» »

Kako pišete CSS?

Kako pišete CSS?

Hair ::

No evo, nova tema, da najdemo optimalne rešitve za pisanje CSSa.

A zmerej pišete kodo od čiste ničle, imate že kaj prednapisano, če ja - kaj, itd...
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

sverde21 ::

Jst pišem iz čiste ničle in delam classe in id-je po potrebi, če bi mel kej prednapisanga, bi kakšen class bil brez potrebe notri.

BTW pri pisanju si pomagam z programom TopStyle :)
<?php echo `w`; ?>

bluefish ::

pišem iz nule, ker se mi zdi to najboljši način. Razne predloge imajo polno slogov in drugih nepotrebnih reči, ki jih na strani ne potrebujem. Se pa enako poslužujem programa TopStyle, ker vseh classov in podobnih reči ne znam na pamet.

mte ::

Jaz sem si naredil kratek template, kjer ponastavim brskalnikove margine in paddinge ter razne velikosti in popravke na tak način, da potem ne bo kakšnih večjih problemov z različnimi svojevoljnimi brskalniki ki si "default" predstavljajo bolj po svoje. Za vzor sem si vzel kodo iz par strani na internetu ki govorijo o tem, nekaj prekopiral, nekaj dodal, nekaj odvzel, pač prilagodil mojim potrebam.
Delam pa vse na roke (s pomočjo reference na w3schools.org) v navadnih text editorjih, ker še nisem našel drugega, ki bi mi bolj odgovarjal. Moram pa preveriti, če je kakšno orodje kaj posebej napredovalo od zadnjega ogleda...
lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mte ()

strictom ::

Priporočam Notepad++. Ni neki jakega ampak je zelo zanimiv za raznorazne web designerske zabluze.

Vedno pišem iz nule. Sem nek frik, ki more met kodo točno lepo napisano v stolpcih :D
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

sverde21 ::

@STRiCtom: same here, jst uporablam Notepad++ za HTML, PHP in CSS, poleg tega pa še TopStyle za pomoč pri CSS :P:D
<?php echo `w`; ?>

DSI ::

iz nule, uporabljam pa Notepad2

Backup22 ::

Dreamweaver 8
//

mte ::

Za kakšno hitro urejanje Notepad2, za celotne projekte gVim. Odličen za take stvari je res tudi Notepad++, vendar se mi ne obnese kot nadomestek za Notepad (neki problemi z direktnim odpiranjem iz 7-zipa in podobnih stvari), tako da imam kar Notepad2 za vse.

IceIceBaby ::

Na roke. Uporabljam pa dreamweaver, ker ma dober autocomplete :)

klemen22 ::

Za manjše projekte si ga pišem na roke, za večje itak DreamWeaver.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

CaqKa ::

ultraedit.

samo mi pa nekaj ni jasno.. zakaj to nebi spadalo v prejšno temo, a ni naslov VSE kar ste si želeli vprašat o CSS?

Hair ::

Tale TopStyle izgleda zanimivo. A obstaja še kakšen (po možnosti free) programčič, ki bi ti nekam zapisoval vse class-e in id-je?

CaqKa, preberi zadnji BluPhenix-ov post v temi Vse kar ste si želeli vprašat o CSS pa se niste upali. :P

Lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

BluPhenix ::

caqka, ker tam je tema za pomoč v zvezi s CCSjem in to kar se sedaj piše IMO nikakor ne spada tja noter, saj bi se moral nekdo, ki bi iskal rešitev v tisti temi prebiti skozi kup sporočil, ki nimajo direktne zveze s problemi v CSS.

Ja, naslov je VSE, ampak a si resno želiš stickyja v katerem folk govori svoje preference pri kodiranju? Vsakdo kodira na svoj način.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

strictom ::

Dajte kak primer vašega CSSa. Da vidim majstorje!

No da dodam.

To sm zdaj malo spesnil! Za eno stran.

#all {width: 800;height: 100%;border: 1px solid;}
#top { width: 800; height: 100; border: 1px solid;}
#main {float: left; border: 1px solid;}
#menu {height: 120; width: 80; margin: 10;}
#login {height: 120; width: 80; display: cell; background: #cccccc;}
#status {height: 120; width: 80; display: line; background: #cccccc;}
#middle {float:top; margin: 20;}
#novice {float:right; margin: 10; width: 120;}


Lepše nebi mogel napisat! Magnifico! :D
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Hair ::

#login {
    height:120px;
    width:80px;
    display:cell;
    background:#ccc
}
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hair ()

user4683 ::

(splosno znana) resitev min-height problema v IE..

.problematic-div
{
min-height:600px;
height:auto !important;
height:600px;
}

CaqKa ::

>>> caqka, ker tam je tema za pomoč v zvezi s CCSjem in to kar se sedaj piše IMO nikakor ne spada tja noter, saj bi se moral nekdo, ki bi iskal rešitev v tisti temi prebiti skozi kup sporočil, ki nimajo direktne zveze s problemi v CSS.
>>> Ja, naslov je VSE, ampak a si resno želiš stickyja v katerem folk govori svoje preference pri kodiranju? Vsakdo kodira na svoj način.

marsikdo ne dojame bistva cssja in če bo kak tak post/debata tam vmes, nebo noben umrl.
in ja pri problemih z cssjem mene zanima kaj je sploh ultimativni način implementacije cssja.

roko na srce ima tista tema zgrešen naslov, če misliš da je namenjena samo reševanju problemov s css.
in če vsakdo kodira na svoj način jaz hočem v taki temi zvedet kateri so ti načini.

strictom:
#status {height: 120; width: 80; display: line; background: #cccccc;}

kolkor vem je display: inline ne pa line.
pa tudi display: cell vidim prvič.
CSS Display Property
CSS2 - The display declaration

/edit:
pa zakaj pri height width in margin nimaš enot dopisanih?
/edit2:
moj css iz nule napisan

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

BluPhenix ::

Eno je vedeti, kateri so ti načini, drugo je pa krešenje mnenj o tem kateri način je bolj pravi in zakaj ni kateri drugi.

Še vedno se lahko to temo lika na prvi strani teme o CSS.

Ultimativni način je pa tisti, ki ti je najbolj udoben za delo. Browserjem je večinoma vseeno kako je napisan. Ne glede kako je napisan ga bodo ali razumeli ali ne. Tudi v velikosti datotek ni neke bistvene razlike, saj moraš vedno vpisati podobno količino podatkov. Torej ti jaz priporočam, najdi svoj slog in se ga drži. Pa ne mislim da najdeš slog tako, da ga skopiraš od nekoga drugega in potem rečeš ta je pa najboljši, ker se pri takem pristopu pojavijo problemi, ko hočeš nekaj popravit, pa že eno leto nisi videl CSSja. Če boš uporabljal tvoj slog, ga boš verjeno hitro prebral, ker ti bodo možgani zadeve povezovali na enak način kot takrat ko si pisal, če boš pa uporabljal slog nekoga drugega pa ni sigurno da bo tako.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

CaqKa ::

>>> Tudi v velikosti datotek ni neke bistvene razlike,

to pa niti najmanj ne drži.

nekdo ki piše v stilu:

a, .opomba, p {text-size:1em}
a{text-decoration:none}
.opomba{font-family:italic}

bo imel dosti manjšo datoteko od nekoga drugega:

p {text-size:1em}
a{text-size:1em; text-decoration:none;}
.opomba{text-size:1em; font-family:italic}

BluPhenix ::

ja in večjo od tistega, ki napiše

*{text-size: 1em} ali body{text-site: 1em}

ali pa div .1em{text-size: 1em} in potem stavi vse v ta div. Ampak taki primeri niso tako pogosti, oz. je odvisno od primera do primera. Če nima niti en izmed parametrov velikosti teksta enake veličine kot kateri drugi, predlagana rešitev ne pomaga. Sicer se pa gre tukaj bolj za optimizacijo, kot pa za slog pisanja. Seveda je pa med enim in drugim lahko precej majhna razlika. Ko vse to upoštevaš je sicer neka razliak v velikosti fila, vendar ni recimo razlike 50%, če pa je toliko razlike, je pa nekaj narobe že s "ta velikim" CSSjem.

no, jaz bom tako rekel, ker si že podal primer velikosti teksta. Tisto od teksta, kar ima skupne lastnosti v vseh tekstih in lastnosti, ki jih ima največ tekstov navadno napišem v body tag, če potrebujem kaj drugega redefiniram htage ali pa naredim kakšnega custom. Navadno ne pride veliko takih izjem.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

CaqKa ::

ok, sem dal slab primer, ne znam pa točno razložit kaj sem htel povedat s tem slogom pisanja css.
sem pa še vedno mnenja da je preusmerjanje iz tiste teme nesmiselno.
sedaj imamo dve temi z bolj ali manj enakima naslovoma, pa čist drugo vsebino.

sverde21 ::

Heh vsi neki tišite v 1 vrstico :\
body {
    color: #000000;
}


jst pa ne :P
<?php echo `w`; ?>

CaqKa ::

jaz po novem več tudi ne.
na začetku sem še, ko sem pisal css v glavo htmlja.. zdaj ko pa delam css datoteko, pa imam take bloke.

64202 ::

Kako velik css pa imate? Imam občutek, da se najprej bolj splača skrajšat imena stilov (če delaš forum recimo): <td class="en_fajn_stil_za_celico"> v <td id="c"> :)
I am NaN, I am a free man!

sverde21 ::

eh ni vredu če tak krajšaš, sei k pišeš ti je vse jasn, sam ko pa ponovn urejaš ti pa tista črka nič ne pomeni, tak da jst ostajam na clasih poimenovanih z max 1 besedo.
<?php echo `w`; ?>

kihc ::

Zaenkrat uporabljam notepad++, samo morm rečt, da ta auto-completion od TopStyla zgleda čist hudo.
div.slika
{
	margin-top: 25px;
	margin-left: 57px;
	float: left;
	width: 187px;
	height: 187px;
	border-top: 3px dashed white;
	border-bottom: 3px dashed white;
}

Neki me zanima, a vi kdaj ko recimo popravljate kaj html, predvsem na novo dodate kakšen element, a napišete kar recimo v (div style="width: 100px"). Ker jaz sem se velkrat dobu da to počnem, ker se mi preprosto ne da preklapljat med datotekami in na novo delat classov za vsako malenkost. Rezultat je velikokrat velika zmeda v kodi :/
x

mte ::

kihc: praviloma če imaš dobro razdelano strukturo v html-ju, ne rabiš delat tega in tudi ni nobene zmede. Če pa strukturo napraviš preveč na hitro, imaš pa potem veliko zmedo in ko se ti nabere preveč je še vedno najhitrejša rešitev sprememba začetne strukture.
Priporočam da si strukturo (div-e) zastaviš čimbolj univerzalno, že na začetku upoštevaš vse (ali skoraj vse) možnosti kje boš lahko spreminjal stil, definiraš na začetku kje boš uporabil recimo p tage ipd... Seveda vse mora biti tudi na papirju, drugače prehitro kaj zamutiš. Vsekakor če že delaš obliko strani sproti (brez kakega photoshopa prej), naredi potem na koncu css še enkrat - mogoče bo več delat na začetku, bo pa precej manj problemov kasneje in se ti bo skoraj 100% obrestovalo.
lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse, kar ste si želeli vprašati o CSS, pa si niste upali. (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1297332536 (56685) htmltroubles
»

Prikaz strani na različni resoluciji-Joomla

Oddelek: Izdelava spletišč
151824 (1552) kr?en
»

Lampp problem

Oddelek: Izdelava spletišč
71611 (1514) Slovenia13
»

Oblikobvanje besedila s CSS na web strani

Oddelek: Izdelava spletišč
71416 (1342) pivmik
»

table CSS problem ...

Oddelek: Izdelava spletišč
242568 (2394) darh

Več podobnih tem