» »

Particije in Linux

Particije in Linux

Miran ::

Imam nekaj vprašanj v zvezi inštalacije linuksa (Red Hat 6.1) na mašini ki sedaj lavfa pod W2k (rad bi meu dual boot).

Koliko particij potrebujem za linux, ter kako jih določim ?
Ali morda lahko kar pod W2k, ker mam sedaj NTFS ?
Enkrat sem to že delal pa mi je šlo vse v K***C, postopek pa je bil sledeč:
na disku sem popucal eno 3Gb (FAT32) particijo ter jo pobrisal FDISK, tako je blo na disku 3Gb nesparticioniranega prostora.
Nato sem s CDja pognal inštalacijo od linuksa ter z Disk Duridom (al neki taga) določil sledeče partcije
na nesparticioniranem delu diska BOOT(16Mb), SWAP(200MB) ter ROOT(vse ostalo).
Nato je inštalacija potekala BP. LILO sem dal kar na prvi sektor BOOT particije in ne v MBR (a je to u redu?).

Ko sem potem zagnal komp. mi je v linux bootal z diskete ki si jo pripravis med inštalacijo v W2k pa sploh ne ..
Ko sem potem pognal fdisk mi je le ta zmrznu. Zalavfu sem setup od Win2k in videl da je neki narobe s particijam
Diska mam 8.4Gb particij pa je blo skup za 10Gb (une 3Gb nesparticioniranega placa je blo še zmer tm ??)
Tako so mi šli winsi u kurac in tud vsi podatki ...
Zdej sem si od šoka že mal opomogu pa bi rd šeenkrat zadevo sprobu. W2k sem že reinštaliru zdej bi pa rad še Linux...

Pliz kakšen advice.

Lep pozdrav pa srečnga in zdravga. :))
Overclock yourself !

Cr00k ::

mislm...da sploh ni problema...., zdej winse mas ze gor..potem napravis particije sploh jih ne potrebujes tolk... naredis particije... linux native (/)..(skoraj vse)...pa swap particijo...ki naj bo okol 120mb dolga...vec ne nucas :))...potem linux instaliras..pa pri lilo-tu pa je zelo priporocljivo da je na mbr-ju...:))..samo potem k das linux dol si mal u pizdi :)))...drgac pa works... to je to

JeDo ::

mal si zabluzu, ker si zgleda povozu mbr, zej pa ne znaš nazaj v win2k, jest sem naredu mal drgač...

najprej vedi, da ma lilo problem bootat particije višje od 1024 cilindra tko da bi blo fino potegnt tanov lilo dol ... sam če si tko zastavu naredi sledeče :
particijo (3gb) razdeli
na 128 --- 82 (linux swap ) --> priporočeno je vsaj 2x toliko kot maš rama (nevem zakwa samo jest tko delam, pa da slučajn ne zmanjka)
ostalo --- 83

instaliraj linux na particijo in ko narediš instalacijo pri lilotu, kam naj se instalira obvezno izberi MBR, ker drugače ne mara delat (ne wem zakwa) rebootaj mašino, če se zboota z diska ok, drugače zbootaj z diskete, lahko narejene, lahko pa nardiš boot disketo in ko te ta praša za parametre nardiš
vmlinuz root=/dev/hdX (x je disk kjer je root!!) ro (za readonly) ko prideš v linux se logiraj kot root in (če je lilo zbootal z diska) zalaufi
liloconfig

pa nared za oba OS-ja boot (najprej linux, izberi najmanj 5 sec za bootup izbor...) k boš to mel reč save (seveda za oba moreš vedet kje maš instaliran)
nato ti bo napisal recmo

added linux *
added win2000

to je ok!!
če se ti ne zboota, z diska (ampak z diskete) nujno rabiš naredit nov lilo, katerega potegneš z neta, ko maš narejenga ponoviš postopek z liloconfig in nardiš vse kot prej, ko je narjeno in ti doda lilo
nared :
lilo -L to je za LBA (kao velike diske)
pol pa more delat!
če ne veš kaj kako, pa mi privat na mail piš!!
lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

JeDo ::

recmo še primer lilo.conf za single OS :

-----------------------------------------------------------------------------
LILO configuration file
# generated by 'liloconfig'
#
# Start LILO global section
boot = /dev/hda
#compact # faster, but won't work on all systems.
delay = 50
# VESA framebuffer console @ 1024x768x64k
vga = 791
ramdisk = 0 # paranoia setting
# End LILO global section
# Linux bootable partition config begins

image = /vmlinuz
root = /dev/hda2
label = linux
read-only
-----------------------------------------------------------------------------
pa za dva sistema recmo linux/win2k
-----------------------------------------------------------------------------

LILO configuration file
# generated by 'liloconfig'
#
# Start LILO global section
boot = /dev/hda
#compact # faster, but won't work on all systems.
delay = 50
# VESA framebuffer console @ 1024x768x64k
vga = 791
ramdisk = 0 # paranoia setting
# End LILO global section
# Linux bootable partition config begins

image = /vmlinuz
root = /dev/hdb2
label = linux
read-only

other = /dev/hda1
label = win2k
table = /dev/hda

-----------------------------------------------------------------------------

upam da sem ti malo pomagal!!

lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

Miran ::

Čak čak a pol rabm sam dve particiji (Root in Swap, boot pa ne) ? Sem bral v Rh 6.1 install guide da je treba met tri ... Kako pa kreiram particije ? A lohk kr v Win2k disk managerju, al morm z disk duridom ob inštalaciji ? Sej sem že povedal da sem enkrat neki zajebov s particijam, ko sem jih delov z disk duridom diska mam 8.4Gb particij pa je blo skup za 10Gb ?!
Kwa pa če bi uporabu boot loader kar od Win2k?

Hvala za odgovore
Overclock yourself !

JeDo ::

Lej, ni ti trebe delat z diskdruidom (sicer ne poznam toola) najbl easy je narest tkole, k vidm da maš en disk boš mel prbližno tako situacijo :



k prideš do shella za install probaj

cfdisk /dev/hda



pol boš vido eno particijo (tista je od win2k) hda1

nardiš eno novo particijo (hda2) rečeš 128 mb pa daš swap

pa nared nato hda3 vse ostalo, tam boš mountal root ..



e in to ti je to! Verjetn se da isto narest z disk druidam, v win2k pa z kakim partition magicom. Glede loaderja pa pomojem ne bo šlo, ker win2k ne pozna ext2 particij, tko da si stuck with lilo, al pa kakim drugim boot managerjem!



glede čudnih velikosti particij ti pa nč ne morem pomagat :D:D!



lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

PaJo ::

Hm... ja no ta tretje linux sistemske pariticije nesmes mountat kod root ampak kod / :D
Drugace nebo nix delalo:8)
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Miran ::

OK se neki me zanima. Kako v command promptu spremenis resolucijo X window, ker sem pri inštalaciji nastavu previsoko, karere mi monitor ne podpira, pol pa vidm le blank scr ko startamx ?
Kaj nardiš da gre sistem direkt v Xwindov ko se zbuta ?

HVALA
Overclock yourself !

whatson ::

v RH lahko resolucijo spremenus v konzoli in sicer napises: setup

ce hoces da se ti avtomatsko boota v xwindows pa uredi inittab datoteko (pico /etc/inittab), tako da spremenis iz:
id:3:initdefault:
v
id:5:initdefault:
(gleden na distribucije se lahko posamezne stvari razlikujejo.. )

whatson.xmix.net

JeDo ::

Pajo ->>> root v li* žargonu pomen /, whatson glede distribucij maš zlooooooo prav, ker jest sem slackar, pa sem dal turbolinux, pa stampede, pa corel linux pa sem sam debel gledal, sploh nč ni blo tam kt sem mislu da bo pa ni tko delal kot sem mislu da dela...



glede bootanja v x-e direkt pa mislm da smrdi, saj pravi linuxaš bo najprej nadrkal konzolo, šele potem se bo vrgu na Xe !!



vsaj pr men je tko, če hoč Xe pol kr pr winsih še mal ostan, ... sicer nimam nč proti sam, pomoje console rulez, pa razn risat se vse skor da, ne da nebi kdaj posegu po Xih sam vseen CONSOLE Rules!!!



lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

PaJo ::

JeDo> saj jaz to vem.. samo on ko bo delal skup mu nebo nix jasno:D

Drugace pa se stinjam s tabo da consola rula, kaj bos te neke X-e zaganjal:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

outsider ::

Sam en komentar!! A gdo od vs gleda swap memory z free
ker boste ugotvili da z 64MB rama svapa nikol ne zapovnete cez 30MB. Kaj vm bo 200MB swapa?????????????

PaJo ::

Ja na navadni masini res ne pride v upostev, na kakem serverju pa ziher:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

outsider ::

mislm da ce ima tipson probleme z instalacijo linuxa da nebo se postavlu serverja. Pa tudi ce bo, bo imev s tem znanjem velike probleme da obdrzi masino redno na naetu ce se bo najdu user k mu bo zafilu 200MB swap. Oki tuki je izjema ce se kej z mySQL igra.

Miran ::

X-e bi rad lavfu enostavno za to ker me pač zanima kako stvar izgleda... Glede konzole pa tud jest vem da se da je to ful močna zadeva sam je z mojimi enodnevnimi "izkušnjami" niti približno ne poznam spljoh še ...
Overclock yourself !

Miran ::

Glede SWAPa pa sem v install gajdu prebral da se priporoča vsaj enaka količina kot maš rama (196MB RAM --->cca 200MB Swap)
Overclock yourself !

whatson ::

glede SWAPa:
Odvisno je za kaj uporabljas racunalnik... Naprimer ce imas zagnan enlightement, pa netscape, pa xchat, pa KDE, xmms, ter se nekaj obveznih programov... ti 128Mb in 100 mb swapa komaj zadostuje.. ce pa imas pognano konzolo, ppp, ter bitchx.. ti je 32mbrama + 50Mb swapa vec kot prevec..
Vsaka distribucija zahteva vec... (isto kot WinSux)...

whatson.xmix.net

JeDo ::

Lejte momci, jest mam za proxy na net narejeno mašino ki ma takele karakteristike :
486/80-16mb ram, pa 800 mb diska!
3:12pm up 54 days, 2:32, 3 users, load average: 0.10, 0.08, 0.02
58 processes: 57 sleeping, 1 running, 0 zombie, 0 stopped
CPU states: 0.1% user, 0.2% system, 0.0% nice, 0.3% idle
Mem: 14520K av, 14080K used, 440K free, 7188K shrd, 616K buff
Swap: 45356K av, 16524K used, 28832K free 5744K cached

kod vidte mam 16mb ram-a in 45 mb swapa, na serverju laufa mysql+php4+apache1.3.12 pa za kako stran ven veržt je čist kewl!!
zravn mi lavfa še za hec /da vidm koko dela/ squid cache proxy, za katerega pa trenutno vseen ni dovolj diska :
Filesystem 1k-blocks Used Available Use% Mounted on
/dev/hda3 727408 666368 23492 97% /

stvar DELA ,samo ko sem napisal make v apache-ju (da sem ga skompajlal) oziroma ko sem delal kernel, sem zravn prključu še en disk pa 100 mb swapa zraven dodal ker ga je rabu 130 mb!!!

res je ne rabš swapa, sam k ti ga pa zmajnka .... pol si pa V RITI!!

lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

kuntek ::

Meni še zdaj niso jasne particije.
Rabim eno SWAP(recimo 120) potem root(/) in nic vec. kaj pa users in podobno? Kaj ce je na racunalniku samo en user?

kuntek ::

Meni še zdaj niso jasne particije.
Rabim eno SWAP(recimo 120) potem root(/) in nic vec. kaj pa users in podobno? Kaj ce je na racunalniku samo en user?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151846 (1478) Michael7
»

Rad bi bootal Win98 in Windows XP z Lilo

Oddelek: Operacijski sistemi
61606 (1533) Daedalus
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211724 (1336) CCfly
»

Kriv MBR?

Oddelek: Operacijski sistemi
131373 (1173) CaqKa
»

CDrecord problem

Oddelek: Operacijski sistemi
8992 (939) ghaefb

Več podobnih tem