» »

Linux skript

Linux skript

MRB0rYS ::

Rabim dobrega programerja iz linuxa in sicer da mi v VI-ju oziroma v lupini sprogramira naslednje:

1.
Napišite skript, ki beleži dnevnik dosegljivosti računalnikov. Kot argument mu podamo datoteko, ki vsebuje spisek računalnikov, program pa naj vsakih pet minut preveri, če so dosegljivi. V neko datoteko (dnevnik) naj zapisuje, če kateri od računalnikov ni dosegljiv, njegovo ime in čas, ko ni bil dosegljiv.

Primer uporabe:

$ preverjaj spisek_racunalnikov.txt

izpisuje v dnevnik:

io.fri.uni-lj.si ni dosegljiv ob 15:31
io.fri.uni-lj.si ni dosegljiv ob 15:36
io.fri.uni-lj.si ni dosegljiv ob 15:41
verbena.fe.uni-lj.si ni dosegljiv ob 15:41
...

* pomagajte si z ukazom ping


2.
Napišite skript, ki izpiše, kolikokrat ter koliko časa (skupno) so bili uporabniki v nekem času prijavljeni na sistemu. Čas podamo z dvema datumoma kot argumenta ukazne vrstice.

Primer izpisa:

$ prijava 15/10 20/10
vaje 5 1 dan 12:34
demsared 11 5 dni 1:12
blazlena 1 0 dni 0:01
...

* pri reševanju preučite ukaz last, pomagate pa si lahko tudi s programčkom v C-ju, ki izračuna razliko med dvema datumoma.


3.
Preučite jezik za pregledovanje tekstnih datotek awk (oz. gawk - GNU awk) ter v njem napišite program, ki za vhod vzame neko HTML datoteko ter na standardni izhod izpiše seznam vseh povezav in slik, ki so vključene v datoteko.


To rabim vendar mi nekako ne uspe rešit, ker pa vem da ste nekateri dobri tu gor se obračam na vas.


lp
b0rys

BigWhale ::

A si ze kaj naredil?

Mislim, sam...

hruske ::

Mislim če pa svoje domače naloge ne moreš naredit ... :\
Rad imam tole državico. <3

Gandalfar ::

zacni z Introduction to bash howtojem. Bo pomojem cisto dovolj za tele stvari resit.

borchi ::

mislim, da ma fant danes randi, pa ne more obeh stvari porihtat (tako kot je treba) v enem večeru.
l'jga

MRB0rYS ::

Poglejte, nikoli nisem bil in verjetno tudi ne bom programer, pa še štromar sm po fohu. Ampak hodim pa v izreden študij informatike in pač rabim kar rabim, tako da mi je dobrodošel kakšen takšen skript.
No sej vem da ni preteško, nekaj že imam, vendar še vseeno mi lahko kdo mal razloži.;)


mislim, da ma fant danes randi, pa ne more obeh stvari porihtat (tako kot je treba) v enem večeru.

Eh randi, mam ženo zadosti :D
b0rys

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MRB0rYS ()

BigWhale ::

Res ni tezko.. greva po vrsti...
Prva naloga...

Poleg pinga uporabis se date in vse skupaj zapakiras v eno for zanko. Se prej pa pogledas, kako ping-u poves, da ti vrne alive in not alive.

Druga naloga...

Pogledas man page od last, da ugotovis, kako mu dopoves, da ti izpise prijave samo za dolocen cas. Vse skupaj potem samo zalaufas, spustis skozi awk ali kaj podobnega in sestevas case.

Tretja naloga...

Man awk is your friend. Preletis celo datodejo in isces notri a href in vse kar sledi enacaju in to sprintas. Isces tudi za img src in vse kar sledi enacaju, tudi to sprintas.


Torej, kaj te v resnici muci?

To, da bo nekdo namesto tebe zacel z
#!/bin/bash oziroma #!/bin/awk

Mogoce, ce bi bil Mojca... :P

MRB0rYS ::

No tole sem rešil in sicer takole, če je prav?

Napišite skript, ki beleži dnevnik dosegljivosti računalnikov. Kot argument mu podamo datoteko, ki vsebuje spisek računalnikov, program pa naj vsakih pet minut preveri, če so dosegljivi. V neko datoteko (dnevnik) naj zapisuje, če kateri od računalnikov ni dosegljiv, njegovo ime in čas, ko ni bil dosegljiv.

Rešitev:
#!/bin/bash
comp=$( cat comp )
for racunalnik in $comp

do
ping -c 2 $racunalnik >/dev/null
if [ $? -eq 1 ];
then
cas=$(date)
echo $racunalnik $cas >> nedosegljivi.log
fi
done
b0rys

Taras_Bulba ::

#!/bin/bash

comps=`cat $1`
while true
do
for i in $comps
 do
  resolveip $i | ping -q -c 5 $i
   if [ $? -eq 2 ]; then
    echo $i ni bil dosegljiv ob `date %k:%M` >> status.txt
   fi
  done
 sleep 300
done



tole tudi deluje... datoteko s spiskom spisek računalnikkov podaš kot argument

Zgodovina sprememb…

MRB0rYS ::

Thnx Bulba, bo že nekak.

lp
b0rys



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[bash] Sortiranje fotografij po datumu

Oddelek: Programiranje
101392 (953) Mike0
»

Pomoč pri ukazih v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
101415 (1059) brodul
»

Noob se loti programiranje v BASH

Oddelek: Programiranje
212206 (1606) c3p0
»

[Naloga][Linux] BASH skripte

Oddelek: Operacijski sistemi
174094 (3623) sverde21
»

linux BASH programiranje

Oddelek: Operacijski sistemi
91661 (1508) 64202

Več podobnih tem