» »

am... neonke...

am... neonke...

DonMatejo ::

hja... sj vem, d bom otročji, sam res me zanima...

kako povezat neonke tko d bi delale tud izven računalnika, na navadn štrom..???
(prosm za kmečko razlago, k blage nimam, kako se to nardi), ne bi prkluču na računalnik

pa še drugič, a se da LED diode prklopt tko, d bi ble zunaj računalnika, ampak še zmer povezane z računalnikom??
kabl vrjetn, sam če je to možno


Lp, DonMatejo

Doman ::

Kupiš pretvornik 220V-12V.

DonMatejo ::

Kaj pa led diode... a bi šlo s kkšnim 2m kablom... kolk so diode lahk največ velke?

Ndrej ::

DonMatejo, daj si ti najprej malo preberi o osnovah elektrotehnike in podobno, ker očitno veš o teh zadevah zelo malo oz. nič. Da bi ti tukaj na forumu razlagali vse o elektrotehniki, povezavah, bi bilo malo preveč, ane. Seveda lahko potegneš 2m kabel, samo ne misli da potem priklopiš ledice direkt gor. Več se mi pa ne da razlagat :)

DonMatejo ::

ja, pol mi pa povej... kje da se podučim o osnovah... sj sm že nekej najdu na forumu, tko d mam nekej za predelat... :-) vem ja, vprašanje je blo pa skrajno neumno postavleno.... LP, DonMatejo

b00gie ::

Torej če mam jas adapter 12v in priklopin gor neonke za molex prikluček bo delalo brez problema preko adapterja 12v?

upirna ::

Malo bolj desno - osnove elektrotehnike. ;)
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

BladE_ ::

@DonMatejo



Za 12V uporabs adapter, odrezes molex dl iz neonke povežeš na adapter in dela :D pazi da das prow + pa -

@b00gie
JA delalo bo bp !!!
Akcija - Reakcija

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

b00gie ::

kera stran tega dela na adapterju je + pa kera - ? je zunanja stran - pa notranja + al obratno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b00gie ()

zlabo ::

ponavad je notranja + zunanja pa masa.
@blade_: kva si mu ti tam eno dušilko risal? si mogoče mislil inverter - vžigno vezje, to ni dušilka;)

b00gie ::

ja jaz sen dušilko razumel tudi tak kot inverter.

BladE_ ::

ja ponavad je zravn neonke dušilka???
Akcija - Reakcija

SHORTEE ::

Zdravo, mene pa zanima v čem je v bistvu razlika med neonko in fluorescentno cevjo, ali je inverter pri neonki isto, kot štarter in dušilka pri fluorescentni cevi? Pa še nekaj, ali more štarter nujno biti vzporedno vezan na fluorescentko?




lp

balocom ::

Razlika me inverterjem in dušilko+štarterm je velika.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

SHORTEE ::

Lahko malo bolj podrobno razložiš?



lp

balocom ::

Štarter+ dušilka: Štarter dela kratke stike, zaradi česa se špirale v flu. segrejejo, pravtako se nakopiš enrgija v dušilki. Ko je te energije dovol, dušilka spusti visoko napetost, zarad česar flu. vžge.
Inventer: Vhod 12VDC, izhod 620VAC(al je dc). Tuki maš pa transformator, kup tranzistorjev in krmilno logiko za dvig napetosti.
BTW, neonke (bele) se uporablajo za osvetlitev LCD-jev(teh za na mizo pa do unih 7" za v avto, mobitelčki pa majo led diode).
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

SHORTEE ::

Aha, hvala, pa imajo inverterji zmeraj 12V vhod? Ali je to res, da se štarter vedno veže vzporedno na fluorescentko?







lp

balocom ::

@1. ponavad so cenjši ker jih je več na trgu
@2. Da
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

SHORTEE ::

Aja, ker sem dobil shemo kako se priklopi fluo cev in je štarter vezan zaporedno, bom probal poiskati in bom pripel shemo, hvala.


lp

Azrael ::

Tako je, štarter gre vzporedno s cevjo, ker če bi bil zaporedno, bi žarnica ves čas utripala.

In ja, to kar se v običajnem življenju imenuje neonka je kar lepo flourescenčna cev (res pa je, da se neonka lažje napiše in se tudi bolj imenitno sliši):

1.) Neonska cev je svetilo, ki deluje z zelo visoko napetostjo; nekaj kV na vsak meter dolžine, barva je odvisna od polnjenja cevi (kombinacija žlahtnih plinov), od tod tudi ime neonska cev. Uporablja se za reklamne napise, ker je cev pri proizvodnji možno skoraj poljubno zvijati in oblikovati. Priključka sta 2.

2.) Fcl cev je svetilo uporabno za razsvetljavo. Deluje s precej nižjo napetostjo, za vžig rabi okoli 400 do 500V, odvisno od dolžine, ko pa sveti pa precej manj. Na vsaki strani ima po 2 priključka.

3.) dušilka in štarter se uporabljata za vžig in delovanje fcl cevi, ko je le ta napajana iz električnega omrežja z izmenično napetostijo 127 ali 230V. Pri taki razsvetljavi se opazi trepetanje svetlobe, zaradi relativno nizke frekvence el. omrežij 50 ali 60 Hz.

4.) Inverter služi za delovanje fcl cevi, ko je vir nizka enosmerna napetost (npr. 12V), Frekvenca delovanja je običajno nekaj kHz in trepetanja ni več opaziti.

Torej prave neonke boš v praksi imel v rokah zelo redko, fcl cevi pa pogosto. Tudi vse "neonke" v računalnikih in raznih svetilkah za pomožno ali zasilno rasvetljavo so fcl cevi z inverterjem. Enaka cev bo z ustrezno dušilko in štartetjem povsem normalno delovala priklopljena na el. omrežje.

Tu naj še dodam, namesto klasičnih dušilk, se vedno bolj uporabljajo elektronske dušilke, ki so v bistvu inverterji, ki pa za svoje delovanje rabijo izmenično napetost el. omrežij. Prednost so: ni več vidnega trepetanja svetlobe, lepši vžig cevi (ni utripanja na začetku), malenkost podaljšana življenska doba cevi in boljši izkoristek.

Še ena tema o priklopu fcl cevi.
Nekoč je bil Slo-tech.

SHORTEE ::

Hvala za ta odgovor, mi je zelo pomagal.



lp

balocom ::

Pol mam pa eno vprašanje; "neonka" ma 2 piključka, fcl cev pa 4 (2 na vsaki strani). In kako pa to pol deluje? Za fcl cev mi je razumlivo kak vžge pa sveti, za "neonko" pa ne.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Azrael ::

Kako deluje:

Neon lamp

Fluorescent lamp

Priporočam še branje povezav z obeh strani Wikiedije.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

elektronska dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2413327 (7056) ethelred
»

Flourescenčne svetilke v mrazu in izbira dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245181 (3247) energetik
»

(LCD) inverter za neonke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92650 (2431) Azrael
»

Neonka 11W na 18W dušilko?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233330 (2973) SHORTEE
»

Kako Narediti/popraviti napajalno vezje za neonko?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264870 (4578) Azrael

Več podobnih tem