» »

popotovanja

popotovanja

1
2
»

LoneWolf ::

Vidim, da se ze aklimatiziras na Ameriko, "Julija" pises z veliko... ;)
Kaj te konkretno zanima glede ZDA? Sam sem tam skoraj vsako leto, ceprav hodim bolj na juzni konec - LA, Las Vegas, FL. Lahko greva s tem tudi v ZS...

daisy25 ::

LoneWolf: Hja, velik pišem v angleščini, pa mi je "Julij" pobegnil :D
Torej, kakšne izkušnje imaš s carino in ostalim na letališču, kaj se splača nabaviti oz. ali je kaj cenejše kot pri nas, na kaj moram biti še posebej pozorna ipd;

LoneWolf ::

Saj, ni treba razlagat, jaz tudi kaksnih 7-8 let vec delam v anglescini kot v slovenscini...
Stanje na letaliscih je zadnja leta po 9-11 precej zoprno, problemov pa vsaj v glavnem ne delajo. So temeljiti, a skusajo bit profesionalni. Nic nenavadnega recimo niso bolj temeljiti pregledi potnikov pred vstopom v letalo, namenjeno proti ZDA - pogosto dozivis, da gre vsak tretji (ali bolj "sumljivi") na stran, kjer mora sezut cevlje, pregledajo rocno prtljago, pa taksne stvari. Dokler igras po njihovih pravilih, ni problema, izzivat jih pa ne. Ne poznajo heca. Na JFK na imigraciji lahko pricakujes malo bolj temeljito zaslisanje kot v vecini drugih drzav (kam gres, zakaj si tam, kje bos, kak trick-question vmes), ampak tezav kot ze receno ne delajo brez razloga.

Kar se tice shoppinga, ZDA niso ravno kaksna Meka, vsaj ne cenovno. Da se dobit dober deal pri kaksni tehnicni robi, zabavni elektroniki ipd., ampak ce ne mislis ravno svercat domov, prihranki vsaj vecinoma na koncu niso tako strasni, kot se zdi na prvi pogled. Bolj kot cenovno je ZDA zanimiva po pestrosti, prestiznih blagovnih znamkah (sploh v NY 5.av.), skratka stvareh, ki jih pri nas tezko vidis, ce sploh. Pri cenah bodi pozorna na davke - precej zveznih drzav pobira sales tax (nekaksen DDV), in ta praviloma ni vkljucen v tisto, kar pise na listku.

Drugace pa, hrana se ti bo zdela poceni, se posebej tista bolj masovna, po dinerjih, seven-eleven trgovinicah ipd. Ce bos sla na rent-a-car, je bencin smesno poceni, avtomobili pa kurijo smesno veliko, tako da si priblizno na istem. Ce ne ves, kaj delas potem v vecjih mestih ne prevec rinit v cetrti, ki jih ne poznas oz. so niso znane kot turisticne, se posebej v vecernih in nocnih urah - storil ti verjetno ne bo noben nic, naiven turist, ki zaide tja kjer nima kaj iskat pa hitro ostane brez denarnice in fotoaparata kot "cestnino" za prehod nazaj v civilizacijo... Malo izven vecjih mest so sploh bolj prijazni in odprti ljudje.
Drugace pa po obcutku, ZDA so cisto v redu za popotnika, sploh za kak road-trip.

daisy25 ::

Hvala za izčrpen odgovor LoneWolf! ;)
Glede na to, da bom s seboj vzela digitalca in gsm, in baje, imajo oni elektriko 110 V, me zanima, ali si si ti nabavil pretvornik in kje. Zanima me tudi, ali imajo kakšno omejitev pri vnosu alkohola ter gotovine. Drugače pa bom po vzhodnih državah potovala s sorodniki in mislim, da ne bi smela imeti nekih popotniških težav...

LoneWolf ::

Vse moje elektronske naprave, polnilci za baterije in digitalca, brivnik ipd. znajo delat z obema napotostima, 110V in 220V, tako da kaksnega posebnega adapterja nisem rabil. Rabila bos samo adapter za sam vtikac, oblika vticnic je v ZDA drugacna kot pri nas. Za tole sem si jaz ze kaksnih 10 let nazaj kupil en Samsonite-ov komplet adapterjev za popotnike, za vse drzave worldwide. Ce ne drugje, te stvari dobis v vsaki trgovinici na letaliscih za majhen denar.
Kar se tice kvot, za alkohol nimam pojma, alkohola nikoli nisem imel s sabo, za denar pa ima ZDA precej visok znesek limita, ki ga lahko imas s sabo kot gotovino. Mislim, da v ZDA lahko neses skoraj vse kar hoces (vendar moras vecje zneske prijavit - je del obrazca, ki ga dobis na avionu pred pristankom), ven pa lahko neses do $10.000 USD v gotovini, vec pa s posebnim dovoljenjem (tole po spominu).

daisy25 ::

Sem preverila tudi sama, pa tudi večina mojih el. naprav dela na 110 V, jupi :D ! Nisem pa še sigurna za polnilec za baterije, saj na njem nič ne piše! ;( Nisem vedela, da je oblika vticnic je v ZDA drugacna kot pri nas, tako da bom to zadevo nabavila kar tam, sem pa prepričana, da z gotovino ne bom imela problemov, saj bom ven nesla bolj malo...
Še enkrat hvala za informacije, lahko pa mi posreduješ še kakšno informacijo na slo.daisy25@gmail.com!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potovanja po svetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6221207 (12016) VolkD
»

Zasoljene cene poletnega dopusta pri sosedih (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17039000 (29044) ThinkPad
»

Potovanje v New York ali San Francisco? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10336471 (33158) Miha_T
»

TGV novi rekorder med vlaki (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7311182 (8861) Vantage
»

dopust za 2 za okrog 400.000SIT

Oddelek: Loža
223386 (151) Pujcek

Več podobnih tem