»

Signal bo končno omogočil skrivanje številke

Slo-Tech - Signal velja za eno najbolj varnih aplikacij za šifrirano in anonimno komunikacijo, a ima opazno luknjo zaradi dizajna. Za komunikacijo moramo deliti svojo telefonsko številko, kar je lahko prepreka za popolno anonimnost. Preprosta rešitev obstaja, a jo je Signal uvedel šele sedaj. Dobil je uporabniška imena oziroma vzdevke. Rešitev je trenutno na voljo le v najnovejši verziji beta, sčasoma pa bo pricurljala do redne različice.

Vsakdo si bo sedaj lahko namesto telefonske številke izbral uporabniško ime, ki ga bo delil s stiki, s katerimi bi želel komunicirati. Aplikacija bo resnično telefonsko številko prikazala le, če bo sogovornik stik že imel v svojem adresarju. V vseh ostalih primerih pa bo vzdevek ostal vzdevek, bo pa seveda lahko sogovornik v svojem prikazu popravil imena ostalih sodelujočih v pogovorih. V Signalu bo možno nastaviti, da bo naša telefonska številka privzeto skrita, zato nas ne bo mogel najti nihče, tudi kdor bo že imel našo telefonsko številko, če ne bo...

38 komentarjev

Telegram omogoča nakup virtualne telefonske številke za rabo omrežja

Telegram - Pri Telegramu so lansirali verzijo 9.2, ki med drugim prinaša prilagodljivejše samouničevanje sporočil in prenovo orodja Topics; predvsem pa uporabnikom omogoča nakup specifične telefonske številke za rabo platforme, če podjetju ne želijo posredovati dejanske številke svoje kartice SIM.

Moderne komunikacijske aplikacije s poudarkom na zasebnosti in varnosti, kot so Signal, WhatsApp in Telegram, postajajo z rastočo zavestjo o pomembnosti osebnih podatkov vse bolj priljubljene. Vse pa imajo še vedno nerodno zahtevo, da pri vpisu predložimo številko svojega telefona (torej, kartice SIM), ker skoznjo izpeljejo verifikacijo uporabnika. Sicer se vsa podjetja zavezujejo, da te številke nikoli ne posredujejo naprej brez privolitve uporabnika, toda zahteva kljub vsemu ni najbolj v skladu z deklarirano zavezanostjo zasebnosti, obenem pa lahko številke ob kakšnih neljubih dogodkih tudi pobegnejo, kar se je denimo zgodilo pri nedavnem vdoru v Twilio. Zato se tisti bolj vešči (in paranoični)...

8 komentarjev

Slovenska policija začenja uporabljati varne mobilne komunikacije

Slo-Tech - Kot kaže, so se pomena varnosti komunikacij začeli zavedati tudi na policiji. 12. decembra 2016 je namreč ministrstvo za notranje zadeve po pooblastilu policije objavilo javno naročilo male vrednosti za vzpostavitev sistema za zaščito mobilne telefonije in najem licenc št. 430-765/2016.

Razpisna dokumentacija je zahtevala, da sistem omogoča ščitenje govora in podatkovnega prenosa na napravah z Android in iOS operacijskim sistemom (posebej je bilo poudarjeno, da mora podpirati Samsung Galaxy A5), »end-to-end« šifriranje govora, SMS sporočil in prenosa datotek, iz uporabniškega vmesnika pa mora biti jasno razvidno kdaj je komunikacija šifrirana in kdaj ne. Omogočeno mora biti shranjevanje datotek in SMS sporočil v šifrirano shrambo ter možnost ločenega imenika. Rešitev naj bi tudi omogočala možnost upravljanja zasebnih uporabniških skupin, uporaba vseh zaščitnih mehanizmov pa mora biti avtenticirana in avtorizirana.

Ena izmed zahtev policije je bila tudi, da mora biti upravljanje...

36 komentarjev

Open Whisper Systems razkril podatke iz tajne sodne odredbe

Podatki, ki jih ima OWS o uporabnikih

vir: Ars Technica
Ars Technica - Signal, ki ga razvija podjetje Open Whisper Systems velja za eno najbolj uporabnih aplikacij za varno komuniciranje preko mobilnih telefonov. Na voljo je tako za Android, kot tudi iOS (in trenutno še kot namizna (Google Chrome) aplikacija), omogoča pa močno šifriranje sporočil in pogovorov.

Podjetje Open Whisper Systems oziroma njegovi ustanovitelji so namreč pred časom razvili šifrirni protokol Signal, ki ga poleg aplikacije Signal uporabljajo tudi nekatere druge aplikacije za varno komunikacijo, med drugim tudi WhatsApp, Alo, Facebook Messenger in (deloma) Viber.

Čeprav navedene aplikacije uporabljajo isti kriptografski protokol, Signal velja za najbolj varno in najbolj enostavno aplikacijo, ki hrani kar najmanj podatkov o svojih uporabnikih.

Ker aplikacija uporablja šifriranje med končnimi točkami (tim. end-to-end šifriranje) in ker beleži le minimalno...

17 komentarjev

Slovenska policija nabavlja IMSI catcherje (3)

Marjan Fank, pomočnik direktorja uprave kriminalistične službe, znan tudi kot "prvi operativec v državi".

vir: Dnevnik
Slo-Tech - Kot smo pisali novembra lani, si slovenska policija intenzivno prizadeva vzpostaviti lastno prisluškovalno infrastrukturo, ki bi jim omogočala lociranje, sledenje in prisluškovanje telefonskim pogovorom tudi brez sodelovanja operaterjev. Gre za t.i. IMSI catcherje (tudi imsi lovilce), tj. male prenosne lažne bazne postaje mobilne telefonije, ki - odvisno od cene - omogočajo vse od pridobitve seznama in identitete telefonskih priključkov v njeni neposredni bližini, natančnejšega lociranja mobilnega priključka po tehniki lova na lisico, pritajenega prisluškovanja klicev, pa do aktivnih napadov na omrežje s pošiljanjem sporočil in terminiranjem klicev v imenu napadene osebe.

Lovilci torej predstavljajo, glede na zgoraj opisane...

188 komentarjev