» »

Kako električno zakurit ogenj?

Kako električno zakurit ogenj?

Tero ::

Torej ma kdo kakšno idejo kako bi z el. impulzi lahko dobil plamen v velikosti plamena na vžigalici? Pride mi na misel elektromagnet ki bi pritisnil na vžigalnik... Še kakšna ideja? Mogoče z iskrenjem ali kaj takega?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

WarpedGone ::

En kratek stik mimo varovalke >:D
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

A bi z njim rad zažgal, ali svetil? Ker če bi rad posvetil, je en Edison že dolgo nazaj izumil nekaj, čemur rečemo žarnica. Priključiš na elektriko in sveti.

Opkow ::

Za enkratni vzig?
Okoli vzgalicine glave navijes tanko zico in naredis kratek stik, preko baterije recimo. :)

Edit: Sicer, pa imajo raketni modelarji ze narejene elektricne vzigalnike, ki delujejo po istem principu, kot sem opisal zgoraj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Opkow ()

Tero ::

killer pa zadeva res deluje?
8-O
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

ql000 ::

Včasih smo kupovali v Mladem tehniku te električne vžigalnike. Dejansko gre za cekas žico speljano preko glavice pomočene v smodnik. Cekas je ista žica, ki se uporablja za rezanje stiropora (npr. modelarji uporabljajo to tehniko za izdelavo kril,...). Cekas najdeš v vseh aksialnih uporih. Največ ga pridelaš, če najdeš kak velik upor, razbiješ keramiko okrog, potem pa samo vlečeš. Okrog 9V bi moralo biti zadosti, da žica zažari.

Čisto iz firbca: za kaj pa to rabiš?

milica ::

V primeru, ko žica zažari se bo vžgal tudi na primer časopisni papir, ki se tišči žice.

Tero ::

Zanimive ideje. Ima še mogoče kdo kakšno idejo da bi stekel čimmanjpi tok? Namreč zadevo bi rad poganjal na AA baterije....Ali je to misija nemogoče?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

WarpedGone ::

Iskro bi ti lahk nad curek plina vrgel kak piezokristal. Kot u nekaterih vžigalnikih, problem je da je tu potrebna kar precejšnja moč da stisneš vzmet, ki potem udari po kristalu da se pojavi visoka napetost.
Zbogom in hvala za vse ribe

Highlag ::

Za plin prižgat že vrsto let uporablamo električne piezo vžigalnike. Drugače pa lahko les zakuriš z elektriko brez iskrenja. Uporabiš recimo cekas žico kot je recimo v sušilniku za lase. Žico se segreje s pomočjo elektrike, da žari in če je recimo ovita okoli polena se bo ta prej ali slej vžgal.

Drugače imaš za vžiganje raketnih motorčkov tudi električne vžigalnike.
Never trust a computer you can't throw out a window

SodVina ::

Jaz sem vcasih uporabljal kar zico z zicne gobice za posodo pomivat/drgnit. Ovijes jo okoli vzigalicine glavice in preko navadne zice priklopis na baterijo. jaz sem to delal kar z eno staro baterijo od ericssona (4x AAA - 4.8V) .

svizec75 ::

Če rabiš kontinuirano iskrenje (spark on demand:D ), potem razne
modelarske variante vžigalnikov odpadejo.
Žičke iz gobic za pranje posode niso glih najbl varčna varianta za baterijsko delovanje.

Kaj pa moped svečka + moped avtotransformator (cinšpula) + LM555(astabil)+power MOSFET tranzistor (recimo IRF540)? Vzemi tak avtotraflc na mopedu, ki laufa na 6VAC, kar pomen da boš rabil 4AA baterije. Obstaja namreč tudi 12VAC ;-).

Kot nadgradnjo lahko vzameš LM556 in nardiš burst generator (taka varianta precej bolj varčna). Če si pa željan programiranja, pa lahko vse skup spraviš v kkšen ATMEL Tiny26L al pa PIC16F84 ali podobno zadevo.

Če češ pa prav ogenjčka ven dobit, bo treba dodat pa še elektromagnetni ventil, pa mal plina recimo kr iz unga spreja za vžigalnike polnit.

p.s. Ko boš v cajtngih al pa na 24ur, Preverjeno al pa gost v Tarči - ne me omenjat:D.
Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.

balocom ::

Naj ugibam...
...ogrevanje na drva>:D

Cekas okrog vžigalce in basta.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

sverde21 ::

Pred nekaj leti sem nekaj ekspirimentiral :D imel sem vtikač, ene pol metra dolgo dvožilno žico, 1 LED diodo ter en majhen upor, ki zmanjša napetost na 3V (oz. na kolikor dela LED dioda) :) Vse skupaj zlotaš. In upor prelimaš z salotejpom:D , si v primeru, da nimaš avtomatske varovalke pripraviš rezervno varovalko in vštekaš v 220V naredi *wuf* >:D in prižge se ogenj (oz. solatejp) ;) upor je prekurjen, LED dioda ne sveti več, pa tudi novo varovalko bo treba :8)
<?php echo `w`; ?>

kekz ::

Tak eksperiment ni nič. Jaz sem v mladih letih napeljal po celi garaži železno žico debelo dober milimeter (tisto, ki jo rabijo pri vezanju armature za beton), tako enih 20 do 25m dolgo. Potem sem konce zvezal na varilni aparat in priključil na 150A toka.

Naša garaža se je spremenila v velikansko žarnico :D . Zagorelo na srečo ni nič, saj sem za nosilce žice uporabil negorljive zadeve. Zakuriti bi se s tem dalo pa marsikaj :\ .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Pyr0Beast ::

Hehe, hudo :D
Jst sem probaval z ogljenimi palčkami iz baterij svečo zakuriti in je uspelo (vžigalnika nisem najdu)
12V 7Ah akku lepo 2 drata, skupaj stakneš in bzzzppp :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ql000 ::

Dobro fantje, sej je zabavno to brat, samo dejte se držat teme prosim!

Nejc Pintar ::

vzameš dve žički dolgi 10-20 cm. Na koncu kak mm plastike odstraniš. Poviješ žici eno okrog druge, na koncu pa ne sme biti kontakta, mora biti pa čim manjši razmak.

Nato v acetonu(čimmanj acetona, da je zmes čimbolj gosta) raztopiš pinkponk žogico, pomešaš z zmletim grafitom in tisti konec pomočiš v to zadevo. Počakaš nekaj ur, priklopiš in tada, ogenj se zakuri(nekaj sekund).
Lahko je biti prvi, če si edini!

madboy ::

Kok napetosti nejc?
js pravm sam buh var da se slama uname!

Nejc Pintar ::

Mi smo na 12V akumulator priklapljali. Za vžig pa rabi kakih 5sekund.
Lahko je biti prvi, če si edini!

madboy ::

aha uredu uredu:D
js pravm sam buh var da se slama uname!

madboy ::

Preizkušeno ne deluje :\
js pravm sam buh var da se slama uname!

Nejc Pintar ::

Ti pokažem enkrat posnetek. Sicer pa počakaj kakšen dan, se mora zadev ornk posušit.
Lahko je biti prvi, če si edini!

SloMusty ::

Še ena varjanta:
Žica z plastičnim ovojem (najdeš jo v omrežnem kablu) dolžina lahko tuji kaki meter... Priklopiš na 7.2V akumulator, ki je namenjen visokim tokom (6A+) narediš kratki stik in voila... gori. PREIZKUŠENO

Še ena:
Kovinska žička tanka 0,5mm prepogneš na sredini, da dobiš V in v točko pregiba kaplica sekund klebra in smodnika, flashpowder(iz petard).... priklopiš na elektriko in se vžge.

Glede modelarskih vžigalnikov:
Obstaja zelo veliko različic, vendar je pri nas v prodaji samo ena kolikor mi je znano. Za 4,5V napetosti. Vendar najbolj pogosti sistem je sigurno z cekas žičko in avtomobilskim akumulatorjem.


lp
Freestyle wind riders!!!

madboy ::

Ja jaz ko sem preizkušal po nejčevem načrtu sem priklopil na 12 V akomulator( 24 Ah) Vendar se niti žica ni segrela sem pomeril paje imel napetost 12 V tako da ne vem :(
js pravm sam buh var da se slama uname!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

žagica za stiropor - vroča žica

Oddelek: Loža
118198 (2121) fikus_
»

9V na 12V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
282520 (1006) dreta
»

Kako narediti iskro?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
315635 (3349) CeSTbon
»

Izdelava strojčka za rezanje stiroporja ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1614400 (13766) Azrael
»

8 urni časovnikik in vžigalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91286 (1115) Bevcan

Več podobnih tem