» »

(ne)navijanje RAM-a PC3200

(ne)navijanje RAM-a PC3200

Vlady ::

Da začnem na začetku:

AMD 4200+ X2 200Mhz FSB
Asus A8N-SLI SE
2x GF 7900GT SLI
4x 80GB (RAID 0) + 1x 40GB
3x 512MB + 1x 1GB PC3200 DDR @166MHz

Ta računalnik sm kupu letos poleti v Lj. V trgovini so mi ga lepo sestavili in stestirali in vse nastavili tako kot je treba. Včeraj sem dodal sam v računalnik še dodaten 1GB RAM-a, ki pa na začetku ni deloval. Po parih poiskusih sem končno uspel. Še preden sem dodal ta GB RAM-a sem imel RAM na 166MHz, FSB procesorja pa na 200MHz. Prav tako mi dela ves RAM na single channel 64-bit.

Potegnil sem si dol program Cpu-z in malo pogledal moje module. Vsi naj bi podpirali frekvenco 200MHz, le časi naj bi se malo razlikovali med njimi (samo #CAS Latency ima en modul pri 200MHz 2,5, ostali imajo 3). V BIOS-u imam nastavljeno frekvenco za RAM na opcijo "By SPD", kar mi da celoten RAM na 166MHz. Matična naj bi podpirala module na 200MHz in ima 4 slot-e za RAM. 2 črna in dva modra (kaj je fora teh barv?)

Sedaj me zanima, ali je varno dati RAM na 200MHz in pri tem ohraniti FSB procesorja na enaki frekvenci. Namreč nebi rad skuril matične (eno sem že, ko sem se igral s frekvencami) ali kakega spominskega modula. Poleg tega imam v BIOS-u tudi nastavitev za en Hyper-Link (HT), ki je trenutno na Auto (1000MHz). Kaj ima to veze z FSB in RAM frekvencami? Zanima me tudi, ali je sploh kaka pohitritev (prednost), če dam RAM na višjo frekvenco? In kaj je fora modrih in črnih slot-ov? V anvodilih matične mi piše zelo malo glede frekvenc in vsega.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

bozicek ::

Fora barv je v tem, da ti povejo v katere moras dati, da deluje v dual nacinu (se pravi plava+plava ali crna+crna).

Imeti 4 banke bolne je kar loterija. Sploh ker nimas vseh stirih enakih ramov (3*512MB+1*1GB).
V BIOSu nastimaj FSB na 200MHz. RAM daj na 200MHz ter lantence nastimaj na najslabsega (se pravi vsi bodo morali imeti CAS3). Poisci CPC in prestavi na 2T (kar je po moje ze, ker na 1T sploh ne bi delalo).
HT pusti na 1000 (to je pomembno ko navijas. Stima pa se vzporedno z FSBjem in nima veze z rami)
Darila letos samo za poredne

Cveto ::

Vsi rami ki jih imaš so PC3200?

To se pravi, da morajo delovati na 200mhz, razlika je edino v tem, da na 166 mhz lahko delajo z CAS2,5 , na 200mhz pa z CAS3.

Moj nasvet je, da daš vse rame ročno na 200mhz, CAS pri vseh na 3, CPC pa pusti na 1T, kar ne bi smelo biti problematično ker rami ne bodo nič naviti (PC3200 je specifikacija DDR400 oziroma 200mhz)

Še bolj pametno bi bilo zdaj prodati te tri 512MB module in kupiti še en 1GB modul, pa boš lahko zadelo poganjal v dual channel načinu.

Vlady ::

Ja fora je tud, da en modul 512MB ne podpira CAS 3 na 200MHz, ampak samo 2,5.

Hyper Transport Frequency imam pa na Auto, lahko pa dam na 1x, 2x, 3x, 4x, in 5x.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Vlady ::

Trenutne nastavitve, ki jih imam v BIOS-u:

Timing mode Auto
Memclock index Value (MHz) 333MHz
CAS# latency (Tcl) 2.5
Min RAS# active time(Tras) 7T
RAS# to CAS# delay (Trcd) 3T
Row precharge time (Trp) 3T
Row cycle time (Trc) 10T
Row refresh cycle time(Trfc) 20T
Read-to-Write time (Trwt) 4T
Write Recovery time(Twr) 3T
1T/2T Memory Timing 2T
S/W DRAM Over 4G Remapping Disabled
H/W DRAM over 4G Remapping Disabled

Če dam Timing mode na Manual, potem lahko spreminjam vse spodnje nastavitve, le zadnje dve sta na voljo tudi, ko imam na Auto.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

opeter ::

Jaz sem imel isti problem. Dual-Channel je sicer deloval (BIOS je pisal in tudi izmeril, če je res), RAM-i pa so delal na 333 MHz. Imam pa 2 x 1GB Kingston Value CL3 in 2 x 512MB Patriot (CL2.5).
Vlady, naštimaj tako, kot sta bozicek in Cveto napisala - daj na 200 MHz (oz. 400) in CAS na 3. Pri meni deluje tako BP.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Cveto ::

Če pri neki frekvenci podpira CAS 2,5 potem podpira tudi CAS 3. Problem pri CAS timingih je itak samo če greš nižje od specificirane vrednosti.

Vlady ::

Kaj pa naredim z ostalimi vrednostmi? Za vse niti ne vem kaj je kaj in kaj lahko naredi. Za kompič sem dal čez 200k in se nebi rad preveč igral. :\
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Pyr0Beast ::

Oh ja, 'legendarna' A8N
Tistih 3-h palčk se znebi in si kupi še eno enako! palčko 1GB rama.
Se boš še preveč igral s tem, da boš usposobil na 128bit, kaj šele 1T, kar je skoraj nemogoče.
Z 2 1GB palčkama ti bo delovalo hitreje, kot zdaj, če boš imel v DC in na 200MHz+

Pa posodobi biose!
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stirje RAM moduli in konflikt?

Oddelek: Strojna oprema
261611 (1333) Tilen
»

časi na ramih (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
533682 (2907) Boki_
»

Asus a7v600x ali a7n8x deluxe ???

Oddelek: Kaj kupiti
181170 (992) rkb2
»

Twinmos pri Mlacomu!!! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1329067 (5530) AtaStrumf
»

kam po 200MHz CAS2 CMD1 DDR 512MB ram? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
544105 (3306) asPeteR

Več podobnih tem