» »

[Hi-Fi] - Debata: original CD vs CD-R

[Hi-Fi] - Debata: original CD vs CD-R

1
2
3

Gandalfar ::

Kolk kosckov napak bi rabu na cdju, da bi dejansko to slisal?

CaqKa ::

za stampan data cd vem da je podatek, da lako narediš 1mm luknjo pa se dajo še vedno vsi podatki prebrat

Stepni Volk ::

Kot ja na povezavah, ki sem jih nanizal, lepo razloženo... je zapis na CD-ju sprialen, a ne linearen. Če bi bil zapis linearen, tako kot je na klasični gramofonski plošči, bi 1mm že povzročil zelo slišno napako.
Z ne-linearnim zapisom, po domače: koščki so razmetani sem in tja, se ob praski zgodi le to, da poškoduje le majhne fragmente, ki jih je moč z dodatnimi podatki "popraviti".
KLIK

Stepni Volk ::

Gandalfar - glede na spodnji članek v Stereophilu, je CD sposoben prenesti 4000 poškodvanih zaporednih koščkov (originalno v anleščini: bits)... poleg tega napake na CD-ju (kot tudi na CD-Rju) NE VPLIVAJO NA ZVOK (glej 3 str. članka).
STEREOPHILE - zelen flumaster, čistila za notranjost avtomobiilov, razne tekočine in posebni materiali... izboljšajo zvok CD-jev Po meritvah ni vidnih rezultatov, a jih člankopisec Stereofila sliši.

Audiofili se ne dajo>:D

Kaj naj rečem?
Vrhunski enologi so sposobni razločiti nekaj deset tisoč vrst vin (plus poreklo in letnik).
Naprave tega ne znajo.

Zakaj je zlato boljše kot aluminij, kot nosilec zvoka v CD-ju Audiofilske plošče so začuda vse zlate >:D
Detecting logical defects

Zgodovina sprememb…

Quikee ::

Ja no da razlozim praske.. majhna praska na CD-ju ne bo motila laserja saj je le ta fokusiran na plast kjer so podatki. To je primerljivo s tem kot da bi gledali skozi okno na kateri je mreza v daljavo. Mreze v tem primeru skoraj da nevidimo ker smo vid fokusirali v daljavo. Pri CD-jih se plast nahaja na zgornji strani CD-ja zato je bolj obcutljiv na praske na zgornji strani. Idealno ima plast postavljeno DVD (in HD-DVD), kjer je plast na sredini. Prihajajoci Blu-Ray bo pa imel plast zelo blizu spodnje strani zaradi cesar je (bo) izredno obcutljiv na praske.

Stepni Volk ::

AUDIO CD razložen v detajle s formulami in postopki, by Professor Kelin J. Kuhn (University of Washington)

znotraj CD predvajalnika
UVOD - izdelava audio CD-jev
Audio CD pisanje in branje
CD-ROM
Ostali CD formati
Audio engineering - introduction

ali pa kliknite na to povezovalno stran:
DO-IT WORKSHOP


Ali obstaja popolna DAE - Digital Audio Extraction?
Stran Tehnološko Audio Entuziastov marsikateri link, ki sem ga že podal, plus forum


:D Online test vaših ušes:D

Zgodovina sprememb…

glinik ::

Moj kompliment vsem, ki ste navajali razne linke o tem in inem testu. Očitno le ni vse tako 100% posneto in predvajeno, kot je vladalo mnenje večine še pred nekaj dnevi oz. tedni. Me veseli, da ste se poglobili v to dilemo :) . To je prava pot, samo tako naprej ...

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Stepni Volk ::

glinik - moji zadnji linki so samo o napakah "ORIGNALNIH", tiskanih CD-jev... in kot je že lepo razložil Quikee je Data CD bolj varen kot Audio CD.
Torej glede kopije in originala: Na zahodu nič novega...

Gandalfar - v linku Audio CD pisanje in branje, PART II - IEC 908, je točno navedeno kolikšno napako prenesejo Audio CD predvajalniki:
error correction mehanism: 4000 ali do 2,47mm
interpolacija: 13'700 fizičnih defektov ali do 8,5mm

Algoritm deluje takole.

Nekako vse skupaj podpira teorijo, da vesolje obstaja samo zaradi napake. Najprej ni bilo NIČ, potem se je zgodila napaka... upam, da ženske ne berejo tega... jih ne bo moč dobiti nekaj tednov iz trgovin in lepotilnih salonov... če ugotovijo, da je svet poln napak (tudi audiofilski)... saj zvok konec konecev je le motnja...

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Gandalfar : kaj imajo kabli z digitalnim prenosom?

A tem "Doma narejen ethernet kabel mi dela le z 1 Mbit/s" še nisi bral ? ;)

Stepni Volk : " Ker se mi do sedaj ni uspelo dokopati ne do rdeče, ne do oranžne knjigice..."

ECMA-130.pdf + CD-frame.doc je baje enako "red book".
Prvega najde google, drugega pa probaj najti s pomočjo MD4 vsote :
0aa8cf6fcfd87786292a7d21221248fe
(dolžina fajla je 35840 bajtov)
Ta DOC vsebuje le 2 strani o formatu frejma/subfrejma.

V tvojem članku so šumniki (č) narobe !!!! Te ni sram !? ;)

Na tej sliki se pa ful dosti vidi 8-O
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Stepni Volk ::

MrStein - KLIK
Hvala, za link... toda Dr. Kuhn mi je že malce zavrl veselje do analiziranja rdeče knjigice...
Glede šumnikov: zaenkrat me še ne bo sram, me bo pa kmalu... :)

ERGO čakam na vaša spoznanja... Še kakšen argument v vezi same teme?

Zgodovina sprememb…

podtalje ::

Članek iz STEROPHILE-a je bil zelo zanimiv za branje, kjer sem zvedel kar nekaj novih dejstev.

Zanimiv pa je zaključek, kjer ugotovi, da nekaj vpliva na zvok, ni pa nobeden od znanih dejavnikov,
kot so napake ali jitter.
Mogoče kdo ve še kakšen dejavnik, ki bil lahko vplival na reprodukcijo.

Gandalfar ::

MrStein: nek bi pricakoval da bo kaksn CRC check pri prenosu podatkov

MrStein ::

Saj pri ethernet je check, pa vseeno šteka.
Torej se strinjamo, da kabel vpliva ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Itak da kabel vpliva, ampak za to je ena druga tema. Ta je za razlike med cd-ji.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Stepni Volk ::

[Hi-Fi] - Debata: Kabli, kabli, kabli ... je tema, ki je digitalni prenos podatkov po kablih samo rahllo oplazila...

glinik ::

En tip vam dam, katerih Cd plošč se izogibajte, ko snemate glasbo. Sem pravkar posnel 22 plošč TRAXDATA (za glasbo) na 8X hitrosti. Na enem starem stolpu je nonstop prisoten šum. Ne vem zakaj, ampak se opazno zazna. Sem že mislil, da bom moral vse plošče proč vrečt ;( . Potem sem jih sprobal na drugih predvajalnikih in delajo, na srečo :)

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

CaqKa ::

verjetno nisi niti slučajno pomislil, da tisti tvoj stari predvajalnik ne prebavlja cdrk ali pa, da je šum na tistem predvajalniku že po defaultu prisoten?

MrStein ::

Pred par meseci sem posnel en CD in je zvenel drugače kot original. Krepko drugače. Razlika se je slišala pri prižganem motorju avta (torej v avtoradiju).
Sem posnel na drug CD isto zadevo, tam pa je spet zvenela drugače (bolje, kot original ;))
Pa so bli biti in bajti vsi isti ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

glinik ::

CaqKa:
Za koga me imaš ti? Nebi rekel, da me nebi poznal ... Seveda tisti stari stolp bere vse duge cdre ... Samo z TRAXDATA so problemi! Vsak Cd player bere cdre, to bi človek tvojega kova lahko vedel.

MrStein:
Močno dvomim, da je posnet CD igral bolše, kot original. Še posebej zato, ker si to razliko opazil v avtu.

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

BlazP ::

Stepni Volk je ze na prejsnji strani napisal:

"Kot sem že omenil v drugi temi, je nemški Stereoplay ali Audio (ne morem se spomniti kateri) ob pojavitivi Audio CD snemalnikov (to niso PC pekači!!) ugotavljal, da je kopija BOLJŠA od originala. Do identičnih ugotovitev so prišli tudi v reviji WHICH HI-FI.
Zadevo so utemeljevali s tem, da je luknja narejena z laserjem v CD-R nosilec podatkov bolj točna, kot hribček v tiskanem CD ju. Poleg tega ima luknja oster lasersko obdelan rob, hribček ima še vzpon in padec (dokaj zanemarljiva)."

Ce se gre za ne ravno nov model avtoradia, je se toliko bolj obcutljiv na razlicne odbojnosti medijev in posledicno za napake pri branju (nekatere CDRje bere tudi boljse kot original).

CaqKa ::

>>> Vsak Cd player bere cdre, to bi človek tvojega kova lahko vedel.

človek mojega kova ve, da to ni res. ti še zdaj nisi dojel, da je razlika med stampanim cdjem in cdrko.

glinik ::

Si te moram spet privoščit CaqKa???!!!!
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

OwcA ::

Moram spet zaškrtati z zobmi (prežvekovalci to počnemo presunljivo strahvzbujajoče)?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Stepni Volk ::

glinik - ko bi vsaj prebral en sam link, ki sem jih poslal...

VanGog ::

glinik: "Vsak Cd player bere cdre,..."

to tudi slučajno ni res!

glinik ::

No, kateri cd player ne bere cder-a ?? Prosim, razložite mi to..., da ne bom taval v temi...

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Stepni Volk ::

Sony CDP-930 ni bral srebrnih in zelnih CD-R jev...

VanGog ::

moj prvi: Pioneer PD-102 CD-Player,
recimo

glinik ::

Madona z nekega splošnega dobro namenjenega nasveta, je prišlo to ven ... Svaka vam čast! Slovenci smo res dobri sogovorniki ... Nič čudnega, da se v parlamentu samo kregajo.

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Stepni Volk ::

Jep tudi moj prvi CD-player Casio, katerega modela se niti približno ne spominjam... ni prebavil CD-R-jev.
Zadevica je bila kupljena l.87 kvazi "prenosnik" velikost 2/3 Sony Playstation 2. Letnico poznam, ker sem takrat kupil še Stingov: Nothing like the Sun.

Stepni Volk ::

glinik - naštevanje dejstev ni "kreganje". Če mi ne verjameš kupi nekaj različnih medijev... prej ali slej naletiš na enega, ki ga ne bo bral starejši CD predvajalnik.

Glede TraxData si poglej link o kvaliteti medijev... kupuj ZLATE, ne srebrne. Srebrni so zelo nekvalitetni (čaprav jih vse zapečeš).

Zgodovina sprememb…

Trancedeejay ::

Ja Glinik res je da nekateri starejsi CD playerji kopije pac niso prebavljali ali pa so le redke - ocitno s tem se nisi imel opravka. Si imel ze kdaj opravka z DVD predvajalnikom,ki ne bere kopij?
Kar se tice kopij ocitno ne znam narest dobre kopije. Sem z EAC zripal na disk in potem posnel z Easy Creatorjem, nastimal sem na 4x hitrost,rekorder je LG 4163, pa sem pozna razlika. HI-FI CD predvajalnik je pa NAD C542. CD je bil pa Terra Folk - N'taka.
Have a nice Day

Matt
Music is the key

Stepni Volk ::

Trancedeejay - proizvajalec CD-Rja in tip medij-a (zlat, srebrn, zelen, vijoličen, moder)?

Trancedeejay ::

HI
CD je svetlo zelen(vcasih zgleda zlat), proizvajalec je Ritek, ceprav pise na CD-ju Philips. Ce ga dam na svetlobo se vidi skozenj:)
Have a nice Day

Matt
Music is the key

glinik ::

OK, se opravičujem. Kar sem jaz imel izkušnje so vsi Cd playerji brali cdre, tako da ...

Torej NAD bere cdre, to je važno :D !

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: glinik ()

Trancedeejay ::

Glinik, se kar pozna razlika med 542 in 521BEE.
Have a nice Day

Matt
Music is the key

MrStein ::

Moj brat ima CD plejer, ki ne bere CD-R ( in sploh ni star, kaka 4 leta ima).
(v bistvu je DVD plejer, ampak CD-je tudi špila...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

iso2000 ::

Sicer tukaj govorite o cd playerjih kot komponentah, vendar naj omenim, da 4 ali max 5 let star sony-jev stolp tudi ne mara cd-r ov. Nek starejši model pa jih bere bp. Baje je Sony vmes namensko omejeval sposobnost branja posnetih cd-jk, da bi zaviral kopiranje... Vsaj tako so mi zatrdili prodajalci v tisti trgovini. Ne vem pa, če je vse res.

O razliki med kopijo in originalnim cd-jem ne bi primerjal, ker nimam dovolj dobre opreme za kaj takega. Vem, da meni na Sony CDP-511 originali in kopije delujejo brez težav. Večino posnetih cd-jev pa sem pekel na Mitsui medije in zadnje čase na Plextorje (Taio Yuden). Drugim proizvajalcem se poskušam izogibat tako za avdio kot za data cd-je.

LP

glinik ::

To glede Sonyja drži. Njihove novejše komponente ne berejo cd-erov, tisti ta stari že.

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Stepni Volk ::

glinik - zanimivo, še včeraj 17.4. 2005 ob 11:06, si izjavil tole:
No, kateri cd player ne bere cder-a ?? Prosim, razložite mi to..., da ne bom taval v temi...

Dan kasneje - danes si že ekspert o delovanju CD-R na Sony komponentah...

Čudna so pota gospodova...

Zgodovina sprememb…

glinik ::

Za Sonyja vem, da ima to namenoma narejeno. Za druge ne vem ... sem pač predvideval, da tega ne počnejo. To je prava ciganija, da zaklepajo playerje!!!

S. Volk, hvala za opombo.

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Gandalfar ::

ja, in potem je seveda problem v presnetem cdju. Nikoli pa ni kriv drag stolp, vsaka taksna misel je seveda bogokletna in se jo spomnijo samo neuki mimoidoci.

cbelica ::

Sicer je tema ze malce stara, pa vseeno.. mogoce kdo opazi:)
Zanima me, kako vpliva na kopiranje Audio CDjev read in write offset CD zapisovalnika? Ali je (ce upostevamo offset) kopija CDja (CD-R) res 'identicna' originalu? Je ta zamik slisen? Npr. (kot je nekdo zgoraj omenu) - 100x napravit kopijo kopije - a bi se ze poznalo?:P

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

MrStein ::

Če bi stokrat kopiral, bi zamik bil tam ena sekunda. Pri prehodih med track-i bi se poznalo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matrix2 ::

pri EAC se da to fino nastavit za vsak model RW-ja posebej, na netu se poišče tvoj model in se vnese vsota. Lahko pa ti to program stori samodejno, če imaš določen plugin....

icecube ::

Jaz bi samo nekaj pripomnil:

Z nerotom sem naredil 2 kopiji cd-ja, vendar sta obe kopiji imeli problem. Na dolocenih sekvencah je cd malo zaskrtal/preskocil. Tretjo kopijo sem nareil z alcohol 120%, pa spila BP! Naj omenim, da so vse kopije bile narejene iz istega izvora, na istem pekacu, isti masini in vse so bile zapecene na 8x hitrosti.
Trditi nocem nic, vendar mislim da je ocitno nekaj tudi v softwareu.

CaqKa ::

korigiranje napak...

Stepni Volk ::

icecube - za bolj merodajen test ponovi vajo s CD-RW. Pri tem glej, da imaš oba pekaška programa up-to-date.

icecube ::

Zakaj bi morala biti oba up to date? Ce software ne bi smel imeti veze, potem je tudi brezveze update-ati. Naceloma sem probal z Nero 6 pa se nekaj :D ter alcoholom, z cca. lanskoletno razlicico.

CaqKa ::

eni programi že v osnovi ne podpirajo korigiranja napak in posledično ripajo hitreje.. pa tudi update ti ne nuca, dokler ni ta fičr dodan.

zato uporabi za glasbeni rip preverjen program kot cdex ali pa exact audio copy.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EAC-optimalne nastavitve???

Oddelek: Zvok in slika
452425 (1907) Quikee
»

muzika na DVD-ju???

Oddelek: Zvok in slika
122249 (2013) matrix2
»

Se kdo tukaj spozna na CD playerje? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1837844 (5815) Trancedeejay
»

Kopija CDja slabša od originala (AUDIO cd) (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
595691 (4497) Trancedeejay
»

S kakšno hitrostjo pečti audio CDje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
526688 (5602) City

Več podobnih tem