» »

plata ali procesor ??

plata ali procesor ??

king22 ::

Pozdravljeni!

Imam en velik problem in sicer računalnik se mi ne zažene več.
Ko ga prižgem se prižgejo samo ventilatorji,disk in cd-rom,o začetnem oknu -bios pa ni sledu.Monitor je skos črt. To se je zgodilo na lepem. Včeraj je delal brez problema danes pa ...:'(
Probal sem zamenjati vse komponente: grafična,ram,disk,napajalnik in vse to deluje na drugem računalniku brezhibno.
Se pravi ostaneta še samo plošča in procesor. Zanimivo je da, ko sem popolnoma odstranil plato in procesor ter ju ponovno vstavil-vgradil v ohišje je stvar zafunkcionirala v prvo!
Nato sem nalagal gor windowse98. In potem ko sem jih naložil je enostavno pri namestitvi driverjev za grafično zmrznil in nato se ni več zbudil tako kot prvotno.
Procesor je primerno hlajen tako da nebi smelo biti težav okoli pregrevanja...

Zanima me kako naj vem ali je plata šla ali procesor???
Nimam pa nobene plate ali pa podobnega procesorja da bi sprobal :(

Plošča je Matsonic z slot370 in procesor celeron700mhz.

Prosim za kakršenkoli nasvet in čim lažjo rešitev.

p.s. Biosa nisem flešal.

Hvala

Lp

ricola78 ::

Poglej če je kakšen kondenzator napihnjen! Po moje je plošča...
It's nice to be important but it is more important to be ... cool or smth.

king22 ::

Saj jaz tudi mislim da bi bila lahko plošča...

Plošča zgleda čisto Ok in kondenzatorji na njej so videti vsi normalni.
Pozabil sem omenit da ko sem vzel ploščo ven sem opazil da je en kondenzator v smd obliki bil odlotan.Držal se je samo na eni strani.Tako sem ga zalotal in zadeva je zaživela v prvem ampak potem ko sem instaliral Win98 crknila...:'(

A je mogoče da crkne bios na lepem?
Ker tudi glasu ne spusti v pc zvočniku ob zagonu (da bi vsaj kaj zapiskal).

LP

Engineer_SLO ::

plata....

če bi piskalo potem bi bilo nekaj drugega....
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

Pyr0Beast ::

100% plata.


Probaj resetirat BIOS pri izklopljenem napajanju seveda
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

king22 ::

BIOS sem resetiral in je še vedno isto. Po moje je tudi plata kriva.
Če ima kdo primerno osnovno ploščo za prodat se priporočam .

Lp

Pyr0Beast ::

Si preveru, če je procesor v redu pritrjen ? Pa če grafa in RAM delujeta. Pri nekaterih platkah so šparal s šravfi in če si krkol delal z mato je grafa skorej ven pala, vendar se ni videlo, da je iztaknjena.

Ko boš vse preveru, odklopi vse razen proca ene palčke ramov in grafe, ter ATX konektorja. :D
Ker napajalc maš to? Lahko da je varovalko ven vrglo al pa ima konektor za vlop slab stik.



In plata je:
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

king22 ::

ATX napajalnik je OK, zato ker ga zažene ob vklopu na tipko. Ram, grafična, disk 100% delujejo - preverjeno na drugem pc-ju. Procesor je tudi dobro pritrjen.
Mislim da bo kriva osnovna plošča zato ker ne zapiska nič ob vklopu ali pa.... hmmm.
Če bi bilo kaj narobe s kero komponento, bi mogla vsaj parkrat zapiskat a ne...mogoče se motim?!
Plata pa je Matsonic. Model pa zdej trenutno nevem. Bom pa dans pogledal pa sporočim.

Lp

ricola78 ::

Hm možno je da je šel procesor, ker sem imel ravno danes en tak primer. Crknu je ventilator na procu, pa tudi napajalc je crknu. Zamenjal sem procesor in napajalc, dela BP. Ravno tako ni piskalo kot pri tebi. In podobna konfiguracija, sicer z drugo plato.

Če se zalafa ventilator od napajalca še ni rečeno, da napajlc dela!!!
Sem mel enkrat en primer, ko je zalaufalo vse komponente (disk, ventilatorji), le plata je dobila premal toka.
It's nice to be important but it is more important to be ... cool or smth.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ricola78 ()

Pyr0Beast ::

probaj neki:

Izklop vent na procu pa pržgi kišto .

Če se greje je v redu in pomen da ma platka nekaj štroma, če ne je napajalc fuksnjen. :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

king22 ::

Ja procesor se segreje.
Pa ATX napajalnik sem tudi premeril in je brezhiben.

Pyr0Beast ::

Probi SMD kond še enkrat prlotat, je možno, da maš hladen lot. Pa s prstom mal pretipej po platki, kjer se greje.
Probi proc, grafo in rame na drugi kišti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

majlo ::

No da ne bom nove teme odpiral

Imam podoben proble. Zjutraj, preden sem sel v sluzbo, sem vklopil monitor, in na njem je bila tema. Racunalnik je laufal normalno, oz delali so vsi venti kot je treba. Ok sem probal zmigat mis, pa nic, se vedno tema. Nato sem probal resetirat. Racunalnik se je zopet prizgal, a na monitorju je ostala tema. Nato sem se parkrat probal resetirat, pa vedno isto - na monitorju tema. Nato sem izklopil napajalnik iz omrezja, ga cez par minut spet vklopil, vklopil kisto in racunalnik se je normalno zagnal - monitor deloval. Mi je prislo do windowsov, dela normalno. Nato sem startal povezavo na siol, se je normalno konektalo. Nato sem vklopil azureusa, ki se je normalno startal, po kaki minuti pa je racunalnik popolnoma zablokiral/zmrznil. Sem probal z ctrl+alt+del in nice se ne zgodi. Sem probal z resetom, in zopet ista zgodba kot na zacetku - racunalnik se vklopi, a na monitorju ostane tema. Ostalo preizkusanje trenutno ni bilo mozno, ker sem moral v sluzbo. Zdaj pa me grize, kaj bi lahko bilo narobe. Ker sem opazo zgornji post, pa vidim da je podoben problem.;(

aja procesor mislim da se ne pregreva, ker sem prej velikokrat pogledal temperaturo v programu aida 32, pa je bila pri polni obremenitvi (po dveh ali treh urah igranja igrce) najvec 45 stopinj.

Mate kake izkusnje s takimi problemi.

Kaj bi lahko bilo narobe?

Imam plato matsonic ms 9147C ali 9047C nisem glih siguren, procesor P4 1800, 1 gb ram (2x512), grafika je geforce 4200 64 mb ti, dva diska (en 60 gba razdeljen na tri particije ter drugi 40 gb, se prazen trenutno). Napajalnik mam 350 wat, star okoli 3 mesece. Povezava je adsl 1/256. Gor mam instaliran win xp pro + slo.

Ko pridem domov bom probal startat kisto z slo tech linuxom, sam se bojim, da je to v vsakem primeru hardverska napaka. ;(

Prosim za nasvete

jest10 ::

Zelo verjetno slabo pritrjena grafična, kot druga stvar pa napihnjeni kondenzatorji na plati.

majlo ::

Sam zanimivo je to, da je graficna pritrjena na ismo mesto ze pol leta, vmes pa se je nisem niti dotikal. Do zdaj je bilo vse v redu;(

Aja ce so napihjeni kondezatorji pol je plata za v kos al se da popravit. Ce se da a se sploh splaca? Ker sem trenutno broke;(

jest10 ::

Če malo kišto ali kable premikaš se hitro kaj zrahlja. Še posebno če nimaš grafične dobro prišraufane.

Kondenzatorji so poceni, samo moraš sam zamenjati, ker na servisu ti bodo zaračunali...

majlo ::

bom preveru takoj ko koncam z sihtom. Ker kar mal sumim da je plata (laufa ze dve leti noc in dan). Upam da je mela kista sam danes taki preblisk, in da bo pol vse v redu.

Glede menjave kondazatorjev pa se se nisem spuscal med elektronike, da bi sam to lotal.

majlo ::

No koncno sem doma

in ugotovil sem vir mojih tezav:D

Sem se spusto v notranjost in ugotovo, da vent na procesorju ne dela;(
Ok sem mislil, da je samo ventilator sel. Sem priklopu drugi ventilator (dobro da sem mel rezervni box hladilnik od proca), in tudi ta ni delal. Zgleda da je slo napajanje za ventilator procesorja na maticni. Sem malo improviziral, olupo en kabel za strom, pa na zice obeso en vent.>:D

Najvecja fora pa je, da mi je nato po cc 5 minutah spet zacel delovat ventilator na procu.:D

Nic vec mi ni jasno:\

se je ze komu zgodilo kaj podobnega???????

majlo ::

No sedaj vent na procu spet ne dela.

Bom mogu se malo improvizirat, pa predelat stari hladilnik

Pyr0Beast ::

Kr nazaj na kable prklop, nebi smelo biti nč narobe. Pr prijatlu pa vent na začetku "zašopava" pol pa lepo dela inpo 1 mesecu še nismo pogruntal zakaj. Najverjetneje je plata.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sestavil PC - monitor neodziven, matične ne piska

Oddelek: Strojna oprema
354890 (3018) Riff
»

PC se ne zazene po BSOD

Oddelek: Pomoč in nasveti
21942 (828) paljer
»

računalnik se noče prižgat ???

Oddelek: Pomoč in nasveti
61169 (1021) Duhec
»

Težave z vklopom

Oddelek: Strojna oprema
231353 (1250) Jernej L
»

v racunalniku piska

Oddelek: Strojna oprema
211355 (1217) Zoidberg

Več podobnih tem