» »

Kako narediti napajalnik?

Kako narediti napajalnik?

_ID_ ::

Ker sem začetnik in ne vem strokovnih izrazov, bom stvar opisal bolj laično.
Imam toroidni transformator, ki ima na sekundarni strani 4 žice. Vsak par žic da napetost 25 V. Problem pa je v tem, da ni srednje žice, ki bi jo peljal mimo greatza (če se ne motim, je to masa, če pa se, pa me popravite). Sedaj pa ne vem, kako bi iz tega dobil +- 25 V. Zanima me, če mogoče kdo ve, kako bi lahko rešil problem. Zadeva ima 230 W- 4.6 A in zato mislim da L78XX in L79XX regulatorji ne pridejo v upoštev. Prosim pomagajte mi.

svejk ::

Prilagam slikco kako bi jaz to izvedel. V kolikor potrebuješ razlago pa napiši ti odgovorim :)


morazem ::

Najprej moraš sekundar spremeniti na dve navitji s sredinskim odcepom to pa marediš tako, da enostavno sredinsi dve žici različnih navitij zvežeš skupaj nato ti bosta ti dve žici skupaj povezani predstavljali maso. Oba konca navitij palji na en gretz cca. 10A 50V ali močnejši. Obe navitji priklopi na izmenične kontakte pri gretzu. Nato moraš dobit na izhodu gretza iz plusa proti masi pozitivno napetust iz mase proti minusu pa negativno. Nato moraš še usmerjeno napetost gladiti s kondezatorji cca.4700yF 50V ali več (bolje ve) in to posebaj pzitivno in negativno napetost. Za regulacijo pa boš moral uporabiti kakšne zelo močne regulatorje poglej na googla ali pa uporabi kakšne tranzistoje kot so 2N 3055.
AMD Sempron 3100+, Epox 8KDA, Gf4Ti 4200 64MB, Kingstone512MB, Seagate 160Gb

svejk ::

morazem po moje si povedal isto kar sem jaz narisal :)

morazem ::

Komentar na zgornjo skico: je čisto vredu samo jaz ne uporabljam takega nečina, ker po nepotrebnem uporabiš dva gretza. Odloči se sam in naredi kar ti je lažje.
AMD Sempron 3100+, Epox 8KDA, Gf4Ti 4200 64MB, Kingstone512MB, Seagate 160Gb

svejk ::

Sedaj pa ne vem, kako bi iz tega dobil +- 25 V



Torej on želi 25V +- in ne 1x 50V :)

morazem ::

Poglej pod sliko usmernik pa boš videl da se da z enim gratzom narediti +/- napetost.

http://www.elektro-n.com/uc1/index.php?...
AMD Sempron 3100+, Epox 8KDA, Gf4Ti 4200 64MB, Kingstone512MB, Seagate 160Gb

svejk ::

U maš prav, sem že malce pozabil, tudi to je možnost :)

zlabo ::

Ti bi rad iz tega dobil +- 25V??
Iz tega boš po glajenju dobil okoli +-35V!

Za kaj konkretno pa rabiš to? Rabiš to za ojačevalec?

LP, zlabo

_ID_ ::

To rabim za ojačevalec, ja. Naredil sem ga s čipom TD7294- stereo seveda. Sedaj pa sem kupil toroid in mi ni ravno najbolj jasno, kako bi si naredil usmernik, ker ni srednjega odcepa. Mislim, da bom kar poskusil povezati 2 žici, kot je predlagal morazem

zlabo ::

Poglej na link ki ga je dal morazem in klikn na usmernik.jpg. Napetost pa bo vredu, ker mislim da ima TDA7294 napajalno napetost v mejah +-40V, tako da je ok.
Za ojačevalec je pa poplnoma vredu kombinacija trafo - greatz - gladilni kondenzatorji, tako da ne rabiš nobene regulacije.
Gladilne daj pa vsaj 10.000uF/63V za vasko vejo.
Glede na to da bo to napajalec za stereo izvedbo, bi dal jaz na tvojem mestu vsaj 400VA trafo in 20.000uF na vejo. Se pa s tem seveda poveča cena končnega izdelka.

Lp, zlabo

_ID_ ::

Zadevo sem izvedel tako, da sem povezal 2 žici na tranformatorju in tako dobil 2X 25 V s srednjim odcepom. max tok za TDA7294 pa je +- 50V, tako da bi morala zadeva delovati. Kar se tiče moči transformatorja, pa je pri načrtu napisano, da za kanal zadostuje 100 W. Na samem vezju pa so že gladilni kondenzatorji 2200 uF/50 V. V navodilu piše, da izmenično napetost iz toroida samo usmerimo z greatzem in priklopimo na vezje. Ampak meni se zadeva rez zdi premalo zglajena z 2200 uF, zato bi dal pred te elektrolite še ene, okrog 8-10000 uF. Po moje bi to moralo delovati.

morazem ::

max tok za TDA7294 pa je +- 50V, naj te popravim to je maksimalna napetost +-50V. Drugače pa brez skrbi glede kondenzatorjev lahko jih vežeš kolikor hočeš vzporedno. Pazi samo da bo maksimalna napetost kondenzatorjev večja od 35V. Če boš dal 10000yF na pozitivno in negativno napetost bo čist dovolj.
AMD Sempron 3100+, Epox 8KDA, Gf4Ti 4200 64MB, Kingstone512MB, Seagate 160Gb

zlabo ::

Jaz bi sam reku glede moči trafota.
Nekak je praksa da se daje trafo močen 2x toliko kot je ojačevalec. Ker če mal pomisleš na izgube pri gretju in podobne zadeve, ne boš moral pri tako močnem trafotu izkoristiti polne moči ojačevalca.

No anyway, kondije bi blo pa res pametno če obesiš 10.000uF na vasko vejo, eden mislem da prie okol 1000SIT, tako da ni panike.

LP, zlabo

stromar ::

Če ne boš imel ravno do konca bo ta toroid čist OK. Vsak čip da recimo 75 W brez popačenj, to znese 150W skupaj in še 75 jih ostane za gretje. Ti tda-ji imajo kar vredu izkoristek, tako da nebi smelo bit problema

jest10 ::

+-50V je napetost, ki je lahko na teh čipih ko so neobremenjeni.
Pri obremenjenih naj bi bila omejiteu +-40V

_ID_ ::

Sem mislil zgoraj napisati napetost, pa sem se zmotil :8). Ko sem dal zraven gladilne kondenzatorje je napetost narasla na 35 V kot je to že okvirno povedal Zlabo, tako da je napajalnik sedaj rešen. Ko pa sem zadevo povezal skupaj z ojačevalcem, pa ni dal od sebe nič. Mogoče je kje kakšna napaka. Bom moral še enkrat pregledat celotni TIV. Kam pa se veže potenciometer za glasnost? Mislim da pred vhod!? Ali je 100k lin dovolj?

zlabo ::

Ene 50k logaritmični bo vredu;)

LP, zlabo

jest10 ::

"Ko pa sem zadevo povezal skupaj z ojačevalcem, pa ni dal od sebe nič"

Sej remote si vezal na + linijo?

_ID_ ::

Kaj misliš s temi remote. V datasheetu piše, da moraš mute in stad-by vezati na plus. To sem naredil. Sedaj nisem mogel nekaj časa pisati, ker nisem imel dostopa do interneta.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
374464 (3823) jjedat
»

ojačevalec s čipom STK4050

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
274226 (3846) Highlag
»

avtoradio

Oddelek: Na cesti
121581 (1408) radiator
»

TDA 7294 in vzrok za poškodbe?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82082 (1980) Brane2
»

Ojačevalec

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202645 (2404) stromar

Več podobnih tem