» »

Se da spraviti Pentiuma M 1.5 ghz na manj kot 600 mhz

Se da spraviti Pentiuma M 1.5 ghz na manj kot 600 mhz

neoto ::

Kakor je že v naslovu napisano: Ali se da zmanjšat frekvenco procesorja še na manj kot 600 MHz? Namreč SpeedSwitch in podobni programi ga spravijo samo do 600 MHz. Večkrat se mi je pa že zgodilo, da se frekvenca začne spuščat tudi pod to mejo (tudi do 250), čeprav za to ni odgovoren noben program.
Ne vem, nekam čudno se mi to vseeno zdi.... dvomim namreč, da bi windowsi kar naenkrat začeli nadzorovat frekvenco.

Zheegec ::

Namreč SpeedSwitch in podobni programi ga spravijo samo do 600 MHz.

Ce ti ta program zniza FSB, potem se itaq se dodatno zniza frekvenca, ker se procesorju glede na obremenitev niza multiplier, tako da prides do manj MHz, ce imas se nizji FSB...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Utk ::

neoto, koliko Mhz ti pa kaže ko je procesor obremenjen?

neoto ::

Nastavljeno imam tako, da pri polni obremenitvi procesor požene na 1594 MHz (16x multiplier in FSB na 100Mhz), pri prostem teku pa pade na 598 MHz (multiplier se zniža na 6x).
Muči me to, ker mi ti programi ne omogočajo nastavljanja nižjih množilnikov in voltaže. SpeedSwitch mi kaže (izrisuje) graf frekvence procesorja in obremenitve, zdaj se mi je pa že nekajkrat zgodilo, da po nekaj ciklih hiberniranja, začne frekvenca procesorja precej nihati (ponavadi imam možnost samo full ali pa minimalno, takrat pa dobim še precej več vmesnih stopenj), pri tem pa pri prostem teku pade tudi do 250MHz, čeprav noben program navidez ni odgovoren za to.
Je kakšna možnost, da imajo Windows-i tukaj kaj zraven??
Koliko se sploh spremeni poraba, če bi namesto na 600 MHz laufal Pentium M na nižjih frekvencah?

OwcA ::

Na 250 MHz nikakor ne pade, SpeedSwitch bluzi. Pri Sonomah je moč spustiti FSB na 100 MHz, kaj več pa ne gre, kar posledično pomeni, da se Pentiumi M ne spustijo pod 600 MHz.

Nasplošno namesto SpeedSwitch raje uporabi RMClock.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

neoto ::

Sem ga že imel, pa mi ni bil ravno všeč. Mu bom dal še eno šanso...

Ko bom imel priložnost, da ponovno opazim pojav, bom preveru še z drugimi programi, če je to res ali ne!

OwcA ::

Ni, FSB se ne more spustiti na 47 MHz.
Za preverjanje svetujem CPU-Z.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Geo ::

Zakaj bi mu znizal frekvenco8-O !?
SHIT!!! I did it again...

OwcA ::

Da manj porabi in se manj greje.
Za pisarniška opravila in surfanje je 600-800 MHz več kot zadosti.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

dejvidlj ::

Tudi sam sem opazil v WinXP pod Control panel - System - General, da mi frekvenca skoči včasih na 233 MHz, vendar pa nisem opazil, da bi baterija sploh zdržala več, kadar je sistem "navidezno" deloval na tej frekvenci. Zanimivo pa je, da je računalnik dejansko deloval opazno počasneje, ko je v System pisalo, da deluje na 233 MHz, kot takrat, ko je pisalo, da deluje na 591 MHz. Vendar pri porabi se to ni poznalo popolnoma nič, tako nekako sumim, da dejansko deluje na 599 MHz, 233 MHz pa je samo ti. "throttled CPU clock", kot se da nastaviti tudi v programu RM Clock. Sicer pa tudi sam bistveno bolj priporočam uporabo programa RM Clock. Sam sem ca. dva meseca uporabljal SpeedswitchXP pri katerem se ugotovil, da praktično v ničemer ne opravlja funkcije preklapljanja med frekvencami procesorja bolje od WinXP power managementa. Ko sem prvič inštaliral in preiskusil program RM Clock nad njim nisem bil navdušen. Po prebiranju tujega foruma pa sem naletel na zanimiv post o "undervoltingu procesorjev". Tako sem dobil inspiracijo in dal programu RM Clock ponovno šanso:D in v drugo sem uspel program pravilno nastaviti, tako da se mi je temperatura procesorja znatno znižala in je sedaj ventilator pri office opravilih ves čas izključen, hkrati pa se je tudi avtonomija povečala v povprečju za 20-30 minut.8-) . Še dodaten bonus tega programa pa je, da je nekako nevtraliziral ti. "spikes", to je nekakšno visok ton procesorja, ki se je prej pod kontrolo SpeedswitchXP ali default winXP power managementa, stalno pojavljal za delček sekunde vsakič ko se je frekvenca procesorja spremenila. Skratka kudos to RM Clock! :)
Don`t worry, be happy

neoto ::

dejvidij: ne vem o kakšnem power management-u windowsev govoriš. Namreč kolikor vem ti ne podpirajo Intelove SpeedStep tehnologije (razen če misliš na starejše verzije Windowsev).
Meni je do zdaj SpeedStepXP čisto lepo služil, glede na to, da pa vsi hvalite RMClock, sem ga pač zdaj začel uporabljat. Prednost pred SpeedSwitchem je tem, da lahko precej bolje nadzoruješ preklapljanje in je več vmesnih stopenj.
Drugače pa se meni med delom v Windowsih nikoli ne prižge ventilator. Edino ko poženem kakšno igro ali bolj procesorsko zahtevno aplikacijo se začne vrteti.

OwcA ::

Mislim, da Windowsi znajo upravljati z ODCM, z precej učinkvitejšimi P-prehodi pa ne. Nauk te basni je med drugim tudi to, da v RMClock obvezno uporabljti P-prehode (samo in le te), v kolikor jih sistem podpira seve.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

neoto ::

Poleg računalnika sem dobil driverje za SpeedStep samo za Win98. Zato sem mislil, da XP-ji to podpirajo, ampak pri meni ne. Ne bi ravno rekel, da sem kaj narobe nastavil, ampak enostavno se frekvenca brez teh dodatnih programov ni spreminjala!

OwcA ::

Pa si nastavil v Power Managment, da naj se?
Upam, da si efekt opazoval s kakšnim CPU-Z, ne tisto žalostjo vgrajeno v Windows?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

neoto ::

To je jasno, da sem opazoval s CPU-zjem. Edino ne vem, kje bi v Power managentu lahko to nadzoroval. Nimam nikjer nobene opcije.

OwcA ::

Control Panel->Power Options->Power Schemes
in potem tu nastaviš kaj v smislu Maximal Battery ali Portable/Laptop, seveda pa je RMClock precej bolj učinkovit in ponuja več nastavitev kot Okna.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

dejvidlj ::

Meni na Dell-u brez težav deluje preklapljanje med frekvencami procesorja tudi z WinXP powermanagementu, če pa tebi na Solonote-u ne deluje pa to še ne pomeni, da to nasploh ne deluje z nobenim računalnikom. Meni RM Clock koristi predvsem zato, ker lahko znižam voltažo svojega prenosnika tako da se manj greje in posledično ni potrebe po vklapljanju ventilatorjev. Regulacija ventilatorjev prek BIOS-a na mojem Dell-u je namreč precej čudna in so se vklopili, tudi ko je procesor relativno neobremenjen pa čeprav na relativno tihem nivoju. To sem nevtraliziral s programom za nadzor ventilatorjev in programom RM Clock, tako da zdaj praktično ni potrebe, da bi se sploh vklopili(in se tudi dejansko ne vklopijo), razen pri najzahtevnejših procesih, ki terjajo 100% resource-ov. To je pač odvisno od posameznega prenosnika kako imajo v BIOS-u nastavljeno regulacijo ventilatorjev.
Don`t worry, be happy

neoto ::

Sej ne pravim, da pri drugih to ne dela...
Glede na to, da BIOS sistemu ne zna niti trajanja baterije sporočit, si pač razlagam, da se ta BIOS in XP-ji ne razumejo ravno najbolje. Saj je vseeno... Mi je bolj všeč uporaba RMClock programčka, kjer imam malo več nadzora nad tem, kaj se dogaja.

Utk ::

In na koliko je še zdravo spustit volte? Če je po defaultu 0,988, pri 600 mhz.

OwcA ::

Toliko, da je še stabilen. Proces je povsem analogen navijanju, le da gre v drugo smer.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

neoto ::

Meni dela na 0.7V pri 600MHz čisto stabilno.

OwcA ::

Sam uporabljam 0,972 V pri 1600 MHz in 0,700 V pri 800 MHz.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

neoto ::

Kakšna je razlika, če laufaš pri 1600MHz na 0.972V ali pa 1.34V ?? Razen tega, da se procesor bolj segreva? Je kakšna razlika v hitrosti??

Zheegec ::

Ce je stabilen na nizji napetosti, potem je razlika v gretju/porabi, ce pa ni stabilen... imas pa problem :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

tiborrr ::

Pa baterija ti drzi dlje...
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

OwcA ::

Ja z vsemi tweaki (sem preveč neučakan in nisem postopno testiral) sem pridobil slabo uro, kar se pri začetnih 2 urah kar pozna.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

neoto ::

In kakšni so ti tweaki?

OwcA ::

Onemogočene vse (na ploščo integrirane) naprave, ki jih ne uporabljam. Počiščen sistem, tako da v ozadju teče kar se da malo programov. Igranje z RMClockom in jakostjo Wi-Fi signala.
Potem so tu še zadeve, ki pripomorejo ob dejanski uporabi. Recimo pametno (torej glede na način uporabe in moje potrebe) določene sheme vračevanja z energijo, uporaba programa DVDIdle.
Zanimivo bi bilo eksperimentirati tudi z swap datoteko, čeprav to zahteva že resno testiranje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Damjan Jagar ::

Zdaj ste pa že mene zrajcal s tem progijem. Da vidim, če bo nadomestil SpeedSwitchXP.
http://jagar.si

neoto ::

Meni edino manjka zdaj ikonca s prikazom procentov napoljnenosti baterije...

dejvidlj ::

Kakšen program je ta DVDIdle?
Don`t worry, be happy

OwcA ::

V paketih bere iz DVD-ja, tako DVD (verjetno bi šlo tudi s CD) pogon precej manj dela kot bi sicer (ko enkrat spraviš mašinerijo v tek ni bistvenih razlik ali prebereš 1 MB ali 10 MB).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

dejvidlj ::

Lahko malce bolj natančno razložiš prosim? Pa kakšen link do programa, če je freeware al pa vsaj trial upam.
Don`t worry, be happy

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

dejvidlj ::

Najlepša hvala, sj ne da sm len, ampak enostavno se ne spomnim, da bi ga sam poiskal:)
Don`t worry, be happy

Damjan Jagar ::

Zdaj ste pa že mene zrajcal s tem progijem. Da vidim, če bo nadomestil SpeedSwitchXP.

I like it.
http://jagar.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priročni programčki za prenosnike

Oddelek: Programska oprema
393997 (2694) CaqKa
»

Centrino Laptop problem

Oddelek: Strojna oprema
71152 (968) ZeroOne
»

Solonote 1556 1.6 tece na 1.2ghz

Oddelek: Strojna oprema
382437 (1938) Lynx459
»

SpeedswitchXP

Oddelek: Programska oprema
5934 (861) dejvidlj
»

nadzor prenosnika

Oddelek: Programska oprema
51145 (1082) Xplicit

Več podobnih tem