» »

Shuttli komaj v zraku, že spet na tleh

Shuttli komaj v zraku, že spet na tleh

1
2
3 4

korenje_ver2 ::

http://edition.cnn.com/2004/TECH/space/...

Rutan's company, Scaled Composites, built SpaceShipOne with financial backing from Paul Allen, co-founder of Microsoft Corp., for a little more than $20 million. Rutan said the flight, which went from a concept in 1995 to reality less than a decade later, was the realization of a long dream.


Peter Diamandis, co-founder of the X Prize, the $10 million award intended to spur civilian spaceflight, said Rutan's vision would open the door for those with the same dream.

Thomas ::

No ja, precej kratki so še vedno, ane.

Sem prejle poslušal pristojnega senatorja. Gredo v robotske misije! Cool.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

@korenje_ver2: ja, sem zamešal, 100M je vložek v nadaljevanje projekta v smeri vesoljskega turizma.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BigWhale ::

Suborbital flight je se vedno prdec v vesolje. Ce je to sploh ze vesolje. :)

korenje_ver2 ::

bigwhale, dokler je brezteznost tm, ni problem poletet v vesolje... tko da ni prdec.

keber ::

Hja, breztežnost imaš tudi na Zemlji samo za par dolarjev, le da traja kako minuto manj kot Rutanova (pa še tam je bilo breztežnosti za kake dve minuti ali tri)

Samo na pravem koncu Zemlje moraš biti. Pa na pravem vlakcu smrti ...;)

korenje_ver2 ::

keber, brezteznosti ni na zemlji... razn ce mislis navidezno brezteznost... to je pa prosti pad v zaprtem prostoru.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

off topic

korenje_ver2, ti imaš resne težave s tem, da ne prebereš ali pa vsaj ne razumeš vsega, kar nekdo napiše. Čist tko prijateljsko te opozarjam.

/off topic

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

korenje_ver2 ::

/off topic

in kaj ne razumem?

Mr.B ::

Pa v orbiti tudi ni breztežnosti, je tudi navidezna...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BigWhale ::

> bigwhale, dokler je brezteznost tm, ni problem poletet v vesolje...
> tko da ni prdec.

Dokler je brezteznost kje? Poletet iz kje, kam v vesolje? Iz zemlje? Iz 'suborbital-a' potem v vesolje? Ja to je tezko, skoraj tako tezko kot iz trdnih zemljinih tal it v vesolje.

korenje_ver2 ::

bigwhale, in zakaj to tako mislis?

gfighter ::

Najbrž misli na drugo kozmično hitrost, ki je Rutan tudi povohal ni. 11,2 km/s ni malo, sploh če hočeš s sabo peljati karkoli koristnega...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

korenje_ver2 ::

verjetno se ne zaveda, da je upor zraka povod za hitrost predmetov na zemlji... v vesolju pa gravitacija. te pa se lahko izognemo z cirkularnim vrtenjem okrog planeta, ki da zagon za vstop v vesolje...

tako recimo so poslal neko sondo na mars, ki so uporabl vzgon sonca.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

ARGH! Daj preberi si kaj o orbitalni mehaniki in vesoljskih poletih.

NE mores poceni v vesolje, vsaj tako ne, da bi se vozil gor 'na zetone'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vesoljc ()

korenje_ver2 ::

ja. sondo so poslal proti soncu in ne direktno proti marsu. tako so izgoristl soncevo gravitacijo.

The simplest way to travel between the planets is to let the Sun's gravity do the work and take advantage of Kepler's laws of orbital motion. A fuel efficient way to travel is to put the spacecraft in orbit around the Sun with the Earth at one end of the orbit at launch and the other planet at the opposite end at arrival. These orbits are called ``Hohmann orbits'' after Walter Hohmann who developed the theory for transfer orbits. The spacecraft requires only an acceleration at the beginning of the trip and a deceleration at the end of the trip to put it in orbit around the other planet.
vir: http://www.astronomynotes.com/gravappl/...

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

> NE mores poceni v vesolje, vsaj tako ne, da bi se vozil gor 'na zetone'.

sem kje rekel da je poceni?


[edit - spuscanje na osebni nivo je no-go! - vsc]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vesoljc ()

keber ::

To je že res. Ampak brez ubežne hitrosti vsaj 11,6 km/s bi ta sonda lepo ostala v Zemljini orbiti. Oz. če ne bi dosegla vsaj 7,8 km/s, bi kar lepo čofnila v Pacifik (ali pa komu na glavo). Rutan se ni niti približal tem 7,8 km/s. Do tega ga loči še pa še goriva (in denarja)

korenje_ver2 ::

sam tolk za info, shuttla ponesejo 3 zunanje rakete do suborbite v 10 min... pol pa leti 45 minut vzporedno z zemljo z notranjimi motorji da pride v zunanjo orbito.

Brane2 ::

Ne bom 100% trdil, akar praviš se ne zdi smiselno.

"Notranji motorji" na Shuttleu črpajo gorivo iz zunanjega tanka.
Brez tega stvar ne dela. Če misliš na korekcijske majhne hidrazinske motorje, je stvar najbrž možna, čeprav mi ni jasno, kakšna korist je od tega, če zahteva karkoli več od fine korekcije kursa.

Shuttle enostavno nima placa za gorivo, ki bi mu omogočilo kaj več.

Poleg tega je optimum izkoristka tam, kjer se gorivo pokuri čimprej in se ga ne troga s sabo kar tako. Shuttle zato v nekaj minutah pokuri kar je imel in to je to. Naprej so samo še majhni hidrazinski motorji za korekcijo in deorbiting....
On the journey of life, I chose the psycho path.

Thomas ::

Dva motorja na trdno gorivo (takumrna turna) in čolničkovi motorji, ki imajo gorivo v tistem tadebelem turnu, ti ga ponesejo v orbito. No doubt.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

korenje_ver2 ::

pismu probite razumet, da vase teorije niso pravilne. mi ne verjamete sam zato ker sem korenje al zato ker vam je vas bigwhale tako rekel?
mah sej vas razumem... v srednji soli mi tut niso verjel da je bill gates najbogatejsi clovek na svetu zato ker jim je profesorca za slovenscino rekla drugace... vsi so sanjal o sejku.

http://www.qrg.northwestern.edu/project...

http://neurolab.jsc.nasa.gov/launch.htm

http://science.howstuffworks.com/space-...


tko men se ne da vec googlat za nevedene...

Thomas ::

Takumrna turna in tadebu turn. Ti spravjo Šatla gor. Dol pa predvsem aerobrakeing. Kar je tistih manevrirnih motorčkov na Šatlu so čist šwoh.

Jebeš linke, trust me!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Kake tri zunanje rakete? Kaj sanjas? Mogoce kak Nigerijski shuttle al kaj jaz vem kater.. samo ameriskega poneseta v orbito dve raketi na trdo gorivo in potem trije njegovi motorji na tekoce gorivo, gorivo, ki je v externem tanku... tisti tank se komplet! ponuca, da pride shuttle v orbito.

Potem je pa se nekaj goriva na shuttlu, da se lahko nardi deorbit burn (zato slednje nisem preprican ampak se mi zdi, da bi moralo nekaj se nekje ostat, da lahko nazaj dol 'padejo')

korenje_ver2 ::

> samo ameriskega poneseta v orbito dve raketi na trdo gorivo
prov, ce mislis da je orbita na 45 km visine...

> in potem trije njegovi motorji na tekoce gorivo
kle sm se malo zmotil in sem uposteval tank kot raketo. samo dejstvo je, da se gorivo tistega tanka porabi, da ponese shuttle v nizjo orbito, nakar se tank odcepi in shuttle samostojno poleti v 45. minuti v zgornjo orbito.

ce mislis drugace, mi dej kaksen uradni dokaz za svoje trditve, namrec blebetas nic drugega kot neumnosti.


T plus 20 s - the shuttle rolls right (180 degree roll, 78 degree pitch).
T plus 60 s - shuttle engines are at maximum throttle.
T plus 2 min - SRBs separate from the orbiter and fuel tank at an altitude of 28 miles (45 km). Main engines continue firing.
Parachutes deploy from the SRBs.
SRBs will land in the ocean about 140 miles (225 km) off the coast of Florida.
Ships will recover the SRBs and tow them back to Cape Canaveral for processing and re-use.
T plus 7.7 min - main engines throttled down to keep acceleration below 3g's so that the shuttle does not break apart.
T plus 8.5 min - main engines shut down.
T plus 9 min - ET separates from the orbiter. The ET will burn up upon re-entry.
T plus 10.5 min - OMS engines fire to place you in a low orbit.
T plus 45 min - OMS engines fire again to place you in a higher, circular orbit (about 250 miles/400 km).

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Nižja orbita pomeni, da preko 99% energije je porabljeno. Malenkost prestavitev v malo višjo orbito, kar se energije tiče.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::


e mislis drugace, mi dej kaksen uradni dokaz za svoje trditve, namrec blebetas nic drugega kot neumnosti.


Preberi še enkrat snov na linku, ki si ga sam podal (mislim da zadnji).
Ne bit trapast-saj ti vse lepo piše. pole tega je pa tudi logično koneckoncev.

Shuttlea poneseta gor dva boosterja na trdno gorivo in njegovi lastni motorji, ki se napajajo po cevi iz centralnega rezervoarja. Boosterja dogorita po nekaj minutah in stvar ju odstreli dol. Po nekaj nadaljnjih minutah zmanjka tudi goriva v glavnem tanku in takrat shuttle leti "v leru".

Nato z nekajsekundnim šusom iz majhnih maneverskih hidrazinskih motorjev dosežejo željeno korekcijo orbite in to je to. Saj nikjer ne piše, da motorji delajo vseh teh 45 minut. Lepo piše, da gre za nekajsekundni burst. Kaj bi še rad ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Shuttle v nekaj minutah skuri 800 ton visokoenergetskega goriva- čistega vodika in kisika, ob tem pa še kar nekaj goriv v SRBjih. Vse kar bi lahko spravili v sam čolniček je prdec proti temu in nima vloge pravega pogona za namenom prit nekam extra daleč- namenjeno je le popravkom in sestopu. Nič več.
On the journey of life, I chose the psycho path.

korenje_ver2 ::

dej no lepo prosim ne nabiji neki v prazno. sej vem da hoces neki mene potlact v pm, sam zato ker sem korenje, ceprov imam prav. dal sem vse linke, in potem mi obracas moje besede, da bi svetu povedu, da sm kao neumn al kaj?

torej da analiziramo tvoje poste:
> Shuttlea poneseta gor dva boosterja na trdno gorivo in njegovi lastni motorji, ki se napajajo po cevi iz centralnega rezervoarja. Boosterja dogorita po nekaj minutah in stvar ju odstreli dol. Po nekaj nadaljnjih minutah zmanjka tudi goriva v glavnem tanku in takrat shuttle leti "v leru".

da poneseta ga 2 raketi do visine 45km. bravo to sem ze napisal. ti dve raketi se ne odstreli. ja pise lepo vidim. se napajajo iz centralnega rezervoarja. ja shuttle se napaja bravo. t.i. "booster" po tvoje, se ne napajajo iz centralenga tanka. ja to je logicno, sem strojnik. ne mesa se trdega goriva in vodika. da goriva zmanjka glavnemu tanku. bravo, sem napisal da se odcepi tudi ta. ne, shuttle ne leti "v leru". pise lepo, da se prizgejo OMS motorji, da se shuttle postavi v orbito. no prosim prebri ti se enkrat.
ps: OMS motorji lahko delajo 15 ur. dosezejo tudi pospesek 0.6m/s^2.

> Saj nikjer ne piše, da motorji delajo vseh teh 45 minut.
se strinjam, niker ne pise in nikjer nisem napisal.

> Lepo piše, da gre za nekajsekundni burst. Kaj bi še rad ?
kje to pise. nikjer ne pise na tem linku, ki sem ga dal.

> Shuttle v nekaj minutah skuri 800 ton visokoenergetskega goriva
skuri 719,000 kg. tako pise, ali pac ti rad zaokrozujes navzgor?

> Vse kar bi lahko spravili v sam čolniček je prdec proti temu
da, s tem nimam jz nc, razn ce je to komu drugemu namenjeno.


dej zdej se bigwhale poprav. me zanima kako bos analiziral njegove poste, namrec govoril je samo neumnosti.

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::


> Lepo piše, da gre za nekajsekundni burst. Kaj bi še rad ?
kje to pise. nikjer ne pise na tem linku, ki sem ga dal.

Drugi link, nekje na sredini, citat:


The two Orbital Maneuvering System (OMS) engines positioned above the main engines in the aft portion of the Shuttle, fire for several seconds to place the Space Shuttle in a high altitude circular orbit, generally between 260 to 400 kilometers (160 to 250 miles).


Bo v O.K. ?



> Shuttle v nekaj minutah skuri 800 ton visokoenergetskega goriva
skuri 719,000 kg. tako pise, ali pac ti rad zaokrozujes navzgor?


Ne, le ne da se mi goglat točnih podatkov zato da zadovoljujem tvojo lenobo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

keber ::

Korenček, BW ne piše nobenih neumnosti (kar pa za tebe ne bi mogli trditi)

Oba boosterja naredita večinsko delo pri umeščanju shuttla v orbito. 71 % pogona odpade na boosterja v primerjavi s tremi motorji v shuttlu. Odpadeta na višini 67 km, ko se izpraznita. Dalje se shuttle fura s tremi motorji, dokler se ne izprazni glavni tank (to je približno po 8 minutah). Nato tank odvržejo, v Shuttlu pa za manevriranje skrbi orbitalni manevrirni sistem z dvema motorjema na hidrazinsko gorivo Wikipedija (okoli in okoli pa je še 44 majhnih motorjev, ki so uporabljeni za orientacijo shuttla) ( glavni motorji)

Za strojnika bi ti moral o tem malo več vedeti;)

Caligula ::

Do sedaj so se vedno Rusi naredili najbolj zanesljive in najcenejse orbitalne resitve.
Rutan je pa vsem dal vedeti, da se da tudi ceneje narest vesoljski program ampak najbolj perspektivno kaze Rusom skupaj z ESO za naslednje vozilo.

Rusi znanje in del denarja, Evropa denar in nejedrno znanje-pac tisto bolj za module in tehnoloske poskuse in to je to.

Americani spet rinejo v neko nacionalno foro, ko bi spet vse sami nekaj pa z orozjem bi spet nekaj posiljevali vesolje medtem, ceprav ziv bog ne ve kako jim bo to pomagalo proti samorazstrelitvenim teroristom v podzemnih,...

Skoda. Vesoljski program je nekaj kar je smiselno partnersko furat. Rusi jih prevec zafrkavajo, ker so precej ponosni pa itak je 90% tehnologije na ISSu po izvoru ruske in Rusi brez problema vrzejo kakega turista gor, Americanom pa to ne ustreza, Rusi pol to se bolj iz principa naredijo, da dajo vedet, da so v partnerstvu samo zaradi pomanjkanja denarja in ne zaradi tehnologije,..

Skratka skoda, da nacionalne komponente tko ven sekajo. Pa se to samo na ravneh administracij. Astronavtom in kozmonavtom gre to v bistvu na jetra, ker oni teh tezav en z drugim nimajo.

Je pa zanimivo z zadnjega poleta recimo-NASA v sporocilih za tisk tudi slucajno ne omenja Sergeia Krikaleva, ki je tudi na ISSu zdajle ampak samo Americane. Druga sporocila pa ga veselo omenjajo. Kaze na mocan interes, da i bila le ZDA v ospredju pa ceprav je bil on prvi kozmonavt, ki je celo poletel z Shuttlom.

Pa sedaj je ze 6ic v vesolju in bo cez par mesecev podrl rekord skupnega bivanja v vesolju, ki ga je imel Sergey Avdeyev-njegov kolega-in znasa 756 dni se mi zdi. Teden gor ali dol. Skratka najbolj izkusen kozmonavt ali pa astronavt na svetu. Skratka clovek je zaklad vesoljskih programov.

Skratka meni se zdi, da Ameri in Rusi ne bodo vec prav dolgo sodelovali na nacin kot do sedaj. To pa je skoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

BigWhale ::

Ma to, da je najdalj bil gor, je tezko merilo za izkusenost. Duration ni vse.

Caligula ::

Je. On je edini, ki je bil z Shuttlom in Soyuzom, mel je ce cisto vse polozaje na Soyuzu, na postaji-od commanderja do vseh ostalih, dejansko je tud NASA cist navdusena nad njim, Rusi mu itak totalno zaupajo, da ga tolkrat gor posljejo, bil je na MIRU in ISSu-oboje po veckrat, bil je na prvi misiji sploh na ISS,..

Avdeyev bi moral it na prvo misijo na ISS pa je zavrnil, ker je rekel, da ne bo z Americani gor :D Krikaleva to ni motilo.
On velja za najbolj izkusenega kozmonavta-astronavta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

Thomas ::

Ma daj! Shuttle je vse kar imamo - slab kakor je - ostalo je pa ene nula. No ne ravno 0, 0.1 pa zagotovo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

To o vozilih za ljudi, in za velike tovore. Če smo že pri tem.

Jest sem itak bolj navdušen nad majhnimi robotskimi tovori. Zanje je dosti raket. Toda če želimo zgraditi mednarodno vesoljsko postajo do konca, je Shuttle neobhoden. Če želimo popravt Hubbla tudi.

Ruska roba ni dorasla.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Caligula ::

Thomas, pa od tebe niti ni za pricakovat karkoli drugega kot da samo amerisko steje ostalo ne. S tabo se mi v znanosti ne da nabijat. Tezek snanstvenik, ki vidie vse kar je amerisko ostalo ni nic.

Za tvojih naslednjih 50 postov vem da bos v tem slogu pisal in ti ni treba.

Shuttle ni nic. Shuttle je prevozno sredstvo. Kot Soyuz, ki pa mimogrede ves cas deluje in tri desetletja ni ubil nikogar.

Vesoljska postaja pa je nekaj. Je laboratorij in vmesna stopnja za potovanja dlje v vesolje.

Shuttle in Soyuz sta kurceva taksija. Ne vem od kje tebi, da je samo Shuttle nekaj?

In pa Rusi niso sli gradit nic drugega, ker so Americani rekli, da bodo z Shuttlom dostavljali velike module. Tudi zato je samo Shuttle trenutno edino primerno vozilo za vecje module. Ker je bila to stvar dogovora.

Pa se nekaj-vecina ljudi misli, da je Buran zaustavilo pomanjkanje denarja. Ni bilo to. Bila je politicna odlocitev. Prisel je ukaz, da se ustavi. Odlocitev pa je bila direktno od predsednika in politicna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

Thomas ::

S Soyuzi ne moreš zgraditi ISS. Niso dost močni.

Ameriški ali Ruski gor ali dol. To je dejstvo.

Da bi zgradili mednarodno vesoljsko postajo - do katere ti je toliko - bodo morali poleteti Shuttli ene 30 krat še.

Ali pa ene 300 krat Soyuzi.

Štekaš?

p.s.

Mene boli za ISS. Lahko jo kar jutri zaprejo. Celo s Shuttli lahko zaradi mene kar takoj nehajo letat. Nima smisla.

Jest bi ene 100 mnjami robotskih misij, za ta denar. Znanstveno pomembnih. Ne Bucka Rogersa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Soyuz can carry up to three cosmonauts and provide life support for them for up to 3.2 days.


Dejte se zbrat in skulirat, Soyuz fani. Če ste zaradi rusofilstva tko slepi ali če enostavno nimate date.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Caligula ::

Ti ne stekas. Ta situacija je taka, ker so se tako dogovorili. Si tako razdelili vloge. Shuttle je cargo dostavnik.
Rusi so MIR zgradili brez Shuttla.

Pac drugacen pristop h gradnji. Ker pa so se tu dogovorili, da bodo za tovor uporabljali Shuttle, so tudi na zemlji zaceli delati vecje module.

Jz v bistvu cakam, da reces, da so astronavti kul, kozmonavti pa bedniki pa bo :D

Daedalus ::

Robotske misije so way to go. Človeške so rahlo nesmiselne že samo zaradi prostora, ki ga koristnemu tovoru jemljejo vsi sistemi za ustvarjanje življenjskih pogojev. Naj se začne vlagat v to smer, pa bomo kmal meli na voljo dovolj pametne robotke za izvajanje poskusov in opazovanj v vesolju. Človek pa naj sodeluje kot občasen turist.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Caligula ::

Treba je furat oboje. So stvari in poskusi, ki jih lahko naredi le clovek. Nasploh pa je nekje globok smisel oz cilj posiljanje cloveka na oddaljene planete. Za poskuse glede tega so delno smiselni roboti, del pa pac odpade na ljudi. Prve misije na nove destinjacije pa bi itak zaradi varnosti in stroskov opravljali roboti.

Navsezadnje so najprej v vesolje posiljali opice in pse. Te nadomescajo roboti.

Thomas ::

> Jz v bistvu cakam, da reces, da so astronavti kul, kozmonavti pa bedniki pa bo

Ti to lahko čakaš še naprej. "Znaš" se pogovarjat samo z nekimi medosebnimi zajebancijami, za preproste podatke kot sem ga navedel zgoraj, ti pa že zmanjka.

Nisi ravno zanimiv sogovornik. Ampak ko že daješ čudne ven, mam občutek, da bi bilo dobro debato nekoliko privezati na realnost.

To je ta, da USA majo nek zasilen vesoljski program, ostali pa samo del tega. Tko je.

Ja, v Ameriki majo pa skrajno bedne pisce bednih knjižnih uspešnic. Da se boš boljš počutu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Caligula ::

Ker vesoljski program pa majo Americani?

ISS je ruska tehnologija financirana z vec drzav.

Ce kdo, majo Rusi zasilen vesoljski program. Od nesrece kolumbije je bil to samo ruski program.
Samo oni so gor folk vozili in s Progressom futrali.
Pa da se razumemo. Solanje astronavtov in kozmonavtov za ISS vodijo Rusi.
Cisto vsi astronavti se pridno pridejo solat h Rusom.

Americani ga nimajo. Oni majo shuttle-taksi.

Samo ne grem v to smer, ker meni Americani niso bedni.
Beden mi je folk, ki je bil cepljen z american obsession virusom in mu to skos ven seka :D

Thomas ::

> Beden mi je folk, ki je bil cepljen z american obsession virusom in mu to skos ven seka

Zakaj? Kokr da bi ti šli na jetra tisti, ki hvalijo mercedese. Samo precej manj drastične so razlike med avtomobili, kot močjo držav.

V Ameriki majo tud skrajno bedno zakonodajo kar se tiče arheologije domorodskih najdišč. Skrajno.

A ti kej pomaga?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Caligula ::

Deadalus, po mojem je treba furat oboje.

Thomas, bos zdaj se 50 postov dokazoval, da nisi cepljen in usekan z Americani za vsako ceno s tem, da bos v vsakem postu nasel se kaj kar te pri njih moti.

Mene moti malo. Ce daj skodujejo sebi in drugim, ostalega nic. Njihov vesoljski program mi je vsec in ga cenim, ne cenim pa ce nekdo kr neki prehvali njihoega, spljuva ostalo ipd...

Potem raje vsaj samo hvali njihovega. Ker clovek mora bit usekan, da gre izjavljat, da ruski ni nic ... :\

Thomas ::

Kar se Ruskega programa tiče sem povedal. Za par dni spravijo 2 do 3 ljudi gor. To je vse.

Ameriški je IMO preveč politično cepljen na "človeške posadke". Ljudje hočejo Bucka Rogersa. Sicer pa edini diha. Hubble, sonde na Marsu!

Francozi in Ukrajinci pa imajo relativno dobre lansirne rakete za satelite. Relativno.


A sem kaj zgrešu? Kitajsko imitacijo leta 1960?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

ce je hladne vojne konec, se lahko tudi vi rahlo ohladite, nee?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Caligula ::

Od kje ti, da rusi za par dni lahko gor posiljajo?
To samo Evropejce-ker ESA placa za njih kot za turiste, pa samostojne turiste.
Kozmonavte in pa prave sastronavte posiljajo na obicajne 5 mesecne misije.

Od kje ti tista po par tednov?

Ravno americani z Shuttlom kadar so ble samostojne misije, gor v vesolje posljejo ljudi samo za po par dni.
Zato pa imajo Rusi vse trajnostne rekorde.

Krikalev je ravno tisti, ki je v kosu v vesolju prebil najdlje. 10 mesecev.
Ko je bil na misijina MIRu je USSR razpadla in Kazahstan je postal samostojna drzava in ni moral pristat tam dokler se niso zmenili.
Tako je bil v vesolju 10 namesto 5 mesecev. Je pa bilo to zelo koristno za ugotavljanje dolgorocnih vplivov na cloveka, telo,..

Saj drugace bi posiljali folk za po 5 let gor, ce bi mentalno zdrzali. Ampak ne delajo tega trenutno. 5 mesecev je trenutni termin.

korenje_ver2 ::

kokr vem ima neka ruska raketa najvecjo nosilnost. na tv so rekl tut, da so vecino modulov rusi odnesl v vesolje.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SpaceX prvikrat pristal z rabljeno kapsulo Dragon

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
297198 (4804) 7982884e
»

Buran - Sovjetski space shuttle

Oddelek: Znanost in tehnologija
376927 (5456) Okapi
»

Danes poslednji polet Space Shuttlov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6316051 (14171) Manu
»

Zbogom, Atlantis (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5616200 (14167) Jst
»

Shuttli ponovno v uporabi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7417092 (15875) gfighter

Več podobnih tem