» »

Hardware za server

Hardware za server

alex32 ::

Zelim si postavit domac server WIN 2003, kjer bom gostoval jest pa se par mojih kolegov ...

Kaksna naj bi bila optimalna (tudi cena) hardware oprema za server?

Predlogi in nasveti dobodošli.

Dr_M ::

novo al rabljeno?
pa kaj bi use laufal gor?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

alex32 ::

Dr_M: ma lahko tud rabljeno ...

web, ftp, mail, .... kak portal ... bolj ucenje in ekspimentiranje ...

pa kake 5 ljudi bi gostilo ... pol pa tudi kaj vec .... recimo 20 ... v roku enga leta ...

lp

Dr_M ::

ce bos rableno uzel, pol ksn tualatin celeron, pa ene 512mb rama :)
ce pa novo, pol pa ksn duron, eno pocen plato, pa seveda 512mb rama :)
disk pa...hitachi 160gb :)
druge stvari pa itak niso tok pomembne, tko da bi bli stroski res minimalni.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kihc ::

hmmm... stara plata + 160gb disk = no go

Men je prejšna plata od celerončka (socket360, max fsb 133), podpirala samo do 80 giga.
x

Dr_M ::

no sej ne tok stara plata...
vedno ti pa ostane se dodatni kontroler :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

alex32 ::

A kakšne potrebe po SCSI diskih so odveč?

Kaj je tle najbolj vazn, a RAM?

Phoebus ::

zase pa še za par kolegov ne rabiš skazija :)

freejack ::

Jao, MS pa njihov 2k3 server:'( . Presedlajte raje na linux, ima VELIKO manjše zahteve, dela vse kar dela 2k3, pa še boljši je. :D

Če drugega ne, premislite vsaj o ClarkConnect.:\

jype ::


web, ftp, mail, .... kak portal ... bolj ucenje in ekspimentiranje ...

pa kake 5 ljudi bi gostilo ... pol pa tudi kaj vec .... recimo 20 ... v roku enga leta ...


Hja, za tole bi jaz priporocal linux 2.4, apache, vsftpd, postfix, courier imap, kako php stvar za portal, phpbb za domaci forum...

Za to (do 20 ljudi, recimo) rabis p166 s 128M rama. Ce dobis pentium 2, amd k7 ali novejsi procesor, potem je to cez glavo dovolj. Vec ko je rama, hitreje je, ampak za do 20 ljudi ne rabis vec kot 256M, razen ce poganjas kake nore aplikacije. Sistem ti bo pozrl slabih 300M diska, ostalo pa lahko porabis skupaj s kolegi.

Vzdrzujem masino, na kateri ima spletni prostor s ftp dostopom, mail s pop3 in imap dostopom ter vmesnik za spletno pregledovanje poste priblizno 12500 ljudi. Hardware je P4 1.6GHz, 512M rama, 5G swapa in 8 portni 3ware kontroler s 4x185G diski. Sistem poganja tudi vse bazo podatkov o uporabnikih (mysql), DNS in radius streznik za dialupe in druge servise. Vse skupaj zasede 3 GB, uporabniki pa trenutno zasedajo 150G prostora na diskih (mail in osebne datoteke). Seveda na masini tece linux 2.4, povprecni load pa je (ker nima pci-x vodila in diski na 3ware kontrolerju cakajo pci bus) okoli 8 cez dan in okoli 0.7 cez noc.

Preden kdo zacne jamrat kako je linux neprijazen in slab naj, ce ma podobno windows masino, ki zmore na podobnem hardveru priblizno isto breme, dvigne roko.

alex32 ::

hvala za izcrpne nasvete, sploh jype.

jype: ti imas torej ide oz sata diske?

po tuhtanju in prebiranju sem se v dilemi glede software-a.

nagibam se za apacheja (najvec podpore in fleksibilnosti, delal bom z phph in mysql bazami) ... dilema je se operacijski sistem?

Linux? o tem trenutno nimam pojma, vendar ce je vredno bi ze nastudiral .. jedro linux 2.4... Suse, Debian?
Windows 2003?

vase mnenje?

carpe diem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: alex32 ()

mainman ::

jype: Katero distribucijo uporabljaš?

T0RN4D0 ::

Hehe, namesto da kupiš drag računalnik z Win server, si prvošč raj linux pa si zmagu. Aja, linux je tud mal cenej k win server ;)

A je tu sploh kaj velik za premišljevat? >:D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

SodVina ::

apache, mysql, itd. te stvari so precej doma v linuxu. pac si malo pogledas dokumentacijo. V bistvu je vseeno, kateri linux imas, suse, redhat, debian,... za tvoje zahteve se po performansah ne bojo razlikovali. predvsem glej na jedro. Jaz imam server postavljen v linuxu in o windows serverju sploh ne razmisljam. Mogoce ti bo vzelo malo vec casa, da bos vse postavil, ampak bo pa zadovoljstvo potem vecje. sej ce so pa problemi, je pa tukaj se vedno ogromno dokumentacije po netu in nenazadnje - forum.

alex32 ::

Sodvina: se strinjam, podpore je ogromno, tko da ni dileme vec.
bom probal z slackware 10 ...

tx-z ::

alex32, glede na moje izkušnje z win(sicer xp, sam sj je podobni) serverjem, so bl slabe...
na 366MHz pa 128 rama je stvar delala, sam se je na vsake tolk cajta kr neki sesul, recmo bnc je error javu pa se zapru...v glavnm slabo.....zdj mam pa linux gor pa nč ne dela počas, nč se ne sesuva, vse dela super....edin moje znanje linux-a je bl slabo, tko da boš mel mogoče na začetku pr inštalaciji pa konfiguraciji več problemov....

btw, za web(+php), ftp, mail, bnc, internet gateway(3je uporabniki), pa še kr kakšne drobnarije(tko nekak mam jst) je takala mašina kt mam jst čist dobra, še preveč .....če boš windows mel, rabš vsaj 2x bolšo mašino kt to...

če si začetnik, ti glih slackwarea ne priporočam k nima tistih wizardov, vsaj ne takih fancy kt recmo kakšn mandrake al pa fedora...mislm, probaš lahko ane, pa če ti je ql pa ti boš znal nastavt tist kr bi rad mel pol ni problema 8-)
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

SodVina ::

Jest sem imel tri razlicne distribucije: redhat, suse in debian. Meni se je suse zdel dalec najbolj user-friendly. skoraj vse si lahko nastimas s klikanjem. Za linux zacetnika bi jaz priporocal suse.

alex32 ::

se software namig ...

kera linux distribucijo svetujete za server (+apache)?

sem bral o suse 9.1, da je zelo user friendly ...

carpe diem

tx-z ::

mandrake, suse, fedora, ...
tx-z

Doman ::

am, kwa pa za une ka imamo kabelski internet ter se vse plača po porabi :( :(
sej se sploh ne splača serverja postavlat.

Tero ::

Če že govorimo o hardwaru za server (recimo), ve kdo mogoče kje bi kupo lahko poceni grafično kartico za server? Mam doma ker 3 stare grafične ki pa so na pol hin in mi delajo probleme:\
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

jype ::

pirat: zamenjaj ponudnika.

Distribucija na tistem serverju je trenutno redhat 9.0, Cez kak mesec pa bo verjetno suse 9.1. Vcasih sem tudi jaz povsod imel slackware, pa sem z dolgoletnimi izkusnjami ugotovil, da rpm pravzaprav ni napacen sistem za upravljanje s softverom. Debianov in gentoojev sistem sta tudi ok, vendar sem se odlocil za rpm, ker na njem temelji vec distribucij in imam tako vecjo fleksibilnost, poleg tega distribucije bazirane na rpm ponujajo zelo razlicne vrste programov (mandrake ima vse zivo, skoraj vedno latest, fedora core je precej stabilna rec, suse pa je nekje vmes, potem je se PLD in bivsi trustix, pa se nekateri drugi, recimo yellowdog za ppc hardware).

Jedro za take streznike obicajno prevedem sam (z grsec in podobnimi patchi, brez modulov in drugace utrjene za visji nivo varnosti), programje pa je obicajno prevedeno za i586 (procesorji s TSC, od pentium naprej). Od jedra 2.6.7 naprej na vse masine postavim jedro 2.6, kar se pozna se posebej na vecprocesorskih masinah in na HT procesorjih, pa ipsec je ze zraven.

alex32: ce bos izbral linux, potem je edini dober nasvet glede distribucije da si izberi tako, ki jo kaksen od tvojih znancev dobro pozna in je z njeno instalacijo pripravljen pomagati. Tako bo pogosto iz glave vedel odgovor na tvoje vprasanje in od njega bos brez skrbi lahko skopiral kak program, ki ti je vsec.

alex32 ::

jype: hvala za nasvet, sam si bom moral kar sam pomagat, oz z tutoriali iz neta ... bom probal z suse 9.1. ...
trnova je naša pot :(

Phoebus ::

pirat glih teb se splača postavt en server - proxy :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Advanced user anketa [REZULTATI OBJAVLJENI] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16215057 (10139) Eru

mandrake ali suse

Oddelek: Operacijski sistemi
341804 (1367) BigWhale
»

kak se vam zdi slackware

Oddelek: Operacijski sistemi
171243 (1031) AnubisOfDoom
»

katera linux distribucija?

Oddelek: Operacijski sistemi
271641 (1268) gpg
»

Strežnik Apache za okolje Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
233191 (3191) necromncr

Več podobnih tem