» »

Gigabitna mrežna povezava

Gigabitna mrežna povezava

vesel ::

Vprašanje... doma sem danes zamenjal vse kable in switche v 1GBPS, pa me zanima ce je ze kdo kej testiral koliko mu kaj vlece kopiranje preko mreze. Imam zelo zmoglive racunalnike z SATA2 diski, tako da ni problem po moje na masini. Kopiram namrec samo nekje do 20MB/s, kar se mi zdi malo glede na specifikacije. Kable imam tudi CAT5E. Ali mislite da bi bilo z CAT6 ali CAT7 kaj bolje.

Hvala za info.
-=VESEL=-

Dr_M ::

jest sm tut probu ze to (sicer s crossover direkt povezavo), ampak je hitrost nihala nekje med 15 in 25MB.
pojma nimam kaj bi blo to...

Pyr0Beast ::

Zakasnitve so prevelike. :D

Si probal z BurstCopy, baje da bi moglo mal bol vlečt. Da se pa zastonj dobit tudi kakšen network optimizer, pa je možno da se bo mal poznalo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

Vklopi JumboFrames na karticah.
On the journey of life, I chose the psycho path.

b ::

Mah... ne sanjat da bos videl 125MB/s, sploh ce uporabljas windows. Jaz sem enkrat na Linux server backupiral windows postaje... Pa se je hitrost z/na eno masino ustavila dalec pod sposobnostmi diskov... in pol sem, da sem izkoristil server, hkrati pumpal z ene treh masin, da sem prisel na enih 400mbps, kolikor se zdrzali pisanja diski v serverju. Kolikor mi je znano, consumer variante Windows omejujejo hitrost mreze. Nimam pri roki nobenih referenc, tako da bi cenil, ce me lahko kdo popravi, ce to ne drzi.

Koliko je mreza bottleneck preizkusi s programom iperf. Na eni masini pozenes iperf -s (kao server), na drugi pa iperf ip.od.serverja in ti zadeva obremenjuje samo mrezo, diskov pa ne uporablja. Ti so navadno bottleneck.

Jumbo frames pomagajo, ker zmanjsajo stevilo interruptov, ki jih generira mrezna kartica, nekoliko razbremenijo switch, predvsem pa zato, ker se zmanjsa overhead procesiranja IP-ja, ker se zmanjsa tudi stevilo IP paketov (zaradi vecjega MTU). Ampak dalec pred vsem tem pa je problem pocasnost diskov.

BlazP ::

Da se ne bo kdo slucajno zmotil, pa mislil, da 1Gbps Ethernet dejansko lahko vlece 1Gbps. To vlece samo v full duplexu v obe smeri hkrati. Hitrost ene smeri je 500Mbps oziroma 4x125Mbps (uporablja vse stiri pare zic za prenos).

Pyr0Beast ::

500Mbps = 41,6MB če upoštevamo še to da v najboljšem primeru izkoristis mrežo 50% (realno 25%) prideš kmalu na 20MB. (half duplex)
Full duplex 1g je 1G gor in 1G dol.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Ali mislite da bi bilo z CAT6 ali CAT7 kaj bolje.

Če maš dobre mrežne (od 10k naprej) se zna poznat 2M, ampak se ne splača
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

vesel ::

Hvala za info. Se bom se malo igral naprej. Ce kaj ugotovim sporocim.
-=VESEL=-

Mr.B ::

Prenos bi moral imeti večji. Ponavadi se računa prenos iz v Baytih da deliš z z 12 in ne z 8. Tako če ste prenašali podatke preko 100 Mbps mrežne ste imeli prenos med 8 in 9 MB na sekundo.

Preveri z disablanim antivirusom, prenos 1Gbps je kar težko vzdrževati pa jubbo frejme ne pozabi povsod vklopiti...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Brane2 ::

Jaz se nekaj spomnim, da sem preko 1Gig kabla vlekel cca. 100 MB/s, mogoče malo manj.

Vlekel sem file Z HW RAID-a, kis icer zmore 200+ MB/s preko NFS (v3), s solidno nastavljenimi paramtri.

Sem probal sedaj, pa mi znese 50+ MB/s, vendar je server sedaj resno obremenjen z drugimi stvarmi...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

bastadu ::

Mr.B: Pretvorba med Byte-i in bit-i je 8, se pravi 1 Byte = 8 bit-ov. Od kod ti faktor 12? Meni vleče v naši lokalni mreži tudi čez 11MB/s (od teoretičnega maximuma 12,5MB/s)...:\

Dr_M ::

bastadu: temu se rece balast ;) :D
jest na svoji mrezni se nism vidu nad 10MB, ponavad mam okol 7-8MB/s.

Dami ::

Men doma prek allnet 8portnega gigabit pa cat5 lepo gre do 45mbyte/s. Na eni kisti so sata diski na drugi pa star WD80gb JB. Sem zadovoljen.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Mr.B ::

Za 100Mbps mrežno je efektiva enaka če deliš z 12 in ne z 8.
In definitivno nimaš 12 mega prenosa, razen če imaš "defektne" gonilnike ali podobno, pa ne prikaže prave vrednosti....

Prav tako navaden pci ki je v računalnikih ni sposoben pumpati Giga kartice, je 133MB/s teoretičen maximum, oziroma efektivno imaš tam do 90 MB/s.. Imaš pa sklepam onboard mrežno, kar pa je bolj poden....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

bastadu ::

Zelo dvomim v to, ker imam Intel PRO/1000 mrežno (aja seveda pa govorimo o 100Mbit linku), ki baje ni tako slaba (in verjetno tudi gonilniki ne morejo biti slabi)... Bom samo za tebe, naslednjič ko se 'on' pojavi na mreži, potegnil kak velik fajl od njega in štopal, da bom potem dobil dejansko koliko MB/s gre...

Prav tako navaden pci ki je v računalnikih ni sposoben pumpati Giga kartice, je 133MB/s teoretičen maximum, oziroma efektivno imaš tam do 90 MB/s.. Imaš pa sklepam onboard mrežno, kar pa je bolj poden....


Kako to da ni sposoben navaden PCI? Saj smo ja ugotovili, da ta megabit pomeni teoretično le fulduplex povezavo in ne v obe smeri 1GBit... Ker pa vemo da so dejanske vrednosti ponavadi kar dosti nižje od teoretičnih, pa bi moralo biti onih 90MB/s več kot dovolj:\

P.S.: Pravkar sem malo šel gledati specifikacije ene LevelOne gigabit kartice in zasledim:

Network Data Transfer Rate
■ Ethernet: 10Mbps half-duplex, 20Mbps full-duplex
■ Fast Ethernet: 100Mbps half-duplex, 200Mbps full-duplex
■ Gigabit Ethernet: 1000Mbps half-duplex, 2000Mbps full-duplex

Torej tisto o tem, da je 1000Mbit že fullduplex ne drži?

Pyr0Beast ::

2G fullduplexa. Hmm, ne vem če je svič toliko zmožen. >:D
Se mi zdi da bi s crossover šlo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

T(he) Boss ::

Tudi sam sem preizkusal 1Gbps povezavo, zdaj pa razmisljam, da bi svoje omrezje malo nadgradil, da bi skozi delovalo z 1Gbps.

Kot prvo, kar se tice full duplex prenosa podatkov je zanimiv ospis tega switcha na mimovrste link

Ce povzamem, pise v med tehnicnimi lastnostmi:
"Hiter prenos velikih datotek. Glede na to da je Gigabit Ethernet full duplex standard je hitrost na posameznem portu tudi do 2000 Mbps"
Kar je v bistvu zgolj prevedeno iz neatgearove spletne strani.

Zdaj pa moji izvlecki preizkusa:
Povezal sem prenosnik z centrino paketom (torej 1,6ghz pentium M in 1Gb mrezno, vezno cipovje pa tukaj ni tako pomebno), ter moj racunalnik z maticno plosco epox 8rda6+, ki ima integrirano 1Gb mrezno in procesorjem barton 2500+@2086Mhz (preklet bodi max mnozilnik 12,5 ;( )
Povezal sem ju z cross kablom CAT 5E, ter prenasal okoli 4,3Gb podatkov iz prenosnika na moj racunalik (z raziskovalcem, ki je za domaco rabo najbolj uporaben/uporabljan).
Slika obremenjenosti povezave :

Tam proti koncu, ko je prenos zelo padel, sem pognal risarja na prenosniku :\
Slika obremenjenosti procesorja na prenosniku:

Obremenjenosti procesorja namiznega racunanlika pa je bila skozi 100%, torej domnevam, da pri itegriranih karticah oz. poceni pci karticah prenos predvsem niha od zmogljivosti procesorja. Morem se naredit test hdtach na prenosniku, da vidim, koliko hitro je sploh zmozen disk brati. Del pocasnosti gre tudi pripisati temu, da je namizni racunalik poganjal 71 procesor (na njem je vecinoma mlajsi brat, ki instalira vse, kar leze), pa tudi (kot se na sliki vidi) je bil prenosnik nakoncu z baterijo.

Za konec, pa me zanima, katere switche in mrezne kartice priporocate?
Po razumnih cenah sem videl tega netgeara, ki je v zgornji povezavi, asusa, ki ga prodaja jae in smcja, ki ga prav tako prodaja jae (mrezne kartice pa so tudi te istih firm).

vesel ::

Jaz sem tudi priklopil direktno povezavo med dva PC-ja, pa je zadeva se vedno nekje na 20MB/Sek, proc mi obremenjuje minimalno, ker so notro Athlon64 3500+ na obeh straneh.

Preklopil sem kabel iz svitcha direktno na masino, sploh ne croos-over pa deluje.
-=VESEL=-

b ::

Ja, vecina novejsih mreznih ima MDI/MDI-X autosensing, tako da ne rabis crossover kablov.

Ali si poskusil prenose z iperf, ki sem ga ze omenil nekje zgoraj?

T(he) Boss ::

Ne, bom probal ob priloznosti.

T(he) Boss ::

Zadeva je taksna:
Test z programom iperf mi pokaze 184Mb/s, ce pa na obeh kompih izklopim firewall, pa 276Mb/s. To je prevcej zanimivo, seveda v negativni smeri, ker ta rezultat je bolj slab:\

Spc ::

Jaz imam Switch:
3COM SuperStack 3 in mrežne 3com 3C905CX-TX-M.
File to file mi preko windows mreže (Windows Server 2003, Datacenter Edition) kopira z 12.13MB/s.
Če dosam z mašino pa gre do 12.47MB/s.

Pingi pa so:
64 bytes from Rpc (192.168.0.5): icmp_seq=0 ttl=128 time=0.103 ms
64 bytes from Rpc (192.168.0.5): icmp_seq=1 ttl=128 time=0.106 ms
64 bytes from Rpc (192.168.0.5): icmp_seq=2 ttl=128 time=0.100 ms
64 bytes from Rpc (192.168.0.5): icmp_seq=3 ttl=128 time=0.093 ms

Res pa da uporabljam profesionalno robo in ne te Home usage.

Moja oprema:
3Com Baseline Switch 2024 (Enterprise Class)
3Com 10/100 Managed NIC 3C905CX-TX-M (Enterprise Class)

3COM SuperStack 3 2024 pa ima 3 BCM5248 10/100BASE-TX/FX Octal-PHY™ Transceiver-je 3x8 = 24.

Še: Product Brief BCM5248

:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

vesel ::

Evo jaz sem zadevo konsno zrihtal. Dal sem na novo winse na masino ker se mi je zdelo da je neki z driverji. Pa zamenjal sem kabel z oklopom ... in to je to ... brzina od 25-35MB/sec. ZAKON :)
-=VESEL=-

BlazP ::

@vesel: kaj pa ce uporabis navaden neoklopljen kabel? Se spremeni prenos? Sprasujem, ker me zanima kaj je vplivalo na spremembo - novi driverji, drug kabel ali oboje.

prix ::

Ellow!

No sam imam 100mbps mrezo in gre nekje do 12MB/s. Sicer nevem kolk je moja meritev natancna saj sem uporabil wget kot pokazatelj hitrosti. Vsekakor pa se mi zdi zanimiva in dokaj realna. Sam test sem izvedel na dveh masinah povezanih v mrezo preko Planet switcha ( poceni stvar ) in kablovju dolgem cca 30m. Obe masini imata ATA disk in proc Pentium 4 ( eden je 1700mhz drug pa 3000mhz ). Server poganja FreeBSD 5.3 klient pa je Windows XP sp2. Tako na serverju kot v klientu so mrezne kartice z cipom Realtek in FullDuplex mode.

Primer odutputa v wget

09:03:49 (11.14 MB/s) - `fbsd-vs-linux.avi' saved [93419520/93419520]

?

Nekateri pravite da to ni mozno, očitno je?

Hvala in LP
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

Pyr0Beast ::

Mjah, to je FULL-duplex (200Mb/s)
Na half, ne vem če bi pol tolk dubu
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

Pa saj 1Gbit Etherent tudi dela v full duplex načinu.

Blo bi rahlo trapasto uporabljat ves ta gear v half-duplexu brez močnega razloga.

Poleg tega je tu razlika med full in half precej majhna. Na halfu bi izgubil nekaj malega, kolikor potrebujejo nejgove potrditve, da pridejo nazaj...
On the journey of life, I chose the psycho path.

BlazP ::

PyrOBeast: FULL duplex ne pomeni da ti u eno smer prenasa 200mbps!

Pyr0Beast ::

Emm, vem
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spc ::

Dosegel sem novi rekord (100Mbit lokalna mreža):
http://www.netsky.org/online/x.html

12.7MB/s
8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

jerry2000 ::

A kdo ve kako je s kabli? So res potrebni za gigabitno povezavo oni ta debeli 5 ali 7 oznaka ali dela z "navadnimi" kabli tudi?

Jerry
Jerry and Tom

jype ::

Gigabit ethernet dela po popolnoma istih kablih kot 100M ethernet.

BlazP: gigabit ni nic 500Mbps full duplex, ampak 1000Mbps full duplex (to je 2000Mbps).


Pri meni doma gre 80MB/s linux-linux, pa tam okoli 25-35MB/s Windows-linux.

jerry2000 ::

Rekli so mi da rabi ene debele FTP 5 kable in sem tiste kupil, pa niso šle navadne bananice gor, ker so bili tako debeli ;(( da je malo zmanjkalo. Potem sem imel dosti ko sem sobo prebijal pa sem dal navadne kable v steno :-/

Jerry
Jerry and Tom

Mr.B ::

Za giga rabiš kabel vsaj 5e, za daljše razdalje pa je dobro da je Cat 6.


Za merjenje prenosa si omisli en 10GB file, pa štoparico, pa izmeri koliko je mega na sekundo gre.
Za prenos giga pa kaj večjega, samo nekako se moraš zavedati, da bo procesor ali hitrost trpela pri giga prenosu.
Konkretne giga kartice stanejo lahko več kot plata, kaj šele Giga switchi. Pa Jumbo frejme ne pozabi vklopiti. Ostalo je pa odvisno koliko ti diski zmorejo. SEveda pa antivirus, FW in ostalo izklopi da neboš imel druge težave...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

bastadu ::

Se strinjam da je metoda s štoparico in enim velikim fajlom najbolj zanesljiva, ker 12,7MB/s je res malce visok rezultat, glede na to da naj bi bil teoretičen maksimum 100Mbit povezave 12,5MB/s...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Pyr0Beast ::

Čak, je 100M Full-duplex 200M ?
Če je pol ni nič čudno, da je prišel do 12.7, ker dwomim, da bi s 100M prišel do 101.6M
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bastadu ::

Ja samo njemu je namerilo 12,7MB/s 'In', 'Out' je posebej...

gumby ::

jerry: rj45 konektorji niso misljeni zato, da se jih napopa na kable...
kabli se normalno zakljucijo na vticnicah ali patch panelih, opremo pa potem povezes z patch-cordi

Spc ::

12.7MB sem dosegel z DDoSom v lokalnem omrežju.
Mreža pa je 100Mbit Full duplex z paralell tasking 2 tehnologijo.

torej:
100MBit/s up
100Mbit/s down

V switcu pa imam broadcomove čipe, ki imajo intergriranih 8 portov (vsak čip) imam pa jih 3.
BCM5248
Eight-port 10BASE-T / 100BASE-TX / 100BASE-FX transceiver

Ker je to enterprise class roba .. je čisto možno, da ima še malo rezerve zraven .. kakšna 2Mbita.
:D

Pyr0Beast ::

Ja, pol pa kr gre :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jan01 ::

KLIK!Kako povecati hitrost

OldSkul ::

No, da probamo.

Spc ::

This issue is due to a high rate of early collisions on the network
High rate of collisions ?
Če laufamo Full duplex ni trčenj saj ima vsak stream svojo linijo (up/down).
To velja samo za half-duplex po moji logiki.

Ali se motim?

:)

ecikapecika ::

Da se razjasni pojme:
10Mb half-duplex ima 10Mb pasovne širine.
10Mb full-duplex ima 20Mb pasovne širine.
100Mb half-duplex ima 100Mb pasovne širine.
100Mb full-duplex ima 200Mb pasovne širine.

Potem pa opozorilo: pri Gb in 10Gb mrežah, half-duplex ne obstaja!!! Tako imamo le mrežo, ki ima 1Gb prepustnosti, torej 500mb gor, 500Mb dol. Razlika med half in full duplex je pa ta, da half-duplex uporablja 2 parici, full pa 4. Za gigabit nujno rabiš 5e kabel.

Pa še to, to je samo pasovna širina, dejanska prepustnost je pa odvisna od sto in enega dejavnika.

LP

Brane2 ::

Ne vem kaj toliko komplicirate.

Full Duplex pomeni samo to, da sta na voljo obe smeri HKRATI, da torej ena mašina lahko hkrati oddaja in sprejema.

To načeloma ne omejuje hitrosti. 100 Mbit full Duplex pomeni,d a lahko s tako hitrostjo oddajamo in sprejemamo hkrati in podobno pravilo velja tudi za ostale generacije kartic.

PAsovna širina pa je tu pšrecej trapast PR pojem. Če bi gledali frekvenčni spekter takega signala na parici, bi dobili pasovno širino vsaj parsto MHz, če ne GHz, ki pa nima neposredne zveze s kilobiti na sekundo. Gre torej za marketinški babble...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Spc ::

A nima 1GbE Full duplex dva kanala po 1Gbit/s ?

1000Mbit/s up
1000Mbit/s down

:\

gumby ::

emm... dajmo si nekaj razjasnit

full duplex pomeni hkratno komunikacijo v obe smeri z polno hitrostjo

zaradi tega ne bos imel na 100M mrezi 200Mbps prenosa podatkov v eno smer, got it?

Spc ::

Ja sej to ravnokar pravim

100Mbit/s Full Duplex:
100Mbit/s TRANSMIT
100Mbit/s Receive

1Gbit/s Full Duplex:
1Gbit/s TRANSMIT
1Gbit/s Receive

:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Integriran LAN 1000Mbps na plošči dela na 100 Mbps

Oddelek: Strojna oprema
101384 (1219) Tarzan
»

Intel Pro/1000 MT Server Adapter Dual Port

Oddelek: Strojna oprema
182707 (2458) Spc
»

Najmanjši ping v 100Mbit in 1000Mbit omrežjih.

Oddelek: Omrežja in internet
162507 (1998) gumby
»

LAN - hitrost prenosa, zakaj ne gre več?

Oddelek: Omrežja in internet
142023 (1510) elasto_mania
»

Mreža, master browser in problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
161607 (1443) lojze_car

Več podobnih tem