem tečno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

WizzardOfOZ ::

Lonsarg je izjavil:

@Moram reči da je sicer res boljši filing in manj stresno videt enega na lokaciji in morda celo pogledat na njegov ekran mimogrede


Za take mam porniče pa youtube v bližnjici. Ko vidim da "inšpektor ekran" hodi proti meni, zalaufam porniče in gledam njegov odziv. Če bi karkoli rekel, bi mu pa jebal mater v večih jezikih.
Kaki kreteni ste eni, da hodite naokoli pa gledate po ekranih kaj ljudje delajo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Lonsarg ::

Zelo izven konteksta si me vzel, nikoli ne grem eksplicitno k nekomu gledat kaj dela, imamo pa pisarno tako da pač vidiš od ostalih pol ekranov, ko greš na kavo pa vidiš še ostalo polovico. Pa tudi sam kak 24ur odprem pa tudi skupaj pogledamo kak funy video, gre sam za to da sčasoma si ustvariš filing koliko % nekdo bluzi. Ampak ta filing si komot ustvariš tudi remote, tako da pač podrobno spremljaš kaj nekdo sprogramira, skratka kot rečeno filing na lokaciji je zavajujoč in bližnica ki NE deluje dobro.

Ampak žal veliko šefov podpira te bližnice in zato nekateri podpirajo delo na lokaciji. Čeprav glavni push za nazaj na lokacijo pri nas so itak višji direktorji, mi ki dejansko smo odgovorni da drugi delajo nismo tisti ki pushamo back to office. Višji direktorji, ki sploh niso del teama in ki pridejo na naš floor enkrat na mesec, no te pri nas pushajo back to office.

In tudi pri velikih firmah kot je Apple itd kjer je push back to office, tudi tam je ta push s strani višjih direktorjev ali non-IT project managerjev. Mi ki smo tehnični managerji projektov in hkrati sami ITjevci ne pushamo back to office, vsaj pri nas ne. Smo itak zmenjeni da non-IT managerji meni težji, jaz pa potem dalje težim svojim, sem prepovedal da bi non-IT manager direktno težil mojim, mora preko mene. Ene druge ekipe kjer so non-IT managerji, ki imajo direktno pod sabo programerje, no tam so problemi in slaba volja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Moe_Lester ::

Dokler neko podjetje vali zlata jajca ni problema. Zaposleni v takih razmerah lahko delajo remote z laptop-om v naročju na peščeni plaži brez vidnih posledic. Če se razmere zaostrijo in gre za obstoj ali propad, pa pride na dan kruta resnica.


Že v osnovi si zgrešil s predpostavko, da so remote podjetja manj učinkovita. Številke pogosto kažejo drugače.

Z lastnimi prihranki ste odgovorni za ekipo 50 razvijalcev, ki mora v roku treh mesecov izdelati iz nič delujoč produkt, za katerega je splošno ocenjen effort 2x večji. Če vam ne uspe, morate prodati vse premoženje in preiti v osebni bankrot. Imate dve možnosti, ki se po stroških ne razlikujeta:

A) Vsi delate remote od doma.
B) Imate na voljo lokacijo s 50 prenočišči za zaposlene in postavitev pisarn po lastni izbiri.


Scenarij nima misla.

1. Gamblanje z lastnim denarjem je neumno in neodgovorno. Ne samo do sebe, tudi do sodelavcev. Tisti, ki so kdaj igrali poker poznajo pomen dovolj velikega bankrolla. Nikoli se ne greš zavestno in prostovoljno zapufat do te mere, da ti grozi bankrot, tudi, če imaš v rokah dva asa.

2. Varjanta B se po stroških vedno razlikuje od A. Nižji stroški so ena od bistvenih prednostih remote podjetji. Namesto v pisarne za 50 ljudi lahko denar vložiš v kaj koristnega.

Osebno bi izbral remote.

- Zaradi nižjih stroškov in lažjega bootstrapanja.
- Zaradi bazena zaposlenih, v firmo lahko potegneš ljudi iz celega sveta, ne le tistih nekaj, ki so v tvojem okolju.
- Zato, ker je delo na daljavo lahko enako ali bolj učinkovito, če se vsaj malo potrudiš in prilagodiš procese.
- Ker nisem kreten, da bom od zaposlenih zahteval, da spijo na šihtu. Se mi zdi, da nekateri pozabljate, da delate z ljudmi, ki imajo svoje življenje in jih tvoje tendence po dominaciji sveta prav malo brigajo izven delovnega časa.

IgorCardanof je izjavil:

B.

Zaposlenim se jebe za to a produkt uspe ali ne in jih moras imeti pod nadzorom da delajo.


Not sure if joking or just...

Zgodovina sprememb…

stara_sola ::

Gregor P je izjavil:

Če imaš ti podjetje, kjer imaš 365 dni v letu samo ekstremne scenarije, potem delaš nekaj narobe.

Gre za hipotetični scenarij, ki vrednoti samo produktivnost in izloča vse ostale dejavnike.
Kot sem rekel, ideja primera je narediti miselno primerjavo produktivnosti dela od doma z idealnim delovnim mestom.

Lonsarg je izjavil:

Edino petke bi morda prepovedal od doma (najbrž jih bodo višji šefi v kratkem), ker sem ujel marsikoga da si petke bolj v izi vzame.

Verjemi, to niso samo petki. V petek je samo pojav izrazitejši in to opaziš. Kako je to dobro/slabo na dolgi rok ne vem. Morda pa imajo v ponedeljek več zagona in se kompenzira?
Zanimivo bi bilo recimo narediti primerjavo z šolo od doma, ki je bila med korono, in porastom/upadom znanja.

Moe_Lester je izjavil:

Scenarij nima misla.

Ti bi naredil drug scenarij in podal plan, ker očitno tako kot ti rečeš se vedno zgodi.. Omenjaš gamblanje ker si sploh ne moreš predstavljati, da se kdaj zgodijo stvari nad katerimi nimaš vpljiva.

Moe_Lester je izjavil:

Se mi zdi, da nekateri pozabljate, da delate z ljudmi, ki imajo svoje življenje in jih tvoje tendence po dominaciji sveta prav malo brigajo izven delovnega časa.

Ti pa zanemarjaš dejstvo, da so tvoje udobno življenje in delo od doma omogočili ljudje, ki v veliki večini niso imeli svojega življenja. Prosim spoštuj to in se jim iskreno zahvali ter bodi hvaležen da obstajajo, ker drugače bi danes manualno postavljali instance koruze na polju.

BigWhale ::

stara_sola je izjavil:


Z lastnimi prihranki ste odgovorni za ekipo 50 razvijalcev, ki mora v roku treh mesecov izdelati iz nič delujoč produkt, za katerega je splošno ocenjen effort 2x večji. Če vam ne uspe, morate prodati vse premoženje in preiti v osebni bankrot. Imate dve možnosti, ki se po stroških ne razlikujeta:

A) Vsi delate remote od doma.
B) Imate na voljo lokacijo s 50 prenočišči za zaposlene in postavitev pisarn po lastni izbiri.

Vsi zaposleni so pripravljeni sprejeti obe možnosti.
Zavedam se da gre za ekstremni scenarij ampak, ko so stvari medle je potrebno pogledati ekstreme.
Pa prosim ne ponovno mešat hrušk in jebolk. Ta hipotetični scenarij je zgolj za samo-oceno produktivnosti dela v živo ali na daljavo.


Dajmo pogledati drug hipoteticen scenarij:

Si podjetje, ki letno ustvarja milijonske dobicka. Projekti, ki jih delas so long term projekti, in na bancnih racunih imas kako milijardo, dve, tri zalog in 'runaway' denarja za kar nekaj let. Kaj naredis z zaposlenimi:

A) Imas hibridno delo kjer lahko ljudje ostanejo doma, ce zelijo
B) Ljudi posljes v pisarne, uredis cubicle in ustvaris nazi-corpo okolje

...

Problem s hipoteticnimi scenariji je predvsem to, da so zgolj hipoteticni. V tvojem scenariju si recimo pozabil upostevati, da imajo ljudje druzine, otroke in starse za katere je morda potrebno poskrbeti in tako naprej.

Jaz delam od doma ze kaksnih 15 let od tega je 10+ freelancanja. Delal sem za manjse firme, z majhnimi kolektivi, za vecje firme z vecjimi kolektivi, za statupe, za bolj enterprisey firme, delal sem fully remote, hibridno in delal sem tudi v pisarnah. Zavzeti stalisce, da je ena oblika dela boljsa od druge je precej nesmiselno, ker nic ni absolutna resnica in nic ne drzi za vse primere. So kaksne stvari lazje resljive v zivo in se jih lazje dogovoris v zivo? Vsekakor. Velja to za vse stvari? Nikakor ne.

Trenutno delam za podjetje kjer nas je 250+, in v moji ekipi je okrog 50 ljudi, od razvojnikov, do produktnih ljudi in supporta. Hibridno delo poteka ze dve leti. Ljudje vcasih prihajajo v pisarne, vcasih ne. Delo poteka vecinoma nemoteno in stvari se vedno sproti dogovarjamo.

Delo od doma zamira, ker ga podjetja ukinjajo, ne zato, ker bi ljudje ne zeleli delati od doma. Zakaj tocno ga podjetja ukinjajo? Tega pa v resnici nihce ne ve, ker nihce ne poda nekega resnega in argumentiranga odgovora, je pa to vecinoma problem nesposobnega middle managementa, ki stvari ne zna vozit tako kot treba.

PS: Tvoj hipotetnicni scenarij je na zalost tak bullshit, ki se ga vcasih gre kak nesposoben middle management. Obljubljeni nerealni roki, podpisane nerealne pogodbe brez resnega posveta s tistimi, ki bodo te stvari nacrtovali in delali. Na koncu se jim pa se zdi, da je ideja delovnega taborisca dobra ideja. :)

PPS: Ideja, da morajo biti delavci vedno pod nadzorom, ker se jim jebe za produkt, je pa next level of stupidity. Tam kjer se ljudi zna ceniti, tam se jim ne bo jebalo za produkt. A so izjeme? Seveda. Ampak so redke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

stara_sola ::

BigWhale je izjavil:


Problem s hipoteticnimi scenariji je predvsem to, da so zgolj hipoteticni. V tvojem scenariju si recimo pozabil upostevati, da imajo ljudje druzine, otroke in starse za katere je morda potrebno poskrbeti in tako naprej.

Govorim izklučno o primerjavi delovne produktivnosti, ki je po mojem mnenju v povprečju nekoliko slabša pri delu od doma.
Če si podjetje lahko to privošči ali nudi zaposlenim, je popolnoma druga zgodba.

BigWhale je izjavil:


Delo od doma zamira, ker ga podjetja ukinjajo, ne zato, ker bi ljudje ne zeleli delati od doma. Zakaj tocno ga podjetja ukinjajo? Tega pa v resnici nihce ne ve, ker nihce ne poda nekega resnega in argumentiranga odgovora, je pa to vecinoma problem nesposobnega middle managementa, ki stvari ne zna vozit tako kot treba.

Zamira, ker se poslabšuje gospodarsko okolje in podjetja iščejo razne načine povečanja produktivnosti.
Mnogi na ta račun zmanjšujejo kader, da se znebijo neprilagodljivih posameznikov in tistih, ki dajejo službo na tretje mesto.

BigWhale je izjavil:


PS: Tvoj hipotetnicni scenarij je na zalost tak bullshit, ki se ga vcasih gre kak nesposoben middle management. Obljubljeni nerealni roki, podpisane nerealne pogodbe brez resnega posveta s tistimi, ki bodo te stvari nacrtovali in delali. Na koncu se jim pa se zdi, da je ideja delovnega taborisca dobra ideja. :)


Žal nisi sposoben abstraknega razmišljanja, ker ne ločiš miselnega eksperimenta (z jasno določeno metriko produktivnosti) od problemov nesposobnega vodenja.
Tvoj hipotetični scenarij meri pa kaj točno? Udobje zaposlenih? Seveda bi se odločil za opcijo "A" pa vseeno nisem tisti, ki bi to zagovarjal zaradi produktivnosti. Če bi pa jutri vse stranke odpovedale naročila in bi nam ostalo še za par mesecev denarja bi pa enako mero prilagodljivosti pričakoval od zaposlenih.

Gregor P ::

No, ali pa odgovorno sproži pravočasen stečaj.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mato989 ::

stara_sola je izjavil:

Celotna dilema je po mojem mnenju zelo preprosta.
Dokler neko podjetje vali zlata jajca ni problema. Zaposleni v takih razmerah lahko delajo remote z laptop-om v naročju na peščeni plaži brez vidnih posledic. Če se razmere zaostrijo in gre za obstoj ali propad, pa pride na dan kruta resnica. Vsem gorečim zagovornikom enake ali celo povišane produktivnosti dela od doma bi postavil slednji hipotetični izziv:

Z lastnimi prihranki ste odgovorni za ekipo 50 razvijalcev, ki mora v roku treh mesecov izdelati iz nič delujoč produkt, za katerega je splošno ocenjen effort 2x večji. Če vam ne uspe, morate prodati vse premoženje in preiti v osebni bankrot. Imate dve možnosti, ki se po stroških ne razlikujeta:

A) Vsi delate remote od doma.
B) Imate na voljo lokacijo s 50 prenočišči za zaposlene in postavitev pisarn po lastni izbiri.

Vsi zaposleni so pripravljeni sprejeti obe možnosti.
Zavedam se da gre za ekstremni scenarij ampak, ko so stvari medle je potrebno pogledati ekstreme.
Pa prosim ne ponovno mešat hrušk in jebolk. Ta hipotetični scenarij je zgolj za samo-oceno produktivnosti dela v živo ali na daljavo.


Jaz ti garantiram da lahko naredim manj na šihtu kot od doma IZ PRINCIPA...

Zamira, ker se poslabšuje gospodarsko okolje in podjetja iščejo razne načine povečanja produktivnosti.
Mnogi na ta račun zmanjšujejo kader, da se znebijo neprilagodljivih posameznikov in tistih, ki dajejo službo na tretje mesto.


Samo butl da službo na prvo ali drugo mesto pred zdravjem / družino / prostim časom...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

WizzardOfOZ ::

Lonsarg je izjavil:

Zelo izven konteksta si me vzel, nikoli ne grem eksplicitno k nekomu gledat kaj dela,


Mene ne zanima kaj človek dela za ekranom, niti ne gledam, kaj delajo. Zanima me samo kako napredujejo in da bo projekt narejen.

Na ekran pridem pogledat, samo če me prosi za pomoč.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Moe_Lester ::

Govorim izklučno o primerjavi delovne produktivnosti, ki je po mojem mnenju v povprečju nekoliko slabša pri delu od doma.


1. Prosim pokaži podatke, ki tvojo tezo potrjujejo. Jaz sem prebral kar nekaj raziskav, ki pravijo, da se motiš. Če sem pošten tudi nekaj takih, ki ti pritrjujejo. Ampak daleč od tega, da bi bila slika jasna. Realnost je taka, da so dejanske razlike verjetno nekje med minimalnimi in zanemarljivimi.

2. Pod črto produktivnost sama po sebi ni bistvena. Cilj družbe niso maksimalni dobički podjetji ampak zadovoljni, zdravi, relativno srečni ljudje. Tukaj pa imamo konsenz, da možnost dela na daljavo pozitivno vpliva na psihično stanje ljudi. Če je na ta račun potrebno žrtvovati kak procent produktivnosti, je to odličen deal.

Tvoj hipotetični scenarij meri pa kaj točno? Udobje zaposlenih? Seveda bi se odločil za opcijo "A" pa vseeno nisem tisti, ki bi to zagovarjal zaradi produktivnosti. Če bi pa jutri vse stranke odpovedale naročila in bi nam ostalo še za par mesecev denarja bi pa enako mero prilagodljivosti pričakoval od zaposlenih.


Nekateri bi v tvojem hipotetičnem primeru zahtevali 14 urne delovnike ob 70% nižji plači in odpuščanje brez odpovednih rokov ter odpravnin.

Na srečo smo kot družba take stvari prepovedali z zakoni. Izbira lokacije dela pa mogoče še pride.

Zgodovina sprememb…

stara_sola ::

Moe_Lester je izjavil:

Govorim izklučno o primerjavi delovne produktivnosti, ki je po mojem mnenju v povprečju nekoliko slabša pri delu od doma.


1. Prosim pokaži podatke, ki tvojo tezo potrjujejo. Jaz sem prebral kar nekaj raziskav, ki pravijo, da se motiš. Če sem pošten tudi nekaj takih, ki ti pritrjujejo. Ampak daleč od tega, da bi bila slika jasna. Realnost je taka, da so dejanske razlike verjetno nekje med minimalnimi in zanemarljivimi.


Zelo težko je to oceniti. Saj veš da v povprečju 10% ljudi napravi 90% dela in če teh 10% dela doma, ker je to pač popularno in niso pri stvari... Po drugi strani lahko ostalih 50% ostane doma in ne dela nič ter bo splošna produktivnost zrasla, ker bodo preostali bolje povezani in se ne sekirali s pametnjakoviči, ki mešajo meglo.

Dejstvo pa je, da vedno več ljudi želi voziti slalom na vse možne, tudi etično sporne, načine. Kot vodja pri novozaposlenih to veliko težje opaziš ali ugotoviš, če delaš remote. Nekateri dobijo nalogo in obremenijo del ekipe, napravijo zelo malo, na koncu pa sami žanjejo zasluge. Drug noben nič ne reče, ker ne upa izpadit težak ali se pregovarjat itd. Če si v pisarni takoj vidiš kdo pri čem sodeluje in kdo predlaga rešitve, kdo koga rabi in kake neumnosti kdo sprašuje, kdo pa se na sestankih kiti z rezultati preostale ekipe in kdo ima probleme. Če vodiš ekipo remote si dosti tega prikrajšan, vidiš rezultate, napredke in težave, ne veš pa kako in zakaj so nastali in kje je jedro problema.

Druga prednost dela v živo je brainstorming, ko razlagaš logiko ali matematične enačbe, izpeljave, kriliš z rokami po zraku, vsak lahko takoj s prstom pokaže kaj želi ali stopi za tipkovnico in nakuca idejo, da drugi razume itd. Preko web-a vedno traja, da en prevzame kontrolo ali odpre canvas, da nekaj nariše, pol drugi ne more pokazat kaj misli ali mu tablica ne dela in mora resetirat PC... Z eno besedo Zamudno! Že ping je pri pogovoru in uletavanju idej je problem.

Moe_Lester ::

Zelo težko je to oceniti.


Ampak ti si vseeno zelo samozavestno ocenil, da je delo v pisarni bolj učinkovito. Zanima me, kako si prišel do te ugotovitve.

Dejstvo pa je, da vedno več ljudi želi voziti slalom na vse možne, tudi etično sporne, načine. Kot vodja pri novozaposlenih to veliko težje opaziš ali ugotoviš, če delaš remote.


Ni res. Zgoraj sem napisal par primerov organizacije, ki so bolj učinkoviti in transparentni kot vaši "pretoki informacij".

Če imaš ustrezne procese v podjetju je ocena rezultatov dela povsem enaka, če delaš remote ali v pisarni.

Če si v pisarni takoj vidiš kdo pri čem sodeluje in kdo predlaga rešitve, kdo koga rabi in kake neumnosti kdo sprašuje


Enako kot zgoraj. Če nekdo sprašuje neumnosti v pisarni to ostane med dvema ali tremi zaposlenimi. Če nekdo sprašuje bedarije na Slacku, Asani itd. je to vidno vsem in dokumentirano.

Druga prednost dela v živo je brainstorming, ko razlagaš logiko ali matematične enačbe, izpeljave, kriliš z rokami po zraku, vsak lahko takoj s prstom pokaže kaj želi ali stopi za tipkovnico in nakuca idejo, da drugi razume itd. Preko web-a vedno traja, da en prevzame kontrolo ali odpre canvas, da nekaj nariše, pol drugi ne more pokazat kaj misli ali mu tablica ne dela in mora resetirat PC... Z eno besedo Zamudno! Že ping je pri pogovoru in uletavanju idej je problem.


Zmišljuješ si probleme. Matematične enačbe razlagaš s kriljenjem z rokami? Kaj pa delaš, če smem vprašati.

PC je treba resetirat v živo enako pogosto kot remote. Tablice lahko crknejo v živo ali remote. Nič od tega ni resen problem za resno firmo, ki opreme ne kupuje ravno na Aliexpressu.

IgorCardanof ::

Če je potrebno kake kompleksne stvari naumit ali razložit, je to veliko lažje storit v živo z vsemi oblikami komunikacije, kot pa omejitev na klic ali kamero.

Lahko pa da dejansko kake take kompleksne stvari še nisi počel, pa potem to ne veš. To je tudi možno. Je pa res, da se ne ukvarja veliko podjetij s takšnimi kompleksnimi stvarmi in mislim, da se da pri večini stvari razložiti tudi pred videoklica popolnoma ok.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

Moe_Lester ::

Imaš kak primer takšnih kompleksnih stvari?

Gregor P ::

Mimo zakona, ustni ukazi, ki jih pisno ne podaš zaradi dokaznih bremen, namutiti nekaj ipd.:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

111111111111 ::

Moe_Lester je izjavil:

Šefom je mogoče mal težje ker ne vidijo kdo se pol dneva čoha kdo pa dela 10 ur kot idiot


A je to pomembno?

Ok, razumem, da ni najboljše, če ti ljudje delajo 10 ur kot idioti, ampak tudi za to obstajajo varovalke. Še vedno pa ne razumem zakaj je problem, če nekdo delo naredi v 3 urah.

Ker se šefom zmeša, ker te ne izkoristijo bolje. Da bi naloge bolje razdelili to pa ne.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

LukiYo ::

stara_sola je izjavil:

Kot vodja pri novozaposlenih to veliko težje opaziš ali ugotoviš, če delaš remote. Nekateri dobijo nalogo in obremenijo del ekipe, napravijo zelo malo, na koncu pa sami žanjejo zasluge. Drug noben nič ne reče, ker ne upa izpadit težak ali se pregovarjat itd. Če si v pisarni takoj vidiš kdo pri čem sodeluje in kdo predlaga rešitve, kdo koga rabi in kake neumnosti kdo sprašuje, kdo pa se na sestankih kiti z rezultati preostale ekipe in kdo ima probleme.


To se ti torej dogaja z rookiji in za tako ekipo se strinjam, da je delo od doma slabše. Z ekipo profesionalcev se ti to ne bi smelo dogajat. Jim predaš delo in počakaš (na vprašanje ali rešitev).

Primer: pojdi na upwork, dodeli task nekomu za low budget in potem drugi task dobro plačanemu profesionalcu. Pri drugem enostavno počakaš na rešitev. In to ne prav dolgo...
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo od doma se v Sloveniji očitno (še) ne bo uveljavilo (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33747228 (13062) Baja
»

Microsoftova raziskava: šefi menijo, da zaposleni pri delu od doma niso produktivni (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
13211578 (5888) kuall
»

Applovi zaposleni se, tokrat zares, vračajo v pisarne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
16417074 (10827) Mike_Rotch
»

Za razliko od konkurence Google ne bo omogočal stalnega dela od doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8817987 (13867) LeQuack
»

Tudi Hewlett-Packard ukinja delo od doma

Oddelek: Novice / Ostale najave
4711802 (9262) antonija

Več podobnih tem