» »

Utripajoca LEDica

Utripajoca LEDica

atasmrk ::

Eno takole izi stvar bi naredu:

Ena ledica utripa, s kaksno frekvenco utripa pa dolocis z upri in kondenzatorji, ki jih prilotas zraven. Na googlu najdem same take zadeve s tranzistorji, pa vem, da se da lazi nardit. Enkat smo to enm osnovnosolcem dal, da so mal lotal, pa vem da smo mel sam se negator zraven. Ce mate kako shemo al pa link se toplo priporocam.

zlabo ::

Lahko narediš z 555.

Evo TUKAJ imaš en luškan programček za izračun

LP, zlabo

Highlag ::

Drugače pa lahko kupiš LED diode ki imajo funkcijo utripanja že vgrajeno. Rabiš dodat samo en kondenzator če se ne motim.
Never trust a computer you can't throw out a window

mi3ha ::

Ja motis se,dodat mors predupor.
Mi3ha

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mi3ha ()

atasmrk ::

Tisto s timerjem je tudi nekajkrat na netu ja, ampak jest bi tkole naredu ene pet neodvisnih ledic, ki utripajo kakor se praznijo in polnijo kondenzatorji (ce je ta logika seveda zadaj). da bi simuliral ogenj (jaslice). Zdej pa ce bi kupil 5 tistih stevcev... Ma kaj pa vem. Bom mau po trgovinah uprasal. Morda se motim, ampak zdi se mi, da je en timer drazji kot dva upora pa en kondenzator.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: atasmrk ()

T0RN4D0 ::

eh sej timerji so tam okol 50 sit če se ne motim... :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

atasmrk ::

OK, recimo, da se spravim zadevo naredit s timerji. A ta 555 timer je IC LM 555 CM SMD (NE 555D) (prepisano s HTE strani, prodaja se po 70 SIT, najcenejsi)?

Pol pa se nekej, tisti programcic je super, smo fonte ma cudne, pa ne vem, ce sem zraven kondenzatorjev prav prebral enoto. Meni se zdi, da so to nanoF. Se mi zdi narobe?

zlabo ::

Hja, ti si našel izvedbo za SMD montažo (površinska montaža)
Vzemi navadnega, boš lažje delal, razen če ne boš delal v SMD tehniki....

Ja tisto so nF.
A si dal na "astable (duty cycle=50%)"?

Lp, zlabo

atasmrk ::

Tole SMD so tisti k se sam prlepjo na vezje, a ne? OK, bomo tiste malo vecje kupil.

Ja, sem dal na a stable 50% duty cycle. A je s tem kaj narobe? Vem, ce bi tista vsoka pa nizka stanja mau spreminov, bi prsu do tega, da je lucka dl casa przgana kokr ugasnena al pa obratno.

zlabo ::

Ja, no dej tist duty cycle ti služi ravno zato. To je ravno to, da če bi ti hotel da lućka dalj časa gori kot je ugasnjena, potem uporabiš pač ustrezen duty cycle;)

No ja SMD, se ravno ne prilepi, prav tako se pricini, samo da površinsko (tako kot je večino elementov na matični)

LP, zlabo

atasmrk ::

Aja, pa se tole me zanima. Izracuni za neke frekvence pac pokazejo, da nucam 529,5 kOhmski upor. Pa hocem stvar cim ceneje skozi spravit in zaokrozim na 530 kOhmov.

Vprasanje 1: Ali tisti k pri uporih res pomeni kilo ohme, ali je to kaj drugega? Po mojih izkusnjah to niti ni tako zelo majhen upor.

Vprasanje 2: Ce zaokrozim te vrednosti, potem samo frekvenca pa duty cycle ne bosta cisto taka kot sem v program vnesel. Ali ta trditev drzi?

Vprasanje 3: ce izberem duty cycle < 50% se v vezju pojavita dve diodi. Kaksni diodi naj bi to bili?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: atasmrk ()

zlabo ::

Kakšno frekvenco si pa vnesel?
Drugače pa kjer piše k pač pomeni kilo.

Pa če zaokrožiš malo ni problem, to so potem zelčo majhna odstopanja ki jih neboš opazil.

LP, zlabo

zlabo ::

Diodi sta navadni univerzalni, silicijevi.
kakšna 1N4148, ali pa kaj takega.

LP, zlabo

atasmrk ::

Ja ,sej sem tud sam pol ugotovu, da je verjetn zarad frekvenc take upore treba zraven vezat. Mam pa zlo pocasne ure najvec 15 Hz, vecino pa okol 8. Sem ze pomislu, da se zna ta stvar precej gret. Pol sem pa mal logicno pomislu, pa izracunal, da skozi tecejo zelo majhni tokovi.

zlabo ::

Samo nevem kakšen bo efekt utripajoče led-ice pri 15Hz, a ni malo velik?

Lp, zlabo

Mamaplata ::

Nekje sem videl shemo ,mislim da je bilo v nekem TIM-u zelo stara zadeva in je bilo narejeno se mi zdi s CD40106 ali s CD4069 prišlo pa je gor 6 LED-ic ker ima čip pač 6 vrat ,po moje je bil 40106 Shmitov prožilnik al nekaj takega ,zdej če kdo ma tole nej prosim prilepi na forum al pa če kdo ima kak link.
Se mi zdi da je to še najcenejša varianta.

atasmrk ::

Pri 15 Hz se lucka prizge in ugasne od oka 7-krat na sekundo. In pr 8 Hz 4-krat na sekundo. No to bi nekako bila spodnja meja. Ne vem, men se zdi da bi bolj hitro utripanje ne bilo tako estetsko od malo pocasnejsega. Idealno bi bilo seveda, ce bi lohk vse te lucke vozil naprej, nazaj, da bi se se tako simuliralo plapolanje ognja, ampak naj bo zaenkrat dovolj samo utripanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: atasmrk ()

T0RN4D0 ::

kaj pa če bi naredu neki flipflopov?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

zlabo ::

Drugače pa veš kako sem jaz naredil za jaslice za ogenj?
Skupaj z manjšo 230V žarnico (misli da 25W, visoka pa je od oka 3cm, premer okoli 1,5cm) sem vezal štarter za neonke in ful lepo neenakomerno utripa.
Za 5 min dela:D

LP, zlabo

atasmrk ::

No, ja men pa, k sem se prvic u zivlenu kksno tao stvar spravu delat, je vzelo 12 ur. Od oka. Operacija pa je bolj kot ne spodletela. Dve ledici utripata, kot jima je bilo naroceno, ena gori in ena je ugasnjena. Na tam mestu bi vprasal se slednje. Kako varno je lotanje 3mm stran od elementa, recimo od diode, karkoli? Mam obcutek, da sem ene par zadev prekuru s tem.

zlabo ::

Če si hiter ni nič narobe.
Če pregrevaš zna biti narobe.

Povprečen lot se zalota v cca 1-2 sek, maksimalno 4-5sek (že preceeej slabo)

Lp, zlabo

Nejc Pintar ::

hm, ni 15 Hz 15 utripov na sekundo? Hz je 1/s
Lahko je biti prvi, če si edini!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SMPS - problem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264097 (3695) einstein :P
»

Frekvenčni generator - generator enosmerne frekvence

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161900 (1511) NSA Agent
»

spreminjanje vrtljajev enosmernega motorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
346725 (6128) pr2501
»

Stroboskop -> mocnejsi stroboskop (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596680 (5723) DimmniBurek
»

Odpadli koscek z graficne

Oddelek: Strojna oprema
171263 (949) bozicek

Več podobnih tem