» »

poraba energije

poraba energije

sarumanb ::

mene zanima če napajalnik naprimer 400w več čas porabla enako energije.

Zheegec ::

Poraba je tam od 0W pa do 400W, odvisno kaj je gor.
Poraba = toliko kot porabijo vse naprave (toliko, kot dejansko porabijo, ne toliko kot gor piše) + kakšnih 15% več.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

photot ::

To je tema, ki bi se na vsakem forumu lahko odvijala v nedogled - razlog so velike razlike med posameznimi komponentami v porabi električne energije.

Na področju električne energije sem popolni laik (sem že ogromno pozabil od gimanzije), a poskušal bom po svojem razumevanju razložiti potek približnega izračuna moči, ki jo računalnik potrebuje.

Npr. mobilni AMD rocesor pri 10% obremenitvi pokuri 20W, pri 100% pa 50W; ena grafična bo že neobremenjena žrla 20w, medtem ko druga le 12W, že ta seznam je težko oblikovati, saj nam proizvajalci največkrat napišejo le maksimalno moč ob maksimalni obremenjenosti določene komponente.

Vse komponente torej skupaj žrejo X vatov.
Ta X pa je moč na izhodu iz napajalnika. kakšna moč je to dejansko na izhodu iz stenske vtičnice pa je odvisno še od izvedbe napajalnika (s korekcijo moči ali brez, način korekcije - to je tisto ko vidiš v specifikacijah active PFC 0.96 ...).

Pri napajalniku pa moraš vzeti v zakup še izkoristek pri pretvorbah napetosti, mislim da so izkoristki tja do maksimalno slabih 80% moči na vhodu v napajalnik. Npr. 350W napajalnik (recimo da je ta številka v nazivu določenega modela napajalnika) računalniškim komponentam ne bo zmožen zagotoviti 350W moči , ampak manj.

Torej če gremo "od zadaj":
- vzemimo za primer skupno moč komponent v danem trenutku (računalnik deluje s polovično obremenitvijo) 120 W;
- imamo napajalnik s pasivno korekvijo moči (passive PFC), faktor korekcije je 0.9
- iz stenske vtičnice bi torej v tistem trenutku izrabljali moč 134 W,
- a upoštevati je še treba, da pri napetostnih pretvorbah nastajajo izgube (zato se napajalnik greje), recimo da je naš napajalnik izredno kvaliteten in je maksimalni izkoristek 80%
- izračun pokaže, da iz stenske vtičnice v tistem trenutku izrabljamo moč 168 W.


Ko so vse komponente računalnika maksimalno obremenjene, je tudi poraba največja in nov izračun zopet pokaže moč ki gre iz vtičnice.


Če na napajalniku piše 400W, to pomeni da je možno iz stenske vtičnice izrabljati maksimalno 400w moči (za to številko pač jamči proizvajalec, lahko se zgodi, da je napajalnik bolj nizke kvalitete in posledično nizke cene in je realno maksimalna moč le 360w).

Če sem zadevo narobe napisal, naj me kak strokovnjak s tega področja popravi (tudi sam nisem čisto prepričan v zgoraj napisano - zdajle malce provociram, da me "kompetentni" popravijo...)


LP,
Tadej

Hux ::

Kaj te bluzis ti. Prvi odgovor je bil vec kot dovolj in ni potrebe po soap operah. In kaj bi ti tu debatiro v nedogled lol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

Azrael ::

@sarumanb

Poglej še to temo. V njej je tudi govor o problemu, ki te zanima.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delovanje računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
101343 (1080) _Denny_
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732916 (26465) oemdzi
»

pomagajte-napajalnik/pretvornik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
657402 (7005) A. Smith
»

Enermax izdal napajalnik z 1000W (1kW) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Modifikacije
648562 (7329) TribesMan
»

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Oddelek: Strojna oprema
479610 (8607) BigHugo

Več podobnih tem