» »

Upgrade vodnega - zgleda da je presvoh :)

Upgrade vodnega - zgleda da je presvoh :)

Fury ::

Zdej mam takole:
-Eddyjev NB CPU in VGA blok (se tastare verzije)
-Yugo radiator z 2mi 12cm venti spredi in narejen adapter za zrak
-silokonske cevi
-MaxiJet 1200 pumpo

Povezano mam:
radiator-tclen-pumpa-cpu-vga-nb-radiator

Comp mam:
Abit NF7-S 2.0
2x512MB GEIL PC3200 Value (2.6V 7-4-3-2.5)
Athlon XP 1800+ @ 233x10.5 (2447 MHz) @ 1.8V
ATI Radeon 9800 SE @ 9800 - 412 GPU / 370 RAM

Prej sem mel radeon 9700 in je blo ql - CPU temp je sla ob full load z vsemi venti na min. do cca. 52°c (s tem da mam 1.0 abit bios k kaze visoke temperature)

Zdej ko sem dal not 9800, pa gre temperatura CPU tja do 64° kar me ze strasi :) Ko bo poletje bo se hujs.

Torej - kaj naredit?

Dodam se en radiator?

Naredim komplet posebi tokokrog (nova pumpa in radiator) za graficno
in NB recmo, pa CPU pustim na svojem?

Naj dodam samo 2x12cm vent se na drugo stran radiatorja, da bo push-pull (kok se to pozna) - ker ta jugo radiator ma dost skup reze (ful mal zraka gre skos pomoje)

Ma kdo kaksen pameten radiator za prodat poceni? Se sploh da se kje Lado dobit?

Ideje, predlogi... :)

Fury ::

V sobi mam cca. 26°c temperatura reber radiatorja pa je kar 43-44°c 8-O 8-O 8-O sem zdele potipal in pomeril z termometrom.

Help! :)

Glede na to da je radiator tako topu, bi pomoje bil spodoben odvajat tako toploto. Bom su se 2 venta kupt, da vidm kako bo. Drugace pa razmislam da bi ta rebra od radiatorja zbil skup po 2 in tako dobil vec prostora vmes, da bi zrak hitreje pihal. Ker zdej se na drugi strani ventilatorja komi cut, da kej pihlja skos. Res bi zgubu dost povrsine... ne vem kaj je boljs....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

Fury ::

No zdej sem laufu una 2 ventilatorja na radiatorju na full od prejsnga posta do zdele (2 ure torej) in je padla temp. radiatorja na 40°c, kar je zlo mal.

Voda je segreta 15°c nad sobno temperaturo - a ni to mal velik?
Resno razmislam o push-pull, sam ne vem kok se bo poznal, ker ce se nau velik sem 5k vrgu stran za 2 ventilatorja + potenciometer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

GUFY ::

Pri meni je voda trenutno 25 stopinj v sobi pa imam 22 stopinj. Pa še moj sistem.

DFI NFll ultra INFINITY
2x256 MB Kingston Value ram (3.3V 11,3,3 cas2)
Mobilni Barton 2500@238 x 10.5 = 2500 MHz 1.8V
GF FX 5900

Rediator je od Lade na njem pa 2 x 120 mm venta na 6V, ki vlečeta zrak skozi radiator. Hladim pa NB in CPU. GPU trenutno ni pod vodo. Za dober pretok mi pa skrbita DVE MJ 1000 vodni črpalki. Tudi sam imam silikonske cevi, moja vezava pa je radiator -> t člen -> pumpa -> pumpa -> CPU -> NB -> radiator. Tudi, ko sem imel na grafi GPU vodni blok je bila temperatura samo za 0.5 stopinje višja.

P.S.: CPU blok je od Morfa MK4, NB blok pa od Eddiya, sam sem ga mal modificiral, da čim manj ovira pretok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GUFY ()

Fury ::

Hmmm.. a misls da pretok tok vpliva na temperaturo vode? Jest sem si mislu da ce gre pocasnej skos radiator bo tut dalj casa not in se bo bolj shladila, CPU pa jo bo bolj segrel, torej ne bo tok velike razlike.

Kaj si pa modificiral pr eddyjevmu bloku? zvrtal vecjo lukno v smrekici?

A ce vlece skos ventilator je boljse? Ker men zdej potiska, samo ma yugo tok skup ta rebra, da se mi zdi, da se vecina zraka odbija...
Od lade radiator vem da ma ful bolj narazn rebra, samo ne vem kje nej jo dobim - ga mas ti iz odpada?

Pr men graficna zgleda ful vpliva - za radeon se IBR greje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

GUFY ::

Tudi sam sem imel od yugota radiator pa je bila temperatura za cca 0.5 do 1 stopinjo višja kot sedaj ko imam lado. Sem pa tudi sam najprej montoral Lado tako, da je so venti potiskali zrak skozi, pa sem ugotovil, da je to slabše, saj se ti zrak "odbijo" od reber in po mojih izkušnjah je bolje če imaš tako da ti venti zrak vlečejo v notranjost compa.

NB-ju od Eddiya sem pa odstranil tista dva prekata in malo povečal luknje na plexiju.

Pri ta starem GPU bloku od Eddiya, so zelo majhne luknje in jih je v prenovljeni GPU verziji povečal.

Fury ::

Hmm.. kaj pol poberem dol blok in povecam lukne v plexiju.. samo kanali so še vedno 6mmx6mm... a tiste smrekico so samo navite not al so se kej zalepljenje pa to?

Prodam pa novega kupim? al kaj? Jao :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

GUFY ::

Tebi garantirano največ pretoka "požre" GPU blok. Prodaj ga pa kupi novega.:D

Fury ::

Drek, pa mamo spet stroske. Un wave od eddyja bo ql? :)

Kupi kdo VGA blok?

Drugace pa se vedno sprejemam predloge za izboljšave. :)

T0RN4D0 ::

Prešvoh radiator... :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Fury ::

Zakaj pa za GUFYja ni bil presvoh? :\

GUFY ::

Radiator od YUGOTA ni prešvoh. Če bi vedel, da je med Lado in Yugo radiatorjem razlika samo 0.5 stopinje, ne bi nikdar kupoval lade!
Sem za hec probal oba radiatorja z venti na full in opazil da v tem primeru ni razlike niti z 0.5 stopinje v temperaturi vode. Lada je boljša samo v primeru manjšega pretoka zraka skozi radiator pa še taktar samo za 0.5 stopinje.

The B ::

Bom sam povedu kako mam jst zdej:
-radjator jugo, L20, cpu blok od edija (ww)
-barton 2500+, NF7-s 2.0, Twinmos/winbond(ch-5) 220x11
-temparaturo pa kaže včasih 42-43 pol pa pr istih pogojih (sam reboot) 47-48 vedno pr foldingu
-dva 120 titana pred in dva za radjatorjem pa trije 80 venti pihajo spodi (v višini radjatorja) v kišto (dva na stranici in en pr pci režah). Vsi venti so prklopleni direkt na 5V. Ki je v bistvu 5.30V.
Zdej pa sami sodite...
B

Aja pa ta vikend bom upam dal še NB blok nazaj gor. Plata je nova pa je še nism nč uničeval. Mogoče se bo pol kej spremenil.
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

Fury ::

Torej plan:

-Jutri namontiram 2x12cm titana se na drugo stran radiatorja
-Spucam radiator ce se je kaksen prah nabral (ceprov mam filter)
-Ce bo efekt majhn prvo razsirm lukne v VGA bloku
-Izbolsam odvod zraka iz ohisja (trenutno 2x80mm zadi zgori in 120mm skos napajalc)
-Ce se zmer ne bo ql kupm nov VGA blok
-Ce se zmer ne bo ql razbijem comp ;((

GUFY ::

The B: Kolk maš pa temperaturo vode?

The B ::

Nimam s čim za zmert. Bom pa mogoče probu skanibalizirat en termometer k ga ma fotr zuni. Aja pa pozabu sm povedat da ma procesor 1.78V pa da una dva 120 mm ventilatorja ki vlečata zrak skozi radjator izpihujeta vn iz ohišja. Na spredni strani sm naredu dve 120mm lukni. Edini drug odvod zraka je napajalc.
B
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

flisko ::

pri men ma voda 26 stopinj,pa mam tri vodne bloke ,pa radeona mam tud 9800 pro aiw navitega na 460Mhz,pa pentium4 2.6@3400,imel sem podobni primer ,sam sem ga rešil,in sicer je blo takole.Prvo sem mel destilirano vodo in UV tekočino iz cool-pc,je blo vredu,nato sem zamenjal vodo ,in dal destilirano ter avtomobilski antifriz,par dni je blo vredu ,nato se mi je začela večat temperatura procesorja pa nisem vedu kaj je narobe.Očistim hladilnik,blo je nekaj praha na filtru-nič boljše.Ok sem mislu da pač tako je,nato sem po 2 tednih zamenjal vodo in dal spet destilirano in to Uv tekočino,in zadeva spet laufa normalno.pri menjavi sem zelo dobro očistil vse cevi in vodne bloke.Zdaj mi spet laufa MB temp 26,Cpu 29.

frenk ::

Fury: jest dam glavo da je pri teb problem radiator in venti na njem...al maš preveč paru not al pa filtri preveč ovirajo pretok al pa kr oboje:D...jest sm mel filtre ene tri dni pa sm jih takoj dol pometal, ker preveč zmanjšajo pretok...raj enkrat na teden al pa mesec posesaj pa bo velik bolš...pa nujno dodaj zraven še ladin radiator pa recimo še hydor l30 pumpo...predvsem tem pa še potipaj cevi na izhodu radiatorja, ker če imajo temperaturo nekaj stopinj nižjo kot na vstopu je problem radiator;)

Fury ::

CPU ma samo 29? za radeonom 9800? hudo.

Jest uporablam navaden antifriz iz petrola. Not ga mam dost mal - lih tok da je roza. Samo dvomim, da bi se toook zlo poznal ce bi dal not kej druzga. Kok ti je pa narastla temp vode takrat k ti je sral? Ker 20°c razlike verjetno ne povzroč antifriz.

Poleg tega pa, ce bi voda slabo prevajala, bi bil CPU vroč, radiator pa ne tok, ker bi voda slabo prevajala. Pr men je radiator na 43°... kar pomen da voda lepo pobere toploto in jo lepo prpele do radiatorja iz njega se pa ne odvede dobr.

Ne vem no.. mislte da bi lahko bil antifriz tok kriv? pomoje bi se kksno stopinjo poznal ce bi ga prevec dal al pa kej.

Fury ::

frenk:

Za filter mam enoslojne najlonke. Bom fuknu dol za foro.
Pa 2 venta dodal, pa posesal. Upam da bo kej pomagal...
Vse cevi so na otip kar tople, zato ker je pac voda topla.
Jest tut stavm da radiator ne odvaja dobr, oziroma, da radiator dobr pobera, samo zrak iz radiatorja ne odvaja dobr. Jutr en kup ventov pa mal extra lukn pa bomo vidl.

Glede tvojega nasveta o pumpi in radiatorju, ja problemi s tem:
- dobit se en radiator
- najt plac za se en radiator
- dat kes se za eno pumpo

pa smo ze na 10k. prvo bom probu nardit kej s tem kar ze mam :)

OwcA ::

Antifriz sicer kar hitro precej poslabša fizikalne lastnosti hladilne tekočine, ampak za več kot par stopnj pa vseeno ne.
Precej pripomore pregrada med obema ventilatorjema v "vetrovniku".
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Fury ::

Pregrada it will be. Tok sem obupan, da bom vse probu :)

Torej:
Dodam 2 venta k vleceta zrak
Dodam pregrado med pritiskajocima ventoma
Dodam en extra vent na stranico radeona (to cist tko.. ker je vse vroce k prasica)
Odstranim filter
Spucam prah

V skrajnoskrajnem primeru povecam lukne VGA bloku (fulful se mi ne da vsega odtakat pa na novo not pa vse razstavlat...)

Predlogi - keep them coming, da bom cimvec naenkrat naredu. Hvala za vse do zdej in za vnaprej :D

OwcA ::

Ne pretiravaj z ukrepi, da si ne boš nakopal odvečnega delo, ko boš potem iskal tisti res pravi razlog.

Temperatura procesorja 20o nad temperaturo vode (ta je kvečemu enaka temperaturi radiatorja, če ne večja) je čisto vredu, še posebaj zato, ker nimaš ravno blestečega pretoka.
Torej je težava v ohlajanju radiatorja. Kar si do sedaj naštel je vse vredu, le ne pozabi dodati vetrovnika s pregrada tudi na drugi strani (ventilatorji pihajo v stožcu, če jih imaš več preblizu skupaj curki sekajo in nastane turbolenca, ki zmanšuje pretok).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

iskra ::

Kaj pa vzporedna vezava NB in GPU bloka, da malo zmanjšaš upor?
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

OwcA ::

S tem ne pridobiš nič, še več na slabšem si, ker se grafična bolj greje in lahko razporeditev vodnih blokov pri zaporedni vezavi temu prirediš.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

frenk ::

fury: tud jest sm mel enoslojne najlonke in kar precej raztegnjene...to tolk ovira pretok...sploh pri 120mm ventih ki ne naredijo tolk velikega pritiska kot tiste male zverinice:)...zaenkrat samo filtre dol vrž pa posesej;)

DimmniBurek ::

Jest mam na 2.05Voltov proc pa mi je ob full loadu-recimo prime95 37C, idle pa 32C
res je da hladim sam CPU, sam je star blok od morfa-MK08 in od katrce mini radiator-ene 14*14cm, pa aluminjast+plasticn
There Is No Stronger Drug Than Reality

GUFY ::

Pa dajmo primerjet rajši temperature VODE, saj vsi vemo kak je s senzorji za odčitavanje temperature procesorja na plati ( niso preveč točni )

The B ::

No zmeru sm temp. vode. Ker sm to počel na zanimiv način (termometr brez skale sm potopu v vodo pol sm ga pa nazaj na skalo dal) ni čist natančn. Potopu sm ga za ene dve uri pol ko je sistem že lavfu ene dve uri. Pokazal je ene 22 loh je pa tud do ene 25 Verjetn je okol 23°C. V sobi pa sm drug termometr postavu na mizo in kaže 22.8°C. In to je kul.
B
Aja pa še to: senzor na plati je očitno čist zjeban. Zdej vs čas kaže 35°C. To je ob polni obremenitvi. Učeri je blo pa kao 43°C. Razlika v zunanji temperaturi med učeri pa dons je pa +- 2°C. Tko da na te senzorje se res ni za zanašat.
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: The B ()

Fury ::

Novica:

Zdej sem dal stran filter in temperatura je 29°c.
Ugotovu se da termometer (elektronski) kaze 3° prevec.
Torej 26°c v sobi mam pa trenutno 24°c kar ni slabo.
Laufam prime in deus ex invisble war, da vidm ce bo slo kej gor.
CPU je na 45°c full load

Fury ::

Evo, zdej k mam ze odprto vse..
A se be velik poznal, ce bi dal oba ventilatorja namest na potiskanje na vlecenje zraka skos radiator?

Gruntam da ce dam na pull, bo lazje prah odstrant iz radiatorja... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

QuickShot ::

Po mojih izkušnjah so temperature iste.
jst jih imam tako, da vlečeta ker je lažje odstanit prah, ki se nabere v radiatorju

GUFY ::

Daj na pull, boš videl da je bolje.:D

Fury ::

Evo, je na pull.
Voda je 4° nad ambient 8-)

ginekolog ::

samo mi je pa zanimivo, da imate eni vodno in vse, pa še vedno 45C. Jaz imam z box hladilnikom in 5V blow hole isto 45C full load, pa me ni stalo nix. V čem je pol fora vodnega (5V venti so neslišni btw)? A ni bla včasih fora da si imel pleiterja in si potem res dobo proc na ~25C ??
Divers do it deeper.

OwcA ::

Primerjati temperature glede na to, kar poročajo vgrajeni senzorji je povsem brezpredmetno, precej boljši pokzatelj je navijanje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Fury ::

ginekolog:

1. Te senzorji vsak po svoje kazejo
2. Jest mam Abit NF7-S in bios 1.0, ki kaze dost visoke (baje realne) temperature - ce dam tanov bios gor mam cca. 30°c procesor - ti to kej pove ;) - senzorji so glupi :)
3. Men se senzor dotika procesorja (sem ga zvil) se teb tut?
4. Men tole vodno hladi se graficno k se greje k prasica pa se northbridge :)

Skratka - ne verjemi temperaturam senzorjev... k so +-10° na izi razlike od plosce do plosce...

ginekolog ::

No če prideš zarad vodnega na realnih 30, je to ok, samo če pa si tam kot jaz z cheap air, pol pa nekaj ne špila. Jaz sem testiral senzorje in se motijo malo, +- 2 C.

Zakaj pa se ti NB greje? Kako se pozna, če je NB prevroč (kaj se vsipa)? Ker moj comp je navit, Prime test1 stable, test 2 (oni z nekaj več rama) pa se vsuje po ~2.5 urah. Vseeno ga imam tak, ker se mi v realnem delu še nikol ni vsipal...
Divers do it deeper.

Fury ::

U bistvu ni realnih 30° - prej je pr teb realnih okol 10° vec kot ti kaze pa mogoce kaksno stopinjo vec/manj... ampak to je vse bl tko tko :)

Natancnost senzorjev je pa tko - v isti seriji plosc so ponavadi razlike +-3°, med razlicnimi serijami oz. proizvajalci (recmo abit nf7 pa epox 8rda ce primerjas) je razlike tut do 15°...

Velka prednost je to, da pri men je vse lih tko neslisno k pr teb, sam da mi hladi vse glavne vrocinsko-proizvodne :P dele.

Kar se pa tice NBja - ce si ti pregreva lahko zacnes dobivat errorje predvsem pri presnosu podatkov iz/v ram. Jest mam FSB na 233 in se na 1.7V chipset kar greje... pa se un mali default cooler je neki skrtal ventilator pa sem se ga cimprej znebu :)

m.i.h.a. ::

Pa tudi od BIOSa je odvisna temperatura. To lahko potrdijo nekateri lastniki NF7-S pri, katerih se je po nadgraditvi biosa povečala tudi temperatura (pa ne zaradi gretja).

DimmniBurek ::

Huhu! Hot, hot, trenutno na 56C-brez ventov vodno! pa full load je! hot!!! Se kr cevke zvijajo od toplote! Se una armirana-16fi je kot drek!:D Piha zdej ku sz pecice! Aja, na 12V venti je pa 36C! na 7V pa se nevem!
There Is No Stronger Drug Than Reality

GUFY ::

DimmniBurek: Pazi, da ne boš pumpe pregrel, saj akvarijske pumpe naj bi dobro delale samo do temperature vode 35 stopinj.

Fury ::

Nej bi se zacele zanimivse stvari dogajat z impelerjem, ko je temperatura voda dost visoka. Tak mehek ves rata :\ :)

frenk ::

ginekolog: pomembno je kakšna je delta°C/W konstanta tvojega hladilnega sistema:)

OwcA ::

dT/Q ni konstanta. :P
Otroška radovednost - gonilo napredka.

SleepLess ::

moja pumpa prenese veliko vec kot 35c stopinj, pa se kaj drugega je prestala >:D , drugac pa imam sam vodno brez ventov (razen napajalnik pac), temp prcoa 45, temp vode je okrog 30-35 :) res pa je da ne hladim vec graficne z vodnim ker potem pa ni bilo vec mozno bit brez ventov

frenk ::

owca: v določenem hladilnem sistemu je:D...seveda če ne spreminjamo airflowa in ostalih komponent:)

royal ::

Kaj pa to,voda mi kaze 25,°v windowsih pa mbm5 kaze 56-58°..
Bi to lahko bilo da je premalo vode v bloku oziroma je premali odzem toplote iz vodnega bloka procesorja...odgovor:| :|

frenk ::

royal: če si 100% da so temperature točne je problem v tem da je ali slab prenos toplote iz cpu-ja na blok in naprej na vodo...al maš zihr dost zategnjen blok?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vodno hlajenje!! (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
32221195 (12325) Dr_M
»

vodno hlajenje visoke temperature

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
231502 (1129) webfreak
»

Nov radiator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151422 (1262) _Dejan_
»

Na kaj pazit, ko delaš vodno hlajenje!!! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
1018368 (6468) Jackass
»

Še naši novi VODNI BLOKI (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
525204 (4000) The B

Več podobnih tem