» »

Westerni za prave moške

Westerni za prave moške

klemen22 ::

Torej govora gre o trilogiji t.i. spagetthi westernov ki je spremenila definicijo pravih western filmov in pokazala kdo je bil pravi moški na divjem zahodu ter ustoločila Clinta kot pravega BadAss-a ki z levo roko brez treh prstov poje razne wanabeje ala John Wayne (razen redkih njegovih filmskih izjem) ki mislijo da so višek westerna pač neke legendarne ENOvrstičnice. Z legendarnim režiserjem, lahom Sergiom Leonejem!
Par dni nazajmi je pod prste prišla ta legendarna trilogija ki sem jo nazadnje gledal že precej precej let nazaj in obudila spomine kot mi jih je le malokateri film oz. kakšna trilogija filmov.
Torej za katere filme sploh gre v trilogiji (za tiste ki teh filmov niste gledali -> lahko vas je sram):
Buono, il brutto, il cattivo, Il alias The Good, the Bad and the Ugly (GBU)
Per qualche dollaro in più alias For a Few Dollars More
Per un pugno di dollari alias A Fistful of Dollars

Serija je redimenzirala okvire westerna in čezlužnikom so s tem Italijani pokazali kako se snema PRAVE westerne za PRAVE moške in ne neko podajanje enovrstičnic. Ter kakor sem že povedal - Clinta Eastwooda postavila v vlogo pravega badassa. Da ne omenimo niti ostalih igralcev. V dveh delih (konkretno v The Good, the Bad and the Ugly in For a Few Dollars More se poleg The Clinta pojavi tudi legendarni Lee Van Cleef) ki s svojo igro res impresionirata in dokažeta kako se ob božji režijski palici Segiota posname westerne ki ga bodo pomnili še generacije in ki se izogne kalupom po katerih so bili posneti tradicionalni westerni z Wayneom v glavni vlogi oz. ameriški westerni nasplošno! No pri najboljšem filmu iz trilogije (The Good, the Bad and the Ugly) ima eno od treh vodilnih vlog tudi Eli Wallach alias Tuco ki je odigral res fenomenalno ter povsem ob boku Clinta! Karakterji so v vseh filmih predstavljeni IZJEMNO - po tem nasploh prednjači GBU.

Sergio se je izognil tradicionalni zgradbi westerna ki gre nekako tako:
1. nekomu ukradejo denar/mu ubijejo najboljšega prijatelja, posilijo žensko/
2. ta nekdo najame hordo sosednih barab
3. odpravijo se na mesto obračuna, morda celo prejahajo s konji željeno pot ter obračunajo z barabami ALI še bolje, s 100 revolveraši obračuna kar sam
4. proti koncu nujno sledi strelski obračun 1 na 1 nekje sredi mesta kjer kandidata čakata na zadnji zvon mestne ure ter upata da kovač ki je koval pištolo ni imel slabega dne (oz. jo ni naredil v petek popoldne;) )

Še vedno sem pod vtisom filma. Glede na to da je tukaj veliko filmofilov bi bilo greh da si ne bi privoščili ogleda teh treh filmov ki so pokazali KDO snema prave westerne in zabili kajlo hulivudarjem tam kjer ji je toliko let nazaj najbolj bolelo (žanrt westernov je bil pač precej gledan in sneman)!

Sam bi po kvaliteti filme v tej trilogiji razvrstil takole:
1) The Good, the Bad and the Ugly
2) For a Few Dollars More
3) A Fistful of Dollars (meni osebno opazno slabši od preostalih dveh vendar napram večini ostalih westernov še vedno špica)

Zares enkratno. Ah kakšne špica filme so snemali včasih in ne sedaj neki pocorn Spidermani, Xmeni itd. Še fotka enega od legendarnih prizorov v GBUju:
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)
  • zavarovalo slike: gzibret ()

klemen22 ::

Aha pa še to. Fotke treh glavnih igralcev (Clint pač nastopa v vseh delih, Cleef v dveh, Tuco (tretja slika) v GBUju):
Badass No.1 and 2

Badass No.3
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: STASI ()

klemen22 ::

Pri postavitvah fotk sem se zgoraj malce uštel ker sem misliv prilimati 3 tako da je prvi stavek v drugem postu irelevanten.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

jype ::

Razen tvojega "za prave moške" opisa se z večino napisanega strinjam. Zlitje Morriconejeve glasbe in pokopališkega prizora (na sliki v prvem postu) je na velikem platnu lahko zelo čustveno doživetje :)

Med igralci si pozabil na zanimivega Charlesa Bronsona, pa med filmi pozabil omeniti C'era una volta il West, 1968.

Seveda sem si privoščil DVDje vseh omenjenih filmov, ampak dokler ni bilo pri hiši projektorja, je nekaj manjkalo :)

No, tudi danes še kdo snema dobre filme, le v kino bolj redko pridejo. Še vedno nisem videl sodobnega filma, ki bi presegel film Mož brez preteklosti (Mies vailla menneisyyttã, 2002). Od mainstreama lahko priporočam tudi Vesel božič (Joyeux Noel, 2005) in Mesto greha (Sin City, 2005), od dokumentarcev pa Zakaj se borimo (Why we Fight, 2005) in Hiroshima, 2005, BBCjev igrani dokumentarec o prvih atomskih bombah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

klemen22 ::

hvala jype za C'era una volta il West link. To bo treba dobiti in pogledati!;)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

klemen22 ::

Evo še en res legendaren citat proti koncu filma ko Clint reče Tucotu:
You see, in this world, there's two kinds of people, my friend, those with loaded guns and those who dig.You dig.8-)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

drejc ::

Gospodje, predlagam Vam da si obvezno ogledate nadaljevanko Deadwood.

Vsekakor revolucija westerna na platnu.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

steev ::

Tale GBU pa mam na dveh dvdjih. Morem pogledat ko bom mel čas.
:|

Brane2 ::

GBU je zakon.
Tudi ostale zadeve s Clintom niso slabe. Spomnim se "Mule for sister Sara" in podobnih zadev...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Penderecki ::

Vredno je omeniti film The Outlaw Josey Wales

gzibret ::

Jaz moram rečt, da sem pri teh vesternih vedno zaspal ob televizorju. Mi je pa nora muzika od Enia Moricone-ja. To je taka muzika, da se človek zraven kar zjoče.

@klemen22 - povej, kaj je v 2. postu točno narobe, pa popravim.
Vse je za neki dobr!

BuDi79 ::

od Westernov sta legendarna danes ob "poznam samo Leoneta" odnosu še od večine spregledana Django in malenkost zafrkanski 'zadnji pravi western' Il Mio nome e Nessuno (My name is nobody).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

Yossarian ::

No, ja Klemen, saj se z večino strinjam, vendar se mi pa zdi malo pretirano, sploh glede na to, da so nastopali ameriški igralci. Kaj pa npr. The Wild Bunch, My Darling Clementine, Rio Bravo... Saj tako hude razlike pa tudi ni. Treba je sevda primerjat odlične z odličnimi in slabe s slabimi.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Yossarian ::

Pa od novejših seveda Unforgiven, pa tale Open Range.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

jype ::

Od alternativnih pa Jarmuschov Dead Man.

Boljšega filma zagotovo ni, seveda pa je odvisno od tega, po čem film ocenjujete. Tale je eden bolj zateženih, ki že mejijo na zen.

klemen22 ::

Prosim da se tema omeji na prave westerne in NE na filme drugih zvrsti.

Malo bolj u izi western in precej slabši od trilogije iz teme je tudi High' Em High kjer spet nastopa The Clint in je pogojno vreden ogleda.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

destiny ::

Pozabl ste še na Giù la testa oz. A Fistful of Dynamite
Spet en biser špagetija vendar tokrat brez Eastwooda.

Ejsi_Disi ::

Uf, jest sm tud nor na dobre stare westerne.
High Plains Drifter
Hang 'em High
Pale Rider (pri vseh je Clint zraven tudi kot režiser, razen Hang 'em High)

Zadnič sem gledal:
KLIK Esercito di cinque uomini, Un (Five Man Army)

My Name Is Nobody je pa tud ene par filmov. Se spomnete tudi legendarni dvojec Terence Hill in Bud Spencer. Sta mela tud dobre westerne/komedija.

jype ::

Dead Man definitivno _je_ western. Še tip, ki mu je ime Nobody špila not. Režiser je pa malo bolj vešč sodobne filmske umetnosti in je zato film med zanimivejšimi.

klemen22 ::

No tako na splošno velja da s katerokoli kavbojko od Eastwooda zelo težko falimo.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

WarpedGone ::

Moja stara želja je nekje ujet te filme u dobrem kinu. Ker ogled tega na tv je skoraj da zločin. Nardimo peticijo, da se enkrat odvrti ena kino serije teh klasik/legend?
Zbogom in hvala za vse ribe

klemen22 ::

Lahko bi res kakšen Kino Dvor ki kao vrti malo bolj stare in nove umetniške filme prevzel te legende čez.;)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

perci ::

Sej so se te zadeve vrtele v kinoteki in mislim, da se bodo tudi letos.

WarpedGone ::

Kritika kinoteke nima smisla. Majo celo spored za junij 2006. Vem tut, da so ti westerni bli tut u rednih kinih. Kakih 30let nazaj, kar bol malo pomaga...
Zbogom in hvala za vse ribe

BuDi79 ::

Kinoteka ima spored za junij ker se še ni odprla v novi sezoni... (čez poletje je zaprta ker ni študentov)

Lani so imeli The Good The Bad and The Ugliy na sporedu... na novi kopiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

perci ::

Kinoteka ima spored, saj imam kinotečnik doma. Je pa res, da je bla do danes zaprta, danes pa je uradna otvoritev s prvim slovenskim filmom, Štigličev "Na svoji zemlji" ob 18.00, ob 20.00 je pa Murnauejev "Sunrise" iz leta 1927.

perci ::

bo urgiranju in pomoči st forumašev, je kinoteki uspelo ažurirati spored :) - hvala jypetu :)

cosmopapi ::

Ne pozabiti tudi na ta western Heaven's Gate, ter tri zraven napisane filme...
Odvisni od neodvisnih filmov? http://vtrgan-film.atspace.com/

Trdi ::

Sem velik fan trilogije, si jo velikokrat ogledam. Pa vendar je morda malce premalo cenjen tule Unforgiven. Film je malce drugačne sorte, zabrisane so meje med dobrim in zlim, ampak finiš filma je enako odličen.
Trdota d.o.o.

klemen22 ::

Unfogiven je kakopak odličen filem. Spet odlična predstava Clinta in režijska palica skupaj z Hackmanom in Freemanom. Seveda pa ni klasičen vestern. Ampak je odlična zadeva. Skratka iz moje strani precej cenjen filem.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

BladE_ ::

Hehe mj atek bo prou veseu tega :D
Akcija - Reakcija


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Filmi z maščevalno vsebino (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5612938 (4910) kiFni
»

War movies (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5810868 (8884) Outcast
»

Najbolj ganljivi in kurjo-polt delajoči prizori (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
7510700 (5358) Aston_11
»

The Magnificent Seven

Oddelek: Sedem umetnosti
135160 (4501) Izi
»

Predlagajte filme... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10620756 (18517) Alexius Heristalski

Več podobnih tem