» »

Perspektivnost študijev

Perspektivnost študijev

1
2
»

Microsoft ::

Ja.

Me pa zanima, kolko uporabljate solskega znanja in kolko 'doma pridobljenega' znanaj v sluzbi tisti, ki ste koncal neko fakulteto? Recimo racunalnistvo.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

DominusSLO ::

Microsoft daj ne kompliciraj.... diploma je tisto kar rabiš, to pa predvsem zato, ker lahko odloča pri prijavi firme na razpis za nek projekt.
Npr.: Firma z bolj izobraženim kadrom ima več možnosti, tudi če so vsi "kekci".

Zato sama smer ni toliko važna, če gledaš nasplošno. Vsaka stroka zahteva prakso, ki je na faksu ne dobiš.

Kar se fri-ja tiče pa je zelo različno...Služb s tem povezanih je malo morje in fri ti da neko podlago, ki ti olajša prilagajanje različnim(tudi novim) orodjem(programom). Torej doma se naučiš kako stisneš gumb na miški in kako se "igraš" z windowsi, v šoli pa spoznaš kaj vse z računalnikom lahko počneš, kaj je sploh to, kako deluje in kako pristopiš k problemom.

To vse lahko tudi sam doma "pogruntaš" vendar si pri tem prikrajšan za strokovno razlago, bližnjice in optimalne pristope....

Tody ::

Hvala kurcu da je FRI in da če hočeš tako službo opravljat da moreš met diplomo že tko je preveč kekecv po sloveniji k mislijo kaki profiji so...

minutka ::

Fantje, kaj pa pravite o perspektivnosti študija računalništva & informatike?
Zdi se mi, da zanimanje za ta študij skokovito narašča in me je malo strah, kaj bo v prihodnosti!
No upam da se motim :))

BluPhenix ::

No, bom pa še jaz za svojega navijal: elektro.

Ja, tudi jaz sem mislil, da je pri nas preveč teoretičnega (tako kot na računalništvu), ampak potem proti koncu vidiš da ni. Praksa ja praksa, do neke mere. Stvari ki jih obdeluješ na faxu ti morajo nekako zlesti pod kožo in potem je to 100x boljše kot praksa. Nekdo, ki dela veliko praktično ve, da neke stvari ne sme narediti, iz izkušenj. Ti, ki si imel pa samo brezvezno teorijo pa potem vidiš da veš ZAKAJ ne smeš tega narediti in kako lahko problem rešiš, tisti drugi ga pa le obide.

Microsoft: doma pridobljenega znanja in tistega na faxu ne moreš kar tako ločiti (razen, če delaš drugo stvar kot si študiral), ker ti po tolikih letih faksa določene tvari zlezejo v podzavest in jih delaš, ker so ti samoumevne, ampak niso, pridobil si jih na faxu.

minutka: vpis na FRI pa narašča zato, ker danes mislijo vsi, ki imajo doma računalnik, ga znajo razstaviti in inštalirati windowse, da je FRI tisto za njih. Zato pa gre tako malo ljudi v 2 letnik.

Za šraufanje računalnika in inštalacijo operacijskega pa res ne rabiš faksa.

Za naredit hardware in software pa pride fax zelo prav. Seveda se lahko vsega naučiš tudi sam doma, ampak zakaj bi se učil doma, če za to na faxu dobiš diplomo?

Gandalfar ::

fdv soc-di je lustkan. Vedno vec firm bo iskalo ljudi, ki jim bodo delali data mining. Poleg tega je tud dost interdesciplinarni studij, da se lahko dobro obrnes naberes izkusenj in se specializiras za vecino stvari.

Phil ::

ljudi, ki jim bodo delali data mining

Zato so tudi informatiki (FRI) uporabni. No vsaj s tem na smeri informatika opravičujejo tri (obsežne) predmete ki se vrtijo okrog ekonomije.

Najbolj perspektivni se meni zdijo seveda naravoslovni študiji. Večina družboslovnih (EF, FDV, FOV) je bila perspektivna samo okrog in po osamosvojitvi, ko se je naenkrat odprlo veliko takih delovnih mest. Takrat je bilo kul če si bil ekonomist ali si delal v upravi, hkrati pa se je na veliko zanemarjalo razne inženirske poklice. No saj podjetja so kmalu ugotovila da brez inženirjev vendarle ne gre in so svojo napako popravila (več štipendij, večje plače/štipendije). Zadeve se bodo IMO še izboljšale. Splača se preveriti za katero smer študija je razpisanih največ štipendij.
Skratka: elektro/strojna/računalnštvo/farmacija/...
LP

Fizikalko ::

Hja, iz lastnih izkušenj lahko povem, da mi je študij fizike na FMFju zelo koristil. Dobiš poseben način (logičnega in še kakšnega) razmišljanja in pristop do problemov, ki ti koristi praktično povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

leinad ::

Mislim, da se pravo lahko po možnosti zaslužka in dela postavi ob bok naravoslovnim študijem.

BTW kam sploh spada pravo, pod družboslovne ali je za sebe?

Grey ::

Perspektivni so v glavnem naravoslovni študiji.

BTW...kok je kej možnosti za zaposlitev po končanem FMFju - smer fizika(razen tega, da si lahko profesor fizike...)?

bosstjann ::

BTW...kok je kej možnosti za zaposlitev po končanem FMFju - smer fizika(razen tega, da si lahko profesor fizike...)?

ja za matematike je skorej neomejena

za fizike pa če so kej dobri (da jim ni treba podajat krompirčka tko k v vicu) majo kr poštene možnosti zaposlitve od programejev do nevem kakih naprej

OwcA ::

Veliko. Do neke mere je sicer odvisno katero smer izbereš, ampak najpomembnejše, način razmišlanja, osvojiš povsod.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BluPhenix ::

Če ne poznaš študija nima smisla da razpravljaš o tem, kje bi lahko delal, če bi študij končal.

Tako je tudi pri elektro, ko folk sploh nima pojma o čem se gre in ti mečejo ven najbolj stereotipne zaposlitve, katere so še dolgo nazaj evolvirale.

Po moje ima fizik možnosti zaposlitev, vsaj kolkor sem jaz debatiral s fizikalci, ker fizika ni le v šoli in v inštitutih. Sploh pa je res najvažnejši način razmišljanja ki ga pridobiš.

Gandalfar ::

cman: matematik ti bo sicer naredil data mining ampak rabis se vedno sociologa da ti naredi ankete in interpretira matematikove rezultate. Vsak neki zna in tudi sociologije ni za metat vstran.

Myth ::

Vsako leto, če me spomin ne vara, imate vedno v VEČERu članek o tej temi. Lani je blo najbolj perspektivno gradbeništvo, sledi električarji in računalničarji. Ker me lestvica ni kaj extra zanimala, vem samo za te 3 prve.
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Ziga Dolhar ::

Okej.

Kateri študiji niso perspektivni?

:)
https://dolhar.si/

Phil ::

@Gandalfar: govoril sem o računalniških informatikih, ne o matematikih :). Svojo neznanje sociologije/ekonomije (...) pa lahko kompenzirajo s CPU močjo, ki jo znajo zapreči. Jasno da rabimo nekaj sociologov... Samo ne toliko kolikor se jih zdaj vpisuje na fakultete.
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phil ()

Gandalfar ::

cman: nekdo pa ja mora komandirat frijevce? ;-)

OwcA ::

... potem pa je v EU toliko birokracije kot je je. Vsi samo nadzirajo in regulirajo, seveda tudi nadziralce in regulatorje. :\
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Tody ::

@ Gandalf : "Vedno vec firm bo iskalo ljudi, ki jim bodo delali data mining." Gandalf bo pa ratal SPAMER >:D :D

Čisto vsak študij je prespektiven če že vsaj malce naprej veš kako in kaj. Recimor znanje rudarstva ti bo bore malo pomagalo če ne boš vedel v kateri rudnik boš šel kupat oz kateri tunel boš gradil etc. Vse preveč ljudi gredo delat faks ker ga pač morjo...

BluPhenix ::

Oziroma ker je fanj biti študent.

Največja pi...arija je pa ko se folk vpiše na nek faks le za status in s tem zaj....e tiste slabše dijake, ki se na ta faks ne morejo vpisati, ker je preveč poln.


Pri študijo je glavno to, da se vpišeš nekam kar te veseli, saj bo čene faks ena gomozanska muka in zelo malo verjetnosti da prideš do konca.

Gandalfar ::

OwcA: sej tudi toliko srednjesolskih uciteljev fizike ne rabimo ..

BaRtMaN ::

Pa še kako. Na moji gimanziji so 4 leta iskali tretjega profesorja, niso našli primernega in sta pač samo 2. Veselje. Je pa res, da ni vsak diplomant tudi pedagoško navdahnjen.

OwcA ::

Gandalfar: vsak pedagog iz FMF-ja z lahkoto dobi službo. Bolj je problem, da poučevanje ni pretirano privlačno. Poleg tega lahko fizik uči matematiko na srednješolskem nivoju. Kakorkoli obrneš, pri nas (in tudi po EU) primankuje naravoslovcev. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Grey ::

OwcA: Fizika je zelo zanimiv predmet. Stvari, ki manjkajo pri poučevanju fizike so npr. dobre računalniške prezentacije, kvalitetni pripomočki za prakso in čimveč le te(največ se nauči preko tega), znižanje števila učencev v razredu(profesor bi se lahko mal bolj posvetu posamezniku)...

OwcA ::

Stvari, ki manjkajo pri poučevanju fizike so npr. dobre računalniške prezentacije

Kakšne simulacije ja, za kaj več pa ni potrebe. V končni fazi tudi tisti, ki imajo načeloma prosojnice, popišejo celo tablo, večkrat. ;)

kvalitetni pripomočki za prakso

To vsekakor. Žal je s tem tudi na faksu, vsaj v nižjih letnikih, bolj bogo.

čimveč le te [prakse]

Stvar posameznika. Meni ni bila nikoli pretirano povšeči.

znižanje števila učencev v razredu(profesor bi se lahko mal bolj posvetu posamezniku)...

Se strinjam, ampak z opombo, da to velja za vsak predmet.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

mare_ ::

BaRtMaN: po tanovem so trije ;)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466347700 (9892) nejc_nejc
»

FERI ali FRI? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7517498 (12228) KraitPay
»

KAM na faks? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6815154 (12380) sandmat
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146940 (34460) awy
»

Fakulteta za računalništvo in informatiko

Oddelek: Šola
316207 (5552) kopernik

Več podobnih tem