» »

Dobre strokovne, znanstvene in poljudnoznanstvene knjige

Dobre strokovne, znanstvene in poljudnoznanstvene knjige

1
2
»

WarpedGone ::

Same here 8-) Dobro večerno branje, nekaj kiksov, ki pa se jih da prebaviti. Par zadev precej fino u kontekst postavi.

Dam še en glas za GEB.

Penrose: Shadows of the mind
Zbogom in hvala za vse ribe

gzibret ::

Evo ena dobra, glih premlel do konca :D

AVTOR................... : Peitgen, Heinz-Otto - avtor
ODGOVORNOST............. : Jürgens, Hartmut - avtor // Saupe, Dietmar - avtor
NASLOV.................. : Chaos and fractals : new frontiers of science
SPLOŠNO O IZDAJI........ : 2nd ed.
IMPRESUM................ : New York : Springer, 2004
FIZIČNI OPIS............ : XIII, 864 str. : ilustr. , 24 cm
Vse je za neki dobr!

Caligula ::

Problem voznje po vesolju. Herman Potocnik Noordung: 1928

snow ::

Zdej kmalu (26.9.2005) izide nova Kurzweilova knjiga z naslovom: Singularity is Near.

Nekaj strani je na voljo za dolpoteg.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

Thomas ::

Ja, dobra knjiga, ni kaj. Pa tudi pomembna. Mogoče najpomembnejša, kadarkoli napisana. Odvisno samo od tega še, kakšen efekt in odziv bo imela med bralstvom, ter kako širno bo to.

Zelo "Protokolarna". Zelo, zelo. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Kaj, ti si že celo prebral?

:)
Dve šivanki...

Thomas ::

A ne, samo kar sem poloadal s snowovega linka.

Raymon Kurzweil ima samo eno glavno sporočilo, kakor ga razumem. Ne moreš premagati trenda, ki se je začel davno, je dvojnoeksponenten - exp(exp(t)) - in ima take empirične manifestacije, kot jih ima.

To itak jasno, samo on to pove dovolj razumljivo za vse. IMO.

Njegov LAR je mati vseh trendov.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Roadkill ::

Preberite si tole knjigo od Asimova: The Last Question.
Odlična kratka zgodba.
Ü

ajin ::

JOsef Blumrich

"Otvorise se nebesa"

ZEcharia Sitchin

12th planet


0:)

RESNICA nasega izvora!

DOOM_er ::

meni najbolša knjiga:
Metulj - Henri Charriere
Robots will steal your job. But that's OK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DOOM_er ()

Valentin ::

Tole sem vprašal že v Sedem umetnosti, pa bom še tukaj.

Je že kdo prebral oziroma pozna knjigi

Stephen Hawking: Na ramenih velikanov
in
Brian Greene: Tkanina vesolja

Naslovov v angleškem jeziku ne poznam, izdaja jih založba Učila Tržič. Obe knjigi skupaj staneta s popustom okrog 12.000 sit.

Odločam se za nakup, pa me zanima vaše mnenje.

Tic ::

Genom : Biografija človeške vrste


Lastnosti: 348 strani, 13 x 20 cm, broširano
Avtor: Matt Ridley
Leto izida: 2005


To je knjiga o enem najpomembnejših znanstvenih odkritij nove dobe - zapisu triindvajsetih parov kromosomov, ki sestavljajo človeški genom; pričevanje o tem, da nam je prvič omogočeno brati naše lastne gene. Avtor poveže vsak par kromosomov z vodilno besedo (življenje, spomin, nesmrtnost, spol ...), ki jo razvije v zgodbo.

S pogledom v gene vidimo potek evolucije, kaj nas dela to, kar smo, kako se naučimo govoriti, zakaj smo dojemljivi za določene bolezni in kako jih bomo z zapisom genoma morda laže ozdravili, kako se je razvil naš um.

Knjiga, s katero boste razumeli, kaj to novo odkritje pomeni za vas, vaše otroke in celotno človeštvo.

klik



SQ : Duhovna inteligenca

Lastnosti: 296 strani, 13 x 20 cm, broširano
Avtor: Danah Zohar, Ian Marshall
Leto izida: 2004

Za razliko od razumske inteligence, ki jo premorejo računalniki, in čustvene inteligence, ki je lastnost višjih sesalcev, je duhovna inteligenca - biti kreativen, strpen, sposoben spreminjati pravila in situacije, spraševati se, kdo smo in odkod - lastna samo človeku in kot dejavnik, ki povezuje prvi dve, najbistvenejša od vseh treh.
Za njen obstoj sta avtorja v psihologiji, antropologiji in kognitivni znanosti zbrala dovolj dokazov.

Z duhovno inteligenco razvijamo zmožnost za ustvarjanje smisla, vizij in vrednot ter sposobnost njihovega doživljanja. Omogoča nam, da lahko sanjamo in k nečemu težimo. Prav na duhovni inteligenci temeljijo naša prepričanja, vloga prepričanj in vrednot pri naših dejanjih ter pri oblikovanju našega življenja. Avtorja izhajata iz starodavnih modrosti, ki so bile duhovno bogate in še močno vplivajo na današnji čas.

klik
persona civitas ;>

snow ::

WIL McCARTHY's HACKING MATTER - cela knjiga v pdf

Nisem še bral, ampak po nekaj člankih (Nature, Wired, IEEE Spectrum) sodeč je tema dobra.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

bozjak ::

valentin: poznam predvsem knjigo Tkanina vesolja, k sm jo zarad popusta kupu na knižnem sejmu... mislm da se je splačal, je kr uredu razložen... je pa knjiga tko, vsga po malem, če se že dl časa zanimaš za ta del fizke (relativnostna teorija, kvantna mehanika) je zlo vrjetno da ne boš slišov nč novga...

Lp

STASI ::

Pri pripravah na izpit sem naletel na naslednjo knjigo:

Jerman F.: Iz filozofije znanosti.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

OwcA ::

Petr Norvig: Paradigms of Artificial Intelligence Programming: Case Studies in Common Lisp, 1992
ISBN 1-55860-191-0
Otroška radovednost - gonilo napredka.

tvich ::

Knjiga, ki govori o dostopnosti virov in upravljanju z njimi.
Eleanor Lindstrom: Drama of the commons
University of Indiana Press ali National Academy Press(nisem čist ziher za založbo)

Samo angleško.
And AC said, ''LET THERE BE LIGHT!''
And there was light--

Fizikalko ::

Meni je dala mislit (kar preveč) tale:

Karl Popper: Logika znanstvenega odkritja. Skuša med drugim postavit kvantno mehaniko na glavo...

Fizikalko ::

Tule med drugim najdete sledeč opis:

Karl Popper
Logika znanstvenega odkritja, XI. letnik, 1998
Prevod: Darja Kroflič
Spremna beseda: Bojan Borstner


Temeljna področja svojega filozofskega delovanja je z znanstveno natančnostjo opredelil avtor sam: razmejitev znanosti in metafizike, vprašanje indeterminizma in determinizma, problemi oblikovanja hipotez, problemi spodbijanja hipotez, rast znanja in napredek v znanosti. Logika znanstvenega odkritja tudi skozi ta vprašanja razkriva eno najpomembnejših metodoloških zastavitev našega časa. Čeprav je nezanemarljiv del družboslovcev po Popprovih kriterijih sovražnik odprte družbe, družboslovje pri svojem delu v splošnem ravna v skladu z avtorjevim načelom kritičnega zavračanja hipotez in nadomeščanja nevzdržnih z manj nevzdržnimi. V tem pogledu se družboslovje nič izrazito ne razlikuje od naravoslovja - metoda znanosti je enotna.
Cena: 3.500 SIT

tomaz 06 ::

Vecerno branje, za sprostitev in malo odstekanih for:
"Put na mars" od Erika Ajdla (avtor je z "Monty Pytona", tisti blond).
Mal sm svoh z anglescino pa se ne spomnim kako se to napise, knjigo sm pa dobu iz Beograda (staro dobro pravilo, pisi kao sto govoris...). No spominja mal na Stoparski vodnik Galaksije, v dolocenih pogledih se boljs.

tsh2 ::

čudno se mi zdi, da v knjižnicah nimajo Evklidovih Elementov. glede na to, da je ta knjiga druga največkrat natisnjena v zgodovini, takoj za biblijo.

obstajajo sicer online verzije, naprimer tukaj

za razumevanje matematike in znanosti se mi jo zdi smiselno dobro razumeti, ker izgleda da je ta knjiga najbolj vplivala na znanstvenike v zgodovini.

Maria ::

> Je že kdo prebral oziroma pozna knjigi

Stephen Hawking: Na ramenih velikanov
in
Brian Greene: Tkanina vesolja


Pred poletjem kupila svoji modrejši polovici za poletno branje in tudi sama prebrala. Priporočam, že za srednješolce.

Maria

Phil ::

Brian Greene - Čudovito vesolje (2005). Zdaj sem ne ene 3/4, poudarek je na teoriji strun. Priporočam.
LP

Maria ::

Argumenti za knjigo B. Greena so predvsem:

- je aktiven raziskovalec v tej temi,
- zelo navdahnjeno piše o obetih in možnostih, ki jih sedanjost in prihodnost nudita,
- zelo korektno opisuje zgodovino razvoja znanosti do sedaj in pri vseh prispevkih citira avtorje dognanj,
- zelo trezno in odkritosrčno (sam pravi ponižno) piše o omejitvah, o tem kar še ne vedo in česar ne znajo razložiti.

Tak pristop je v šolah (in drugje) pri nas zelo redek. Pač odraža kulturo do fenomena pionirstva.

Maria

zigi ::

James Watson: Dvojna vijačnica

Opisuje odkritje strukture DNK-ja, zelo všečen slog pisanja :)

user386 ::

Nobene posodobitve že več kot mesec dni... berite dobre knjige in jih delite z drugimi! ;)

Sicer zame bolj primerno za poletno kot zimsko branje, moja lanskoletna počitniška bera:

Guns, Germs and Steel
Collapse
Third Chimpanzee

Why is Sex Fun?


Mnenje: Zanimivo in lahkotno branje (primerjava za "lahkotno" je tukaj Pinker ali Penrose, še vedno je treba tudi kdaj pomislit med branjem ;)), zelo berljivo. Všeč mi je Jaredov način podaje idej. Morda bo kdo dobil občutek, da ni zvedel nič novega, a je to zelo podobno kot z evolucijo - ideja o tej nam je tako domača in logična, da se lahko lopnemo po glavi "Pa kako, da se tega nisem sam spomnil, saj je tako očitno!"
Why is Sex Fun sem ločil od ostalih, ker ni ravno nek presežek (na temo obstajajo boljša, bolj obširna dela), je prej nekakšen krajši povzetek.

Seveda ne bom spustil priložnosti za propagando tele knjige. Poučno IN zabavno!

edit: Opomba - Povezav do COBIB nisem dal, ker bi le pričale o ubogem stanju slovenskih knjižnic, katere ne premorejo niti enega izvoda na milijon prebivalcev. Oderuške in počasne knjigarne so edina možnost, žal. :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user386 ()

Blinky ::

Knjiga, ki jo sicer najbrž vsi poznate, nam je končno na voljo tudi v našem maternem jeziku:

Richard Dawkins - Sebični gen

SavoKovac ::

Tistim, ki se navdušujejo nad medival S&T, bi prav toplo priporočil Martina in best pick iz njegovega opusa Song of Ice and Fire. Če že ni toliko neposredno suhoparna, pa so knjigice prav zanimive za branje. In še angleščine se člouk nauči. Požegnano od Jokerja.

Sem zasledil, da je ena zanimiva bukla s področja kriptografije (Handbook of applied cryptography) free for download. Tukaj.

celada ::

Song of ice and fire serija je precej solidna, no razn zadnje knjige katera meni ni bila prevec vsec.

sidd ::

Jaz pa sem pred časom kupil od Briana Greena knjigo Tkanina vesolja. Knjigo sem komaj začel brat, in priznam, da je fenomenalna. Danes pa zasledil(končno po dolgem času) še knjigo Čudovito vesolje istega avtorja, ter jo takoj pobasal.

Sedaj pa me zanima katero bi bilo bolje prej prebrati komplet?

Zaenkrat imam tako kar nekaj materiala za branje, hvala bogu.

Oderuške in počasne knjigarne so edina možnost, žal.

Ni res. Imaš še varianto žepna knjiga - www.zepnaknjiga.si. Jaz sem dal za obe zgoraj navedeni knjigi 24€! Toliko dam ponavadi za en učbenik na faxu.

lp
no idea for signature
signed
I

scarble ::

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametna, dobra knjige za izobraževanje

Oddelek: Loža
244278 (3158) globalna80
!

Z&T povezave

Oddelek: Znanost in tehnologija
839980 (33687) snow
»

POZOR vsi ljubitelji znanstvene fantastike! (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
8317171 (12343) Tanja.C
»

Par gud knjig. Predlogi?

Oddelek: Loža
192800 (2493) ChiefThunder

Več podobnih tem