» »

400MHz pri 100fsb ali 550MHz pri 75fsb?

400MHz pri 100fsb ali 550MHz pri 75fsb?

Poldy ::

Sestavljam star računalnik, pa me zanima ali je boljši celeron 550MHz(navit) pri 75fsb ali vzamem raje pentium 400MHz pri 100fsb?

Občutek imam da pentium deluje hitreje.

Red_Man ::

pomojem te občutek ne vara...
Nisem sicer že dolgo nič počel s mašinami tega letnika vendar bo skoraj sigurno pentium boljši.

krneki0001 ::

Celeron 550 je zanič proc. Daj v mašino pentiuma. Če rabiš kak procesor imam ene 3 pentiume 2 450 (slot1) na zalogi - če si iz lj, jih lahko že v sredo dobiš.

kixs ::

Js bi bil prakticno za Celeron-a. Navit na 550MHz sigurno pomete s P-II 400MHz.

http://www.firingsquad.com/hardware/celeron500/default.asp

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/celeron-466.html

Po tem testu, bi bil po moci nekje kot dober P-III 450MHz.

Odvisno tudi, ce se da se kaj iz P-II istisnit :P

LP

krneki0001 ::

Js bi bil prakticno za Celeron-a. Navit na 550MHz sigurno pomete s P-II 400MHz


Orenk se motiš. P2 ima 512kb cacheja, ki sicer teče na polovični hitrosti(200mhz), medtem ko ima celeron samo 128kb cacheja ki teče na polovični hitrosti. In teh 512kb cacheja se kr dobro pozna v aplikacijah ki to uporabljajo, v ostalih aplikacijah in igrah pa velike razlike med 550 in 400 ni. Samo tak računalnik najbrž ne bo za igre. Čeprav jst na podobnem igram fallout tactics, pa ni nobenih problemov.(igram pa tut že par mesecev skupaj - po kake pol urce na teden ali pa še manj).

Se da pa 400 lepo navit na 550 ali več - men so 450(4.5X100) laufali tut na 600MHz(4.5X133).

Zgodovina sprememb…

kixs ::

neivedu: ne pametovat, ce ne ves :P

Celeron ima res 128KB cacha, ampak tece na FULL speed! Torej na 550MHz! P-II pa ima res 512KB ampak na HALF speed!

Ce primerjas P-II na 450MHz in CeleronA 300@450 ni nobene razlike... celo Celeron je nekje za kak procent hitrejsi ravno zaradi hitrejsega cacha (seveda oba na 100MHz FSB). Medtem ko je Celeron 550MHz na 75MHz FSBju logicno hitrejsi od P-II 400... pa sej testi govorijo zase :\

krneki0001 ::

Ne bom se kregal - sprobaj pa boš videl. Sprobaš lahko tudi z seti-jem(če še dela). P2-400 dela hitreje od celerona 550.
Celeron 300 navit na 450Mhz pa ni nikoli enakovreden pentiumu 450 - mogoče po testih, ko pa boš v kaki orenk aplikaciji dela boš pa videl, da to ne drži. Če samo winse laufaš in word pa excel so zadeve približno enako hitre, če pa zalaufaš kej bolj požrešnega, recimo autocad al pa 3d studio max se pa pri hitrosti orenk pozna, sploh kako renderiranje.

Sam imam 3 mašine doma - netfinity 5500, netfinity 5000 in madee in doma spacano P3-450 dual. V tej made in doma spacano sem imel 2 celerona 600, pa sem jih dal ven in dal raje 2 komada P3-450 not, ker delata pentiuma hitreje - sprobano z dostimi programi.

Zgodovina sprememb…

frudi ::

nebivedu...
1. celeron 600 ima 66 MHz fsb, kixs govori o celyju 300@450, kar pomeni 100 MHz fsb. pri 100 MHz fsb je cely pri isti hitrosti bolj ali manj enakovreden P2 (kje počasnejši, kje pa celo hitrejši)
2. P3-450 je hitrejši od P2-450

Celeron na 550 (75 MHz fsb - a je ta kombinacija sploh možna? verjetno 562 - 75x7.5 ali pa mogoče 83x6.5?) je zagotovo skoraj povsod hitrejši od P2 400. izjema bi bile kvečjemu aplikacije, ki so hudo odvisne od velikosti L2 cacha, ne pa toliko od njegove hitrosti.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Poldy ::

Hvala za odgovore, sem uporabil kar oba procesorja. Kdo je sedaj hitrejši - ne vem mogoče vseeno p3, vendar so razlike tako majhne, da govorim bolj po občutku.
Računalnika pa nista namenjena igram, le wordu in firefoxu.

whatever ::

Khm... kake streljate eni...

nebivedu ima popolnoma prav. Pentium II 400Mhz@100 Mhz FSB JE hitrejši od Celerona 300A@100Mhz FSB->torej Celerona 450Mhz. Jaz sem to sprobal na isti plati ob enaki ostali konfiguraciji (ABIT BH6) in VEM da je tako; kdor trdi da je drugače - sorry ampak enostavno nima pojma. Pentium II 400Mhz se izkaže v večini primerov tudi hitrejšega od CeleronaII@66Mhz FSB@633Mhz! Celerona se splača vzet le v primeru, da ga naviješ na 950Mhz, torej FSB 100Mhz; potem imaš raketo. Na vmesne frekvence FSB - 75Mhz, 83 Mhz, ipd. navijat nima smisla, ker komp nerazumljivo veliko šrota po disku v tem primeru (to v praksi upočasni komp tako zelo, da dela bolje nenavit, torej na default frekvenci 66Mhz + lahko jebe kakšna PCI kartica zaradi povišane frekvence. Pa še eno stvar bi dodal: Via chipseti za Slot 1 matične so totaln podn; predvsem Via Apollo Pro 133 je kurac od ovce (s 133A nimam izkušenj), ker je stvar za tretjino počasnejša od BX chipseta, kar se pozna predvsem pri predvajanju Divx-ov (kar ti je prej delalo povsem tekoče bo zdaj skoraj zagotovo štekalo). Da se pa z enim programom mal stweakat ta chipset, da deluje nekje na 85% hitrosti BX čipseta, vendar meni ni delovalo stabilno (na eni drugi DFI plati, ne na BH6); verjetno zato ker na northbridgu nisem imel termalne paste&hladilnika.

krneki0001 ::

Frudi; Mogoče so danes pri P4 in celeronih tako majhne razlike, vendar v časih P2 in P3, ko sem bil še sam serviser in sem šraufal te zadeve je bila razlika zelo očitna. Pentium je bil že od 266 naprej hitrejši od celerona, ki je tekel na isti frekvenci kot pentium). Na začetku so bili celeroni celo pentiumi, ki so imel pokvarjen cache in so jim ga izklopili in procesor dali na mal drgačno plato. Kasneje se je začela razvijat posebej veja celeronov, ampak to šele takrat, ko so bili P3-550E. Takrat so celo P3 zmanjšali cache in ga prepolovili, ampak so ga pa pohitrili - sedaj je delal z hitrostjo procesorja.
Do takrat pa so vasi celeroni bili orenk počasnejši od pentiumov.

krneki0001 ::

Aha še nekaj, do P3-550E so bili vsi celeroni 66Mhz, takrat so pa potem začeli delat tudi 100MHz. Celeron navit na 75MHz fsb-ja je delal probleme plati in ramu, pa še karticam pci, ki bi morale delat na 33MHz, delale so pa s polovično hitrostjo od 75, kar je bilo ponavadi preveč in so hitro crknile. Sploh kake zvočne kartice. Probleme so pa delal tut kontrolerji

kixs ::

Blablabla... clovek ne more verjet kaj klobasate :D >:D :\ 8-O

Kot prvo vem to, kar sem napisal, iz izkusenj... poleg tega, sem napopal linke, ki to tudi dokazujejo... in ne mi zdej govorit drugace :\

Tudi sam sem v tistih casih uporabljal tako 75 kot 83MHz BUS pa nisem nikoli imel nekih "cudnih" tezav... tko da ne posplosevat! 75Mhz bus pa sploh nikoli ni bil problematicen. :P

Je pa res, da so povsod razlike dokaj male in danes sta oba procesorja obupno prepocasna za normalno delo!

8-)

kixs ::

opeter ::

Ej, vam je uspelo Celeron 300A (Mendocino) s 128 KB L2 cache furati na 450 MHz? 8-O Meni nikoli ni uspelo, max. kar sem lahko izstisnil (in je seveda stabilno delovalo), je bilo 375 MHz. :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

krneki0001 ::

kixs - orenk se motiš. Za normalno delo je dovolj pentium 200. To pomeni winsi ali linux pa urejevalnika texta in preglednic. To je povprečno normalno delo, ki ga opravlja 75% ljudi na računalnikih.
Sam uporabljam 2 xeona 550 na eni plati za orenk več kot normalno delo. Pa zadeva nikakor ni počasna. Je pa res da gre napredek hitro naprej in da so današnje zadeve že orenk hitrejše, samo jaz jih ne rabim in škoda se mi zdi metat denar stran za računalnik, ki je tako kot avto, ko ga odpelješ novega iz štacune že 30% manj vreden. Pač ne vlagam v računalništvo več tok kot sem včasih, ker se mi zdijo nekatere druge stvari bolj pomembne. (recimo tem drugim stvarem igranje v mal večjih peskovnikih - k sm bil majhen sem se igral z majhnimi avtočki v peskovniku, danes se pa igram z malo večjimi in orenk dražjimi avtočki v blatu in peskovniku, ki je tut mnogo mnogo večji od tistega včasih).

opeter ::

Nebivedu, saj v bistuv imaš prav. Za osnovni internet, e-pošto, preglednice in besedilo je dober P3 500 (vse kar je nad tem, pa je že skoraj preveč).
Ampak z današnjim razmišljanjem, da so stari špili in programi totalno neuporabni, so razvijalci programov in proizvajalci strojne opreme dosegli to, da lahko masovno prodajo vse, kar se jim zahoče. Folk (masa) pa kot Owce, kupujejo!!! Z mojega stališča: s Photoshop-om 6 lahko vse isto napravim, kot z verzijo 9 (CS2). Ampak nekateri pravijo, da so današnji programi hitrejši (in udobnejši za delo). Ja res, ampak za kakšno ceno? A so res hitrejši? Za isto operacijo kot pred nekaj leti x-krat več RAM-a in x-krat več procesorske moči?

Glede Celeronov:
najbolj se je dalo navijati prve verzije Celeronov (brez L2 cache-a) - torej verzijo 266 in 300 Mhz (ne 300A!!!).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

krneki0001 ::

Crnapika;
Ravno v tem je poanta. Domača mašina z dvema xeonoma 550 je ravno tok hitra z malo starejšimi programi (namembnost in uporaba je enaka sedanjim(win2000, autocad 2000, archiecad, 3d studio max 6, openoffice 2.0, DB2 V7, sqlserver 2000)) kot službeni P4 3.0GHz z 512Mb rama in z najnovejšimi sistemi in programi (winxpsp2 ter office 2003, DB2 V8, sqlserver 2005), ker ti novejši programi porabijo tok več sistemskih resorsov. rogrami imajo pa samo malo drugačen izgled, uporabnost je skoraj enaka z malo več smetmi, ki so jih nafilal v te programe.
To je čisto ista miselnost kot slovenci in avtomobili. Vsi te cenijo po vrednosti avtomobila. Če nimaš dobrega avta že ne moreš bit uspešen poslovnež in podobno. Nekateri si raje namesto novega avta kupimo vikend 30m od morja in uživamo, pa se vozimo naokoli v 15 let starem avtu.

Kixs97 - kok si bil star, ko so prišli ven celeroni 300A, pa kakšno mašino si imel takrat?

krneki0001 ::

Spomnim se da si lahko na 386sx16 z2Mb rama napisal knjigo in jo uredil v zgledno obliko(mati jo je napisala na moji mašini). Pa naj nekdo proba spravit urejevalnik texta in sistem na 2Mb rama danes?
Včasih smo risal u autocadu 8 na 286-ki, pa si narisal sliko in si pritisnil save, pa si lahko šel na pir, preden je to shranil na disk, Danes pa mora bit vse v trenutki, drugače ni dobro.

opeter ::

...si pritisnil save, pa si lahko šel na pir, preden je to shranil na disk


He-he :D Ja, spominjam se teh časov. Sicer sem jaz na drugem področju, ampak shranjevanje pa je blo isto :\ :P
Pa recimo Prince of Persia 2 si dobil na 4-ih disketah!!! Trajalo je celo večnost, da is ga inštaliral.
Še bolj hudo je bilo, ko sem fotru inštailral AutoCAD 13-ko z cca. 30-40 disket (točnega števila se ne spomnim). Phuuu... :)
AutoCAD 11-ko (pa tudi 12-ko) je bilo mogoče dobiti celo na 5,25" disketah :8)

Vem kako je oče enkrat preklinjal, ko se je ena od teh disket pokvarila pri vedno novem nameščanju (hja, v tistem času sem dobir stari 100 GB-ni Conner disk formatiral vsaj 300x 8-O - sploh ne vem, vse do danes, kako je lahko v tistem letu bil moj oče produktiven ;) ).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

frudi ::

ravno danes (no, od Copperminov naprej) je velika razlika med Celeroni in Pentiumi, ker imajo oboji full-speed L2 cache, le da ga imajo Celeroni manj in povrh tega tečejo pri nižjem FSBju (in v časih socket 1 plošč je to pomenilo tudi hitrost RAMa, danes to dvoje lahko teče asinhrono).
P2 pa je imel L2 cache, ki je delal z le polovično hitrostjo procesorja, medtem ko je Celeronov (Mendocino core, Covington je bil sploh brez) L2 cache tekel pri isti hitrosti kot procesor. poleg tega se je dalo nekatere Celerone (300A, 366, nekateri 333 in 400) brez problema naviti za 50% - dvignil si fsb iz 66 na 100, tako pa se je s tem izničila še druga prednost P2 pred Celeronom (višji fsb in stem večja prepustnost RAMa). rezultat je bil najbolj očiten ravno pri P2 450 in Cely 300A @ 450 - ista frekvenca, enak fsb, edina razlika je bila večji in počasnejši L2 cache proti manjšemu in hitrejšemu. kjer je bila bolj pomembna hitrost L2 kot velikost, je bil Cely celo v prednosti.

po prihodu P3 se je razmerje med Pentium in Celeron serijo spremenilo; Celeroni so najprej še precej časa obtičali na starejšem Mendocino jedru (533 je bil menda zadnji) in 66 MHz fsbju, tako da niso več mogli konkurirati P3, zaradi visokega množilnika pa se tudi navijali več niso dobro.
s prehodom na Coppermine jedro so se sicer spet pojavili modeli z navijalskim potencialom (566-633, ki so lepo delali na 850-950 MHz), ampak takrat so P3 že imeli full-speed cache, nekateri so celo imeli 133 MHz fsb, tako da jim Celeroni (ki so jih menda še nekaj dodatno oskubili, samo se več ne spomnim kako) več niso prišli blizu.

kar se pa navijanja tiče, večina takratnih plošč je brez problema prenesla 75 MHz fsb. nekatere kartice in diski so sicer lahko delali probleme, ampak če nisi glih imel take smole, 75 ni bil problem. 83 po drugi strani je pa bil problem za večino PCI naprav, zato pa so bili tak hit Celyji, ki so šli na 100 MHz fsb - takrat je BX chipset preklopil na nižje množilnike za AGP in PCI, ki sta tako spet tekla po specifikacijah (66 in 33 MHz).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

opeter ::

Ja, zelo dobre navijaška plate tistega časa so bile serija BH-6 in BE-6 od Abita. Seveda poznejše revizije so dopuščale mnogo več (BE-6 II)! Pa CPU Soft Menu... mnjam! :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

krneki0001 ::

Crnapika; Jst mam epoxovo dual plato pa 2 komada p3-450 še vedno v moji " made in doma spacani" mašini.Zadeva še vedno dela odlično.

frudi; Celeroni brez cacheja so delal grozno počasi proti pentiumom. Celeroni z 128kb full speed cacheja so v avtocadu delal tut grozno počasi napram pentiumom z enakimi hitrostmi. V normalnih konfiguracijah za igre so najbrž delovali enako hitro, možno da tudi v kakšni stvari hitreje(recimo nezahtevne aplikacije. Čim pa si prišel do ene malo bolj komplicirane zadeve, je pa šteknilo in zadeva je ratala zelo počasna. Tega se pentiumom ni dogajalo. Tko da v povprečju z malo bolj zahtevno aplikacijo si bil z pentiumom definitvno mnogo hitrejši.
Lahko pa enkrat sprobamo kako tako zadevo stestirat. Recimo kak programček, ki mora nekaj zahtevnega delat in pri tem uporablja cache. pa ga potem zalaufaš na P2, P3, P4 in celeronu. Jaz lahko testiram na
-single P2-400, p2-450,p3-450,p3-500,p3-800, p3-933, p4-2.66 in p4 3.0, xeon550, celeron 466 pa celeron 600
-dual P2-400, p2-450,p3-450,p3-500,xeon550

S tem bi naredl tak test, kjer bi res lahko videli razlike. samo nekdo mora narest tak programček ali pa kje staknit tak programček, ki testira hitrost proca in cache.


P.S.Ampak celeroni in pentiumi skupaj pa na isti hitrosti delajo orenk orenk počasneje od xeonov z njihovim malo razširjenim naborom ukazov in full speed cache-jem.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Hmm... programček podoben temu:

SPEC CPU2000
Wikipedia - CPU Cache
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kixs ::

Lepo ste se razpisali... :))

Da ne bo pomote, tisti procesorji so danes z danasnjimi aplikacijami neuporabni (prakticno). Se pa strinjam, da lahko das gor kaksen Win98 ali celo W2k(Wxp), Office 97, pa bo zadeva zelo uporabna. Tudi kaksne knjige bos lahko pisal normalno. ;)

Podobno je bilo tudi v casu Win3.1 , ko si z 286 in 2Mb rama lepo gonil Winse in Word2.0. Takrat je bil graficni vmesnik zelo zahteven za graficne, ki niso imele pospesevalnikov GUI-ja. Ce si imel vec strani texta in vec fontov, je masina pokleknila, si videl vsako crko posebej kako se je izrisovala :O Word 6 je bil prava katastrofa po hitrosti!

Medtem ko si v Wordstarju (cisti dos) tudi na XT-ju lepo napisal seminarsko. Meni je bil najbolj vsec ChiWriter, ki je zelo dobro podpiral tehnicne dokumente (direktno pisanje formul) - Word tega se danes nima!

Ja, razvoj gre naprej... poglejte kaj bo naredila Vista... pravo revolucijo v hadrveru. Moja mashina (khm - podpis) komaj komaj zadostuje... kaj sele, da bi lepo delovalo 8-O

Hvala bogu je danes malo vec denarja in tudi mashine niso tolk drage, da ne bi mogel vsaj priblizno slediti razvoju - ce seveda hoces.

PS:
Sicer imam en Duron 750Mhz z 256Mb in vem kako so taki racunalniki mucni za uporabo (WinXP, Firefox ... pocasno, pocasno... :P ) . Seveda, ce si navajen na drugacne odzive.

LP

Poldy ::

@whatever:
Pa je res kot si rekel - če dvigneš FSB na neko "vmesno" frekvenco - 75 ali 83, potem kar naenkrat stalno melje po disku in je sistem še slabše odziven. Mogoče kdo ve zakaj pride do tega? Prehiter ide in potem izgubljanje podatkov?

Doma imam 3 plate BH6 in 3 procesorje 300A, pa mi nobenega ne uspe spraviti na 100FSB. Pa imam vse nastavitve tako kot morajo bit.

Glede uporabnosti starih računalnikov - p2 cca. 400MHz je čisto dovolj, važno je, da je veliko rama (na mojih dveh starih rač. imam po 192MB). Drugega ne potrebuješ, win ME ali 2000, office 2000, pa je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

krneki0001 ::

Poldy;
Da ne bo pomote, tisti procesorji so danes z danasnjimi aplikacijami neuporabni (prakticno). Se pa strinjam, da lahko das gor kaksen Win98 ali celo W2k(Wxp), Office 97, pa bo zadeva zelo uporabna. Tudi kaksne knjige bos lahko pisal normalno.


Jst jih še vedno uporabljam in imam word 2000 gor, pa autocad 2000 na win2000. Proca sta pa dva xeona 550. Diski so pa vsi scsi, tko da tam ni dost ustavljanja. Zadeva na 3Gb rama izredno hitro deluje. Pagefila sploh ne rabim in zadeva vsa dela v ramu. Tko da mislim da ti proci še niso za odmet.

Bom počakal da bodo večjedrni proci prišli, pa bo potem prišla plata z več takimi proci v to ohišje od netfinity-ja 5500.

Zgodovina sprememb…

whatever ::

Pa je res kot si rekel - če dvigneš FSB na neko "vmesno" frekvenco - 75 ali 83, potem kar naenkrat stalno melje po disku in je sistem še slabše odziven. Mogoče kdo ve zakaj pride do tega? Prehiter ide in potem izgubljanje podatkov?

Doma imam 3 plate BH6 in 3 procesorje 300A, pa mi nobenega ne uspe spraviti na 100FSB. Pa imam vse nastavitve tako kot morajo bit.


Mogoče je IDE kontroler na BH6 tki bolj občutljiv na spremembo frekvence kot na drugih platah. Men je tak šrotal po disku da joj. 300A Celerona pa imam še vedno na sekundarni kišti navitga na 450Mhz in laufa b.p (P2 400 nimam več, ker je bil nek problem v kontaktu procesorja in slot 1 reže in se je zadeva od časa do časa ugasnila in ni hotela več prižgat). Drugače bi še vedno raje imel P2 400 kot celyja 450A. Velika večina 300A celyjev se da tako navit. Mam pa gor en mesarski hladilnik + ventilator. Brez ventilatorja je tudi delalo na 450Mhz, sam se je sesulo od časa do časa. Tak da poskrbi za dobro hlajenje, daj vmes kako srebrno termalno pasto in glej da ne bo sobna temperatura previsoka. Lahko pa da boš moral zvišat voltažo procesorja, samo to delaj po najmanjših korakih ki jih omogoča plata, da kaj ne skuriš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

krneki0001 ::

Jst ma 3 komade p2-450 slot 1 odveč, če kdo rabi.

Poldy ::

Meni bi eden ali dva še kako prav prišla, če si zainteresiran mi pošlji ZS, pa se zmeniva kako in kaj...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

katere procesorje ste že imeli (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
728001 (6895) H3ro1n
»

Kaj je hitrejše Pentium II 350 ali Celeron 400?

Oddelek: Strojna oprema
392111 (1492) mtosev
»

Kaj je bolše 400MHz P, ali 600MHz C ?

Oddelek: Strojna oprema
241601 (1242) Dr_M
»

C500 proti PII 600

Oddelek: Navijanje
141410 (1274) ali3n
»

vaš prvi oc

Oddelek: Navijanje
411619 (1237) tomaz255

Več podobnih tem