» »

Data rate

Data rate

Hana ::

Živjo.

Pred kratkim sem kupila nov dodatni trdi disk - Hitachi 160 GB 7.200 rpm 8Mb - predvsem za delo z domačimi videoposnetki.

Problem je, ker ima disk premajhen "data rate": okoli 3.100, minimum za obdelavo posnetkov in capture pa je 4.500.

Na osnovnem trdem disku s tem nimam težav, saj ima data rate čez 10.000.

Ali je mogoče data rate diska na kakšen način povečati, ali je vezan na sam disk?
Kakšen disk sploh moram kupiti, da bo zadovoljiv?

Hvala za vsakršno pomoč.

Hana

Han ::

Povej še, kako je disk priključen (IDE/SATA, master/slave, 80/40 žilni podatkovni kabel) in če deluje v UDMA načinu. Omenjaš data rate - kakšne enote so to (prenos v KB/s)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Hana ::

Ojla.

Trdi disk je Hitachi 160 Gb UDMA 7200v/min 8 mb in je priklopeljen kot IDE Primary Slave. Ja, enote so seveda KB/sek. Kar se pa podatkovnega kabla tiče pa ti ne znam povedat. Če pa mi poveš, kako naj to ugotovim, pa bom z veseljem. :)

Tenks.
lp

Gwanaroth ::

Potegni si dol Hitachi Feature Tool ter spremeni način dostopa v UDMA 6 (ATA 133), potem bi mogla zadeva šibat.

Pomojem ni kabel, ker sklepam, da imaš tastari disk na Primary Master in ti dela OK, torej če je ta [nov] na Primary Slave, potem sta na istem kablu.
Lights often keep secret hypnosis..

Han ::

Na tvojem mestu bi imel vsak disk na svojem kablu - na ločenem IDE kanalu. Novega priključi kot secondary master ali secondary slave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Hana ::

Na secondary master imam DVD pekača, na sec. slave pa CD pekača, tako da verjetno to ne bo šlo.

Sem si pa dol potegnila Hitachi Feature Tool in je že osnovna nastavitev na UDMA 6 (ATA 133).

Mogoče še kakšna ideja?

Han ::

Kako je pa kaj procesor obremenjen med kopiranjem podatkov s tega diska? Si preverila v Upravitelju naprav (Device Manager - IDE/ATAPI, Primary IDE), če deluje Primary Slave v UDMA načinu?

Glede priključitve: zaradi kablov je res malo zoprno imeti skupaj disk in CD/DVD pekač, je pa hitrost kopiranja z enega na drug IDE kanal višja kot če se podatki pretakajo po istem kanalu...

Petermaj ::

kakšna je razlika v hitrosti med omenjeno povezavo HD in CD na enem kablu in povezavo omenjenih na ločenih kablih?

Han ::

Zadeve nisem meril, je pa razlika občutna. Ko sem imel nekaj časa na istem kablu disk in DVD, so se podatki med njima kopirali skoraj dvakrat dlje kot če je bil DVD na drugem kablu. Če sem npr. gledal DVD film in istočasno kopiral datoteke z ene na drugo particijo, je predvajanje filma bilo moteno.

Hana ::

Ali ima kaj veze, da imam samo 800 MHz procesor?

Han ::

Če disk deluje v PIO načinu, ima vezo (ker prenos podatkov obremenjuje procesor), drugače (UDMA način) pa ne.

Spartak ::

Zadeve nisem meril, je pa razlika občutna. Ko sem imel nekaj časa na istem kablu disk in DVD, so se podatki med njima kopirali skoraj dvakrat dlje kot če je bil DVD na drugem kablu. Če sem npr. gledal DVD film in istočasno kopiral datoteke z ene na drugo particijo, je predvajanje filma bilo moteno.


To, da je kopiranje iz dvd-ja na disk trajalo 2x dlje, ko sta bila disk in dvd pogon priklopljena na isti kabel, ni nič nenavadnega. Ker eno vodilo lahko v določenem trenutku uporablja le ena naprava, sta se dvd in disk izmenjevala v uporabi, dočim če sta vsak na svojem vodilu opravlja ena naprava pošiljanje podatkov, druga pa sprejem in v tem primeru sta tako obe napravi kot vodili najbolje izkoriščeni. Naj ti ne bo škoda tistih 500 sit za dodaten kabel.
I got my mind made I gotta be that rich mothafucka Set it up so my grandkids don't suffer

Gwanaroth ::

Poglej, če imaš vklopljen DMA tudi v Windowsih.

Pri meni to zgleda nekako takole


Ti imaš verjetno tam pod IDE/ATAPI Controllers malo drugače, ampak se boš vseeno znajdla.
Lights often keep secret hypnosis..

Hana ::

Ja, na Primary in Secondary IDE Channel imam vklopljeno DMA if available.

Sem pa naredila tudi test s HD Tachom - in rezultati so isti 3 MB/sek. Malo sem že obupana, ker je le nov disk in se mi zdi, da bi morala stvar laufat.

Bom poskusla še z delitvijo diska na dve particiji, pa bomo videli, kaj bo.

SasoS ::

Delitev na particije ne bo pomagala popolnoma nič. Ne gledat kako je naštimana nastavitev (if available...) poglej kako je dejansko nastavljena! Včasih pomaga če removaš IDE kontrolerje iz device managerja in nato pustiš da jih znova zazna...

Hana ::

Žal se ne da izbirati. V device managerju sta samo dve izbiri: PIO only ali DMA if available.

Sem tudi odstranla gonilnike, so se nanovo naložili, vendar je še vedno isto. :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Hana ()

SasoS ::

govorim o temu:

device

včasih je tu pio mode, čeprav je nastavitev na dma if available...daj posti screenshot tvojih nastavitev - če disk dejansko deluje v dma bi moral biti prenos krepko večji od 3MB/s...tam nekje pri 40-50MB/s...

bond007 ::

naštimano maš na PIO - zato tudi tak prenos. Ročno nastavi na Ultra DMA 5 - ATA 100, če pa nimaš te možnosti pa na DMA if available

gfighter ::

Poglej še nastavitve za Ultra DMA v biosu in ga vklopi, če še ni. Pomojem se ti splača tudi malo zamenjati vrstni red naprav. Pri meni to zgleda nekako takole: Prvi disk = Primary Master, CD-Rom = Primary Slave, Drugi disk = Secondary Master, DVD-RW = Secondary Slave. Tako imam zato, ker večino podatkov kopiram s prvega diska na drugega in na DVD-RW, pagefile je pa seveda na drugem disku. V glavnem, vrstni red naprav je odvisen od tega, kako jih večinoma uporabljaš in ko malo premisliš, lahko s tem kar lepo optimiziraš sistem.

Hana ::

Se popolnoma strinjam, da bi mogel biti prenos precej večji. Imam pa točno take nastavitve, kot si poslal ti, SasoS.
Tudi v Biosu imam nastavitve prave.
Vrstnega reda naprav še nisem zamenjala, bom pa počasi tudi to poskusila. Vseeno se mi zdi, da bi tudi v takem vrstnem redu stvar morala malo hitreje delovati.
Počasi se že sprašujem, če je s samim trdim diskom kaj narobe.

jest10 ::

Za probo izbriši oba IDE kanala in restartaj. Včasih to reši problem

Hana ::

Evo, deluje ... :D

In se zahvaljujem prav vsem za vse mogoče nasvete.
Če vas zanima, kaj je bil keč - problem je bil res v kablih in vezavi diskov. Na enem kablu sta bila dva diska, na drugem pa DVD in CD pekač. Zdej je vezano tko, da je en disk in en pekač na enem kablu.
In stvar je bistveno drugačna...:))

HVALA!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pčasno delovanje XP-jev

Oddelek: Pomoč in nasveti
71229 (1107) amigo_no1
»

problemi z DMA & pekacem v winXP

Oddelek: Pomoč in nasveti
281614 (1367) fictionel
»

Iz PIO Moda v DMA Mode

Oddelek: Pomoč in nasveti
81507 (1350) q:-p
»

teac 40x neče pospešt na 40x

Oddelek: Strojna oprema
171140 (923) Han
»

DMA v win2k

Oddelek: Strojna oprema
91475 (1356) matevzm

Več podobnih tem