» »

Dual SIM: VoWifi preko LTE?

Dual SIM: VoWifi preko LTE?

MrStein ::

A dela VoWifi striktno le preko WLAN ali gre tudi na mobilni internet?

Zanima me za scenarij: si v tujini, roaming cene so astronomske, kupiš lokalni SIM za 10 EUR, klice delaš preko poceni lokalne povezave

Z SIP protokolom to dela, za VoWifi pa "še zbiram informacije".
SIP namreč ukinjajo in je zamenjava VoWifi ( aka VoWLAN aka WifiCalling)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

VoWiFi gre preko WiFi, VoLTE gre preko mobilnih podatkov...
#brezpodpisa

Mavrik ::

Veliko operaterjev namenoma izklopi VoWifi in podobne servise v roamingu zato da vseeno plačaš za klice :/
The truth is rarely pure and never simple.

starfotr ::

Za ziher se da SIM kartico v drug telefon/modem in vzpostavi hot spot. Ne vem, če so pametni telefoni tako pametni, da bi znali to, kar ti želiš.

MrStein ::

starfotr je izjavil:

Za ziher se da SIM kartico v drug telefon/modem in vzpostavi hot spot. Ne vem, če so pametni telefoni tako pametni, da bi znali to, kar ti želiš.

Ja, to bi delovalo 99%, samo potem moraš nositi dva telefona* okoli...

* ali en WiFi ruterček...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bastadu ::

Pa tale VoWifi na TS sploh deluje? Sem bil pred časom v neki vukojebini, kjer ni bilo mobilnega signala, sem pa bil priklopljen na wifi in ni bilo nikakor mogoče vzpostaviti klica (VoWifi na telefonu je bil omogočen).

starfotr ::

Moraš imeti vklopljenega pri operaterju. Cena je 1,7 eur na mesec.

l0wc4 ::

VoWiFi pri TS deluje odlično, vsaj meni, sem pa od kar nekaj ljudi slišal, da jim prekinja.

starfotr ::

Vprašat jih je treba na kakšen wifi se priklopijo.

MrStein ::

Doma imam večino časa VoWiFi (Telekom). Dela OK.

VoWiFi se vklopi, če je WLAN "dovolj dober". Sicer ne. To piše že nekje v opisu storitve. Kaj točno preverja pa ne vem. Ampak če je hitrost nizka, padajo paketi, firewall preveč blokira, potem pač ne bo šlo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Ales ::

Telekomov VoWiFI preverjeno dela odlično, zunaj EU ga stalno uporabljam. Ampak na Wi-Fi omrežju, seveda, drugače to ne gre.

Tudi to ne gre, če je morda kdo pomislil:
- tuja SIM kartica, z aktivno LTE povezavo v tujem omrežju
- Telekomova SIM in vklopljen VoLTE na njej.

To ne gre. Telekomv VoLTE je lahko vklopljen le, če je dejansko Telekomova kartica povezana na LTE. Kar bore malo pomaga, če si v ultra dragem roamingu nekje... Kar se tega tiče je bil star Telekomov VoIP preko SIP bolj uporaben.

MrStein ::

Saj VoLTE nima sploh veze s temo. Zveni sicer kot da bi lahko preko drugega LTE delal, ampak ne. Razen nekih internih tehnikalij lahko štejemo, da je to isto kot GSM pogovor (ali UMTS).

Potrebovali bi VoInternet, kar je sicer več ali manj bil prejšnji SIP. Žal:
- nimajo telefoni vgrajenega klienta (android je sicer en čas imel...)
- Telekom ukinil storitev
- pa precej nezanesljivo dela (protokol bil načrtovan v časih, ko ni bilo NAT-a in podobnega ...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ales ::

Ja, sem toliko dodal informacijo zraven, če bo kdo iskal in da si ne bo narobe predstavljal, da bi to šlo.

SIP implementacija pri Telekomu ni bila tako slaba, sem jo dolgo časa uporabljal. Je bilo treba kar nekaj iskanja in testiranja, da se je za Android in GNU/Linux uredilo dobre kliente, vmes je bil pa pri meni še en Asterisk kot centrala. Par cak in kar nekaj ur raziskovanja in nastavljanja, pa je bilo dejansko znosno za delo, pa še integrirano v marsikaj.

No, WoWIFI je vseeno opazno stabilnejši za golo uporabo.

VoInternet! Škoda, da so to ukinili, v marsikateri situaciji bi bila odlična alternativa. Verjetno niso želeli več vzdrževati sistema za nas preostalih nekaj uporabnikov...

Lonsarg ::

VoWifi na strani telefonske centrale dejansko je ene vrste "VoInternet". Ne more namreč vedit ali klient uporablja LTE ali WiFi ker pride zadeva preko javnega interneta. Torej kar se tiče "server-side" bi VoWiFi protokol lahko uporabljal tudi preko LTE interneta od druge SIM kartice v istem telefonu.

Problem je zgolj ker clint-side telefoni ne podpirajo tega scenarija, ampak VoWiFi omejujejo na dejansko WiFi povezavo. Skratka bo treba kakega hackerja iz xda developers dobit da custom ROM za Android skup spravi, ki to podpira ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Ales ::

Hm. Ali obstaja WoWIFI klient za desktop? Knjižnice za protokol? BRB. :P

Lonsarg ::

VoWiFi vseeno rabi SIM kartico za avtentikacijo, kljub temu da gre klic preko interneta. Torej tudi če bi tak klient obstajal bi rabil v računalnik SIM kartico dati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

MrStein ::

eSIM? :D
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

blue ::

Mislim, da samo iphone uporabi podatkovno povezavo druge sim kartice, samo če imaš slab signal... (ne vem, če je možno iphone prisiliti, da vedno uporablja podatke druge sim...)

Pred par leti sem imel podoben problem in sem preusmeril klice na tel številko pri www.detelfone.eu in potem še enkrat na mojo številko v tujini...

Ales ::

V tem threadu nekdo z iPhone 11 poroča, da je lahko uporabljal LTE na eni SIM in preko te povezave potem VoWIFI na drugi, vendar, če prav razumem, ni dolgo trajalo: https://mybroadband.co.za/forum/threads...

Bi na iPhone šlo na npr. Telekomovi SIM z aktiviranim VoLTE/VoWIFI hkrati narediti blokado paketnega prenosa podatkov v tujini, na drugi lokalni SIM pa imeti vklopljen LTE? Ali pa na kakem drugem sodobnejšem telefonu, samo da ima dual LTE?

Kar se desktop OS-ov tiče, obstaja podpora že za laptope z eSIM ali SIM, nisem pa našel kakega VoWIFI klienta še. Malo smo zgodnji, zgleda. Kar se linuxa tiče je tu ena sveža raziskava iz julija 2021, zanimivo predvsem tam nekje stran 6 in naprej: https://www.jeroenbaten.nl/UT-VoLTE-pro...

Čisto tako, da bo jasno, če bi ponudniki želeli, bi lahko posameznikom ponujali kompleten VoLTE/VoWIFI/WebRTC/VoIP na isti IMS osnovi, a jim zgleda ni prioriteta biti ne vem kako fleksibilni pri tem. Mogoče mora vse skupaj še malo dozoret, še par ciklov menjav opreme, SW, pa bo bolje...

AEx_1-7 ::

Ales je izjavil:

V tem threadu nekdo z iPhone 11 poroča, da je lahko uporabljal LTE na eni SIM in preko te povezave potem VoWIFI na drugi, vendar, če prav razumem, ni dolgo trajalo: https://mybroadband.co.za/forum/threads...

Bi na iPhone šlo na npr. Telekomovi SIM z aktiviranim VoLTE/VoWIFI hkrati narediti blokado paketnega prenosa podatkov v tujini, na drugi lokalni SIM pa imeti vklopljen LTE? Ali pa na kakem drugem sodobnejšem telefonu, samo da ima dual LTE?

Kar se desktop OS-ov tiče, obstaja podpora že za laptope z eSIM ali SIM, nisem pa našel kakega VoWIFI klienta še. Malo smo zgodnji, zgleda. Kar se linuxa tiče je tu ena sveža raziskava iz julija 2021, zanimivo predvsem tam nekje stran 6 in naprej: https://www.jeroenbaten.nl/UT-VoLTE-pro...

Čisto tako, da bo jasno, če bi ponudniki želeli, bi lahko posameznikom ponujali kompleten VoLTE/VoWIFI/WebRTC/VoIP na isti IMS osnovi, a jim zgleda ni prioriteta biti ne vem kako fleksibilni pri tem. Mogoče mora vse skupaj še malo dozoret, še par ciklov menjav opreme, SW, pa bo bolje...


Malo se pac lotite baseband hacking, na dolocenih SD gre marsikaj ... aja, ajfonci ... dalec naprej so tule v Indiji, jio operater ... v EU tega se dolgo ne bo nikjer, ce sploh (se) kdaj ... v telefonskih stevilkah itak ni prihodnosti za resne uporabnike ...
--++ order with AESS (AE Saver Shipping/AE Standard Shipping) ++--
The word (...) originates from the Ancient Greek: élleipsis meaning 'leave out'
Zargon je soc. zvrst neknj. slov. jezika, ki ga uporabljajo ljudje iste stroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: AEx_1-7 ()

tinodj ::

Sicer starejsa tema, ampak sem naletel ko sem iskal če še drug v Sloveniji podpiral VoWiFi razen Telekom.

Da odgovorim originalno vprašanje. Zgoraj napisano dela, prverjeno z Iphone 11 Pro.

Najboljse je tako:

Ko se odpravis zunaj EU, opcijo za network das na manual, in zberes domace omrezje. Ko bos enkrat zunaj EU to kartico pustis pri miru brez povezave. Na drugo sim kartico vklopis lokalni net na LTE. Ta prva se bo veselo povezala na VoWifi.

Pazi, ce pozabis narediti to manual opcijo, potem je konec, zelo tezko prepricas telefona da gre na VoWiFi over LTE.

Delajo pa klici in sms-i. Operater: TS.

Ales ::

tinodj je izjavil:

... prverjeno z Iphone 11 Pro

...gre na VoWiFi over LTE.

Delajo pa klici in sms-i. Operater: TS.

Odličen podatek in navodila, hvala za update.

Nikonja ::

Brez zamere ampak zakaj? Kaj je tolk boljšega v primerjavi z VoLTE razen da si brezveze kompliciraš življenje?

Lonsarg ::

Boljšega je to da se na ta način izogneš roaming stroškom.

Jaz še vedno čakam enega ponudnika kjer bom lahko klical iz katerakoli naprave preko interneta s Slovensko cifro, pač nekaj v stilu Skype NumberToGo (sam tam kot prvo ni Slovenske cifre pa še cena je huda). A imamo res tko zanič konkurenco da se noben tega ne loti.

MrStein ::

Off topic, ampak to je že bilo:
- en ponudnik "IP" telefonije (detelfone če se ne motim, zdaj so sicer usmerjeni v poslovne uporabnike, če še obstajajo)
- Telekom je imel (ali še ima, so rekli da se ukinja) SIP telefonijo

Je pa res, da uradno ni namenjeno temu. Oni detelfone še nekako, pri Telekomu pa bi moral posnifati prijavne podatke.

PS: ni potrebno snifati, ker sem sam uporabil 3rd party aplikacije za to, ime in geslo se dobi brez težav. Sem pa probal samo na telefonu, ne na PC. Bi pa moralo delovati. No, če mreža dovoli, preveč NAT-ov in fajr-vol-ov je danes za tisti protokol.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VoLTE v Sloveniji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
13632629 (802) sinalko
»

Telemach VoLTE

Oddelek: Mobilne tehnologije
2410813 (1580) Ales
»

Telekom ugaša 3G (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7712621 (2599) V-i-p
»

Kdaj bo umrl 2G? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7614230 (6990) Gregor P
»

Telekom Slovenije podražil mobilne pakete (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10620469 (10763) bambam20

Več podobnih tem