» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1127 / 1134
»»

DarwiN ::

Dejstvo da trenutno igra na iGPUju takorekoč potrjuje, da gre za 1080p monitor oziroma da so zahteve zelo nizke. Karkoli novejšega z 8gb vrama bo precej boljše od 4560g in fpsji bodo skočili iz 30 na ~100..

6650XT (258EUR) pri nas bi bila mogoče še najbolj primerna, razen če kdo najde še boljši deal..

Mimogrede, en poskus prevare v režiji ceneje.si + komponentko: AMD Radeon RX 6700 XT 12GB XFX QICK319.

Nova kartica, a ne? Si bo vsak mislil, saj se vendar oglašuje med novimi izdelki. Povrh tega nikjer v naslovu ne piše, da bi naj šlo za rabljeno. Niti na ceneje, niti na komponentko... Šele na dnu opisa izdelka na komponentkovi strani se skriva podatek, da gre za rabljeno kartico, za katero lahko predpostavimo, da je bila ~4 leta v rudniku 24/7. :SSS

edit: zdaj vidim da vse kartice tako zavajujoče oglašujejo.. In pol se komponentko sprašuje, zakaj ni priljubljen na slo-techu. :// Ta primer je le eden od razlogov.
S tem zavajanjem tudi generirajo veliko prometa v svoji trgovini, saj je z rabljeno robo lažje izstopat in bit najcenejši na ceneje.si. Zelo prefrigano. S tem najbrž tudi škodujejo ostalim trgovinam/oglaševalcem.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

neverjetni99 ::

DarwiN je izjavil:

Dejstvo da trenutno igra na iGPUju takorekoč potrjuje, da gre za 1080p monitor oziroma da so zahteve zelo nizke. Karkoli novejšega z 8gb vrama bo precej boljše od 4560g in fpsji bodo skočili iz 30 na ~100..

6650XT (258EUR) pri nas bi bila mogoče še najbolj primerna, razen če kdo najde še boljši deal..

Mimogrede, en poskus prevare v režiji ceneje.si + komponentko: AMD Radeon RX 6700 XT 12GB XFX QICK319.

Nova kartica, a ne? Si bo vsak mislil, saj se vendar oglašuje med novimi izdelki. Povrh tega nikjer v naslovu ne piše, da bi naj šlo za rabljeno. Niti na ceneje, niti na komponentko... Šele na dnu opisa izdelka na komponentkovi strani se skriva podatek, da gre za rabljeno kartico, za katero lahko predpostavimo, da je bila ~4 leta v rudniku 24/7. :SSS

edit: zdaj vidim da vse kartice tako zavajujoče oglašujejo.. In pol se komponentko sprašuje, zakaj ni priljubljen na slo-techu. :// Ta primer je le eden od razlogov.
S tem zavajanjem tudi generirajo veliko prometa v svoji trgovini, saj je z rabljeno robo lažje izstopat in bit najcenejši na ceneje.si. Zelo prefrigano. S tem najbrž tudi škodujejo ostalim trgovinam/oglaševalcem.


To je vsem jasno, da gre za nategune, ki so zlatarji z rabljeno robo

FireSnake ::

Komponentar je agresiven predator, ki se lepega dela. Nateguje nevešče uporabnike.
Glede oglaševanja je pa na meji zakona (mogoče celo preko).

Jaz sem veliko prijavljal na bolhi, ko je imel v oglasu naštete komponente, ki sploh niso bile predmet prodaje. Ne vem kako je danes, ker tega nateguna ne spremljam več.

Drugače je tudi na tem forumu in se dela lepega.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tony1 ::

rs1975 je izjavil:

Zdravo, imam eno vprašanje, bolj laično... Nadgradnja, seveda zaradi igric.
Sin ima računalnik s CPU Ryzen 5 4560G + 16GB RAM + Gigabyte B550M DS3H.

Saj igrice načeloma tisto kar igra delajo, občasno pa pade FPS iz 60 na 30 in začne štekat...
Je smiselna nadgradnja s kakšno gradično kartico v rangu do max. 500 EUR, raje še manj?


Na grafične se nič ne spoznam, najprej (ali pa tudi) bi nadgradil še RAM na 32 GB...

rs1975 ::

rs1975 je izjavil:

Zdravo, imam eno vprašanje, bolj laično... Nadgradnja, seveda zaradi igric.
Sin ima računalnik s CPU Ryzen 5 4560G + 16GB RAM + Gigabyte B550M DS3H.

Saj igrice načeloma tisto kar igra delajo, občasno pa pade FPS iz 60 na 30 in začne štekat...
Je smiselna nadgradnja s kakšno gradično kartico v rangu do max. 500 EUR, raje še manj?

Monitor je Iiyama GB2730HSU-B1 (1080p, 75Hz).

Torej iskati nekaj v rangu predlaganega 6650 XT? Nadgradnja RAM-a na 32GB je tudi potrebna?

scipascapa ::

Ram ni taka nuja, prej GPU....do 500€ dobiš že 6800XT, glej tujino ali kaj rabljenega pri nam :)

urosz ::

tony1 je izjavil:

rs1975 je izjavil:

Zdravo, imam eno vprašanje, bolj laično... Nadgradnja, seveda zaradi igric.
Sin ima računalnik s CPU Ryzen 5 4560G + 16GB RAM + Gigabyte B550M DS3H.

Saj igrice načeloma tisto kar igra delajo, občasno pa pade FPS iz 60 na 30 in začne štekat...
Je smiselna nadgradnja s kakšno gradično kartico v rangu do max. 500 EUR, raje še manj?


Na grafične se nič ne spoznam, najprej (ali pa tudi) bi nadgradil še RAM na 32 GB...


Ni smiselno, prvo gpu pa potem ram če ga primanjkuje (verjetno ne)

Motion ::

so se SSDji fajn podražali v zadnjih treh mesecih? 8-O

LuGi ::

Motion je izjavil:

so se SSDji fajn podražali v zadnjih treh mesecih? 8-O


To je šele začetek

https://www.tomshardware.com/pc-compone...

mtosev ::

Uf. 50% gor je kr hudo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LuiIII ::

Mater dobro, da sem še v nakup 3x file NVMe serverjev! Bi bilo že danes konkretno dražje.

hojnikb ::

hojnikb je izjavil:

https://www.reddit.com/r/hardware/comme...

Cene bojo šle gor...



ste bili pravčas opozorjeni...
#brezpodpisa

randomtech ::

Zdravo,

Namen: Gaming na maxed out 1440p 165fps
Kakšen komentar na tale sestav, bi kaj zamenjali ?
https://www.mindfactory.de/shopping_car...
 Gaming PC

Gaming PC



https://ibb.co/tYYhzbt

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Še eno vprašanje imam. torej, da spomnim, v osnovi je konfiguracija z amd ryzen 7 5800x in rtx 4060 grafično.

Ali se splača katerokoli doplačilo:
- ryzen 9 5900x za 150€
- 4060Ti za 140€
- 4070 za 319€ (je vredno teh 300€, to je kar poskok)
oziroma ali bo prej procesor ali grafika ozko grlo?

Ales ::

jabe je izjavil:

Še eno vprašanje imam. torej, da spomnim, v osnovi je konfiguracija z amd ryzen 7 5800x in rtx 4060 grafično.

Ali se splača katerokoli doplačilo:
- ryzen 9 5900x za 150€
- 4060Ti za 140€
- 4070 za 319€ (je vredno teh 300€, to je kar poskok)
oziroma ali bo prej procesor ali grafika ozko grlo?

Na kateri resoluciji in pri kolikšnem osveževanju želiš igrati igre?

jabe ::

ne gre za igre. gre za 3d skener in procesiranje skenov. resolucija monitorja in osveževanje mislim, da niti nista pomembni. žal ne piše, niti se ne spoznam, ali je to bolj obremenjujoče za procesor ali grafično? kje kaj, če kaj, pridobim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Ales ::

Uh, oprosti, pozabil, da smo se nedavno pogovarjali prav o tem. Novoletna skleroza ali kaj... ;((

Težko rečem kaj je tu ozko grlo oz. ali je potrebna sploh še kaka nadgradnja, ker nimam izkušenj s 3D skenerji oz. z bolj množično obdelavo teh podatkov in tudi ne predstavljam si čisto tvoj delovni proces.

Verjetno je tu že bolj vprašanje, ali se bo zelo poznalo kako čakanje ali ne. Včasih je lahko pol sekunde čakanja, krat ne vem kolikokrat dnevno, problem (izražen tudi v $$$), drugič spet je pa neopazno in nepomembno. Pa tudi če bi bilo čakanje problem, ne znam povedati katera nadgradnja, če sploh kaka, bi ga opazno skrajšala. :|

Upam, da ti še kdo lahko kaj svetuje. V vsakem primeru pa poročaj, kako je šlo!

jabe ::

Bom povedala. kaj sem nabavila, kako zvezala in kaj zafrknila :P

bluefish ::

Pomaga lahko eno in/ali drugo, odvisno od programske opreme, ki procesira skene. Dobro bi bilo torej imeti informacijo o tem, za kateri skener ter programsko opremo se gre.

jabe ::

Ni te informacije nikjer. sem zdaj pisala na njihovo podporo.

BBB ::

randomtech je izjavil:

Zdravo,

Namen: Gaming na maxed out 1440p 165fps
Kakšen komentar na tale sestav, bi kaj zamenjali ?
https://www.mindfactory.de/shopping_car...
 Gaming PC

Gaming PC



https://ibb.co/tYYhzbt

Za hlajenje samega procesorja Ryzen 7 7800X3D zadostuje zračno hlajenje. Gre za procesno relativno šibek procesor z znižano maksimalno obratovalno frekvenco in posledično z zmerno maksimalno porabo moči, ki je v sedanjih igrah dokaj majhna.
Poraba moči: 1. graf porabe za celoten tipičen desktop računalnik v konfiguraciji z Geforce RTX 3080; 2. graf porabe procesorjev pod polno obremenitvijo (81W)
Temperature procesorjev pod polno obremenitvijo
Povprečna poraba moči procesorjev v igrah

Za primerjavo si poglej, koliko moči porabi izbrana grafična kartica AMD Radeon RX 7900 XT pod obremenitvijo - ta bi rabila vodno hlajenje:
https://www.computerbase.de/2023-01/amd...

Je pa bolj zanimivo vprašanje za poznavalce, ali je pri takšni in večji porabi moči grafične kartice, ki potrošeno toploto razpiha v ohišje, dovolj smiselno vložiti denar v vodno hlajenje relativno šibkega procesorja, da ta toplota ne bi prehajala skozi zračni hladilnik procesorja, kar bi sicer nekoliko zmanjšalo učinek hlajenja procesorja? Podobna je tudi situacija zmanjšanja učinka hlajenja procesorja pri vodnem hlajenju, saj toplota grafične kartice, če ni izvedenega ustreznega vzporednega odzračevanja, prehaja ob hladilnih rebrih hladilnika vodnega hlajenja. Ali je vpliv sproščene toplote grafične kartice na hlajenje procesorja v obeh scenarijih (zračno oz. vodno hlajen CPU) zanemarljiv?

blackbfm ::

vodno je za entuzijaste da ga gledajo in poleg onanirajo ob rgb lučkah

če zanemarimo hrup, je bistvo hlajenja da vleče svež (hladnejši) zrak skoz kišto in to je več al manj to

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

jabe ::

Hvala fantje. Njihov support mi je odgovoril, da je 5800x in 4060 polna kapa in ne bom zdaj komplicirala z nekimi nadgradnjami. odtipkala sem zdaj tole. Hoče kdo, ki se spozna uč vreči, če gredo te stvari OK skupaj? Kdaj me je sistem sicer opozoril, da če izberem nekaj, moram potem tudi drugje kaj drugega izbrati, ampak ne vem, če kdo res preveri, da je vse kompatibilno:

https://www.csl-computer.com/en/k/tBLMl...

Iskrena hvala za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Stane0 ::

razmisljam o nakupu novega PCja pa bi prosil za mnenje sledece sestave. ce je kaksen nasvet glede sestave/cene bi bil vesel mnenja. hvala

AMD Ryzen 5 7600 6C/12T 3,80/5,10 GHz
ASUS PRIME B650M-A II AMD AM5 DDR5
GSKILL Ripjaw S5 32GB (2x16) 6000 D5 C32
SAMSUNG 990 PRO 2TB M.2 s hladilnikom
ASUS TUF RTX 4070 Ti GAMING OC 12GB GDDR6X
be quiet! Pure Power 12 M Gold 850W BN344
be quiet! Silent Base 601 oranžen BGW25
be quiet! Dark Rock Pro 4 BK022

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stane0 ()

mtosev ::

Izgleda čisto okay.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

blackbfm ::

razmisljam o nakupu novega PCja pa bi prosil za mnenje sledece sestave. ce je kaksen nasvet glede sestave/cene bi bil vesel mnenja. hvala


pure power 550w napajalnik bi bil dovolj

Ales ::

jabe je izjavil:

Hvala fantje. Njihov support mi je odgovoril, da je 5800x in 4060 polna kapa in ne bom zdaj komplicirala z nekimi nadgradnjami. odtipkala sem zdaj tole. Hoče kdo, ki se spozna uč vreči, če gredo te stvari OK skupaj? Kdaj me je sistem sicer opozoril, da če izberem nekaj, moram potem tudi drugje kaj drugega izbrati, ampak ne vem, če kdo res preveri, da je vse kompatibilno:

https://www.csl-computer.com/en/k/tBLMl...

Iskrena hvala za pomoč.

Na hitro mi padeta monitorja v oči. 2x FullHD 27" ..?

jabe ::

Ja...
Oba bosta priklopljena na ta kompjuter.
Zahtev ni nikjer napisanih drugih razen Full HD

Uporaba pa pisarnisko delo in gledanje slik ter seveda da spremljam skeniranje in na koncu malo obrnem skenirano stvar, ce je OK.

Resolucija premala za to velikost? Sama velikost ni ok? Kaj zmoti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

darck ::

55" TV za gledanje programov A kanal,POP TV,SLO 2,Planet TV .....iz 2-metrov ni dobra izkušnja in potem,če se gleda iz 3-metrov pa je dosti lepša slika in pa TCL ima še vedno SLABO prikaz gibanje slike kar je celo bolj pomembno kakor upscaling,vsaj zame to velja. Sony+Philips najboljša TV glede prikaza GIBANJA slike in potem pri OLED TV je isto razen tega,da je tam Sasmung najslabši od teh omenjenih in je LG boljši kakor Samsung. Priporočam poprej Hisense kakor TCL LCD TV in to samo zaradi gibanja slike in tolk ,da vesta Philips ali Sony itak prekaša glede tega oba skupaj tako,da tisti katerim je bit tudi imeti dobro gibanje slike pri TV.

Ales ::

jabe je izjavil:

Ja...
Oba bosta priklopljena na ta kompjuter.
Zahtev ni nikjer napisanih drugih razen Full HD

Uporaba pa pisarnisko delo in gledanje slik ter seveda da spremljam skeniranje in na koncu malo obrnem skenirano stvar, ce je OK.

Resolucija premala za to velikost? Sama velikost ni ok? Kaj zmoti?

Resolucija je zelo nizka, aha. Na 27" tudi sam desktop ne bi gledal na manj kot 2k, torej 2560x1440 px, kaj šele kake grafične vsebine.

Ko zajameš kar se bo pač zajelo s 3D skenerjem, v katerem programu se bo to obdelovalo, kaj se bo počelo s tem? V katerem formatu bodo datoteke, kakšne bodo velikosti datotek? Koliko njih bo..?

Se bodo te hranile na tem računalniku ali gredo kam naprej, se sproti brišejo?

jabe ::

Aha, hvala bom upostevala glede monitorja.
Recimo:
https://www.mimovrste.com/monitorji-69-...

Kaj pa ostalo? Napajalniki, maticna, ohisje ipd... Bo slo skupi?

Skener ima nek svoj program in svoje datoteke. Lahko se izvozi tudi v stl, .obj, in .ply. postprocesira se sken na mojem racunalniku in potem posljem datoteko zunanjemu izvajalcu. Velikost je 30-40MB, tam nekje ponavadi, spet odvisno koliko slicic naredim okoli kake tocke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

jabe ::

MrStein ::

Je Intel N100 sweet spot za mali poceni PC?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Da. Še kr powerful je. Poglej teste na notebookcheck.net.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Ales ::

MrStein je izjavil:

Je Intel N100 sweet spot za mali poceni PC?

Odvisno za kaj ga rabiš. Zmogljivost je na nivoju notesnika iz 2016 z izklopljenim turbom (to dejansko ta procesor je).

Glavni namen teh škatlic je postati davno pozabljena embedded naprava v neki omari, ali bo dovolj za kako vsakodnevno delo pa odvisno.

Stane0 ::

neverjetni99 ::

Stane0 je izjavil:

ali ne nadgradnja vredna razliko v ceni 250€

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...


Na Mindfactory dobiš 4070 ti že od 850€ naprej + 13€ poštnine preko mailbox.de

voltaire ::

A je ta res tolk glup?

[izbrisana tema]

DarwiN ::

Zakaj? Ker prodaja po dvakratni ceni? Pol je k večjemu pameten. Oglas je zastonj. Mogoče se kateri sedne. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

bluefish ::

m4ke ::

Zanima me, če se da kako ugasnit ali vsaj spremenit barvo(se menjujejo) na matični plošči ASRock B650M Pro RS WiFi, ki sveti odzadaj za ploščo?

PacificBlue ::

m4ke je izjavil:

Zanima me, če se da kako ugasnit ali vsaj spremenit barvo(se menjujejo) na matični plošči ASRock B650M Pro RS WiFi, ki sveti odzadaj za ploščo?



Poskusi s programom AsRock Polychrome Sync.

gddr85 ::

ker se mi ne da iskat :P....best buy modularni psu (bronze/gold) tam 500-600w za cca 80-100 bucks?

Stane0 ::

DarwiN ::

Težko oporekat, le stroškovno nisi najboljše optimiziral.

- Asusovi vstopni modeli plošč so precej zanič.. Ta tvoja plošča že po videzu spada na nudistično plažo. Riptide bo zagotovo boljša.
- Že 750W napajalnik bo overkill s ~400W rezerve.. Privarčuješ 20€
- Najboljši zračni hladilnik za 65W CPU? BTW, za par evrov več dobiš Dark Rock 5.. Ampak izberi raje nekaj za 40-50€. Kakšen quiet! Pure Rock 2..
- Če lahko počakaš, čez ~2 tedna izidejo 4070 SUPER, ki bodo skoraj tako hitre kot 4070Ti, cena pa domnevno nič kaj višja kot 4070.. V ponedeljek (čez 2 dni) bo predstavitev in bodo znane cene. Res pa je, da kupuješ v Sloveniji, tko da vprašanje, kako realne bodo cene in koliko zamude je pri nabavi sveže tehnologije.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DirkDiggler ::

Priporočam, da pogledaš še kakšne dele iz amazona. Mene je tale spodnji build prišel okoli 1340eur:

ASRock B650M Pro RS DDR5 153,13€ Funtech
AMD Ryzen 5 7600 6C/12T 224,75€ Funtech
GAMDIAS Talos E3 WH 50,23€ Amazon
CORSAIR Vengeance DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 140,15€ Amazon
Corsair RM750e (2023) Fully Modular Low Noise ATX 102,42€ Amazon
Thermalright Peerless Assassin 120 SE ARGB White 38,44€ Amazon
Crucial P3 Plus 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 86,11€ Amazon
Sapphire Pulse AMD Radeon™ RX 7800 XT Gaming 16GB 538,24€ Amazon

Stane0 ::

tale riptide je m-atx ce prav vidim, sry nism vec tok v pc svetu kot sem bil leta nazaj zato tudi sprasujem tukaj za nasvet kje bom pa kupil se ne vem samo tu mi je pac najlazje iskati komponente. kar se graficnih tice ja ni mi problema pocakati

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stane0 ()

Gabriel Arch ::

@PacificBlue
@Ales

Najprej se bi vama rad zahvalil, potem bi pa še rad dodal, da mi je pomembno razmerje med ceno in kakovostno. Pri čemer morda beseda kakovost ni pravilna, morda bi bilo bolj pravilno reči, da dobim največ možno za dano ceno (1 fps gor ali dol).

Načelo sem igral na 1080p, bi pa seveda novejše igre igral na 1440p. Je pa res, da imam Samsung Odyssey G3 (27, 144hz). Bi morda tudi tu potreboval nadgradnjo?

@PacificBlue

Glede dodatnega diska sem pa mislil vzeti HDD, namreč priporočal si Crucial P3 plus, ki pa je SSD. Je pa res, da ne vem kakšna bi bila cenovna razlika glede na dokaj visoko ceno WD Black HDD verzije, ki sem jo do sedaj uporabljal.

Priporočilo: https://postimg.cc/Hc3z9Wqw

Imam pa še en problem, da namreč ne poznam trgovine, kjer bi lahko kupil navedene komponente oz. PC "ready to go".

Ales ::

@Gabriel Arch

Iščeš dober P/P, aka dobro "price / performance" razmerje. Čisto razumljivo, tako večina počne...

Za 1440p boš potreboval nov monitor. Stari je dober, zmore tudi solidno frekvenco osveževanja, a njegova maksimalna resolucija je 1080p, torej FullHD, zato ga bo potrebno zamenjati.

S tem v mislih torej iščeš P/P sistem za igranje na 1440p.

Če privzamemo, da bi želel izkoristiti vsaj 144 Hz osveževanja novega monitorja (zna biti, da bo zmogel še več), potem potrebuješ opremo, ki v igrah zmore prikazati 144 fps (ali več, 99% časa) na 2k (1440p) resoluciji.

Na to dodaš še nekaj rezerve, da bodo tudi v naslednjih nekaj letih novejše igre delovale pri tem osveževanju. To je težko vedeti vnaprej, ampak morda lahko iz preteklega razvoja približno sklepamo, kako bo v naslednjih letih. Pretiravati pri tem ni treba. Imaš morda v mislih, za koliko let vnaprej kupuješ? Recimo 5 let?

Kaj več umetnosti tu ni. Je pa seveda treba določiti dober P/P sistem prav za to... :)

Gabriel Arch ::

@Ales

Ja, 5 let bi bilo lepo. Je pa tudi res, da načeloma ne kupujem novih izidov v prvem letu ali dveh odvisno od odziva igralcev.
««
1127 / 1134
»»