» »

1/0 = ?

1/0 = ?

1
2
»

Tloramus ::

Večina ljudi tukaj pozablja to, da neskončno ni število.
Neskončno +1 ne obstaja, saj lahko neskončno zavzema katerokoli pravilno vrednost v določenem sistemu. Primer:
neskončno + 1 = neskončno + 2
Zgleda absurdno, a drži (po mojem : ) ). Tudi moja zgornja trditev, da je:
0=neskončno
ni povsem pravilna. Pravilna je, ko jo naredimo pravilno, kar pa je nedvomno mogoče, napačna pa, ko jo naredimo napačno.

THOMAS: komaj čakam na tvojo razlago dualizma val-delec.

Hearya!

G3GANT1C ::

A je že kdo kdaj pomislu, da bi bile vse stvari v vesolju lahko definirane? Ker je vesolje itak mal čudn, bi mogoče celo to delovalo...
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

G3GANT1C ::

Še ena ugotovitev:
0:1=1:đkm
đkm je število, ki da ob množenju z 0 rezultat 1...
Preverite s križnim produktom:
0*đkm=1*1:)
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

G3GANT1C ::

MOJI ZAKONI:

0:1=1:đkm

0-1km
00=1
(tukaj nisem 100% šur ampak pravjo, da je karkol na 0 enako. Sicer pa, kaj se zgodi, če ulomek razširimo z nič
2/3 = 2*0/3*0=0)

01=0
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: G3GANT1C ()

Thomas ::

0:1=1:đkm

5*0:1=5*1:đkm

0*đkm = 5

Ali karkoli hočeš.

Matek ::

Mater ste zakomplicirali to. Sej je čisto simpl.

4:2=2
2*2=4

1:0=neskončno
neskončno*0 pa je 0

Iz tega smo ugotovili, da 1:0 ni neskončno, ampak kvečjemu nič, right?8-)

AJA, Tloramus, jaz sem tudi 8. razred, moram ti pa povedati, da ne motiš, kajti neskončno ni prilagodljivo. Če bi bilo tako, kot ti praviš, bi bil rezultat vsake enačbe, računa ali biločesa neskončno. Kapiraš? Neskončno ne vrednost, to je samo uprizoritev neke vrednosti, kajti če ti določiš neskončnemu vrednost, potem ni več neskončno. Aja, neskončno pa vsekakor NI 0.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

G3GANT1C ::

Hmmm... iz vsega tega po mojem sledi da je matematika preveč poenostavljena, da bi bila lahko smiselna. Dolžina premice je nedefinirana - kaj ni že to nesmisel?
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

Dejmo mi tole razčistit!

Deljenje dveh realnih števil je definirano kot postopek, ki nam da spet realno število. V tej definiciji je pa tudi to, da če je deljitelj nič - deljenje odpade. Vsaj znotraj realnih števil. Amen.

V dopolnjeni realni osi, pa je rezultat 1/0 = "neskončno".

Velja naprimer:

"neskončno" + realno število = "neskončno"

"neskončno" - realno število = "neskončno"

"neskončno" + "neskončno" = "neskončno"

"neskončno" - "neskončno"

pa spet ni definirano. Tudi v dopolnjeni realni osi ne. Kot v realni množici ni deljenje z nič.

Kot recimo tudi v množici vse realnih števil razen števila 5 - ni definirano 10/2!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Dolžina premice ni definirana - ja. Ampak tudi teža ne. BTW.

No wonder at all!

G3GANT1C ::

MadManMato,
poglej:
1/1=1
1/0,1=10
1/0,01=100
1/0,001=1000
1/0,0001=10000
(Z majhnostjo delitlja narašča velikost rezultata)
.
.
.
torej,
1/0=neskončno, al pa nedefinirano sej je en in ist drek (vsaj zdajle se mi tako zdi (au, kakšen headache))

Ko sem včeraj razmišljal o vsem tem sranju(karkol že je) sem prišel do zaključka(če je bil zaključek), da bi morali uvesti množico nedefiniranih števil.

Po trenutnem poimenovanju (označevanju,... whatsoever) imamo isti znak(nedifinirano) za nekaj popolnoma različnih(med sabo) stvari.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

G3GANT1C ::

A ne bi blo veliko manj problemov, če bi vse lepo definiral?
Mislim, da vem odgovor, to je nemogoče. Ali pač?
Če sem vidt k idiot, se zavedam tega.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Brane2 ::

G3GANT1C:

Nekoga čakajo grenke izkušnje z limitami, odvodi in integrali. >:D

BTW: Edino kar leze proti neskončnosti tle je dolžina threada...

Thomas ::

Definiraš lahko vse kar želiš. Desetkoten trikotnik:

Deseterotrikotnik je vsak trikotnik, ki ima dodatnih 7 kotov

Paziti moraš le, da ne padeš v protisloven sistem. Kjer je vse res in nič ni res ... itd.

Drugače pa - definiraj svojo matematiko če želiš. Ni čisto rečeno, da bo slabša od te, ki jo že imamo.

Ali pa fuzbal, ki ne sankcionira ofsajda.

Ali pa šah, kjer gre kmet lahko tudi nazaj.

Karkoli!

Svoboda ustvarjanja.

Ne smeš mislit, da so oni strici kej več od tebe. Samo pravila so si zmislili dokaj pametno - pa vprašanje če najpametneje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

G3GANT1C:

>da bi morali uvesti množico nedefiniranih >števil.

Se javim za skladiščnika množice, sploh če dobim delček $$$, ki gre v Posavje zarad skladiščenja odpadkov uranskega goriva...>:D

sketch ::

Teskan, g3gantic: če bi vedn računali z jabolkami in hruškami bi bili še vedno pri abakih, ne pa athlonih :> ključna beseda pri matematiki je abstrakcija ^_____^

Arrivo: To ni res, ker so (C) drugačna algebrska struktura kot (R), že zaradi sestavljene narave (a+bi).

Tloramus: Deljenje z 0 je seveda možno takoj, ko zaidemo izven množice (R), saj si s tem že definiramo neko novo algebrsko strukturo, kjer je deljenje z 0 možno (npr. kot je naredil Thomas in je poskušal g3gantic, katerega, kot je Brane rekel, v zasedi čaka še matematična analiza). Tako da je diskusija brezpredmentna :>

Česar se ljudej ne zavedajo je namreč to, da je matematika večinoma sestavljena iz dogovorov ter se z resničnim svetom poklapa zgolj zato, ker mi tako hočemo. Prav tako lahko temeljne dogovore spremenimo in naredimo novo, drugačno algebrsko strukturo v kateri bodo stvari takšne, kot želimo. vsaj nekaj časa :> (dokler, kot je rekel Thomas, ne zaidemo v protisloven sistem. Kar se, ko enkrat bolje pogledaš abstraktno algebro, blazno hitro zgodi... saj se boste učili o modelu, ki je skoraj razsul teorijo množic - sam se zdej ne spomnim imena)

Malo abstraktne algebre v 1. letniku pa še kakšna doza v 4. pa bo precej bolj jasno ^_^

Aja, pa cela stvar o valu in delcu - gre tudi samo za pojmovanje. Pri kvantni mehaniki se ne moremo več it "tako je", kot pri Newtonovski, ampak se gremo "tako si bomo to predstavljali, ker odgovarja preizkusom". Kot da bi si hotli predstavljat 5 dimenzij.
Če je EM delec ali val, je odvisno od opazovalca. Fotoni pa so samo kvanti energije, in če nekomu paše, da si predstavlja, da njegova moba oddaja kvante energije namesto valov - so be it.

lp
s.
Adapt and overcome.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sketch ()

Mercier ::

No, ampak tudi z zdravo kmečko logiko se da malo naslutiti, zakaj je s to nulo tako kot je.

recimo:
svojo plačo delim z nič osebami, postane neskončna - sliši se sicer dobro...

BTW tole je šala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Tloramus ::

Gegantic: Nehaj si lastiti vse zasluge! Seya jutr.

MadManMato:
neskončno*0=1 (če se stvar rešuje kot enačba; upam, da se nism zmotu:O). Sploh pa jaz ne pravim, da je neskončno prilagodljivo! Zdaj bom pa enkrat za vselej tole povedal razločno:
1/0 = nedefinirano
nedefinirano pa se da definirati.
kako pa bomo definirali je pa odvisno od sistema v katerem se stvar dogaja.

sketch:
Svet je krogla, ki kroži okrog Sonca v zakotnem koncu Galaksije - 1285 brezpredmetno
2001 - kva pa drucga!

Hearya!

Thrivial ::

Brane2: fora o vati in puscavi je zgolj wannabe predelava nekega vica. (kako ujeti krokodoila na reki Nil >:D)

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

Brane2 ::

O.K. Kako ujeti krokodila na reki Nil ?

Aja, BTW: Ali je število nula praštevilo in zakaj je ali ni ?

>:D

Thrivial ::

Anaksimander (predsokratiki): Zemlja je ravna ploskev, ki plava na na vodi. Okoli nje krozijo planeti in Sonce. Je sredisce vesolja.

...Se vam zdi, da 2500 let pozneje kaj bolj objektivno ocenjujemo vesolje...dvomim. Le nasa percepcija Zemlje se je malce spremenila--- 8-)

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Thrivial ()

G3GANT1C ::

Osebno mislim da 0 je praštevilo, ker da ob deljenju s samim seboj rezultat 1 (po moji teoriji) in ob dejlenju z 1 da lep rezultat - 0. Ampak prav tako mislim, da je 1 prštevilo, ker da ob deljenju s samim seboj rezultat 1, in ob deljenju z 1 rezultat 1. :)Kar pa matematiki večinoma zanikajo.;(
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

Groza!

Ničlo lahko deliš s katerimkoli pozitivnim celim številom!

Obratno seveda ne.

Kako naj bo potem 0 praštevilo, če je tako deljiva?

Dej mal se skoncentriraj no!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

rasta ::

Praštevilo je lahko samo naravno število. Nič odpade. Z neskončno se ne da delit ali sploh računat. Imamo samo en izrek 1/neskončno je 0. To je vse. Pol so pa še limite.
Vse kar izpeljujete je narobe. Hudo narobe. Probajte kakšen vaš "izrek" dokazat.
"nedefinirano pa se da definirati. "
Keep dreaming ...Če se v matematiki ne da česa dokazat z aksiomi ali že dokazanimi izreki to ne drži. In tu ni nobenega razglabljanja več.

Thrivial ::

Ok Brane2. sicer bo tole off-topic, ampak bo mogoce malo pozivilo nekatere traparije tukaj. Torej, kako ujeti krokodila na reki Nil:
Potrebujes: telefonski imenik, filter 57 cike( z vzigalicami seveda), jabolko in dve vreci.
Gres k reki Nil(kjer prebiva krokodil;)) in zacnes brati telefonski imenik. To opazi mali krokodilcek in pride ven ter ga tudi zacne brati. Toda ker je dolgocasen oba prej ali slej zaspita, ti prej ker si ga zacel prej brati in se posledicno prej zbudis ter zbases malega krokodilcka v vreco. To opazuje mama krokodil, ki ji dogajanje ni najbolj vsec in pride na kopno po tebe.. Vrzez jabolko, jabolko ne pade dalec od drevesa in splezas na drevo. Ko si tam se ti odvali kamen od srca ker krokodilka ne more gor in pade naravnost na njo. Sedaj jo imas, samo pretezka je, da bi jo sam spravil v vreco. Zato prizges filter 57. Kjer je dim je ogenj, kjer je ogenj so ljudje in imas ljudi, da ti jo spravijo v vreco.

Ob pravem vzdusju in pripovedovalcu je lahko tole fantasticen vic:))

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

G3GANT1C ::

Človk se zmot. Itak pa ne morem prav velik razmišljat ker me zadn teden že ves čas glava boli. Se strinjam, 0 ni praštevilo...
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

G3GANT1C ::

Priznam, idiot sem... V odločilnih trenutkih grem pozabt osnovno definicijo praštevila.:'( Bebec jst.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

G3GANT1C ::

V avtobusu je 8 potnikov. Vsi so sestavljeni iz materije. 10 jih izstopi. Notri sta zdaj 2 potnika iz antimaterije. Ko še dva potnika vstopita in prideta v stik z antipotnikoma, se izničita, nastane pa ogromno energije (avtobus je približno prazen). O tem sem razmišljal včeraj. Ali je to zabloda ali ni, pa mi povejte vi.:)
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Brane2 ::

Zarad takih pizdarij se pa jaz vozim :D

Mercier ::

Pri kombinatoriki so navadno bile take naloge z avtobusi:

Na koliko načinov lahko v avtobusu 3 moški in 5 žensk...
Ni čudno, da jih potem 10 izstopi!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Nitraemus ::

G3GANT1C:

Če se jaz pravilno spominjam definicije praštevila, je to število, ki ima natanko dva delitelja. Torej 1 odpade, ker ima samo enega.
Give a man a fish - feed him for a day. Give a man religion - he wil starve to death praying for a fish.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Kar se tega neskončnega hotela tiče je tkole:

Receptor prosi vse goste, naj se premaknejo v sobo s številko eno večjo od sedanje. Vsi so na toplem in soba št. 1 je prazna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

S svojim mailom samo podaljšujem tale thread oziroma ga pospešujem na svoji poti v 3.P.M. (neskončnost).

Hotu sem prpomnt samo tole.
Medtem, ko teoretiki dvigajo roke od x/0, so pošteni, garajoči in vsega hudega vajeni hardvermojstri že zdavnaj rešili problem.
Rešili ali zakrpali, to je drugo vprašanje, sam važen da dela.

Če torej recimo Intlovemu ali kateremu drugemu (IEEE-754 skladnemu) FPUju zadate izračun 1/0, boste dobili kot rezultat "NaN" in eno okrog ušes (stvar sproži servisiranje izjeme "Division by zero" IIRC).
NaN je enostavno binarna kombinacija, ki pomeni Not A Number :D

Matek ::

Nitraemus, napačna definicija, Praštevilo je število, ki je deljivo samo s samim seboj in z 1. Sicer za vsa praštevila, višja od 1 velja tvoja definicija, če pa hočeš zajeti še ena, pa je pravilna moja.

No ja, tako misliva jaz in G3GANT1C, matematiki pa to zanikajo, kot je že on povedal.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Thomas ::

Naravno število N je praštevilo tedaj in samo tedaj, kadar ga brez ostanka ne deli nobeno naravno število večje od 1 in manjše od N.

Še eden opeoreka tej definiciji - mu ročno pobrišem post!

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G3GANT1C ::

Kaj pa če je v hotelu z neskončno sobami vsaka soba avtomatsko polna?

BTW, končno konec glavobola:D
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Nitraemus ::

MadManMato:

1 ni praštevilo. Včasih so ga imeli za praštevilo, danes pa ne več (oz. vsaj tako piše na http://www.math-atlas.org), zato v definiciji praštevila nočemo zajeti št. 1.
Give a man a fish - feed him for a day. Give a man religion - he wil starve to death praying for a fish.

Zgodovina sprememb…

G3GANT1C ::

Nedefinirano je število, ki zavzema popolnoma vse realne vrednosti (realna števila). Poglejte si na grafu tangensa tangens iz 90. To je v bistvu logično. Zaradi tega z nedefiniranimi števili ne moremo kaj dosti računati.:)
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

jeti ::

V R deljenje z nič NI definirano. Pika.
Tisti, ki ste nekaj pisali
1/1=1
1/0.1=10
1/0.01=100
.....
ste nekaj slišali o limitah, ampak vaš sklep je na koncu še vedno napačen, namreč da je 1/0=inf (neskončno).
Limita pove, kaj se dogaja, ko neka vrednost GRE PROTI nečemu, ne pa ko ZAVZAME TISTO.

imejmo ulomek 1/x. limita, ko GRE x proti nič, je neskončno. x se manjša, posledično se celoten ulomek veča in ko x GRE proti nič, GRE ulomek proti neskončno. Ko pa x JE nič, pa ulomek NI definiran. Je razlika med GRE PROTI in JE. Zdej jasno, kaj ni štimalo?

------------------------
Realnih števil je več kot naravnih. Naravna števila so števno neskončna množica, realna števila so pa neštevno neskončna množica. pravimo tudi, da je množica realnih števil GOSTA (med vsakima dvema številoma se vedno lahko najde še eno število, medtem ko pri N to ni res - vmes med 2 in 3 ne moremo najti nobenega naravnega števila.

-----------------------------------
Gostje v neskončnem hotelu: novega gosta daš v 1. sobo. Gost, ki je do tedaj bil v 1. sobi, gre v 2. sobo. Gost, ki je bil v 2. sobi, se mora premakniti v 3. sobo. Gost, ki je bil v 3. sobi, gre tako v četrto sobo...
To lahko ponavljamo v nedogled, saj je sob neskončno. :)
Če bi jih bilo končno mnogo, bi pa gost, ki bi do tedaj bival v zadnji sobi, padel ven iz hotela.:D
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Matek ::

Fak, pol je pa tastara nam narobe definicijo dala, ker smo rekli, da je praštevilo naravno število, ki je deljivo brez ostanka samo s samim seboj in z številom 0.

Ja, sj vem da ena ni praštevilo topda po tej definiciji bi blo. Če bi vzeli 1 v erostatenovo (al ka je že) rešeto, pol ne bi blo nič praštevil.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

jeti ::

MadManManto: tole vašo staro bi jaz upepelil na grmadi, ker širi krivo vero med ljudstvom. >:D

In res je, 1 NI praštevilo. Najmanjše praštevilo je 2.
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Thomas ::

Zdej pa res! Samo eden še reče kej o praštevilih, kar ni res - brišem njegov post.

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

Ježešna, kaj sem pa rekel narobe? :D

"Stara" pa tut ni objavila nobenega posta, da bi ji lahko ti kaj brisal. Lahko boš kvečjemu na grmadi pobrisal njen pepel.>:D
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Thomas ::

Ti nisi reku nič narobe jeti.

Pazi, da tako tudi ostane! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Daj no Thomas, malo se umiri, kaj pa če je napisanega kaj zanimivega, in bi ostali radi videli, preden izbrišeš.
Sicer pa je kreganje v matematiki skoraj tako zanimivo kot v politiki>:D
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Ma dej Tomi - dobr veš, da ne brišem niti kej hujšga kot napačne teorije o praštevilih.

Kvečjemu kej res neprimernega.

Je pa grožnja z brisanjem pripomogla k disciplini glede matematičnih vprašanj.

Sam ... zdej je vse propadlo. Hitro bomo slišali spet, da je 4 praštevilo al pa kej podobnega.

:D

p.s.

Bom kar pobrisal! :|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Thomas, tebe pa lasten smisel za humor nikoli ne zapusti..
Lahko pa si misliš, da ljudje, ki proglašajo čudna števila za praštevila, sebi na čelo pišejo izraze ( in to ne lepe ).
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Tomi, hec je šele takrat, kadar kdo moje hece zares uzame!

Včasih niti ni več hec! :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Deljenje z 0

Oddelek: Šola
318217 (4864) JanBrezov
»

Matematika.. 0=1 in deljenje z nič itd.. =) (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
767587 (6480) DimmniBurek
»

Vprašanje neskončnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
696341 (5068) Thomas
»

Neskončno... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
617321 (6235) Gh0st
»

2=1 !!!

Oddelek: Loža
191785 (1473) Thomas

Več podobnih tem