» »

Kam gredo živila?

Kam gredo živila?

Saladin ::

Če nekaj časa nakupujem živila za familijo, iščem akcije, nižje cene, ...
Določena trgovina ponuja 50% znižanje izdelkov pred iztekom roka, kar je odlična taktika. Ko sem to opazil me je začelo zanimati, kaj se dogaja z vso to robo, ki jo trgovine ne morejo prodati.

A vse vržejo v smeti? Kaj pa meso? Sem slišal, da lahko pečeno meso prodajajo max. 3 ure staro, potem ga morajo zavreči. Prodajalke ga verjetno vzamejo z sabo, ampak drugače ga tudi vržejo v smeti?
Bil sem v vojski, ko so se vsi odpadki hrane in pribora metali v isti koš. A to sploh reciklirajo kej?

Zanima me, zakaj trgovine niso obvezane prodajati robo pred iztekom roka po znatno znižani ceni? Zakaj določeno robo z pravkar iztečenim rokom ne podarjajo zastonj (lahko pokvarljivo robo recimo da morajo vreči v smeti, ostalo pa lahko v kakih dveh dneh prevzame, kdo hoče, in jo šele potem zavržejo).
Seveda na odgovornost posameznika.

V kolikšni meri se reciklirajo odpadki iz trgovin in kako so te zadeve urejene pri nas, resno me zanima.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Utk ::

Ista stvar kot tam ko nekdo sprašuje kaj naredijo trgovine s starimi komponentami:)
Če bi jih dajali po roku zastonj, marsikdo ne bi česa kupil, če dajo po nižji ceni pa marsikdo ne kupi po višji. Najbrž se jim bolj splača v smeti dat, pa drugič manj naročit. Nekam tako pa tudi ne morš dajat pokvarjene robe...

snow ::

V kapitalizmu gredo stvari s pretečenim rokom pač stran. Na odpad. Ali pa kakšno predelavo če je možno (star kruh -> drobtine, krma za živali).

Na dražbi rož na nizozemskem gredo neprodane rože... stran. Da jih boš mogoče drugič pa le prodal.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Ja ... pa recimo, da si trgovec, ki neprodanih rož ne zavrže, pač pa jih vedno razdeli zainteresiranim, zastonj.

Potem bodo (vsaj) nekateri dosedanji kupci odšli raje med "zainteresirane", ki jih dobijo zastonj.

To tko je, to je realnost. Komur se "zdi škoda", naj bolje predvidi povpraševanje. Sklene vnaprej dogovor s kupci.

Anyway, manjša škoda je, če se meče tiste rože proč, kot pa da se "optimizira kapizalizem". Ker potem rož kmalu ni več dobiti.

Isto s kruhom.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Da je prodajalec škrt in bo raje v smeti vrgel, mi je jasno.
Da pa se ne bi moglo pravno uredit da bi od teh odpadkov profitirali vsaj socialno najšibkejši, je pa samo žalostno.
In govorim samo o živilih, ker imajo omejen roku uporabnosti. Obleke ali kompnente lahko sedijo po skladiščih leta, kar naredi njihov odmet še bolj nesmiseln.


-Vsa stara roba se najprej posortira. Lahko pokvarljiva živila z visokim rizikom se takoj zavržejo. Živila boljše obstojnosti se na hitro preverijo in šele potem spustijo naprej
-Kdo hoče imeti koristi od stare robe, mora imeti za to ustrezno potrdilo ali kartico, ki dokazuje, da je opravičen do tega. Z tem tudi odreši prodajalca vse odgovornosti, če ta živila kupec ne uporabi v roku 2 dni (recimo). Tako tudi ne bo navala ljudi, ki čaka le na poteklo robo.
-Ob tem se ostala živila predelajo, materiali pa reciklirajo. Kar bi moralo veljati za vsa gospšodinjstva in njihove odpadke.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Thomas ::

> Da pa se ne bi moglo pravno uredit da bi od teh odpadkov profitirali vsaj socialno najšibkejši, je pa samo žalostno.

Sej RK in Caritas lahko kupita v štacuni, pa se ne bo vrglo proč.

Če boš pa trgovca silil, naj jima da tisto zastonj, si ga prisilil v dobrodelnost. Zakaj pa ravno njega?

Sej jest razumem defaultno plemenitost tvoje intence. Ampak učinki take politike so neverjetno slabi. Nrediš - kljub dobrim namenom - več slabega kot dobrega s tem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tear_DR0P ::

če bi bila takšna kapitalska škoda odprodaja pokvarljivega blaga tik pred rokom po pol cene ali še manj, pol se tega ne bi počel
tako pa v hofferju lahko kupuješ včerajšnji kruh po .5 evra, pri tušu 1 uro pred zaprtjem pečeno meso za 600 SIT in v mercatorju mlečne izdelke, ki jim jutri poteče rok za 20 SIT komad.
tud jst sm mislu da se jim ne splača, pa se jim. vsak ki pride po izdelek, ki je prodan pod ceno, vzame še nekaj kar preplača
torej na dražbi rož prodajaj rože skupaj z vazo magari
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

antonija ::

Pri enih stvareh se to da; Vecina folka ne bo kupila v tavelkem merkatorju enega jogurta ker so tisti z 0,5dnevnim rokom trajanja cenejsi in zato 20 min cakalo v vrsti. Pac kupili bojo tako robo ki naj bi zdrzala vsaj do naslednjega obiska stacune ali pa dlje. Sem spada vecina nekonzervirane hrane.
Druga zgodba je pa pri luksuznih stvareh, ki se jih ne kopuje vsak teden ali dva. Ce bi tiste roze talal po drazbi jih nebi nihce vec kupoval, razen extremnih fanatikov (nad rozami). Isto je z racunalniskimi komponentami: Vecina ljudi (razen nekaj izjem na tem forumu) lahko mirno prezivi z racunalniki sestavljenimi iz komponent, ki jih trgovine nimajo vec na cenikih in so se pred kakim mesecem mogoce se valjale v kakem skladiscu, potem pa so letele na odpad oz. reciklazo. Ce bi te komponente razdelili med rajo, pol bi raja kupila tolk-in-tolk manj novih racunalnikov (pa magar nizjega razreda) in kapitalisti bi spet imeli izgubo.

Izgube pa v kapitalizmu ne sme bit, ker propades.

Resnicno rabimo en nov sistem ker zgleda lahko vsak, ki je dal srednjo solo skoz, najde napake v tem ki ga mamo sedaj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Saladin ::

Ponavljam, zakaj ne bi vsaj najbolj ogroženim omogočili dobavo takih izdelkov?
Tako omejiš krog potencialnih strank, pridobijo tisti najbolj potrebni, država pa namesto socialne pomoči financira stroške takšne prodaje tako da tudi podjetje nekaj prišpara.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

bili_39 ::

Ne, država ne sme it v tako igro. Bo dobila (razen drugih težav) negativen imidž, da za tauboge je pa vse dobro.

Pa bog ne daj, da se kdo zastrupi (kar se sicer lahko tudi s čisto svežo zadevo), ker bodo še tožbe potem - to mislim, da je najbolj kritično.

antonija ::

Zato ker ne mores pravno in eticno dolocit najbolj ogrozenih. Tud _socialne_ stipendije naj bi bile za socialno ogrozene, pa osebno poznam nekaj primerov alfa in beta napak tega sistema.

Sej je vecini na tem forumu jasno da bi marsikdo raje pojedel tiste jogurte ki majo danes pretecen rok uporabnosti manesto da bi jih stran zmetali, sam zadeva ni tko simpl. Zakaj ni tko simpl je pa ze thomas razlozu.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Saladin ::

Bullshit.
Zakaj bi se morali prilagajati kapitalizmu, namesto da se kapitalizem prilagaja nam?
Ker je enostavnejše tako?

Da se vsa stara roba ne more ponucat, popolnoma razumem.
Da pa se velike količine robe, ki se je ne more prodati, iz principa MORA vreći v smeti, pa je zame kriminal.

Podjetje ima stare komponente, ki jih tudi pod ceno ne more več prodati? Naj država poskrbi za odvoz in jih uporabi pri opremljanju kakega javnega socialnega ali mladinskega centra.
Stare obleke, ki jih noben noče kupiti? Država naj jih oprevzame in uredi dražbo z minimalnimi cenami. Kar ostane naj da rdečemu križu.
Hrana pa kot sem že rekel. Najbolj kritične stvari se avtomatsko reciklirajo, druge pa se označijo za uporabo v X dnevih. Če jih do takrat ne morajo dostavit, se tudi reciklirajo. Stroške za to financira država.

Če pa drugega ne, lahko trajnejšo robo prodajo v revne države, kjer bo sigurno pošla. če so že naši reveži prefini, bodo pa v drugi državi veseli.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

antonija ::

Ce firma izracuna da se jim bolj splaca zmetat staro robo stran in prodajat ze narejene novejse izdelke pol majo vso pravico metat robo na smeti, sej so jo tud sami naredili oz. narocili pri pogodbenem partnerju.

Ce pa izracunajo da se jim bolj splaca stare zadeve podarit recimo africanom (ker tam nimajo velike kupne moci, problem je edino transport in logistika), pol pa to naredijo in si s tem dvignejo ugled pri prevec postenih ljudeh.

Sej je blo lepo razlozeno: Merkator ne obstaja zato da lahko ti hodis tja po jogurt, ampak da majo lastniki njegovih delnic profit. Pika. In merkator bo naredil vse, da bo ta profit cim vecji, pa magar ce zmecejo tovornjake robe s pretecenim rokom uporabe stran.

Kapitalizem. Tako preprost, da ga je vcasih tezko razumeti.

Al pa citat od Eda Maajke: "Lova, lova i samo lova, ljudske principe malo tko gleda, a ja to dobro znam i zato se ne dam".
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Utk ::

Sej bi lahko še marsičesa več proizvedli, da bi blo za vse dosti, pa ne, nočejo. Tudi nafto bi lahko črpali, da bi bila (tudi pri nas) cenejša od vode. Pa nočejo. Niti jim nič ne moremo. Zakaj bi, če imajo zdaj enako ali celo več dobička, kot če bi dosti delali, črpali, karkoli.

Thomas ::

Sej bi ti tudi lahko več delal za nižjo plačo, pa nočeš.

Bi bilo takoj več tega kar izdeluješ, pa še manj obremenjeno s tvojo plačo.

Izvoli dat zgled.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Daedalus ::

Podjetje ima stare komponente, ki jih tudi pod ceno ne more več prodati? Naj država poskrbi za odvoz in jih uporabi pri opremljanju kakega javnega socialnega ali mladinskega centra.
Stare obleke, ki jih noben noče kupiti? Država naj jih oprevzame in uredi dražbo z minimalnimi cenami. Kar ostane naj da rdečemu križu.
Hrana pa kot sem že rekel. Najbolj kritične stvari se avtomatsko reciklirajo, druge pa se označijo za uporabo v X dnevih. Če jih do takrat ne morajo dostavit, se tudi reciklirajo. Stroške za to financira država.


Država naj rajš skrbi za to, da bo čimmanj takih, ki bi rabli takšno pomoč. To je njena primarna naloga, vsaj del mehanizmov za odpravljanje negativnih posledic družbene ureditve pa naj prepusti privatni pobudi. Dobrodelne akcije se naj prepusti lokalnemu okolju - ljudje si bodo med seboj pomagali, lokalci najboljše poznajo specifične potrebe ljudi v svojem okolju, pa dokler se bojo s tem ukvarjali zgolj zainteresirani za pomoč ostalim, je zmanjšana možnost zlorab. Lahko pa začneš s pobudo, ustanoviš kako charity društvo in pričneš z nabiranjem materiala. Zakaj bi za vse mogla skrbet država? Zasebna pobuda je tu IMO najbolj na mestu.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Ch4N93 ::

vem za primer ko so čokolade, ki jim je pretekel rok uporabe dali v analizo (seveda ne vseh), kjer so jim "podaljšali" rok uporabe. čokolade so prepakirali in prodali. simple as that
Ni nam lahko...

antonija ::

Sej se velikokrat artikle prepakira ce to dopusca zakonodaja in seveda ce se kapitalistom to splaca. Vse kar jim dela profit tud delajo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

krneki0001 ::

Bil sem priča, ko je trgovec v trgovini imel pakirane kremenatlce, katerih rok je potekel par dni nazaj. Tip je lepo razpakiral meso in ga dal v vrečko ter nanjo svojo nalepko z datumom za 3 dni naprej - torej je "podaljšal" rok uporabe za 6 dni. Od takrat je minilo že 3 leta, pa še vedno nisem prestopil praga tiste trgovine(500m od mojega doma), pa je naslednja trgovina od moje hiše oddaljena 10km.

Utk ::

hehe, Thomas, sej nism neumen:) sej nism rekel, da bi morali več delat, da bi bilo za vse dost. Samo pravim da bi lahko, če bi že hoteli, pa itak logično, da ne. Ko pride konkurenca, se pa takoj najde kolk češ rezerv. No, ne čist povsod.

Aja, misliš, da je tista 10 km daleč trgovina res boljša, ali je samo nimaš tako na očeh?:)

krneki0001 ::

CrniE - tista trgovina ki je 10km stran je mal večja in ni privat, pa se delavcem jebe al stran vržejo, al pa domov odnesejo, se pa ne upajo mešetarit z blagom, ker itak dobijo plačo po tem kok delajo in ne kako delajo.

Saladin ::

Ne bi rekel, da je problem tolko v praktičnosti kot pa v sami mentaliteti naroda.
Recimo mene ne so učil, da se kruha ne meče na tla ali še hujše, v koš. Nekaj krščanske vzgoje je za tem, ampak gre se le za spoštovanje do hrane. Kruh se nikoli ne vrže v smeti. Malo postan je bolj zrav kot sveži, če je suh ga sam spremeniš v drobtine, lahko ga ješ trdega kot toast ali namočenega v mleku, če imaš pa še živino in kompost doma...
In to je le za kruh. Potem razumete, ko slišim, da "morajo" čisto dobro meso vreči stran. Običajno vsaj prodajalke poeberejo kaj od tega, ampak že misel na to me zmrazi.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Utk ::

Kruha je dost, mesa tudi, denarja ni dost. Mene bolj zmrazi ko da nekdo 100 in več jurjev za grafično kartico, če že tako gledamo na to...s tolk denarja marsikatera družina živi celo leto, oz. bi lahko živela. Pa kaj moramo...če mi ne kupimo tiste kartice, ne bo tista družina nič boljše živela zaradi tega. Niti če tist star kruh pojemo...samo zredili se bomo še bolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

krneki0001 ::

Kolega in njegova žena imata 2 šoloobvezna otroka. Oba skupaj zaslužita 84.000 sit na mesec - vsak po 42.000, delata pa v enem slovenskem obratu, ki bo sedaj najbrž zaprt in potem še tega ne bosta imela. Na srečo živita v hiši njegovih staršev, ker drugače nebi imela nič. Ko plačata položnice ostane zelo malo za hrano, jest pa morjo. Tko da jim starši dost pomagajo, ampak vseno je hudo, ko vidiš nekoga, ki cel mesec dela po 8 ur ali več na dan, dobi pa 40.000 sit za to delo.

Zgodovina sprememb…

delfinus ::

Zasluzita manj kot, da bi bila na zavodu.

BigWhale ::

Se pravi, slovenska mentaliteta pravi, "Raj bom su na zavod, bom vec 'zasluzil'!"

Eh, zavod bi bilo potrebno ukiniti ali pa narediti res strogo kontrolo nad tem, kdo je na zavodu in zakaj je na zavodu. Vse, ki so na zavodu nagnat na jutranje pometanje cest in ciscenje parkov in ostalih javnih povrsin.

Naj nekaj naredijo za to, da so na zavodu.

Tista dva, ki ju pa Saladin omenja pa vsaj delata. In prav je tako.

Saladin ::

Sem na zavodu že 2 leti. A to pomeni, da sem len, da nič ne delam?
Vsako priložnost za delo vzamem, od fizičnega do administrativnega. Ker stalne službe ni za dobit, vsaj brez izkušenj in vez ne. Razpisi so za okras - ljudje so že vnaprej izbrani. In kaj če ti služba brez zavarovanja, ne da ti teče delovna doba?
Zmanjšali so mi socialno pomoč in dvignili zavarovanje - kao, bomo tako vzpodbudili lenobe.

Eni jamrajo da je zavod leglo lenuhov. Naj jamrajo, ampak da ne slišim potem, kako so izgubili nekatere pravice za študentska dela - namreč prav ti so meni vzeli že ducat delovnih mest. Če študiraš in nimaš denarja, si nabavi štipendijo. Ni vedno pravična, ampak vsaj skoncentriraš se lahko na študij.
In pustite delo delavcem.

Malo sem zašel, ampak ko vidim določene namige, mi prekipi. Lenuhe na zavodu dokaj hitro izločijo. Tudi mi imamo svoje obveznosti.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

blazblog ::

Naj se še jaz vključim, ko že govorite o študentih.
Veliko(ne pa vsi) jih je na zavodu in lepo doma poležavajo ter na mesec napišejo tistih 5-10 prošenj, samo da imajo mir. Poznam jih kar nekaj, ki to s pridom izkoriščajo.
En primer:
Od zavoda gospod dobi podporo, žena dobi otroški dodatek, nista poročena zato dobi žena še dodatek za samohranilko. Gospod pa lepo dela pri zidarjih na črno in dobi po 1000 do 1500 sit na uro. Živijo pa velik bolje kot pošteni državljani ki delajo v tovarnah ali pa kje drugje.

kar se pa študentov in štipendije tiče. Ne mi nakladat da se da s štipendijo čez mesec pridt. Je nemogoče in če nimaš ravno premožnih staršev, ki te zalagajo tut nikamor ne prideš.
Mene ni sram povedat da dobim 40.000 sit štipendije(28.000 za prevoz- ostalo je štipendija) poleg tega pa delam občasno preko študentskega servisa še v enem podjetju. Moja karta za vlak znaša 28000 sit kje je potem še hrana(doplačilo pri bonih) mestni prevoz po ljubljani,.... Potem delam še prek servisa kjer dobim mesečno 10.000 oz. 15.000 sit tako da mi ni potrebno ravno staršev prosit.
Tisti študent ki dela in študira ve kako je to in iz takega študenta nekaj bo!

Še nekaj o študijskih kreditih, ki jih ponujajo banke in nekatera podjetja. Misliš da tega denarja pa po končanem študiju ni potrebno vrniti. Če vzameš tak kredit si po končanem študiju za 2 oz.3 leta zapečaten- odplačuješ kredit ; namesto da bi začel varčevat za stanovanje, družino, otroka,...


LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: blazblog ()

Saladin ::

Saj tudi jaz delam na črno. Zaslužek pa zato ni bogvekaj, nisi zavarovan in ne gre ti delovna doba.
Če zaslužiš toliko, da daješ v zaseben sklad, super. Če pa zaslužiš samo za preživetje, nimaš na koncu od takega dela nič.

Glede študentov - Nimam nič proti študentskemu delu. Sploh, če se gre za začasne zadeve. Ampak, ko ti jih ducat prevzame stalno delovno mesto samo zato, ker delodajalec nima proti študentom skoraj nobene odgovornosti in jih ni treba toliko plačevati, se pa vprašaš o smiselnosti takšnega početja.
Kdo si bolj zasluži stalno (vsaj leto dni) službo: Študent ali tisti, ki je že leto dni na borzi z istimi kvalifikacijami?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Utk ::

Študenti bojo zmeraj lahko delali, in zmeraj bojo cenejši, nikdar jim ne bo treba za pokojnino plačevat, tudi če bojo plačevali polno dohodnino. Tudi v ameriki, evropi, povsod, študenti delajo in so cenejši kot redno zaposleni. Pa še lažje se jih znebiš. Neke hude spremembe tu ne more bit.

BluPhenix ::

Saladin zdej pa že nakladaš.

Zaslužek pa zato ni bogvekaj, nisi zavarovan in ne gre ti delovna doba.

Tudi študent do lani ni bil zavarovan, če se ti je kaj zgodilo na delu je zavarovalnica zelo komplicirala, saj nisi bil v šoli kjer si moral bit. Tudi kot študentu ti ne gre delovna doba. Jaz sem delal med študijem skoraj cela 3 leta, pa nimam niti dneva delovne dobe. Pa sem delal isto, ali še zahtevnejše delo kot zaposleni.

Ampak, ko ti jih ducat prevzame stalno delovno mesto samo zato, ker delodajalec nima proti študentom skoraj nobene odgovornosti in jih ni treba toliko plačevati, se pa vprašaš o smiselnosti takšnega početja.

In kdo je zdej tukaj kriv? Študent ali delodajalec? Dej pomisli malo. Zdej pa je študent kriv, če uporabi priložnost, ki se mu ponudi?

MEd drugim študenti delajo marsikdaj taka dela, ki jih ljudje na zavodu nočejo delati. Ne pravim, da si ti tak, vem pa za ogronno ljudi, ki so na zavodu, ker se jim tako bolj splača. Mi poveš tudi zakaj si nekdo na borzi bolj zasluži delo kot študent? Oba potrebujeta denar za svoje potrebe in oba ga imata pravico dobiti preko dela (no študent, kot kaže, bo to pravico kmalu izgubil). Tudi študentska dela niso vedno lepa, zakaj misliš, da delodajalci tako radi jemljejo študente. Danes si jutri te ni. Lepo dobiš službo, za 800 SIT(ali niti ne) na uro. ta denar ti sploh omogoča študij, nekako preračunaš da če delaš toliko in toliko ur in toliko časa porabiš za študij, bi moralo nekako iti. Prve dva meseca je tako, potem pa prideš en dan v službo pa ti reče šefe, lahko greš kar domov, ne potrebujemo te več. Ostaneš brez dohodka. Če se delavcu to zgodi (kar se malo težje kar tako in imaš še nekaj možnosti ugovarjanja), greš na zavod in dobiš socialno, ki ti pomaga do novega dela. Študent ne gre na zavod, ne gre na socialno, mora si takoj dobiti drugo delo, kar pa ni vedno tako hitro (še posebno če resno študiraš in iščeš tako delo, da ga lahko vsaj malo uskladiš s faksem).

Tako da ne iskati pri študentih izgovorov zakaj ti ne dobiš službe, ker niso študentje krivi. Najdi drugega grešnega kozla.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Saladin ::

Nisem krivil nikogar, le povem, da je situacija nepoštena.
Študent se uči zanata, tisti na borzi pa ga že ima in se ne more zaposlit.
Študent bi moral dobiti pomoč, delavec pa službo, ne pa obratno.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

BluPhenix ::

Ja tako bi MORALO biti, ampak NI tako in se vsak znajde kot se lahko da pride do svojega cilja.

Za to pa nismo krivi ne študenti, ne brezposelni. (namenoma se prištevam med oboje, ker trenutno polovično spadam v oba razreda, kar je še bolj zaj. kot pa en sam...) Tukaj bi morala država porihtati, ampak nekako ne gre.

Res študent se uči poklica, ampak študij (nasprotno od nekaterih prepričanj) ni zastonj in če nimaš staršev, ki bi te lahko podpirali, oziroma če jim je tvoj študij preveliko breme, pač moraš nekaj narediti. Imaš dve možnosti: pustiti študij, ali pa najti način kako z njim ne bremeniti staršev. Jaz sem se odločil za drugega.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

thramos ::


In kdo je zdej tukaj kriv? Študent ali delodajalec? Dej pomisli malo. Zdej pa je študent kriv, če uporabi priložnost, ki se mu ponudi?


A potem je kriv delodajalec, ki je prav tako samo izkoristu prilžnost?

Oba potrebujeta denar za svoje potrebe in oba ga imata pravico dobiti preko dela (no študent, kot kaže, bo to pravico kmalu izgubil).


Težka bedarija, ki jo je povsod slišat. NIHČE ne bo izgubu pravico do dela. Samo študenti bomo zgubil privilegije, ki pač škodijo vsem.

Pyr0Beast ::

Kolikor se spomnem, gre meso dan pred iztekom roka v pečico in ga potem naprej prodajo. Če ne prodajo, gre pa na mrhovišča ali v salame >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Ignorirajte, kaj ste prebrali od PyroBlasta:

Kaj ima to s topicom?

Saladin ::

Kdo ima kake natančne podatke, kaj se zgodi z živili, ne pa da samo ugibamo?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

BluPhenix ::

Jaz ti lahko povem da jih gre veliko v smeti, ali jih vzamejo zaposleni (če šef pusti) ali pa grejo kakšnim znancem. Kakšne hrenovke za pse, krogi za recimo kokoši, ipd. Ne ugibam.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

trot ::

Po predpisih morajo ti obrati npr javne kuhinje itd imeti uveden t.i. HACCP sistem. Ena izmed postavk, ki jih izvajanje tega elaborata predvideva, je tudi odstranjevanje odpadkov. POtrebno je imeti pogodbo s pooblaščeno firmo, ki odvaža vse, česar recimo v menzi ljudje niso pojedli. Zakaj? To ni več varno živilo. Če bi se slučajno komu kaj naredilo, recimo zastrupitev s "hrano iz ostankov", kdo bi bil potem odgovoren, oziroma recimo ostreje, kriv? Mogoče Saladin?

Realno sicer še vedno npr veliko teh odpadkov pojedo prašiči, ki jih ima kaka kuharica doma ipd. Včasih tudi iz čisto praktičnih razlogov - npr odvoz odpadkov je enkrat ali dvakrat tedensko, ostale dni pa zadeva lepo gnije. Zamislite si tak smarad poleti. Samo če te dobijo, potem pa naj... vsi odgovorni po liniji kotrolnih točk ...

Saladin ::

To ni več varno živilo. Če bi se slučajno komu kaj naredilo, recimo zastrupitev s "hrano iz ostankov", kdo bi bil potem odgovoren, oziroma recimo ostreje, kriv? Mogoče Saladin?


Sem jasno rekel, da si sam kriv za morebitne posledice in nikoli nisem to svetoval za javno prehrano.
Hrana prvo ustvari značilen vonj, videz in okus, postane neapetitna, preden se ustvarijo strupi in postane zdravstveno oporečna. (če hrano prej dobro termično predelaš) Sej ti zna vsaka gospodinja znala povedat, kaj se sme še jesti in kaj ne. Če ne ona pa ti bo najkasneje okus to povedal.
Najbolj rizična živila pa se brez premisleka takoj zavržejo oz. so prepovedana za našo uporabo.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Tear_DR0P ::

saladin natančen podatek je
za tuš: pečeno meso se eno uro pred zaprtjem prodaja po 600 sit za kg, mlečni izdelki pa 2 dni pred rokom mislim da 70% ceneje
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socialna pomoč (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17332390 (13184) St235
»

Socialna pomoč-sporazumna odpoved (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9320778 (14920) tikitoki
»

Študentsko delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7615680 (12180) Janac
»

Popolna ukinitev študentskega dela: DA/NE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25321860 (17072) bluefish
»

Hrane dovolj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
576595 (5420) innerspace

Več podobnih tem