» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
117 / 118
»»

gansta ::

Tidule je izjavil:

gansta je izjavil:

A ESPhome imaš pa povezanega na napajalnik ali na USB od NAS-a?

To je dejansko wifi in bluetoot hub, imaš kak link?


Tukaj je primer kako je narejeno

ESP32 je osnova, ki prejema signale teh mini BT termostatov (temperatura, vlažnost, stanje baterije) in potem pošilja naprej. ESP je v vsakem nadstropju eden, na centralni lokaciji, da dobi vse signale. Je pa prikplopljen stalno na elektriko. Ni zraven NAS/HA.



Hvala, sem ravno to gledal že včeraj. Kakšne senzorje pa še imaš priklopljene, da dobim ideje (razen temp&vlage) ?

bsslo ::

Imam DS215j, ki je s svojimi diski star že cca 8 let. Trenutno je podhranjen, imam pa tudi težave z instalacijo Home Assistant, ker ne omogoča Dockerja.

Zato razmišljam o nakupu NUC-a oz. mini računalnika, po možnosti z nizko porabo energije in pasivnim hlajenjem.
A skrbi me kateri OS naložiti gor?

Variante:
- XPEnology - ni official, ni rednih updateov, vzdržuje one-man band
- unraid - user friendly, a plačljiv
- Synology DSM - enostaven za uporabo, cel kup aplikacij v njihovem storeu (tega verjetno ni možno naložiti na custom HW, pa vseeno za primerjavo)
- TrueNAS - kompliciran za uporabo
- Linux (Ubuntu ali kaj podobnega) - potrebno solidno poznavanje Linuxa in komand.

Pri Synology DSM mi je bilo všeč, da si zadeve poklikal in nanj pozabil.

Kateri OS imate vi na vašem custom HW in zakaj ste se zanj odločili?
Koliko dobro poznate Linux in komande?
Koliko časa ste porabili, da ste določene zadeve rešili / namestili?

sirotka ::

bsslo je izjavil:

Imam DS215j, ki je s svojimi diski star že cca 8 let. Trenutno je podhranjen, imam pa tudi težave z instalacijo Home Assistant, ker ne omogoča Dockerja.

Zato razmišljam o nakupu NUC-a oz. mini računalnika, po možnosti z nizko porabo energije in pasivnim hlajenjem.
A skrbi me kateri OS naložiti gor?

Variante:
- XPEnology - ni official, ni rednih updateov, vzdržuje one-man band
- unraid - user friendly, a plačljiv
- Synology DSM - enostaven za uporabo, cel kup aplikacij v njihovem storeu (tega verjetno ni možno naložiti na custom HW, pa vseeno za primerjavo)
- TrueNAS - kompliciran za uporabo
- Linux (Ubuntu ali kaj podobnega) - potrebno solidno poznavanje Linuxa in komand.

Pri Synology DSM mi je bilo všeč, da si zadeve poklikal in nanj pozabil.

Kateri OS imate vi na vašem custom HW in zakaj ste se zanj odločili?
Koliko dobro poznate Linux in komande?
Koliko časa ste porabili, da ste določene zadeve rešili / namestili?


Xpenology je synology DSM na neuradnem HW. Osebno se ne bi igral s tem na podatkih do katerih ti je kaj. Unraid ni zastonj, je vseeno dovolj poceni, da ne boli nakup. Truenas scale je malce lažji za uporabljat kot core, podpira kontejnerje, je pa zaenkrat še bolj frišno. Opcija je še OMV in kak proxmox. Osebno čakam na Terramaster f4-423, je bil med black friday akcijo 399€, TOS baje ni idealen in če mi ne bo ok, bom gor posnel Unraid.

komunist1918 ::

Xpenology je samo za igranje. Sedaj tudi cheap synologiji iz J serije (non-intel) podpirajo docker (conteiner station po novem). Je pa ram še največji problem, če bi veliko tega rad gor imel (ram, ki ga ne moreš nadgraditi na J). Osebno imam podatke na synologiju J serije (tile novi čipi so čist ok za data), potem pa še eno mašino (nuca) za virtualizacijo, kjer pacam. Včasih sem kupoval + serijo, sedaj imam pa rajši ločeno.

klinker ::

TrueNAS je po moje top.
Jst nisem nek linux frik, sicer mi racunalniki lezijo, a sem ga v nekaj dnevih bp nastimal vse kar sem rabu.
Imas na yt super vodice za vse, je pa prav da vsaj minimalno poznas kako delujejo omrezja, certifikati ipd

pierch ::

Proxmox VE
Pierch

klinker ::

Proxmox uporabis za kompleksnejsi homelab, Truenas je dalec najbolj user frendly za ze zelo napreden DIY home cloud.
Ze osnovni core omogoca svasta za home userja, scale pa je ze zelo napredna stvar.
Za HW pa je trenutno Intel N100 top izbira.
Zadnje case je ful aktualen Zima board s CasaOS. Velja vrst uko na ta combo, zgleda zelo obetavna zadeva.

johnnyyy ::

bsslo je izjavil:

Kateri OS imate vi na vašem custom HW in zakaj ste se zanj odločili?

Jaz uporabljam HP Microserver, gor pa lavfam Linux arch. Zanj sem se odločil predvem zaradi dobrega packet managment sistema in rolling releasa.

bsslo je izjavil:

Koliko dobro poznate Linux in komande?

Zelo dobro.

bsslo je izjavil:

Koliko časa ste porabili, da ste določene zadeve rešili / namestili?

Odvisno kaj. Zame je OS osnova kjer poganjam docker containerje (z docker-compose konfiguracijo). S samo konfiguracijo OSja ni veliko dela, pa tudi za večino containerjev ne, saj so stvari večinoma kar dobro dokumentirane in tudi exampli konfiguracij so na voljo. Če pa delaš kar koli custom, potem se pa zna zavleči.

Vesoljc ::

je kje v EU za dobit (po neki solidni ceni) n100 box z vsaj 2x 2.5G porti?

na aliexpress se najde za ~200e n100, 4x 2.5G, 8/128

amazon ma sicer tega, ampak ni 2.5G
https://www.amazon.it/dp/B0CL68XC3N?tag...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Netrunner ::

A pozna kdo kakšno čim cenejše ohišje, katero ima čim več placa za klasične diske? Izgled in kvaliteta izdelave niso pomembni ker bo skrito očem :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

issak ::

bsslo je izjavil:

Kateri OS imate vi na vašem custom HW in zakaj ste se zanj odločili?
Koliko dobro poznate Linux in komande?
Koliko časa ste porabili, da ste določene zadeve rešili / namestili?


Imam nek navaden pentium, Ubuntu server 20.04, dva diska v ZFS mirror, nameščeno sambo za file sharing. Nimam potreb po kakšnih zahtevnih omejitvah dostopa, tako da je odprto za celo mrežo, da lahko brez težav dostopam do filmov iz TVja ipd. Edino do backupov ni direktnega dostopa, če že slučajno fašem kakšen kripto na PC, da mi ne šari po backup file sharu. Za ubuntu server sem se odločil ker ga poznam, in je enostaven za uporabo. Alternativa bi bila centos, ampak pred 8 leti ko sem server prvič sestavil, sem imel z Ubuntu malo več izkušenj kot centos, zato ubunutu. Ne potrebujem dodatnih funkcionalnosti, ki bi jih nudil freenas ipd, ne rabim grafičnega vmesnika za naresti pool diskov in nastaviti file sharov.

Linux sicer poznam dovolj dobro, da me v službi plačujejo za to :D Ubuntu, ZFS in Sambo sem imel postavljeno v par urah, je pa vse skupaj nastavljeno precej osnovno, pač toliko da dela za domačo uporabo. Poleg file shara imam gor še torrente (transmission daemon, do katerega dostopam s transmission remote), in v kontejnerjih: pihole, unbound, wireguard, unifi controller in minecraft server.

Netrunner je izjavil:

A pozna kdo kakšno čim cenejše ohišje, katero ima čim več placa za klasične diske? Izgled in kvaliteta izdelave niso pomembni ker bo skrito očem :)


Koliko diskov je to? Ena varjanta da daš na slo-tech mali oglas, da kupiš ohišje z x sloti, če se komu valja v kleti. Ali pa brskaš malo po bolhi
Drugače pa AeroCool Cipher izgleda zanimiv, ampak ni ravno poceni.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

Vesoljc ::

Netrunner je izjavil:

A pozna kdo kakšno čim cenejše ohišje, katero ima čim več placa za klasične diske? Izgled in kvaliteta izdelave niso pomembni ker bo skrito očem :)

https://geizhals.eu/?cat=gehatx&xf=536_8
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Karen ::

Neka (neuradna) klasika set and forget NAS je še vedno en DS ki ima zadaj plus, pa da je vsaj 18 na koncu (imajo DDR3 ali kasnejši DDR4), pa plusi imajo Intel procesor (ram nadgradljiv). Dokupiš 8GB ram ploščico za notebooka, pa si na 10GB rama, kar mirno poje vse Dockerje, ki ne rabijo gonit hudega procesorja. Vsaj pri meni ti Pihole-i, kak Stun oz. Turn server pa podobna solata dela bp v tej konfiguraciji. Če bi se rad pa še kaj zraven naučil pa seveda odvisno od placa, volje in denarja: ali klasična kišta, če to laufa v kleti, ali NUC če laufa v sobi, ali HP Microserver, s custom NAS softwareom po želji (kar so ti zgoraj napisali). Če bi rad ornk virtualke laufal pol izbereš neko Hypervisor rešitev (Proxmox) - kot je nekdo napisal, če rabiš "Lab", za klasične Docker-je je pa tudi fizična mašina ok. Zdaj pa so odloči kar je tisto kar misliš da boš rabil.

Netrunner ::

@issak => malo več kot ima klasično ohišje. bi pa potreboval minimalno 5
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Invictus ::

Karen je izjavil:

Neka (neuradna) klasika set and forget NAS je še vedno en DS ki ima zadaj plus, pa da je vsaj 18 na koncu (imajo DDR3 ali kasnejši DDR4), pa plusi imajo Intel procesor (ram nadgradljiv). Dokupiš 8GB ram ploščico za notebooka, pa si na 10GB rama, kar mirno poje vse Dockerje, ki ne rabijo gonit hudega procesorja. Vsaj pri meni ti Pihole-i, kak Stun oz. Turn server pa podobna solata dela bp v tej konfiguraciji. Če bi se rad pa še kaj zraven naučil pa seveda odvisno od placa, volje in denarja: ali klasična kišta, če to laufa v kleti, ali NUC če laufa v sobi, ali HP Microserver, s custom NAS softwareom po želji (kar so ti zgoraj napisali). Če bi rad ornk virtualke laufal pol izbereš neko Hypervisor rešitev (Proxmox) - kot je nekdo napisal, če rabiš "Lab", za klasične Docker-je je pa tudi fizična mašina ok. Zdaj pa so odloči kar je tisto kar misliš da boš rabil.

Lahko tudi 16GB palčko, dela, sam ni uradno podprto.

Pa imaš 18 GB :)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zavajon ::

Evo ti enega s 6.

Sicer pa, če ne rabiš ravno hot-swap, lahko diske prišraufaš na dno katerega koli ohišja ali jih le zalepiš na dno z izolir trakom.

klinker ::

Netrunner je izjavil:

A pozna kdo kakšno čim cenejše ohišje, katero ima čim več placa za klasične diske? Izgled in kvaliteta izdelave niso pomembni ker bo skrito očem :)


Jst imam Fractal Define R5 za NAS. Ima placa za 8x 3.5"/2.5" + 2x 5.25" slote za se kaj dodat. Tu imam v planu narocit hot swap cage za 4x 2,5" diske, pa konektorje za SATA sem ze narocu, ker bom tudi za 3.5" diske naredu how swap.
Drugace Jonsbo N1 in N2 sta kr huda, 5x 3.5" how swap, sta pa za itx platke.

sirotka ::

Jonsbo N1/2/3 so res huda ohišja za nas, če bi sam delal, bi verjetno gradil na teh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

alajlgja ::

Open media vault(OMV)
Dobra podpora skupnosti, ogromno pluginov, open source
Nisem iz IT vod, pa vseeno gre. Poznavanje Linuxa osnovno.
Jaz sem se odločil izključno na podlagi financ pa to, kaj folk priporoča za home NAS, ki ni komercialne narave.
Meni je sicer izziv tudi učenje novih stvari.

pierch ::

A slučajno kdo ve kje nabaviti te Jonsbo ohišja z bolj prijazno ceno dostave kot na AE?
Pierch

d4vid ::

Tudi meni lepo služi OMV.
Sicer mam samo boot disk + 1x 3TB za storage zaenkrat, pa lavfa na enmu C2D s 6GB rama. Gor mam portainer in en kup docker containerjev v njem.
Zaenkrat v parih letih uporabe brez večjih težav, načeloma gre večina stvari preko web UIja, tam pa tam pa kakšno stvar rabim porihtat v CLI, ampak redko. Nisem bil priklopljen na ssh že kake pol leta.

Disk je samo en, ker večih zaenkrat ne rabim, če rabim, imam v OMV funkcijo mergefs, ki zdruzi vec diskov v "enega". Če kater odleti, si brez podatkov, ki so bili na tistem disku, ampak se ne sekiram. Kar je meni pomembnih datotek mam pa na zunanjem disku in v oblaku.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

rejven ::

Tud js mam OMV, dela fajn, praktično 100% up, Simple, kar rabim je to to.

hojnikb ::

men se zdi za domač multipurpose NAS čist ok kombinacija debian + cockpit
Za tisto golo storage konfiguracijo je cockpit čist ok, nisi pa nič kaj omejen z instalacijo drugih paketkov, če ta NAS počne se kaj druga (recimo torrent server?)
#brezpodpisa

klinker ::

pierch je izjavil:

A slučajno kdo ve kje nabaviti te Jonsbo ohišja z bolj prijazno ceno dostave kot na AE?


https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

pierch ::

klinker je izjavil:

pierch je izjavil:

A slučajno kdo ve kje nabaviti te Jonsbo ohišja z bolj prijazno ceno dostave kot na AE?


https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Hvala, pogledam.
Pierch

Karen ::

Invictus je izjavil:


Lahko tudi 16GB palčko, dela, sam ni uradno podprto.
Pa imaš 18 GB :)

To je pa dobro vedeti (hvala za informacijo). A na 218+ (DDR3) ali že DDR4 na kasnejšem modelu? Sem se poigraval z mislijo da bi tudi originalno platico 2GB nadomestil, pa je treba na 218-ki cel NAS podret, ohišje ven, mamaplato dol vzet, da prideš do njega, un tadrug slot je pa itak viden, sam desn disk ven vzameš (pol minute dela). Je pa fajn vedet da dela. Samo ker nimam velikih stvari na Dockerju do sedaj nisem več kot na 5GB uporabe rama prišel - tam pol ali več rama mam frej, tako da ni panike. Če je pa sicer tako kot si napisal bi pa moral pol celo na 32GB it (sicer če daš 8 ali 16gb not ram ni več ozko grlo).
Še malce primerjav, ker sem ravno sedaj delal Drive Sharesync iz enega 218+ na drugega, pa iz 218+ na 118-ko. Lahko povem da je 118+ leta počasnejša, 218->218 mi je isto količino podatkov kopiral tam ene 3 ure, na 118-ko (ostali parametri isti, celo na isti kabel sem ga dal) pa je rabil ene 14 ur. Pa lahko potrdim da je isto stvar štorasto syncat na dva druga NAS-a, ne ponudi vseh možnosti za sinhronizacijo če je že nekje (tisto dvosmerno vs enosmerno brez/z brisanjem je nekaj grayed).
Če nimaš s čim primerjat so potem verjetno tudi te navadni Synology-ji brez plusa, pa te J verzije za nekoga hitri, če pa primerjaš pa je čisto druga zgodba. Jaz sem oboleval na 118ki ker imam 218+ pa poznam razliko, komu drugemu bi bilo mogoče normalno.

Invictus ::

Ne spomnim se, poguglaj :D.

Mislim, da je 2GB na plati zaspajkano.

J serija je bullshit, ker je res počasna. Sicer zadolstuje za file sharing, za kaj več pa ne.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vanadium ::

rejven je izjavil:

Tud js mam OMV, dela fajn, praktično 100% up, Simple, kar rabim je to to.


Tudi jaz na HP Gen 8 Microserver-ju laufam OMV. Trenutno čisto basic konfiguracijo bolj kot ne kot NAS, ampak plan je tudi kaki nextcloud ipd...

Drugače pa ne spregledati tole, če kdo kaj novo sestavlja:

zavajon ::

pierch je izjavil:

klinker je izjavil:

pierch je izjavil:

A slučajno kdo ve kje nabaviti te Jonsbo ohišja z bolj prijazno ceno dostave kot na AE?


https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Hvala, pogledam.

Kljub neprijazni poštnini te pride na AE ceneje :)

tin01 ::

Prosim za pomoč.
Imam en star Zyxelov NAS, priklopljen na 4g router/modem preko LAN kabla.
Na NAS-u nastavljen statični IP.
Na Android škatli s Kodijem lahko nanj bp dotopam preko upnp dostopa.
V Win10 je verjetno problem zaradi SMB podpore in ga ne vidim - ni panike.
Dostopam pa do njega preko FTP dostopa z Filezillo (Win10).
Verjetno moram še odpret kakšne porte.
Rad bi na Androidu dostopal s Plexom ali Jellyfinom - pa nobeden ne zazna NAS škatle...
NAS ne rabi dostopa do interneta - v bistvu ga rabim samo za local storage.

Vsak predlog dobrodošel.

T

klinker ::

Za Plex in Jellyfin moras na nas instalirat njihov server.
Drugace VLC najde share brez tezav.

tin01 ::

klinker je izjavil:

Za Plex in Jellyfin moras na nas instalirat njihov server.
Drugace VLC najde share brez tezav.


Žal je moj NAS prestar (NSA 325 v2) za instalacijo.
Rad bi samo malo "lepšo" grafično podobo, ker Kodi drugače dela bp.

T

bsslo ::

Hvala za odgovore. Pogledal sem si Truenas (Scale) in OMV.

OMV: deluje zanimivo, ker ga lahko namestiš na manj zmogljiv hardware.
TrueNAS: zahteva veliko zmogljivejši hardware, kar me odvrača od izbire. Tudi ECC ram (nisem prepričan ali to velja tudi za scale verzijo).

Nagibam se temu, da obdržim DS215j za namen file sharinga in s trenutnimi diski (ko kateri HDD crkne, ga zamenjam s SSD)
...in pa nakupu mini serverčka - kakšnega NUC-a, v velikosti TV Boxa (10 cm x 10 cm x 5 cm).

Ocenjujem, da rabim dvojedrni CPU, 8 GB rama (z možnostjo nadgradnje) in 256-512 GB SSD.
Na kaj paziti pri takih škatlic in komponent?

Ne vem koliko je ECC ram dražji, ampak mislim, da ga ne rabim. O njemu poslušam že dolgo in se ne spomnim, da bi kdo imel težave zaradi njega.

GupeM ::

Jaz imam 216j. Ni dosti boljši od tvojega 215j. Zraven imam še Odroid H3+ za en kup docker containerjev. Nextcloud, Jellyfin, Bitwarden in še nekaj drugih. Home assistant imam pa na rpi 4. Za home assistant ti je mogoče res najceneje vzeti rpi 4 z 2gb ali 4gb rama, pa je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Invictus ::

j serija je res samo za file sharing.

Se je bolje malo skeširati za plus (+) serijo, ki ima ponavadi noter Intela in dodaten DIMM za RAM.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vanadium ::

Je kdo poskusil kdaj na kaki QNAP inštalirati OMV? Bratu se valja en starejši QNAP 4bay z Intel Atom (mislim, da je single core). Najbolj idealno bi bilo na interni spominski modul seveda, kjer je zdaj QNAP OS.

errhec ::

dd

issak ::

zavajon je izjavil:

pierch je izjavil:

klinker je izjavil:

pierch je izjavil:

A slučajno kdo ve kje nabaviti te Jonsbo ohišja z bolj prijazno ceno dostave kot na AE?


https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Hvala, pogledam.

Kljub neprijazni poštnini te pride na AE ceneje :)


Kje? Jonsbo N2 je na AE 100+eur in 50+eur poštnine.

Drugače caseking tudi ima, če nima funtech na zalogi https://www.caseking.de/jonsbo-n2-mini-...
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

klinker ::

Fractal Node serija je drugace tudi ok, sam ni hot swapa, gre pa zato vec diskov not.

https://www.fractal-design.com/products...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Invictus ::

Vprašanje je samo, koliko diskov rabiš za domači NAS...

Meni se zdita 2 dovolj... Sam mi malo placa zmanjkuje, ker bi imel še več video vsebin pri sebi.

Drugače je 2 TB overkill, če nisi ravno foto in video freak...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

Blodis v tri dni. Po eni straninl nabijas da je 2tb dovolj, hrati se sam vidis da ti to ni dovolj...

Vsak zase ve koliko podatlov ima. Minimalna sprejemljiva redundanca je 1, torej rabis naceloma 2x toliko diskov. Cene 4,6 in 8 tb diskov so znosne.

Osebno sem trenutno na 4x8tb v nas + 2x8tb na serverju in 2x8 na delovni postaji. Zasedenost je ca 40%, tako da bi z 6tb tudi slo, pa je bila razlika v ceni premajhna ko sem nadgradil iz 4tb pred dobrim letom.

2tb je dandanes zelo malo. Moji core podatki (avtorske slike in video, dokumenti, 3d kreacije) so ze preko tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Invictus ::

Koda ne zasede toliko placa kot slike...

Če ne bi torrental, bi bilo 2TB dovolj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

sirotka je izjavil:

Truenas scale je malce lažji za uporabljat kot core

Hard disagree, tako močno, da bom dolgoročno kontejnerizacijo oz. Linux based applikacije rešil tako, da bom v Proxmoxu poganjal TrueNAS core (passthrough SATA krmilnikov) in Linux za Docker. Ker je bil s Scale samo križ z nastavitvami, en kup skakanja skozi obroče, itd. Core pa dela.

Vanadium ::

Ufh jaz imam 4x4TB v RAID5 torej 1 disk lahko odleti, imam še urejene tedenske varnostne kopije (just in case), zasedeno imam pa trenutno od 12TB cca 4-5 TB projektov, strokovnega gradiva in literature, arhiv iz 1. in 2. stopnje fakultete, nekaj različnih zelo specifičnih programov. V planu imam še urediti sync fotografij in videoposnetkov iz ženinega in mojega mobilnega telefona in sem 100%, da bom hitro pokuril prostor, tako da počasi že pogledujem proti nečem bolj zmogljivem, kar se prostora tiče predvsem bi pa rad imel redunanco, da lahko max 2 diska odletita tako da gledam 5 oz. 6 bay ter, da bo 2.5 gbit.

Lonsarg ::

Eh namesto HDD raid greš dandanes če iz nule delaš raje v SDD NAS brez raid in poskrbiš da so vsi podatki dodatno še v cloud (ali dodatni NAS v fizično drugi hiši, recimo pri starših) in še na client napravah, torej 3 lokacije.

Čeprav ja, če je podatkov res veliko je to težje izvedljivo, za vse ki rabijo do 4TB pa je definitivno to the way to go.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tidule ::

SDD NAS brez raid

problem te rešitve je predvsem v downtime. Pri cenah diskov danes je neumno izgubit dan/dva s kopiranjem podatkov/postalvjanjem sistema. Tako, da 1+1 mirror je zame minimimum za vse mašine.

Lonsarg ::

Ma RAID mi je v 10 letih povzrocil ze ogromno downtima (3 diski so sli v mirror raid eveh diskov) da sem ga nazaj vzpostavil, pa vmes cakanje na nov disk itd. Tak da s stalisca downtima sm zihr pridobil ko sem sel na SSD. Je RAID5 bi delno resil zadevo, ma sem se zaklel nikoli vec HDD po vseh zapravljenih urah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

igorpec ::

Lonsarg je izjavil:

Ma RAID mi je v 10 letih povzrocil ze ogromno downtima (3 diski so sli v mirror raid eveh diskov) da sem ga nazaj vzpostavil, pa vmes cakanje na nov disk itd. Tak da s stalisca downtima sm zihr pridobil ko sem sel na SSD. Je RAID5 bi delno resil zadevo, ma sem se zaklel nikoli vec HDD po vseh zapravljenih urah.


Če imaš dva paritetna diska, kar glede na cene diskov ne bi smel biti problem, in hotswap ohišje ... okvarjen disk zamenjaš "ko utegneš". Če še ta drug v polju crkne, potem se pa že malo mudi ;) SSD bi naj manj crkovali, ja, in je načeloma en disk za varovanje dovolj. Sam imal tudi SSD polje v hotswap ohišjih, čeprav verjetno tega nikoli ne bom potreboval. Ampak že eno razstavljanje mašine pokrije ta stošek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

klinker ::

Vanadium je izjavil:

Ufh jaz imam 4x4TB v RAID5 torej 1 disk lahko odleti, imam še urejene tedenske varnostne kopije (just in case), zasedeno imam pa trenutno od 12TB cca 4-5 TB projektov, strokovnega gradiva in literature, arhiv iz 1. in 2. stopnje fakultete, nekaj različnih zelo specifičnih programov. V planu imam še urediti sync fotografij in videoposnetkov iz ženinega in mojega mobilnega telefona in sem 100%, da bom hitro pokuril prostor, tako da počasi že pogledujem proti nečem bolj zmogljivem, kar se prostora tiče predvsem bi pa rad imel redunanco, da lahko max 2 diska odletita tako da gledam 5 oz. 6 bay ter, da bo 2.5 gbit.


Kot vem, da ti lahko 2 diska odletita jih rabis vsaj 6. Pa prav je imet vsaj enega, raje dva na lagerju za rezervo, ne pa narocevat ko gre u 3 krasne.
Hot swap je ql to have, ni pa noben must za doma. Sej ne menjavas diske na tedenski bazi. Une parkrat na x let lahko mau posravfas, pa usput se prah pocistis itd ;)
Ce gres v DIY sta Node 304 (ITX, 6x HDD) in Node 804 (M-ATX, 8x HDD) top ohisja za nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

PrimozR ::

Vsaj 3. Ampak to pomeni mirror čez 3 diske. Pri 4 diskih pa govorimo o RAID6. Ko odletita dva od štirih, ostane RAID 0 :)
««
117 / 118
»»