» »

AGP4 / AGP8

AGP4 / AGP8

Simeroni ::

na moje prejsnje vprasanje ni bilo odgovora, bom pa drugace zastavil stvari: ali lahko na osnovnih plosci, ki podpira AGP 4x, vgradim tudi grafiko z AGP 8x? Kaj to pomeni za delovanje graficne? Ali pa mogoce obstaja kaksen vmesnik za AGP 8?

vnaprej hvala za odgovore

BananaMan ::

načeloma je grafa z agp8x fizično kompatibilna z agp 4x režo, deluje pač na ožji pasovni širini.
junkie

Simeroni ::

za nas, ko nismo niti priblizno tehnicari, elektronicari,...kaj to pomeni? Deluje pocasneje, kot bi na 8x? Glede na dejstvo, da je 8x deluje pri 0,8 V (ce sem prav nasel podatek), 4x pa pri 1,5 V...ali lahko 8x skurim v slotu za 4x?

jest10 ::

Ni strahu. Nič se ne bo skurilo. Vsaka AGP8x grafična deluje 0.8 in 1.5V
Če laufaš AGP8x grafično na AGP4x plati izgubiš kake 5% na hitrosti.

Simeroni ::

5%? to ni niti omembe vredno...torej veselo v nakup modernejse graficne kartice na AGP8x ne glede na omejitev pri maticni plosci?

Izi ::

Simeroni, vse je za nazaj kompatibilno, če ti kartica paše v konektor zmeraj deluje brez problema.

Sedaj so zunaj že novejše kartice PCIe, ki pa ne gredo v tvoj konektor, zato pazi, da ne boš kupil PCIe imenovan tudi PCI express.
Prodajalcu reči samo, da rabiš grafično kartico za AGP.

Kar se pa hitrosti tiče, so pa kartice narejene tako, da uporabljajo izključno RAM, ki je na grafični kartici in ko tega zmanjka začnejo uporabljati sistemski RAM, ki pa mora iti prek AGP vodila in tu je pač AGP 8x še enkrat hitrejši kot AGP 4x.
Ampak brez panike.
Igre so narejene tako, da tečejo komplet na RAMu, ki je na grafični kartici in sistemskega RAMa sploh ne uporabljajo, če ga na kartici ne zmanjka. V tem primeru pa v hitrosti iger med AGP 4x in AGP 8x ni nobene razlike.

Glej samo da bo na grafični kartici dovolj RAMa (vsaj 128MB). 64 MB ne bo dovolj za novejše igre.
Vsaka igra ima tudi za nastavit kako podrobne teksture boš uporabljal v igri.
Če nastaviš nizko podrobne teksture uporabi nekje okoli 64MB RAMa
Če nastaviš srednjo podrobne teksture uporabi nekje okoli 128MB RAMa
Če nastaviš višjo podrobnost za teksture uporabi nekje okoli 256MB RAMa
Nekatre igre imajo že ultra visoko podrobne teksture za katere rabiš že 512MB RAMa

Ti moraš pri nastavitvah v igri samo paziti, da ne boš z nastavitvami porabil več RAMa, kot ga boš imel na grafični kartici, ker v naprotnem primeru ti bo hitrost drastčno padla, ker se bo takrat začelo uporabljati AGP 4x vodilo, ki pa je pač še enkrat počasnejše od AGP 8x

Se pravi, če ne boš pretiraval z nastavitvami v igri ne bo nobene razlike v hitrosti med AGP 4x ali AGP 8x
Upam, da sem dovolj nestrokovno napisal, da je razumnjivo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Simeroni ::

no to je cisto vse, kar sem pri tej temi nameraval izvedeti...na masini imam 512 MB rama, tako, da ne bo velikega problema glede tega...ceprav bi jasno 1024 bilo bolje :D

se zadnje vprasanje: moja MB je MSI 845GE Max-L, kjer pise, da je 'AGP 4x slot (1.5V only)'...vendar ne bo problema, kajne? :\

Izi ::

Ne bo problema.
Da ne bo pomote, jaz se govoril o RAMu, ki bo na grafični kartici in ne o 512 MB RAMu, ki ga imaš ti na matični plošči.

Trenutno imajo grafične kartice od 64 MB RAMa pa do 512 MB RAMa.
Ti moraš vzeti tako kartico, ki bo imela vsaj 128 MB RAMa, še bolje pa tako z 256 MB, drugače ti ga bo pri novejših igrah hitro zmanjkalo in šele takrat bo začelo porabljati tistih tvojih 512 MB RAMa , ki ga imaš na matični plošči. To pa bo pri tebi precej počasno, ker grafična kartica do RAMa na matični plošči lahko dostopa samo skozi AGP 4x, ki je pač hudo počasen za današnje razmere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

BananaMan ::

glede na to, da mašina ni ravno najnovejša, ne rabiš več kot 128mb rama na grafični! 256mb rama se v praksi pozna v špilih z velikimi mapami (kakšne frpjke recimo). kupi rabljeno radeon 9800pro za malo nad 20k, boljšo grafično brezveze ker je ostala mašina bottleneck.
junkie

Simeroni ::

Malo sem pogledal aktualno ponudbo in...

Ali obstaja kaksna lestvica pri ATI-jevih graficnih karticah, ki bi razvrstila le-te po kvaliteti? Gledal sem na ATI-jevi strani Products comparison, vendar tam lahko samo vidis specifike...Ce kdo ve za kaksno taksno stran...ali pa se bolje...ce stvari sam pozna...se spet priporocam za mnenje...

Mirč ::

Koliko $$ misliš dat največ za grafično. In kakšen procesor imaš not zdej.
lp

Simeroni ::

Intel 2.67 GHz...dat pa ne mislim prevec...10-20k

Mirč ::

to imaš celeron procesor a ne.Torej za 10-20 ksit novo v trgovini boš težko kaj najšel.
za 10.000 skorajda nič(ATI9250).Za 15.000-20.000 sit pa ATI9550, 9600 pro,nvidia 6200.
Najboljša naložba bi bila rabljena ATI9800 pro ali NVIDIA 6600AGP.
9800 rabljena

Simeroni ::

ne, P4 Intel ne Celeron

Mirč ::

Torej 6600AGP ali 9800pro rabljeno.Nove so 30k

Mirč ::

Do 10.000 sit ti je najboljše gfti4200 128MB,ki je v rangu Ati-ja9600.

Simeroni ::

lepa hvala...tale AIW 9800 je dobra kupcija, vendar ne rabim AIW...imam ze TV tuner...kaj pa je bolje med tema dvema: ATI IN GF?

Mirč ::

Med 9800 in 6600 misliš
lp

Simeroni ::

Ja, ti dve - drazji in boljsi :D

Mirč ::

Pobrskaj po bolhi za ostale 9800 6600AGP boš težko najšel.
lp

Mirč ::

Ma 6600 je boljša,če boš navijal-drugače ne.Je pa nenavita vsekakor boljša od (9800SE,9600PRO,9600XT)
lp

Simeroni ::

ne ne...brez navijanja...

Mirč ::

Ja navijanje grafičnih ni noben bav bav.Ker 6600 ima enak cpu kot 6600gt z razliko pri tem da je na 6600gt na 500mhz na navadni 6600 pa le na 300mhz.Torej brez težav se lahko dvigne na 400-450mhz.

Simeroni ::

no...kakorkoli ze...vsem lepa hvala pri posredovanju znanja in mnenj...

dolenc ::

Sej vem da je avtor že zvedu kar je hotu sam si ne morem pomagat, ko tako klobasanje berem.

Razlika med agp4X pa 8X je ničelna. Malo po izidu agp8X je blo pretesteran še pa još(jst sem gledu v ut04 in far cry), pa je bla razlika med AGP 2X pa 8X minimalna, kak procent al pa dva. Bolše je edino počutje z agp 8 ;). Mislem ej, še enkrat počasnej, kje jih poberate...

Drugače pa ja, 9800 al pa 6600.

Simeroni ::

ne sej nam je bilo ze na zacetku jasno, da AGP8x ni dvakrat pocasneje kot AGP4x...samo razjasnili s(m)o, kako zadeva deluje v praksi in ali je mogoce na AGP 2 slot vtakniti AGP8x kartice ter izguba pri tem oziroma moznost poskodbe hardweara

Simeroni ::

koliko pa je serija 9600 slabsa od 9800? Koliko v ceni?

Mirč ::

9600 je dosti slabša napram 9800 pro(256bitni)v ceni je razlika 5-15ksit odvisno kje kupuješ.
lp
malo si teste poglej
1 test
2 test
3 test
4 test
5 test
6 test
7 test

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A Radeon 9600xt 256 vs. GF XFX 6600GT 128

Oddelek: Strojna oprema
61072 (999) pinx
»

agp 6800,x800

Oddelek: Kaj kupiti
141214 (1016) opeter
»

ATI Radeon X700 512 MB ali ASUS GeForce 6600 256 MB

Oddelek: Kaj kupiti
91013 (945) mitjaje
»

Grafična za 4x AGP

Oddelek: Kaj kupiti
351858 (1321) dejansan
»

Leadtek A350TDH (FX 5900) direct x9 podpora ?

Oddelek: Strojna oprema
311553 (1284) kuglvinkl

Več podobnih tem