» »

Glasbeni okus - stvar posameznika ali čredni nagon?

Glasbeni okus - stvar posameznika ali čredni nagon?

Slashdot - Špansko podjetje Polyphonic HIM si služi kruh na nadvse inovativen način - z analiziranjem in napovedovanjem hitov v pop glasbi. Kaj je tu nenavadnega porečete? Glasbe ne poslušajo, temveč jo matematično analizirajo. Čemerne kritike s podočnjaki do popka tako zamenjajo programerji in matematiki z enakimi lastnostmi, s kavo popackan rokopis pa ničle in enice.

Še bolj kot čisti tehnični napredek so pomembna in zanimiva vprašanja, ki jih tako formaliziran in abstrakten pogled na naš okus odpira. Všečnost je do sedaj vedno predstavljala vrhunec subjektivnosti, a če se jo za poljubni osebi da opisati z isto funkcijo, temu očitno ni tako. Zakaj se je sploh izoblikovala naša želja po esteticizmu (sicer me srce boli, da o esteticizmu pišem v istem sestavku kot o pop glasbi, a naj bo [>:D])? Stranski produkt zavesti? Če že, potem mora imeti vsaj pri vseh isti povod, čemu drugače ta, sedaj dokazana, podobnost okusov? In nenazadnje, se lahko v prihodnosti nadejamo povsem, tokrat dobesedno (da, še bolj kot to počne Kanal-A s PopStars, če si to lahko zamislite, sam si le stežka), tovarniškega proizvajanja glasbe namenjene širokim ljudskim množicam?

Naj še kdo reče, da ljudje nismo ovce.

38 komentarjev

CaqKa ::

rabijo criticall?

Marjan ::

Hehe, jaz že dolgo časa razmišljam, da bi lahko z matematično-računalniško analizo največjih glasbenih uspešnic, ven izluščili frekvence, ki gredo določenim krogom ljudi najbolj v ušesa.

tha_man ::

Večini folka je všeč preprosto tisto kar se forsira. Nima to dost zveze s kvaliteto in z matematiko prav tako ne. Na MTVju se odločijo nardit novo hit skupino, in to tud nardijo. Mislim da bi blo bolj pametno da gredo analizirat MTVjeve urednike, kot pa samo muziko :)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Thomas ::

tha_man je napisal, kar jest tudi mislim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Kolk se mi včasih fajn zdi, da nisem le še ena owca v tej čredi večine. Pa to ne mislim le pri okusu muske, ampak kar na splošno. :)

CaqKa ::

thomas jaz sem pa mislim da misliš nekaj takega kot je marjan zapisal :)

aha sej to kar je thaman napisal ni nič kaj slabega... oziroma to se vseposvod dogaja.. to ne velja samo za glasbeno industrijo.

minmax ::

thomas ... končno se strinjam s tabo :)

Gandalfar ::

Se ne strinjam. MTV predvaja tisto kar mladi zahtevajo. Ce je vecina mladine tako plehka, da zeli taksno glasbo jo dobijo.

Ce MTV npr. ne bi forsiral pop-pr0na, nezahtevne glasbe itd. ga ljudje preprosto ne bi poslusali in bi sli drugam kjer bi jim dali nekaj kar oni lahko razumejo.

Dr_M ::

tha_man: u tha_man :)) :)) tocno tako je kot si napisu. z vecni muske nas dobesedno posiljujejo. zato sm nehu gledat mtv, ker so skos eni in isti. pa ne zato ker bi mel dobro musko, ampak ker jih enostavno forsirajo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

undefined ::

Gandalfar, višje glave odločajo kaj se bo načeloma vrtelo po teh programih, mladina ima pri tem le kakšnih 5% besede in le na tem nivoju, da lahko izbira iz že ponujene čorbe pop-pr0na. Praktično pa izbire ni. :)

Thomas ::

Milijonske črede se pasejo na božjih pašnikih. Pihajo vetrovi s prav vseh smeri neba, toda čreda se odloči za stampedo v eno smer, ki jo prej nihče ne bi uganil. Zakaj jim je bil vonj ravno tistega vetra najbolj všeč? Marketinško vprašanje. Toda ko so enkrat krenili, se smeri kar nekaj časa držijo. Potem se ustavijo in spet krenejo v drugo smer. Morda šele leta pozneje. Kar je pomembno, večina misli, da bi bilo izpasti ven nevarno. Čeprav je bila začetna odločitev za prav to smer - precej slučajna.

Vendar tudi atraktorji so. Nekam čredo le žene. Kolikor sem opazil, gre muzika že vsaj od Kinga Elvisa naprej, proti vse bolj open sex. To je atraktor.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Road Runner ::

sam kogarkol uprašaš bo meu kj za povedta proti pop-u in komerciali. čeprov nj bi to poslušala večina ljudi. is there something strange going on or are we simply liars?

Thanatos ::

racer kot kaze se ne gibljes v pravih krogih :)

Marjan ::

Hja, odvisno katero skupino ljudi gledaš. Če čredo, potem gre res proti izbranemu forsiranemu. Če pa posameznika, potem bi se pa dalo do neke mere izračunat željene frekvence.


> gre muzika že vsaj od Kinga Elvisa naprej, proti vse bolj open sex

To je zelo res. To sem pa tudi razmišljal, da zdele najbolj užgal en videospot kjer se Cristina virtualno posexa z gledalcem videospota.

Proti temu gremo počas, oz. hitro!

Beat-O ::

Racer D: taki, ki pišemo komentarje po geek straneh smo večinoma res proti komerciali, če pa vprašaš kakšno svojo blond sošolko ali pa mlajšo sestro bodo odgovori precej drugačni.

TriSiX ::

Me sploh ne gane!
Black & Pagan Metal Rules!!!>:D

l_jst ::

Kolk se mi včasih fajn zdi, da nisem le še ena owca v tej čredi večine.

To si misl usaka owca, ki hoče hodt vn iz ustaljenga teka črede. Ampak problem nastane k rata odcepljena čreda večja od osnovne oz. enaka tko, da se je pol za uprašat zakaj si tm in kdo je zdej owca?

sam kogarkol uprašaš bo meu kj za povedta proti pop-u in komerciali. čeprov nj bi to poslušala večina ljudi.

gre za dovolj širok pojem glasbe. Dejstvo pa je, da večina ljudi to glasbo usaj prebavla. sam trenutno ni ql, da to poslušaš.

kaj si sploh predstavlate pod pojmom komercjala? Osebno si skomercjalizeran techno (Prezioso, Scooter,...) In je pol POP kilometre daleč edin namen je u bistvu isti zvrst ap je ušečna čist drugi skupini ljudi
Bi blo dobr ce bi kej pocel. (http://www.slo-p2p.tk)

pivmik ::

pop je glavna v komerciali
zadnje čase RAP prodira v komercialo
potem je tu rock ki ima tudi velik delež v komerciali
pa punk so tudi skomercializirali: Blink 182, OffSpring,...

Kar pride na MTV postane kmalu komerciala ali pa skupina propade/postane nepoznana.

Sicer pa morda obstajajo izjeme ki pa samo potrjujejo pravilo.
LP, Gregor GRE^

Zoidberg ::

Am dobre skupine najdeš tud brez raznih bedastih MTV-jev in radijev.
Just keep on trying, keep on flying. I will be the light.

Road Runner ::

_The_Man_: govoril sem o normalnih ljudeh (non-geek) :D torej tut tko ne poznam dost ljudi k bi poslušal razne britney, bepop, justin... morda edino kakšne prijatelj ki ma britney pa na mute >:D

Thomas ::

Ja največji umetnik je tisti, ki ga najrajš gledajo. Razne Popice in Popiči. Nimaš kej!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mchaber ::

>Ja največji umetnik je tisti, ki ga najrajš gledajo. Razne Popice in Popiči. Nimaš kej!


Res, nimaš kej.;) Pač evolucija.8-)
.

pivmik ::

ja ma kle je problem ki se ne ve kdo je umetnik.
Recimo Britney je samo performer(zapoj točno to in to, zapleši to in to, sleči to in to...)

Fora je v tem da folk ne sliši vseh komadov kot pri evoluciji.
Nekako podobno kot da bi gledali evolucijo na Zemlji in evolucijo na drugem zelo oddaljenem planetu in rekli da so bitja na zelji boljša od teh na Zemlji.
LP, Gregor GRE^

hruske ::

Dejstvo je, da kot najstnik odkrivas svet ane. In greš povsod, kamor lahko. Tud v diskač. Tam pa itak vrtijo samo sinusoide.
Če pa si še podvržen vodenju... (=ovca), pol pač nasrkas.:\

Sej nimam nč proti raverjem, sam sem pa debelo pogledal, ko mi je eden svojčas rekel, da je to "bolj zrela" muzika. 8-O

Naj pa bo še jasno, da so mediji eno velko skropucalo. Imajo totalno prevelik (povečini negativen) vpliv, ampak tako je. Smo pač v tej dobi.

Pa še tko je: če se sam za nekaj aktivno ne zavzameš, potem ti bo pač vseeno. In boš ovca. Vsaj na tem področju.

Hm... na misel mi pride uvodno besedilo Trainspottinga...

Cuoresportivo ::

no to o bolj zreli muziki je izjava owce. temu bi prej rekel plastika kot pa muzika, saj je vse umetno oz ukradeno od glasbe v pravem pomenu. Mene osebno to zelo motii. Ni več izvirnosti. Pol pa en "umetnik" kupi mlinček za 150.000 ukrade sample od zvezdnika v pravem pomenu besede(pa kak 20 let ali več star komad) predela, rojen je kao nov komad. Nov za nekatere, ki pa mislijo, da je to evolucija v muziki oz revolucija. whatever. in taki potem o zreli muziki. kar se pa tiče mtv-ja, pa je zelo zgubil na kvaliteti, ki jo je imel. če jo je kdaj sploh imel. samo poglejte kaj se vsako leto zgodi na MTV EMA. vsake leto večje s*****e. in kot že omenjen open sex. zvezdniki oz umetniki glasbe , tisti pravi so v večini že pokojni. vsaj nekateri, tisti največji.
lep pozdrav(best regards)

Thomas ::

Beh, kakšni umetniki neki! Pač eni skladajo in izvajajo všečne pesmice. Veliki umetniki ... ne se farbat s tem. Imajo pač en hecen talentek produciranja melodij in/ali dobro glasovno mašino.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cuoresportivo ::

Veliki umetniki ... ne se farbat s tem. Imajo pač en hecen talentek produciranja melodij in/ali dobro glasovno mašino.


torej. npr, Jimmy Hendrix ni bil velik umetnik in je imel samo dobro glasovno mašino.
lep pozdrav(best regards)

BSD-jas ::

Tako hudo pa spet ni treba kritizirati MTV-ja. Včasih so imeli čisto gledljiv in poslušljiv Headbanger's Ball, na žalost sicer ob popolnoma neprimernem času (polnoč med nedeljo in ponedeljkom press)...

Thomas ::

> Jimmy Hendrix ni bil velik umetnik

Toliko ljudi ga je rado poslušalo in nekateri ga še vedno. Imidž umetnika je pa - posebno v njegovem primeru - direktno škodljiv. Koliko jih je mislilo, da če se tako velik umetnik fiksa, se bodo pa začeli še oni? Bulšitiranje z umetnostjo ... ni pametna zadeva. Zame še Leonardo ni umetnik. Je pa znal lepo risat, to pa nedvomno. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

marS ::

8-) Dobra glasba (pa ne v subjektivnem smislu) prav gotovo obstaja8-). Zvoki, ki ti jih nabijajo z radio in TV postaj pa so pač zvoki s katerimi MORAJO nekaj zaslužiti in so konglomerat vodenja založb in produkcije ter povprečnega okusa najširše populacije v določenem trenutku.
Sploh pa niso vsi ljudje enako dojemljivi za zvok. Enim ljudem je dovolj nabijanje ritma, drugi potrebujejo nekaj več. Eni so starejši in so vsrkali precej glasbene zgodovine, drugi pa so padli direktno na 60 TV in 120 radijskih kanalov, ki pa v 90% folku servirajo eno in isto.
Skratka, yadeva ni ravno enostavna, ker glasba je sedaj velik $$$biznis$$$, od tega mnogi živijo.:D
...no more heroes...
https://ilbis.com/

tha_man ::

mk-klavz, rave je nekaj povsem drugega kot sedaj vrtijo v diskotih...

Drgač pa jaz nimam nč proti komerciali, se najde tud kak dober komad, sm je pa dejsto da večina posluša tole ravno zato ker je "in". "In" pa je zato ker zadevo pač forsirajo najpopularnejši mediji. Če bi začeli forsirat metal, bi pa to postalo "in". Seveda ne takoj, ker je trenutna komerciala preveč oddaljena od te zvrsti, ampak vse se da.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

l_jst ::

Če bi začeli forsirat metal, bi pa to postalo "in".


u bistvu to nemorš primerjat s komercjalo. Ker pač je komercjala poslušljiva velik večji množici ludi. tist je pol velik bl podoben kšenmu zlo ekstremenmu housu, technu al pa kej tazga. Ušeč je določeni skupini, ki pač ni tolk zlo ogromna v primerjavi s komerchjalo, ki jo u bistvu ne posluša noben oz. usi.
Bi blo dobr ce bi kej pocel. (http://www.slo-p2p.tk)

tha_man ::

Dvomim da bi bli Limp Bizkit s svojim dretjem poslušljivi veliki množici ljudi če jih ne bi blo na MTVju...

Metal bi se po mojem dalo čist lepo skomercializirat, razen unih res ekstremnih tr00 br00tal zadev :)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Cuoresportivo ::

@thomas: ja samo dejstvo je da je mel dobro glasbo, če smo že vzeli za primer njega. Kaj je on mel v zasebnem lifu me ravno ne zanima oz če je mel kaj jaz smatram za škodlljivo, tega ne bom povzel. Isto kot v primeru Freedyja od Queenov, pač je bil gej. Muzika je pa bla zakon. Važen je kaj naredi da glasbenik. Jebi ti to, razne Britney. Ni vse zlato kar se sveti, pa da lepo zgleda. Lepše je samo zarad marketinške poteze, da se proda. Eni pač niso imeli dnarja, so pač ustvarjalli GLASBO.
lep pozdrav(best regards)

Thomas ::

> Jebi ti to, razne Britney.

Kako to misliš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cuoresportivo ::

mogoče si si narobe interpretirall. Ni blo mišljeno dobesedno. Mišljeno je da pač Britney pač mogoče z izglledom zapali pri določenem folku. En je celo zgoraj omenill, da ko je Britney ma na MUTE. No in v tem je fora, zgleda nekak, muzika pa je mimo. Vsaj za moj okus. Ni kvalitete. Jaz bom tak rekel, vsak ma svoj okus glede glasbe. Samo eni mislijo da je današnja glasba nekaj revolucionarnega in potem pametujejo. Obsojam , torej jaz, nobenega ker posluša kaj vem, GAME over. Samo so pa eni taki da tebe obsojajo ko poslušaš recimo nekaj starega in dobrega oni pa seveda šopajo neko brezvezno komercialo. Mentaliteta nekaterih je res u k....

Thomas, mislim pa da sva enakega mnenja.
lep pozdrav(best regards)

tom13 ::

vidim,da še ni vse prevzela komerciala in druge podobne fore s to musko.
bravo fantje.čisto pravi slotehovci:)):D

tom13 ::

lahko pa za naslednjo anketo daste kaj slo techovci poslušamo.razen če ni preveč obširen pojem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Kiberpipi ta teden: Sitweet, Gulliver's Travels

Oddelek: Novice / Kiberpipa
52341 (2004) gslo

bang & olufsen

Oddelek: Zvok in slika
52835 (2714) Stepni Volk
»

Nove Mozille

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
323252 (3252) Kostko
»

Windows Media Player 10

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
296779 (6779) cole-22

Več podobnih tem