» »

Linux čudni problemi z novim računalnikom

Linux čudni problemi z novim računalnikom

@ljash ::

Zdravo!


Imam ene čudne probleme z inštalacijo linuxa (Pingo 2.0, Mandrake 10.0).
najprej sm naložu Mandrake 10.0. Inštalacija minila bp, pridem v KDE, miška zatika ko zmešana. Ko premikaš kurzor, kr frizne in se pojavi čist drugje. Mam pa navadno miško s koleškom.

Ok, ugasnem Mandraka - se ugaša in javlja cel kup IRQ errorjev - Call trace: (C010D82B) - report_bad_irq
+ 0*2b/0*90 interrupt IRQ
(ene 20 podobnih).
Sistem se tud ugasne pol ne, tko da pomaga edin reset.

Probam naložit Pingo 2.0 - dam notr DVD, začne bootat (tm zaznava diske pa IDE naprave), in se ustav pr HDE:(moj Sata Hitachi):Attached ide drive. In frizne.
Odklopim Maxtorja (ATA), in pustim samo Hitachija notr. Pride sicer eno vrsto naprej, napiše :
blk: Queue c02f8a88 i/o limit 4095 MB (mask 0*ffffffff).
Še pred tem neki pravi ICH5: Not 100% native mode. Will check again later. [Frizne in ne gre naprej]

Če dam notr Slo-tech linux, mi pa sam en error javi in sicer koj ob bootu - Error: only one processor found.


Kaj bi bil po vašem vzrok za te (IRQ) errorje in kako popravit to?

Lp,
bmw-f1
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA

@ljash ::

aja, windowse 2000 mi pa tud (vrjetno zarad istega vzroka) loada več kot 5 min (na frišno naložene!).
Tko ko se une črtice nalagajo se na sred ustav za cca 2 min, pol pa počas naprej...

Od vseh OSov se mi na tem kompu normalno boota in "dela" le Win XP, ki ga pa že po defautu ne maram :D
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA

dr.J ::

tvoj komp najbrž ni čisto "gladek"

malo poglej za IRQ konflikti; enkrat sem imel sam ta problem (miš in mrežna na istem IRQju - ne bom povedal, kje so zadevo skupaj sešraufali)

sicer pa se podaj v BIOS in izklopi vse, kar trati IRQje in česar ne rabiš:
raznih COM in LPT portov in spet probaj z linuxom

@ljash ::

sicer ne vem, kako naj vem ker IRQ je za kaj?
Zdej sm za foro vse IRQje dizejblal in probam Pingota inštalirat - evo tle je reuzltat:
šlo je mau dlje (zgleda diska ni zaznal sploh), pol pa
RAMDISK: couldn't find valid RAM disk image starting at 0.
VFS: cannot open root device "2207" or unknown-block (34,7).
Please append or correct "root=" boot option.
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on unknow-block(34,7).


P.S.: tale kernel panic mi javla tud ko hočem zagnat Mandrake, če zaženem Slo-tech, mi pa napiše Only one processor found (in frizne). Če dam pa Varni način, mi pa isto frizne pa javi blk: Queue c02f8a88 i/o limit 4095 MB (mask 0*ffffffff).


dr.J: kako to veš če sta miš in mrežna na istem IRQju?
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA

RacaClone ::

da bi kar vsi os-i po vrsti odpovedoval lahk kaže, da maš ti mal nekompatibilen hardwer (tako si vsaj jest razlagam)

ne rečem da pr men use gladko teče, ne rečem tut da sta Pingo pa Mandrake popolna, probi e kakega Gentoo-ja, Debian-a, RedHat-a, pa Win 98 (če maš dostop do softwera)

pomojem tut na ta naj ta novem hardweru nebi smel use odpovedat (če ni nekompatibille)

@ljash ::

zaenkrat probal te štiri, pa če so take težave, mislm da more neki res bit na hardwaru (če so na vseh distribucijah isti/podobni problemi...
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA

dr.J ::

1. Če ti Windowsi delajo, si pozorno oglej sistemske loge

2. Izklopi tisto, kar sem ti rekel. Porte kot so COM1 in COM2, LPT, če nimaš nič na USBju tudi to.
Ne pa kar vsega od kraja, potem seveda dobiš kar si napisal (da ni diska).

3. Naredi memtest (pri nekaterih distribucijah npr. Fedora Core 2 je že nastavljeno, da se ti požene na začetku inštalacije)

@ljash ::

dr.J: v event viewerju nobenih errorjev...

Zna bit pa fora tud v SATA kontrolerju (ta je Intel ICH5R).
Ima mogoče kdo isto plato - Asus P4C800-E Deluxe, da bi znal svetovat glede tega?
mogoče obstaja kšn update za Pingota da omogoči SATA kontroler?

LP,
bmw-f1
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA

dr.J ::

mimogrede: a si ti že mogoče slišal za google?

kam imaš priklopljene diske? ata ali sata?

s sata zna biti križ; vsaj promise 20378 ni ravno najbolje podprt sicer najdeš ene predpotopne linux driverje na asus in promise www. Hm, mogoče bi s Pingom2 celo delali (ker je RedHat based)

Katero verzijo BIOSa imaš? Nekaj so namreč čarali okoli ICH5.

Sicer pa tako: od prodajalca drugič pisno zahtevaj, da so vse ponujene komponente podprte pod linuxom, in če potem ne dela, naj se s tem oni ukvarjajo. Oziroma če niso, kupi tisto kramo, ki dela pod linuxom. Ko bodo asusovci/promisovci ugotovili, da prodajo manj, bodo že napisali driverje kot se šika. Tole sicer ne reši tvojega problema, pa vseeno.

@ljash ::

dr.J: jp, sm že slišu za gugl.:D Sm našu tud ene "kao" drajverje za linux za čipset, zvočno, mrežno.

Zdej sm SATA disk na ATA prklopu, tko da sm lohk inštaliru Pingota. Novejše jedro že podpira tud SATA, sam morm nejprej na net pridt - mrežna namreč še ne dela. Bom zdele probal.

Imam pa zadnjo verzijo Biosa (1016).

LP,
bmw-f1
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA

dr.J ::

> jp, sm že slišu za gugl

zakaj ga pa potem ne uporabljaš?

No, jaz bi dal gor FC2. Najverjetneje, da je vsa hw krama podprta.

Oziroma bi si prevedel zadnji kernel (samo pri tem moraš ene par drugih zadev poštimati, tako da je prva možnost najbrž boljša).

RH9 namreč ni več kaj prida podprt; tudi na
http://download.fedoralegacy.org/redhat... kapljajo popravki z veliko zamudo in dvomim, da je Pingo kaj bolj ažuren.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

@ljash ::

dr.J: uporablam, uporablam..

Zdej sm (še enkrat naložu Mandrake 10.0) in deluje. Sicer sm mogu dvakrat naložit - prvič na disk prikloplen na ATA, drugič pa na SATA (nevem kaj ga mot ampak glavn da zdj dela...)


Hvala vsem za pomoč,
LP,
bmw-f1
Asus P4C800-E Deluxe, P4 3Ghz, 2*512 Geil Value,
Ati Radeon 9800PRO, Hitachi 160 GB SATA


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zahteve za Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
111610 (1378) Gandalfar
»

problemi z zvocno v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
81471 (1414) BigWhale
»

linux na dvdju

Oddelek: Operacijski sistemi
301304 (857) Hux
»

Linux internet povezava problem

Oddelek: Operacijski sistemi
441907 (1522) dr.J
»

SATA in Slackware 9.1

Oddelek: Operacijski sistemi
131401 (1224) d0rK

Več podobnih tem