» »

Zna kdo razložiti kazalčne diagrame?

Zna kdo razložiti kazalčne diagrame?

iskra ::

S to temo se obračam na študente/dijake elektro smeri in študente FS, ki se jim še kaj sanja o tem.

V roku 14 dni se bom verjetno udeležil izpita iz elektrotehnike (Hussu, FS). Teorijo in te zadeve imam že nekaj od izpita iz fizike. Zatakne se pri kazalčnih diagramih, ki jih je profesor razložil samemu sebi (gluh in slep tip). Nekaj res osnovnih informacij sem dobil v elektrotehniškem priročniku ampak to je premalo.

Zna kdo to slikovno in s priloženimi enačbami razložiti? Večina sošolcev je opravila ta izpit in posodila zapiske neznanokomu in sploh so že vse pozabili ... :'(

Vsaka pomoč zelo dobrodošla!
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.
  • spremenil: iskra ()

iskra ::

Ah dejte no štromarji! Pa ne mi rečt da se nobenmu ne sanja o tem? :\
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Highlag ::

In v čem je problem? Toje v bistvu stvar prvega letnika srednje šole.
Ne znaš računati z vektorji?

Imaš graf z X osjo -> realna os, in Y osjo -> imaginarna os (j)
Imaš 2 vektorja: r1 in r2
Zanima te funkcija:
1.) r1 x r2 (krat)
2.) r1 + r2

Podatke ki jih imaš so:
r1= 2+j4 (2 = vrednost na X osi, +j4 je vrednost na Y osi)
r2= 8+j13

1.)
(2+j4) x (8+J13) = 16+j32+j26+52 = 68+j58
kot vektorja, ki ga dobiš je atang(58/68)=40,4stopinj
dolžina vektorja pa je koren iz (68^2 + 58^2)=89,3

2.)
(2+j4) + (8+J13) = 10+j17
kot vektorja, ki ga dobiš je atang (17/10)= 59,5stopinj
dolžina vektorja je koren iz (10^2 + 10^2) = 19,7
Tale primer si lahko celo narišeš. Prvi vektor narišeš, potem na koncu prvega začneš risat drugega. Seštevek je vektor, ki poteka iz ničle pa do konca drugega vektorja.

Paziti je potrebno na predznake. Vsaka komponenta ima lahko svoj predznak.
Za začetek imaš dovolj. Pa meni se ne da več tipkat. :D
Never trust a computer you can't throw out a window

BigHugo ::

Highlang: (2+j4) x (8+J13) = 16+j32+j26+52 = 68+j58 je narobe rezultat.

Prav se glasi: (2+j4) x (8+j13) = 16+j32+j26-52 = -36+j58
LP BigHugo

CaqKa ::

iskra: kazalčni diagram česa? transformatorja?

iskra ::

Se opravičujem za nenatančnost :8) Kazalčni diagram RCL vezja mi povzroča težave. Vektorje že dovolj obvladam. Mene zanima predvsem kako določene zadeve v RCL vezju spravim v obliko vektorjev ter kako dobim tiste impedance ali karkoli že so oz. druge podatke o vezju, ki ga imam pred sabo. Je kje kak strojnik, ki je opravil te reči pri prof. Hussu? :\

edit: v bistvu so navadno vezja sestavljena iz nekaj uporov, kondenzatorjev ter nekaj tuljav vezanih vzporedno/zaporedno. Elementov ni ne vem koliko. Običajno je tudi napetost izmenična. Trenutno še brskam po knjigah za kak konkreten primer ...
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: iskra ()

CaqKa ::

trije skeni iz elektrotehniškega priročnika:





rlc je na drugi sliki.. odvisno al rabiš vzporednega al zaporednega...

/edit še en napotek za računanje...
pri seštevanju in odštevanju uporabljaj obično algebraično obliko (a+bj) dočim kot za množenje in deljenje pa uporabljaj polarno r, fi obliko (r*ej*phi)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

iggy1517 ::

Pišeš enačbe za vezje. Če ne znaš tega ne bo nič!

R=R
L=jwL
C= - jwC (minus, ja!)

Od tu naprej je samo še za napisat enačbe vezja, enkrat ko maš to, pa zadevo urediš tako, da imaš osnovno obliko (a+j*b) in posebej narišeš realni (a) in imaginarni (b) del. Za računanje veljajo vsa pravila za računanje s kompleksnimi števili.

Seštevanje: realno z realnim, imaginarno z imaginarnim
Množenje: spariš vse med sabo in urediš v osnovno (a+j*b) obliko

Lohko delaš v kartezičnem ali polarnem, po želji.

iskra ::

~CaqKa: najlepša ti hvala za skenirane strani! Si mi prihranil nekaj dni čakanja na priročnik, ki mi ga je kolega obljubil za nekaj tednov :D

Hvala vsem za napotke. Sedaj moram izbrskati kak ustrezen primer in rešiti kako nalogo (še čakam stare izpite). Če se mi kje zatakne, bom pa tu kaj napisal :)

Še to: priporočate kako dobro knjigo iz elektrotehnike? Konkretneje za 1. letnik FS? :\
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

slawc ::

lahko zacnes kar s tisto, ki jo imajo na srednji elektro soli, ce ti je tisto prevec enostavno pa Anton R. Sinigoj: Osnove elektrotehnike (Fakulteta za elektrotehniko).
LP, Slawc

CaqKa ::

Množenje: spariš vse med sabo in urediš v osnovno (a+j*b) obliko

bullshit... če spremeniš iz a+j*b oblike v r*ej*phi si neprimerno prej fertig... pa sploh se ne rabiš zafrkavat z konjugiranjem!
če pa imaš kalkulator ki zna z kompleksnimi pa je itak vseeno >:D

iggy1517 ::

Bull? Zakaj bull? Prej je to stvar okusa, sploh pa je eno ekvivalentno drugemu. Ne ti bull k ni cajta za to.

LP

CaqKa ::

(4+j3)= 5*e^j*36,86°
(5+j2)= 5,38*e^j*21,8°


(4+j3)*(5+j2)=20+j15+j8-6=26+j23
5*e^j*36,86° * 5,38*e^j*21,8° = 26,9 * e^j*(36,86+21,8) = 26,9*e^j*58,66

ok.. pri množenju še gre.. zdaj pa deljenje:
(4+j3)/(5+j2)= (se mi ne ljubi tipkat...)
5*e^j*36,86° / 5,38*e^j*21,8° = 5/5,38 * e^j*(36,86°-21,8°)= 0,929 * e^j*(15,6°)

lahko pa še probaš s potenciranjem :>

pitagora ::

Nabavi si zalarjevo knjigo oet 2 za srednje sole tam noter je vse lepo razlozeno.
Use your own head not the profesor words..
lp

cekr ::

Kje si bil v srednji šoli? Si manjkal takrat?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

pitagora ::

Kje si bil v srednji šoli? Si manjkal takrat?
Komu to?
lp

iskra ::

~cekr: hodu sm na strojno smer in me elktrotehnika ni nikoli zanimala :\
~pitagora: če uporabim svoje besede bo narobe. Profesor hoče slišat svoje. To je že standard. :(
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

CaqKa ::

najprej si priskrbi izobrazbo.. tak kot jo profi zahtevajo... nato pa se zavzemaj da se šola znebi takih razvoje zaviralcev...

takšen razvoj zaviralec je recimo oni prof iz srednje šole ki je jimibtnu vtepo v klavo da so samo kilobajti in kilo biti... in o kibibajtih niso nikoli slišali...
in v času mojega šolanja lahko na srednji elektro in zdajšnem faxu še nekaj takih primerov najdem...
hej.. ampak nekaj takih učitlov vseeno more bit.. zato, da se inženirji naučimo tudi piflanja na pamet... in obratno.. da se piflarji naučijo logično razmišljat...

sej verjetno si znate predstavljat kaka muka je piflarju nekaj logično razumet.. (sploh po tem ko doživiš "-Kak bojler greje vodo? [premor vmes.. 1 minuta] Daš svečo spodaj? -Da." )
podobno kot "nam" nekaj se na pamet naučit.

pitagora ::

Tako kot je rekel cekr uporabi svoje besede za razlago a ne ves da mora znati inzenir razmisljati s svojo glavo torej takrat ko bo problem ne bos klical prfoksa, da ti pove resitev a ne?
Razmisljaj, ce ti pa profesor tega ne dovoli potem mu pa reci naj se stera "sala":)
skratka kot sem rekel use your own head.....

sash ::

... skratka kot sem rekel use your own head...

pitagora pri svojih letih bi lahko že skor vedel da to v slovenskem šolstvu (razen redkih izjem) ne funkcijonira, sploh pa ne na faxu. Se spomnim kolega, s katerim sva skupaj zagovarjala en izpit, pa mu je profesorca rekla: Kolega vem da ste tako mislili samo jaz sem v knjigi drugače napisala.
--------------------
Think different...
TOROiD Group

iskra ::

No, izpit je mimo, rezultat pa je 8/8 :D Hvala za podporo!

Za naloge sm si sposodu eno knjigo za maturo, formule pa sem vleku iz elektrotehniškega priročnika.

Smo pa potrdili dejstvo, da mora biti napisano s profesorjevo glavo in ne s svojo, kar se teorije tiče. Eden je napisal kaj je univerzalni motor malo po svoje in je dobil 6, jaz pa sem prepisal zadevo iz knjige (v bistvu sem malo pred teoretičnim delom ravno te odstavke prebral in si zapomnil) in dobil 8 8-O Dejstvo je, da sva imela oba enako vsebino :\

No, še dobro, da sm opravu ta izpit. To je bil namreč predzadnji pri tem profesorju. Če bi padel tega in še naslednjega, vprašanje kakšnega profesorja bi dobil za elektrotehniko :)
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

GregorNiki ::

CaqKa je izjavil:

trije skeni iz elektrotehniškega priročnika:

...

rlc je na drugi sliki.. odvisno al rabiš vzporednega al zaporednega...

/edit še en napotek za računanje...
pri seštevanju in odštevanju uporabljaj obično algebraično obliko (a+bj) dočim kot za množenje in deljenje pa uporabljaj polarno r, fi obliko (r*ej*phi)


Pozdravljen (sicer kar nekaj let po objavi sporočila pa vendar)

mi lahko prosim zaupaš naslov in avtorja tega priročnika?

Hvala!
Lp, Gregor

CaqKa ::

GregorNiki je izjavil:

CaqKa je izjavil:

trije skeni iz elektrotehniškega priročnika:

...

rlc je na drugi sliki.. odvisno al rabiš vzporednega al zaporednega...

/edit še en napotek za računanje...
pri seštevanju in odštevanju uporabljaj obično algebraično obliko (a+bj) dočim kot za množenje in deljenje pa uporabljaj polarno r, fi obliko (r*ej*phi)


Pozdravljen (sicer kar nekaj let po objavi sporočila pa vendar)

mi lahko prosim zaupaš naslov in avtorja tega priročnika?

Hvala!
Lp, Gregor

http://www.3d-ta.si/eshop/podrobno.php3...
tole. imam ga v slovenščini, naslovnica je pa enaka z izjemo napisov :)
http://www.amazon.com/Elektrotechnik-En...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Načini označevanja elementov v elektroniki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151361 (796) mujek
»

Zračno orožje-nakup v EU

Oddelek: Šport
62846 (2625) loveJDM
»

Polarni zapis kompleksnega števila

Oddelek: Šola
65284 (4595) Wolfman
»

Intel najavil mobilne štirijedrnike

Oddelek: Novice / Procesorji
233974 (2113) jype
»

nov računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
221140 (900) tilinho20

Več podobnih tem