» »

Stari zidaki kot talna obloga

Stari zidaki kot talna obloga

Go-ahead ::

Malo bi se šel zidarja, pe me zanima kako se postavi stare zidake kot talno oblogo v kleti.
Kako se izdela estrih (recept), ali morajo biti zidaki popolnoma celi in pravilnih oblik in očiščeni.
Ali je potrebno brušenje vidne površine?
Kako je z vzdrževanjem?

OptiMist_vw ::

ja dobro je če so zidaki očiščeni... to da so pravilne oblike niti ni toliko važno. samo ko jih polagaš na beton (predvidevam da še nimaš tlaka ulitega) moraš malo pazit da je fuga (razmak) med opekami približno enaka... zna pa biti zadeva kar debela (zidak + beton cca 12 cm) tako da če imaš dovolj prostora ni problema,k če pa ga nimaš pa se poskusi zmeniti z kakim kamnosekom da ti jih režaga na pol (po debelini) sicer se vsi branijo to delat, ker je zidak premehak in jim rezalko tanjša ne pa obrablja kot kamen.. ko boš imel vse pripravljeno pa zmešaš beton 5 delov peska (0-5 mm za tlake), 1 del cementa in po potrebi vode ne sme biti pretirano redek beton (še najbolje je zemeljsko vlažen). zabetoniraš in spotoma polagaš zidake. naslednji dan zmešaš samo cement in vodo (cementno mleko) in zaliješ fuge.(precej redko mešanico da temeljito zaliješ fuge) ko cement naredi skorjico (cca 20min) samo postrgaš kar gleda nad zidake. potem pa lahko dobiš mojstra, ki se ukvarja s teracom (ali pa sam če imaš orodje) da ti pobrusi (tla so potem gladka in enostavnejša za čiščenje) na koncu pa še premažeš z lanenim oljem da zaliješ vse morebitne špranje in zmanjšaš poroznost zidakov ki potem ne vpijajo več vlage smeti ipd. premaz je potrebno obnoviti na cca 3 leta.

če imaš še kako vprašanje sem ti na voljo.

LP
OpTi

edit typo
MCP 70-270, MCP 70-290; CompTIA N10-003, CompTIA SY0-101

Zgodovina sprememb…

Go-ahead ::

Hvala za izčrpen odgovor. Višina me res baše imam cca 10 cm na razpolago, s tem da bi moral še nekakšen padec proti sifonu izdelati,
tako da bi na nekaterih mestih prišlo do min 3 cm estrih.
Ali je to premalo?

OptiMist_vw ::

če imaš standardne zidake je zidak debel 8 cm če pa imaš starejšo zadevo (nad 100 let) pa je avstroogrska mera in je zidak debel 10 cm se mi zdi... (ne vem kako imaš podlago) običajno pa se dela min 3 cm betona pod zidaki tako da najbolje bi bilo da jih daš prežagat potem pa naprej pa če boš tla še brusil lahko ša kak cm padca pridobiš z brušenjem.... (še vedno ti ostane 3 cm zdaka)


LP

OpTi
MCP 70-270, MCP 70-290; CompTIA N10-003, CompTIA SY0-101

mared ::

mogoče samo za nasvet

če so zidaki v malo slabšem stanju (lunkje,močno porozni, odkrušeni), si po brušenju shrani prah. ta prah pred lakirnjem zmešaj z lakom za parket da dobiš gosto maso in z njo zadelaj odprtine na zidakih.
Tlak smo mi lakirali z lakom za parket (2 komponentni) in se obnese zelo dobro. samo računaj na veliko porabo laka.

OptiMist_vw ::

hmmm ja na to sem pa pozabu... :8) moja napaka :(


LP

OpTi
MCP 70-270, MCP 70-290; CompTIA N10-003, CompTIA SY0-101


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Laminat, ploščice ali vinil? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21462798 (11922) Lonsarg
»

zakaj američani, ki živijo v tornado alley še vedno gradijo enake hiše? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11421318 (10157) trancer01
»

škarpa 20x2m

Oddelek: Loža
3918162 (14866) fikus_
»

Diy gradnja manjšega bazena

Oddelek: Loža
93894 (3458) zrataj4201
»

kaj uporabiti pri zidavi stanovanja?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5018246 (17314) madmitch

Več podobnih tem