» »

Intelove 64-bitne skrivalnice

Intelove 64-bitne skrivalnice

X-Bit Labs - Dejstva, da je AMD-jeva splavitev 64-bitnih Athlonov Intelu predala žogico na njegovo stran, mi verjetno ni potrebno posebej poudarjati. In logična posledica, kot je predvidevala večina tujih strani, naj bi bil Intelov odgovor s 64-bitnimi procesorji na osnovi x86. Vendar se to ni zgodilo.

Sedaj pa na X-bit Labs poročajo, da se pri velikanu iz Santa Clare nekaj pripravlja, saj je bilo možno v izjavi predstavnika za javnost jasno razbrati, da Intel sledeče procesorje razvija, in da naj bi se na trgu pojavili, ko bo le-ta to tudi zahteval. Izjava je bila sicer kmalu demantirana, saj naj bi "bil predstavnik napačno interpretiran".

Kakorkoli, naj se v Intelu kaj pripravlja ali ne, je več kot jasno, da se bo moral Inteli priključiti 64-bitni tehnologiji za širše množice v relativno kratkem času. Cene 64-bitnih Itanuimov in Itaniumov2 se namreč gibljejo med 2.000 in 3.000 dolarji, kar je cena, ki je povprečni uporabnik ne bo plačal.

Sicer pa si lahko analizo Intelovih načrtov do leta 2005 in ozadje skrivalnic ogledate tukaj.

16 komentarjev

mrTwelveTrees ::

ah ja... Intel rad nabija cene...


PS: a kdo ve koliko so slabši AMD-ji 64 bit 512 od AMD-ja 64bit z 1 MB cache ?

fuul me zanimajo testi primerjava AMD-ja 64 bit 512 z AMD-jem Athlonom...

Zheegec ::

A64 3000+ je zlo dober nakup, ker je ZELO malo počasnejši od A64 3200+ -> 512KB manj L2 cacha se zelo malo pozna.
V igrah naprimer je A64 3000+ boljši od P4 3.2GHz - večinoma.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Dr_M ::

ni mi jasno zakaj usi uporabljate besedo slabsi, ce pa stvar v resnici sploh ni slabsa, ampak samo pocasnejsa.

avto x je lahko hitrejsi od avta y, ni pa nujno da je x tut boljsi od y.

logika je na visku ja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Reycis ::

Tudi jaz mislim, da je procesor 3000+ odlicen nakup. Na zalost se mu manjek tistih 512 kb cache-a najbolj pozna ravno v igrah - tam kjer ima sicer AMD64 najvecjo prednost pred Intelom.

Kar pa se tice slabsi/pocasnejsi... Ce je razlika med dvema avtomobiloma samo v hitrosti in nic drugega potem je tisti, ki je pocasnejsi pac slabsi.

Tarzan ::

Jaz pa mislim, da mu manjka samo -20.000 sit v Sloveniji;(( .
Razmišljam o tem, da kolegu iz US naročim, da mi pošlje enega s plato in ramomo vred, vse to naj deklarira kot matična plošča (kao rabljena) in mi to pošlje. Samo še z banko se bo treba zmenit, pa nekje napraskat $$. Pomoje se bo strinjal 8-)

AtaStrumf ::

Razliko med 512 kb in 1024 kb si lahko prebereš v tem testu, je pa res zelo manjhna. Cene so pa za zdaj še vedno previsoke, vsaj pri nas. Jaz bom počakal pomoje vsaj do poletja ali pa jeseni 2004 preden bom prešel na AMD64. Vse je odvisno od cen. Največ kar sem dal za AMD proc je bilo 45 tisočakov (1600+ Palomino) in tudi za 64 bitov ne mislim, dajati nič več.

Azrael ::

Nič se bat za Intel in njegove 64 bitnike... Kot ponavadi bodo prišli ven ob ravno pravem času, tako da bodo ponosni lastniki 64 bitnih AMD procesorjev ostali z dolgimi nosovi. Ni bilo prvič in tudi tokrat kaže na to.

Drži, 64 bitni AMDji so v prodaji, samo dokler ni neke resne komercialne podpore (HW, SW), njihova superiornost proti 32 bitnikom ne pride in ne more do izraza. Podpora domačih Linux uporabnikov in razni OC rekordi nimajo posebnega pozitivnega vpliva na IT industrijo, ki je precej konzervativna in tega se Intel zelo dobro zaveda, zato je tako previden.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

gabl136 ::

Azrael: Sej tuki ne gre zato, kdo ima raje AMD in kdo ima raje Intel. Večina uporabnikov PC-jev, ki imajo saj nekaj malega pojma o tem kupijo procesor glede na zmogljivost/cena, po čemer pa roko na srce intel močno zaostaja za AMD-jem. Najhitrejše procesorje pa itak kupi samo en promil uporabnikov(ali pa še manj!)

LP

dr.J ::

Velikanska prednost AMD64 arhitekture je združljivost z obstoječo 32 bitno programsko opremo ter skoraj idealna skalabilnost večprocesorskih sistemov zaradi hypertransporta.

Tega tudi mogočni Intel niti z Itaniumom2 ni uspel razvozljati.

Zato ima AMD podporo IBMa in SUNa; manjkajo samo še ustrezni AMD64 bitni Windowsi. Ne vem, če bo Microsoft pisal drugo verzijo Windowsov za Intel; sedaj AMDju dano besedo težko požre (kar bi seveda Intel nadvse rad).

Sam mislim, da bo AMD v nekaj prihodnjih letih odjedel kar nekaj tržnega deleža Intelu.

Mr.B ::

Dokler ne bo končne verzije najpopularnejšega 64bitne variante OS-a bo nakup skoraj neuporaben.
Dokler ne bo AMD sposoben izdelati dovolj velikih količin svojih 64bitnikov, po zanimanje manjhno.
Dokler bodo fen klubi AMD-ja mislili, da je best buy primeren za firme, nebo imel AMD nobenega profita.
Dokler nebo ven Prescota je primerjava nepomembna.
Dokler bo oznaka za PR rating govorila XP3200 bo procesor v povprečju enako hiter kot intel 3200.
Dokler ne bo 64bitnega MS XP itd, ki pride šele poleti, bo takrat Intel dal ven svoj 64bitnik.
Dokler me AMD ne prepriča da za domačo uporabo rabim ti. 64bitnika ga ne bom kupil ker je nesmisel.
Dokler software v večini ne bo postal optimiziran za AMD kodo.
Dokler bo OS postajal vedno bolj multithredet, bo HT in extendanje SSE kot tudi njihovih registrov bolj pomemben kot 64 bitna konkurenca.
Dokler se Intel kot tudi AMD tega zavedat, kot tudi MS, ki kao dela dve različici svojega 64bitnega XP-ja, bo konkureral AMD bolj sam sebi.

PS : pa za trenutek pozabite Serverski market.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Dr_M ::

Dokler ne bo končne verzije najpopularnejšega 64bitne variante OS-a bo nakup skoraj neuporaben.

buca. ze v 32 bitnem okolju raztura. 64bitov je trenutno se najmanjsa prednost.

Dokler nebo ven Prescota je primerjava nepomembna.

pri prescottu ni popolnoma nic tako revulucionarnega, da bi bla potem primerjava sploh pomembna.


Dokler ne bo 64bitnega MS XP itd, ki pride šele poleti, bo takrat Intel dal ven svoj 64bitnik.

kot je ze neki casa znano (verjetno) intel ne bo izdal AMD kompatibilnega procesorja, MS pa ne bo pisu se enga 64bitnega OSa za intel.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Mr.B ::

Pri članku je pomemben tale stavek iz njihovega članka:
of the Prescott processor until 2005, probably when AMD’s 64-bit processors become more 8-O or 8-O less wide-spread on the market and may affect Intel’s sales.

Or, je tu pomemben!
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Tarzan ::

Intel je rekel, da njihovih 64 bitov ne bo združljivih z AMDjevo rešitvijo x86-64, ampak bodo naredili nekaj svojega (boljšega). Microsoft je na to takoj reagiral, da na novo pisal Windowsov ne bo. Zato verjetno pri Intelu še nekaj časa ne bomo ugledali 64-bitnih desktop procesorjev, če ne drugega gre za princip ;).

Kar se tiče pa Windowsov in 64 bitne podpore, pa se mi zdi, da je za MS bolje, da to stori hitro, ker Linux je povečini tehnologijo že podprl, potrebni so samo še manjši popravki in finalno poliranje ;)

Jaz Athlona 64 ne bom nabavil, dokler ne privlečejo na dan vsaj ene normalne matične plošče, seveda za normalno ceno. Imam občutek da se bo to zgodilo že precej kmalu. Vsaj upam.:\

Tarzan ::

Aja, pa še to... Hyperthreading je super zadeva, ampak Hypertransport je tudi odličen in naprimer pri strežnikih ti slednji doprinese precej več kot pa Intelova pogruntavščina. AMDjeve desktop rešitve so zato lahko idealne tudi za manjše strežnike, ki si jih ljubiteljsko postavljamo.

Dr_M ::

Tarzan: normalne maticne plosce za normalno ceno SO, ampak procesorjev po normalni ceni se NI :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tarzan ::

Hja, pogrešam plate, ki bodo imele bolje porihtane voltage regulatorje, 4 fazno naprimer, da se ne bojo mosfeti greli že ob milejših navijanjih,... Sem videl ploščo od Epoxa in se mi je zdela kar primerna, čudno se mi samo zdi, ker je bila nekoliko počasnejša od ostalih plat te vrste. To, da zahtevajo toliko keša za procesor v Sloveniji je pa res čistokrven nateg in nič drugega. Tudi če bi naročali procesorje pri NewEggu naprimer, bi z davki maržo in DDVjem morali koštati največ 55 jurjev.

Eh, saj bomo že nekako ;):\
Plošče za dva athlon procesorja so bile naprimer, ko sme jo jaz uvozil iz ZDA tukaj 80 jurjev, v ameriki pa slabih 60, tako da sem samo pri plati prišparal še za dva Athlona XP 1800+, ki sta zmodificirana delala v plati kot strela ;). Seveda sem plačal DDV samo za ploščo in še to po skrajno ugodni ceni iz ene boguzaritjo firme ;) Ram je bil dan med razširitvene zadeve in procesorja sta bila vtaknjena v socketa, tako da ni noben nič pogruntal... Hja, to so bili časi ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATHLON 64 X2 4800+ ali INTEL Pentium 4 670 3.8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
614233 (3411) mtosev
»

Intel pred lansiranjem 64-bitnega Celerona

Oddelek: Novice / Procesorji
243137 (2480) dxx
»

Microsoftovih 64 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
517468 (5862) Zheegec
»

Prihod Socket 939 Athlon 64 procesorjev

Oddelek: Novice / Procesorji
323480 (3480) AtaStrumf
»

athlon 3,0 64 bitni ali pentium 4 3,0?

Oddelek: Kaj kupiti
211582 (1234) Zheegec

Več podobnih tem