» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
318 / 326
»»

stara mama ::

Jah glej, nekje bo treba pobrat zdaj za regres in konc leta še menedžerske nagrade, pa je že vse drugo izropano :)
Sromaku ki nima za sončno, pa tud ne morš vzet...
Ekologija™ in Trajnost™

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

Jaz se samo čudim zakaj Talum ne zlavfajo pri teh cenah elektrike, kolikor se spomnim so rekli da so vse naredili tako da lahko ponovno zaženejo elektrolizo.

Pa naj delajo 8 mesecev na leto, če so že problem tisti 3-4 zimski meseci.

Poleg tega, bo aluminij še dražji, ker imamo spet poskuks novih sankcij na Rusijo:
https://home.treasury.gov/news/press-re...

Tole so zapisali ko so ugasnili peči v Talumu:
"V zaustavitev bodo šli po njihovih zagotovilih načrtovano in tehnološke naprave ustrezno konzervirali, kar bo omogočalo, da bodo peči vsaj do polovice zmogljivosti v primeru boljših časov še lahko kdaj zagnali."
https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/talu...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

kow ::

Ker verjetno ni tako enostavno ter s fotovoltaiko ne bos konkurencen. Kaksen hidro+fotovoltaika zna verjetno biti precej konkurencno, samo nimamo dovolj hidro kapacitet.

feryz ::

Zunaj štempljajo fabrke za vodik.
Itak da ni rentabilno.
Razen če ti še plačajo, da kuriš štrom. In glede na to, da dejansko ti, bi bila norost če se tega ne bi šel.
Dunaj jo, seveda, že ima, zdaj bodo še Madžari zagnali eno.

Mi bomo pa še vedno plačevali, da drugi iz naših smeti energijo ustvarjajo.
In za to krivili metraše.

borisk ::

Problem je nestanovitnost cen, talum je najverjetneje podpisoval večletne pogodbe. Pri takšni proizvodnji je problem da se tudi prodajne pogodbe razteglnjene na več let. zadnje leto je cena elektrike v strmem padcu, ampak zagotovo ne bo vedno tako. Na firmi imamo elektrarno primarno zaradi norih cen, ki so nas pred letom prisilile v to, ker 40c/kwh pač ni normalna cena, kot tudi ni 6c/kwh. smo jo pa čez vikend ugasnili, ker smo na PS3, kjer ni netmeteringa.

starfotr ::

Taluma se ne da kar prižgat in ugasnit, tako kot se ljudem zazdi. Tudi ugasnjenih peči se ne da nikoli več pognat. Razen, če zgradijo nove. Saj to se naredi čez noč, tako da ni problema. Popoldne, ko gre sonce zadaj se jih pa ugasne in tako vsak dan.

borisk ::

V talumu so ugasnili elektrolizo, za čiščenje aluminija, TO vžgeš z pritiskom na "gumb". Problem je proizvodnja anod in katod, ampak večina elektrike se porabi pri elektrolizi

ToniT ::

borisk je izjavil:

V talumu so ugasnili elektrolizo, za čiščenje aluminija, TO vžgeš z pritiskom na "gumb". Problem je proizvodnja anod in katod, ampak večina elektrike se porabi pri elektrolizi

Elektrolize ne prižgeš s pritiskom na gumb - niti slučajno.
Res je zadaj polno drugih stvari, kot so anode (katoda je dno peči), vendar je največji problem zagon peči. Včasih so rekli, da ko ugasneš elektrolizo, jo ugasneš za vedno.

nejc_nejc ::

Gregor P je izjavil:

Vsaka četrta vloga za priklop sončne elektrarne zavrnjena
Lani so elektrodistribucije prejele 48 tisoč vlog za priklop sončne elektrarne, 12-krat več kot leta 2019. Omrežje je najbolj obremenjeno v Ljubljani in Mariboru, na ravni države je bila lani zavrnjena vsaka četrta vloga.


Hm torej na to temo, obstajajo dve vrsti državljanov....zanimivo

feryz ::

Kateri dve vrsti državljanov pa obstajajo?

Če je sosed dobil soglasje, ti pa ne, se moraš nad sabo zamisliti, ne nad sosedom.

gort ::

Danes je 15. in bo ~70% vsega lanskega aprila.
Glede na napovedi, potem ne bo ~140% do konca meseca.
Ampak je bila zima precej milostna in sončna.

nejc_nejc ::

feryz je izjavil:

Kateri dve vrsti državljanov pa obstajajo?

Če je sosed dobil soglasje, ti pa ne, se moraš nad sabo zamisliti, ne nad sosedom.

Ce sta sočasno vlozila....je drugi, ki je "popušil" diskriminiran.
Kaj nad sabo zamislit....

gort ::

nejc_nejc je izjavil:

Ce sta sočasno vlozila....je drugi, ki je "popušil" diskriminiran.
Kaj nad sabo zamislit....

Čisto sočasno sicer lahko vložita, obdelava vloge pa ni sočasna, prvi, ki je vložil, je pobral še želeno priključno moč, drugi pa manj ali nič. Bi se dalo drugače urediti ampak ni.

nejc_nejc ::

Trivialen odgovor.

gort ::

Očitno si zmotno pričakoval pravičniško filozofiranje/zgražanje v tej temi.

nejc_nejc ::

Očitno ne dojemaš, da počasi zacenjamo ziveti v "dezeli prava" (mi gre na bruhanje) in me zanima, ko bo kriticna masa zadostna, kdo bo to placeval.

SE, je trivialna tema, enim se splaca, drugim ne....

gort ::

Moraliziraj, kolikor ti ustreza, mi je že žal, da sem ti sploh kaj odgovarjal.

nejc_nejc ::

Tudi prav

feryz ::

Moja je zamortizirana že davno nazaj.
Slabše kot brez pa ne more biti.

Sicer trenutno še cepajo računi pod 10 evrov za megavat in pol iz omrežja. In še kar nekaj časa bodo. Potem bo pa malenkost dražje. Glih obubožal ne bom.

Kdo bo plačal? Raja, vsa. Tista s SE malo manj, tista brez SE pa mnogo več.
Upam da ne misliš, da bodo to plačali mervar, kuštravi, plešasti in ostali. Ker tako glup pa res ne moreš biti. Oni bodo kradli dalje, ne pa plačevali.

nejc_nejc ::

Teb je jasno, za mnogo njih pa ne vem :)

Onagejšimas ::

Zdravo,
pred kratkim so mi odobrili soglasje za net metering. Trenutno čakam še na odobritev kredita. Malce me skrbi kako bo z samo montažo sončne elektrarne.
Pred montažo je najprej na vrsti prenova, menjava kritine, ki bo izvedena v mesecu maju ali juniju kar pomeni da se montaža SE v vsakem primeru zamakne. Tu dodajmo še čakalne vrste zaradi vseh novih soglasij, ki bodo sprejeta do konca junija (vsaj tako pravijo na elektru ljubljana: https://www.elektro-ljubljana.si/obvest... in kaj kmalu mi že voda teče v grlo. Kolikor vem naj bi bila elektrarna PRIKLOPLJENA do konca 2024. Predvidevam da bo v taki situaciji veliko ljudi z novimi soglasji, vsi bodo hoteli čimprej postaviti elektrarno do konca leta in nastale bodo vse večje čakalne vrste.

Trenutno sem dobil ponudbo samo pri geni-ju, čakam še na odgovor ostalih (Termo shop, petrol, LCR Solar, Sol Navitas).1137 €/kWp z Solaredge opremo, 1 optimizator na 2 panela.
Do sedaj so mi vsi odgovorili približno enako, da lahko pridem na vrsto čez nekaj mesecev.. razen LCR solar (ravnokar prispela ponudba 940 €/kWp) . Menda naj bi imeli še zastojn montažo v mesecu aprilu za nove stranke.. kolega, ki dela v Trzinu je opazil letak in mi ga slikal. Ima kdo kakšno dobro / slabo izkušnjo z njimi?
Ali ima kdo kakšno priporočilo na splošno za montažo SE?

gort ::

Lahko feryza povabiš na kak piknik, če mu bo.

feryz ::

Feryz nima volje.

Upam, da ima kdo toliko možganov, da ne bodo najprej stare kritine dali dol, novo kritino dali gor, potem pa novo kritino dajali dol, šraufali kljuke in novo kritino dajali nazaj gor.
Čeprav se mi dozdeva, da bo tako.

Likalnik ::

Onagejšimas je izjavil:

Zdravo,
pred kratkim so mi odobrili soglasje za net metering. Trenutno čakam še na odobritev kredita. Malce me skrbi kako bo z samo montažo sončne elektrarne.
Pred montažo je najprej na vrsti prenova, menjava kritine, ki bo izvedena v mesecu maju ali juniju kar pomeni da se montaža SE v vsakem primeru zamakne. Tu dodajmo še čakalne vrste zaradi vseh novih soglasij, ki bodo sprejeta do konca junija (vsaj tako pravijo na elektru ljubljana: https://www.elektro-ljubljana.si/obvest... in kaj kmalu mi že voda teče v grlo. Kolikor vem naj bi bila elektrarna PRIKLOPLJENA do konca 2024. Predvidevam da bo v taki situaciji veliko ljudi z novimi soglasji, vsi bodo hoteli čimprej postaviti elektrarno do konca leta in nastale bodo vse večje čakalne vrste.

Trenutno sem dobil ponudbo samo pri geni-ju, čakam še na odgovor ostalih (Termo shop, petrol, LCR Solar, Sol Navitas).1137 €/kWp z Solaredge opremo, 1 optimizator na 2 panela.
Do sedaj so mi vsi odgovorili približno enako, da lahko pridem na vrsto čez nekaj mesecev.. razen LCR solar (ravnokar prispela ponudba 940 €/kWp) . Menda naj bi imeli še zastojn montažo v mesecu aprilu za nove stranke.. kolega, ki dela v Trzinu je opazil letak in mi ga slikal. Ima kdo kakšno dobro / slabo izkušnjo z njimi?
Ali ima kdo kakšno priporočilo na splošno za montažo SE?


načeloma so vsi našteti OK...Termo shop, Petrol, Sol Navitas, Geni, Sonce Energija....vsi teli so v redu in so montirali meni, mojim bližnjim in kolegom...večjih pritožb ni bilo slišati za nobenega od teh ponudnikov.
Odloči se glede na dobavni rok in ceno...garancijo in kvaliteto imajo vsi mislim, da enako

feryz je izjavil:

Feryz nima volje.

Upam, da ima kdo toliko možganov, da ne bodo najprej stare kritine dali dol, novo kritino dali gor, potem pa novo kritino dajali dol, šraufali kljuke in novo kritino dajali nazaj gor.
Čeprav se mi dozdeva, da bo tako.


zelo podobno je bilo pri enih mojih znancih. Dogovorili so se za montažo SE....v vmesnem času so zamenjali streho...ko so prišli monterji elektrarne, so pa ugotovili, da nimajo pravih kljuk, ker je bila druga kritina na strehi kot je pa bila ob ogledu....sedaj se je montaža zamaknila vsaj za en mesec oziroma več, ker čakajo druge kljuke.

vsa roba je že pri njih na dvorišču....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Ne gre za to. Gre za to, da vijačiš kljuke sproti, ko cegu polagajo. Milina.
Popolnoma nekaj drugega, kot puljenje posameznih ceglov ven iz strehe.

Če so pa še kljuke narobe, tako kot ti praviš, je pa sploh zmaga.

Utk ::

Če smo realni, lahko monterje elektrarne obvesti, da se bo takrat pa takrat menjalo streho, če si hočejo poenostavit delo.
Če smo realni, med polaganjem ciglov ne bo tam nikogar od monterjev elektrarne.
Če smo realni, tudi če bo, zarad tega ne bo dobil nobenga popusta, ker je bila montaža malo lažja.

Če bi oboje delala ista firma, bi bil nek profit, tako pa realno nimaš kaj.

feryz ::

Prav imaš, ko jih jebe, naj se jebejo kasneje.

To je uporabno le za samograditelje.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Če smo realni, lahko monterje elektrarne obvesti, da se bo takrat pa takrat menjalo streho, če si hočejo poenostavit delo.
Če smo realni, med polaganjem ciglov ne bo tam nikogar od monterjev elektrarne.
Če smo realni, tudi če bo, zarad tega ne bo dobil nobenga popusta, ker je bila montaža malo lažja.

Če bi oboje delala ista firma, bi bil nek profit, tako pa realno nimaš kaj.

Vprašanje za "ta pametne": daš novo streho na hišo in čez kakšen teden nanjo spustiš moterje SE. Pol pa čez leto opaziš, da streha pušča. Pri kom boš uveljavljal garancijo in od koga jo boš dobil?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Če smo realni, od nikogar. Monter elektrarne ti bo garantiral za tvojo streho? Če ne teče po njegovih klinih že ne.

MadMax ::

Koliko pa je sploh znanih takih primerov?
Razumem pomislek, ampak realno?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

telexdell ::

MadMax je izjavil:

Koliko pa je sploh znanih takih primerov?
Razumem pomislek, ampak realno?

Stvar je podobna, ko se proizvajalci hvalijo, da za njihov izdelek velja npr. 0,025 ppm okvar in ti kupiš enega in se ta pokvari.

PS pri izdelavi strelovoda se izvajalci dogovorijo in nosilce po strehi, pa tudi povezave na njej montirajo krovci, odvode, ozemljila in galvanske povezave pa montirajo štromarji. Pododobno se je smiselno dogovoriti tudi ob postavitvi SE. Naj kljuke naredijo krovci ali naj bosta oba izvajalca skupaj na strehi, da potem ne bo izgovorov, kdo je za kaj kriv.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

Za tisti delček strešnika odrezat ne rabiš krivca dovolj je eden ki nima dveh levih rok, ni to nobena znanost sem tudi sam delal. Imaš pa veliko šušmarjev ki to s kladivo delajo pa mu vsake toliko kak poči, tudi krovci niso nič boljši samo malo bolj izkušeni.
Po drugi strani pa tudi če ti krovci strelovod naredijo ker to kar sem do sedaj videl pri nekaterih stromarjih se sprašujem kje te ljudje papirje dobijo.
Upam reči da 3/4 ozemljitev ki je narejenih ni ustreznih. Ker vse kar znajo natediti je metrsko sondo zabiti v pesek.

mihi666 ::

Kater krovec te bo pa čakal da boš med pokrivanjem strehe ti kljuke montiral. Pomojem bi se stepli med seboj. Ali krovec to naredi ali pa se pozneje ko je streha končana

bciciban ::

mihi666 je izjavil:

Kater krovec te bo pa čakal da boš med pokrivanjem strehe ti kljuke montiral. Pomojem bi se stepli med seboj. Ali krovec to naredi ali pa se pozneje ko je streha končana


Das krovcu da naredi pa je.

feryz ::

Mene so čakali, na dveh strehah.
Sicer pa ni čakanja, gre kar lepo sproti.

mihi666 ::

Sem nekaj let elektrarne montiral pa vem kako to zgleda. Režeš brusiš kritino vse prašno in spolzko krovcem se mudi jezni en na drugega gneča na strehi... lahko bi spis napisal. Po moje krovci sproti ali monterji ko je streha končana.

Likalnik ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Če smo realni, lahko monterje elektrarne obvesti, da se bo takrat pa takrat menjalo streho, če si hočejo poenostavit delo.
Če smo realni, med polaganjem ciglov ne bo tam nikogar od monterjev elektrarne.
Če smo realni, tudi če bo, zarad tega ne bo dobil nobenga popusta, ker je bila montaža malo lažja.

Če bi oboje delala ista firma, bi bil nek profit, tako pa realno nimaš kaj.

Vprašanje za "ta pametne": daš novo streho na hišo in čez kakšen teden nanjo spustiš moterje SE. Pol pa čez leto opaziš, da streha pušča. Pri kom boš uveljavljal garancijo in od koga jo boš dobil?


to se je pri nas zgodilo parkrat....starši so pred montažo SE menjali še kritino...odločili so se za Bramac (je bil že prej gor Bramac ampak 40 let star...brez problemov in ni puščal...odločili so se za menjavo samo zato, ker "strokovnjaki" pravijo, da je bolj imeti novo oziroma kritino katera ni starejša kot 15-20let...v našem primeru se je izkazalo, da bi bilo bolje, če bi ostala stara kritina na strehi)...v tistem obdobju (to smo potem izvedeli od Bramac izvedencev) so šli cegli praktično takoj iz tovarne do kupca na streho....niso nič "odležali" in se konkretno posušili določeno obdobje.
Strešniki so že pokali ob samem polaganju strehe....par dni kasneje so pa prišli monterji SE in je veliko ceglov popokalo.
Seveda je šla reklamacija na Bramac, kateri jo pa takoj niso priznali...celo tako je bilo, da so poslali svoje izvedence v kontrolo in da so odnesli nekaj ceglov v laboratorij na nadaljne preiskave.
Uglavnem, na koncu so zamenjali teh nekaj počenih ceglov.....kasneje so potem popokali še določeni drugi cegli....smo jih pa imeli dovolj na rezervi in smo jih sami zamenjali.
V tistem času sem tudi jaz montiral SE...na strehi imam Bramac cca 15 let star...in ne pušča nikjer.
Ko so prišli monterji na streho...so mi poslikali ene 5 ceglov kateri so bili počeni in samo čez posilikonirani....očitno so monterji 15 let nazaj pač tako naredili....kakorkoli, puščal ni noben.
Sem pa rekel, da bom teh 5 ceglov zamenjal in dal nove cele....sem šel po 5 novih ceglov....vseh 5 novih ceglov je v roku 14 dneh na strehi popokalo....

pod črto...ali je Bramac tako zanič ratal ali pa so bili res prehitro poslani iz tovarne na streho.....tu ti gre več živcev, da ti prekličeš vse kvazi "strokovnjake", da pridejo na ogled tistih par ceglov....kot pa da greš po 5 novih ceglov sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Če jih je res samo 5.
2 elektrarni, stari dve ali tri leta, sem komplet preložil (panele dol, cegu menjati, panele nazaj gor), ker je bil pod popolnoma vsako kljuko počen cegu.
Original izvajalec ni hotel niti slišati, da bi to popravil. Zakaj bi, raje nove stranke lupi. Čeprav je bila evidentno njegova napaka.
Ampak je bil na ponudbi tudi drobni tisk. Ki ga med vsem špehom nihče ne bere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

J.McLane ::

Meni so strešnike tam kjer pridejo kljuke komplet menjali s kosom pleha, imel sem dva izvajlca na strehi in oba sta rekla da tako naredijo, ravno zato ker tista kljuka preveč pritiska na strešnik in ob večji obremenitvi (sneg) strešnik lahko poči.

Čeprav, bi rekel da tam kjer je bolj strma streha, ne vem če je vredno komplicirat, mi imamo zelo položno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

feryz ::

Pri določenih vrstah cegla je menjava s plehom celo obvezna.
Creaton Rapido, recimo. Ni variante da ga ne lomi.
Je pa njihov, original nosilec za SE, dražji od cele konstrukcije.

miko22 ::

Mene pa zanima kaj naj naredim, ko se mi monter ne odziva? Ne odgovarja na mail, ne dviguje telefona, tudi od druge stranke sem slišal podobno.
Deluje sicer brezhibno, rad pa bi še imel zraven 3 panele

Lahko zamenjam sedaj "upravljalca"?
Kdo lahko kakega dobrega priporoči?

WaterBoy ::

Lokacija?

Sicer ti bo moral stari operater požegnat zadevo, saj bo moral on dodati nove panele v sistem

c3p0 ::

S.Edge ima nek obrazec za prenos k novemu operaterju, sem 1x bil že blizu da to storim. Morda ima novi več info.

miko22 ::

Kak naj stari požegna, če se mi sploh prasec ne javi več.

feryz ::

Z denarjem pomahaj in bo kojci priletel.

nekikr ::

A zmontirat 3 panele? Tako kot vodovodar kar prileti ves nasmejan, ko ga pokličejo za eno pipo zamenjat? :)

feryz ::

To je najboljši denar.
Prihod, odhod, delo na višini, nova nastavitev razsmernika, vnašanje v monitoring ...
Na koncu pridejo zlati paneli.

miko22 ::

Ne razumem vas
Valda, da bom plačal. Saj ne pričakujem zastojn.
Samo da bi vsaj prišel, pa ga niti ne dobim. Zato bi raje zamenjal, da ne omenjam, če se kaj pokvari. Te pa lahko čakam na milost.

nekikr ::

Praviloma bi ljudje vse to plačali. Ko jim pa monter pove koliko to stane, če jim zaračuna vse kar je feryz naštel, potem pa niso več tako zelo prepričani.

Matevz96 ::

Dober posnetek, ki razlaga kako sončne (in vetrne) elektrarne vplivajo na omrežje.

#hooldthedoor
««
318 / 326
»»