» »

Konec z maturo?

Konec z maturo?

1
2
»

kekz ::

Jaz vidim pri hčerki (stari 8 let). Ne ve še, kako oblikovati dobre stavke, kako pravilno zapisati določene besede.
Na srečo rada bere in ji dam knjigo v roke, pa naj se "iz prakse" nauči teh reči.

steev ::

Ja to je res, da se ga naučiš skozi literaturo. Samo največ se ga pa naučiš v otroštvu in z branjem knjig v tem času. Samo ne vem zakaj moram analizirati vsako jebeno delo. A so to sploh dokazane stvari, da je Cankar tam pa tam mislil to in to. Pač se je nekdo spomnil in sedaj mormo mi to analizirati. To naj dela slavist, nam pa naj dajo knjige po izbiri. In jezika se ne naučiš pri 100, 200 let starih delih, ker polovica besed nima veze z današnjim jezikom. In še enkrat, sem za branje raznoraznih del (najbolje sodobna književnost, svetovna in slovenska), ne pa Cankarjevih.

Edit: Pri zadnji povedi ni mišljen samo Cankar, ampak Cankar & co. Aja, pa edina knjiga ki mi je bila všeč je Zločin in kazen.
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

Fizikalko ::

No, vseeno je dobro imeti eno normalno splošno izobrazbo na tem področju. Je pa res, da je Cankar IMHoO ena stvar, s katero se folk preveč posiljuje. Meni, denimo, ni niti ena njegova bukva všeč.

Drugače pa je branje nujno za pismenost. Bolj kot slovnica.

_marko ::

Cankarja je vredu poznat zato, da ga lahko zašinfaš svoji slavistki!

Mnenje nekaterih slavistov, da so vsi pisci del praktično 'sveti' je tudi na meji bolanosti...
(osebno sem imel točno tako prfokso - beda)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

MeGreat ::

kekz nevem kje ti živiš, jaz še nisem slišal da bi kdo tako govoril.
Zdaj, če preberem cankarja bom znal bolje govoriti slovensko?
Tudi večina slovnice je čisto brezveze, stavke znam tvoriti in to je to, razen kakšna uradna besedila ipd. Najbolj mi gre na kurac pa vedno kadar rečem kaj proti slovenščini, dobim isti odgovor(se pa prepiši :) )

Fizikalko ::

>>Najbolj mi gre na kurac pa vedno kadar rečem kaj proti slovenščini, dobim isti odgovor(se pa prepiši :) )

Ja, res znaš tvorit stavke, ja. Vidim.

MeGreat ::

Najbolj me moti, da kadar rečem kaj proti slovenščini, dobim isti odgovor(se pa prepiši :) ).
Bo vredu? Lahko so še napake, ne bom nič rekel.

Fizikalko ::

Kul :) .

darkolord ::

stavke znam tvoriti in to je to

ja, in naučil si se tega KAKO? Z buljenjem v slovar?

mchaber ::

darkolord v tvoj podpis bolj paše present perfect.

Svobodna interpertacija besedil pa vodi v svobodno interpretacijo zakonov.>:D
.

MeGreat ::

Berem knjige ja, ampak ne neko 100 let staro bluzenje cankarja in ostalih pisateljev.Grem stavit, da pesniki pol stvari sploh niso tako mislili, kot mi interpretiramo.

Fizikalko ::

mchaber: Ja... Have you ever noticed....

Zgodovina sprememb…

kekz ::

"Grem stavit, da pesniki pol stvari sploh niso tako mislili, kot mi interpretiramo."

S tem se strinjam tudi jaz.
Pač, stara mama speče potico, kemiki jo pa analizirajo. >:D

Neumno iz šole se mi zdi tudi, da ti vsiljujejo neko "uradno interpretacijo" teh del. Če si si za bistvo dela zmislil kaj svojega, ponavadi ni bilo požegnano. Naše šole še vedno uporabljajo šampinjon tehniko, vsaka glava, ki pomoli iz povprečja - odrezati!

whatever ::

Huh, berem tole pa sem moral gor zascrollat, da sem prebral naslov teme. Ste precej zašli.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

steev ::

Nč nismo zašli. Cankar je 'predstavnik' knjizevnosti na maturi. In ja glavni razlog, da nočemo mature (vsaj Cankarja in drugih ne)
:|

Zeberdee ::

Jaz pa hočem maturo. Pa čeprav ne vem, kako jo bom naredil.

Nenormalno je to, da smo mi zadnja generacija, ki se je drkala za eksterce, da smo prva generacija, ki je prišla skupaj z devetletko in so bili oni priviligirani z lažjimi testi, in nočem biti zadnja generacija, ki piše in se sekira, posluša 6 ur na dan, gor pa dol z maturo.

Če pa že, je pa treba renovirati osnovno šolo, ki bi bila usmerjena k splošni zdravi pameti, izobrazbi matematike, slovenščine, angleščine, zgodovine, geografije, biologije, jo skrajšati za leto ali dva, na koncu pa narediti preizkus znanja, ki naj ne bi šel v podrobnosti in bi zajemal vprašanja iz kviza male sive celice (zdrava pamet).

Prvi del srednje šole bi moral biti enoten, trije jeziki (izbira), matematika, slovenščina ter trije strokovni predmeti, ki si jih lahko izbere vsak sam, v drugem delu, ki ga končaš v letu, ko si star osemnajst let, pa imaš strokovno izobraževanje v smeri faksa. Torej se moraš dobro pripraviti, odpisati vse teste pozitivno in si sprejet naprej na faks, ki ga izbereš iz teh osmih predmetov, kjer imaš vpisne teste.

Pa to sploh ne bi bila taka reforma. Samo najlažje je imeti "ovčice" in pastirje, ki jih vodijo.

BCSman ::

Ma na faksih brez omejitev bi tudi bli sprejemci?

Fizikalko ::

IMHO seveda ne.

Zeberdee ::

Zakaj pa ne?
Neki minimalni standardi bi morali biti?

kekz ::

Standardi so itak v času študija. Imenuje se osip >:D
Fakultete so pa tako ali tako plačane glede na število študentov in ne po številu diplomantov :D

Če vsa mesta niso zasedena, zakaj bi omejeval vpis? Nihče drugemu (bolj pametnemu, pridnemu, prizadevnemu...) ne odžira mesta. Torej?

McHusch ::

Zeberdee, nisi prva generacija, ki je obiskovala devetletko.

Zeberdee ::

McHush, smo prva generacija, ki je z devetletko pisala eksterce (88').

Ja, ampak za tisti osip plačamo mi, davkoplačevalci. Če nisi sposoben za faks, pojdi na drugega.

BAJZI ::

Po sili razmer delam +2 (vzemi ali pojdi>:D )
Glede na to, da jih bom 40, je kot bi se učil vse znova!
Ob Cankarju se mi rola, ob Salomi se mi dvigne.
Angleščina mi je španska vas, točka A s črto brez konca se imenuje pol trak..........
Od doma grem ob 5 (služba) domov pridem ob 21.30h (šola) 1,5 h imam vožnje do šole!
Torej naj že ukinejo maturo in me rešijo 24 h trajajočih mor tedensko!

Kaj mi je še tega treba?
Ne vedel bi, kako se v strup preobrača vse , kar si človek slatkega obeta!

balocom ::

Zeberdee
pa ke si ....
:\
upam da hodeš na kako gimnazijo, da ti ni jasno da, če bi takole na hiter jemal strokovne predmete, bi se folku na 4 letnih šolah sfučkalo:|
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zeberdee ::

Meni se bo pa sfuckalo (gimnazija) ob toni nepomembnih informacij. Recimo matematičnih izračunov ne boš nikoli potreboval, pa kljub temu jih potrebuješ znati na pamet.
Formule poiščeš v knjigah, na inetu, kar potrebuješ je pa postopek izračuna. Glavno pri matematiki pa je "znanje" formul in piflanje do te mere, da jih znaš uporabljati v nalogah s točno določenim tekstom.

McHusch ::

Potemtakem mi je pa hudo žal zate.

Mimogrede, generacija '87 je prva padla v devetletko in pisala eksterce. Takrat se je še dalo izbrati tretji predmet po želji.

Zeberdee ::

Po tem pa napačne informacije. Ampak vseeno, bili so priviligirani.

sherman ::

@Zeberdee:
Samo tako informativno, kateri pa so ti izračuni in formule, ki se jih morate učiti na pamet in ti ne bodo nikoli koristile?

Zeberdee ::

Napisal sem, da če jih bom potreboval, jih bom poiskal. Tako kot kvadraturo Peruja, letnico zadnjega vpada Turkov na naše ozemlje in vseh teh podatkov. Po mojem mnenju bi morali znati iz vsake formule ven izračunati potrebne zadeve. Po mojem mnenju poznavanje vseh formul ni potrebno (seštevek zaporedja recimo).

koli99 ::

Mimogrede, generacija '87 je prva padla v devetletko in pisala eksterce.


Sam sem generacija 87 in nisem obiskoval devetletke.

MeGreat ::

jaz sem 89' pa tudi nisem bil v devetletki

zee ::

ubogi reveži...lahko se učite formule na pamet ali pa znate samo dve, iz katerih izpeljše vse ostale ... kotne funkcije so prav lep primer tega.

matura mora ostati, ker tako ali preveč ljudi pride na univerzo in ne znajo niti enega tujega jezika (še slovenščine bolj malo).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kekz ::

To mi deli. Vse izpeljati. No, da vidim, da mi nekdo izpelje Besselove in Neumannove funkcije.

(In naprej lahko še kakšne. Npr. tudi Lagrange, Laguerre in še kdo so dali tudi lep prispevek k matematiki :D )

zee ::

@kekz: mišljeno je bilo skrajno cinično, ker se nekateri zmrdujejo nad formulami, ki da jih je potrebno vedeti.

Glede pesnikov in pisateljev pa, ki jih je treba (s)poznati bi rad samo to rekel, da me prebiranje sporočil nekaterih uporabnikov spominja na tisti del Cankarjevih Hlapcev, ki se dogaja po zamenjavi oblasti, ko nekateri mečejo na ogenj "napačne" knjige (tudi Cankarja, če me spomin ne vara).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

_marko ::

Nevem, če je to izpeljevanje ravno za srednje šole.
Na faxu je popadalo večina letnika(najslabši vpisan iz srednje je bil pdb) pri fizikalni kemiji, kjer je bilo precej izpeljevanja.

Definitivno se bi bilo v tem primeru lažje naučit formulo...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

imel sem tako fizikalno kemijo kot biofizikalno kemijo in pri prvi sem vedel le nekaj osnovnih formul, do ostalih sem prišel z integriranjem/odvajanjem slednjih ...

v vsakem trenutku pa stojim za trditvijo, da bi morala biti predpogoja za vpis na katerokoli fakulteto uspešno opravljena matura iz slovenščine in angleščine (uspešno: vsaj prav dobro).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

_marko ::

zee:

Ti si pa nesramen. Jaz sem naredil slovenščino z manj kot pravdobro, vse ostalo pa z odlično. Naravosloven fax mi ne dela težav, začel sem delati še na eni raziskavi, poprečna ocena je lepa.... itd....

Ti me pa nebi spustil na fakulteto.;((


->imel sem tako fizikalno kemijo kot biofizikalno kemijo in pri prvi sem vedel le nekaj osnovnih formul, do ostalih sem prišel z integriranjem/odvajanjem slednjih ...

Verjamem, sej jaz sem tudi to storil. Ampak, če bi dal to mojim sošolkam v srednji šoli za reševat še zdaj nebi naredile mature.
Pravim pač to, da bi ta stvar močno zvišala težavnost matematike/fizike/kemije... s tem se pa ne strinjam.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

Se opravičujem za nesramnost. Veliko ljudi poznam na fakulteti (predvsem na kemijski v LJ) in se vsi po vrsti hudujejo nad obupnim predznanjem vpisanih (kljub dobrim ocenam) in njihovim odnosom do študija ...

Težavnost ... je zelo relativna zadeva, kajti kot je pred mnogimi leti povedal tedanji rektor Univerze v Ljubljani, je nenormalno, da se vsak avtomatsko vpiše na fakulteto in potem kar pričakuje, da mu bodo desetke padale v indeks, čeprav študija ni sposoben končati v razumnem roku, ker se mu ne ljubi dvigniti svoje lene riti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kekz ::

Je pa tudi dosti primerov študentov in diplomantov, ki sicer stroko obvladajo odlično. Od sebe pa ne spravijo enega v solidni slovenščini napisanega članka ali drugega dela. ;(

_marko ::

kekz:
Jaz ga pa spravim v slovenščini in angleščini.
Tudi ni merilo zato samo ocena na maturi. Pa nočem niti najmanj zagovarjat sebe...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

imagodei ::

steev@
Ja to je res, da se ga naučiš skozi literaturo. Samo največ se ga pa naučiš v otroštvu in z branjem knjig v tem času. Samo ne vem zakaj moram analizirati vsako jebeno delo. A so to sploh dokazane stvari, da je Cankar tam pa tam mislil to in to. Pač se je nekdo spomnil in sedaj mormo mi to analizirati. To naj dela slavist, nam pa naj dajo knjige po izbiri. In jezika se ne naučiš pri 100, 200 let starih delih, ker polovica besed nima veze z današnjim jezikom. In še enkrat, sem za branje raznoraznih del (najbolje sodobna književnost, svetovna in slovenska), ne pa Cankarjevih.


Kaj je poanta analiziranja književnih del? Hm, tko ti bom povedal - ljudje se precej radi izražamo simbolično, z raznimi metaforami in primerjavami. Sploh je to značilno za zdajšnji čas, čeprav je bilo načeloma tako skozi vso zgodovino. Analiza književnih del te nauči marsičesa, nenazadnje tudi tega, da si sposoben razumet kaj ti hočejo povedati tudi kakšni drugi avtorji - npr. scenaristi oz. režiserji filmov. Imaš celo kopico filmov, ki so - površinsko gledano - neke navadne akcije, znanstvene fantastike ipd, ampak se v resnici v ozadju skriva huda tematika. A si kdaj v roke prijel kakšno knjigo od Stephena Kinga? Neumne grozljivke, ane? Kaj pa avtorji pesmi? A najrajši od vsega poslušaš Fredija Millerja pa Zlatkota Dobriča? Mogoče kakšne boy bande? Jaz mam rajši pesmi z vsebino, sploh take, pri katerih je treba mal pomislit, ne pa "Hoj Marička, glej ga tička, sem ji rekel vrh gora..."

Analiza literarnih del te nauči razmišljati še drugače, kot le o stvareh, ki so očitno pred tvojim nosom. No, po eni strani se sprašujem, ali ni v bistvu predpogoj da sploh vidiš dlje od svojega nosu, da si sposoben razumeti določena besedila. Po drugi strani pa moraš malo tudi dozoreti, da opaziš, da je avtor določene teme spretno vtkal v besedilo. Če bereš na ta način, je marsikdaj marsikaj lažje - čeprav se strinjam, da je Cankar težakar^2.

Z besedami enega največjih popularnih avtorjev, pevcev in poetov vseh časov, Johna Lennona:
All art is pain expressing itself.
Surrealism had a great effect on me because then I realised that the imagery in my mind wasn't insanity. Surrealism to me is reality.


Analiza motiva, torej Zakaj je šel avtor neko delo pisat - to je res bosa. Marsikdaj so bili avtorji tolk nasekani al pa zadrogirani, da se še sami ne spomnijo motiva... Je pa dejstvo, da se za vsakim umetniškim delom skrivajo motivi. Nekaj te navdahne, da greš risat, pisat knjigo, poezijo, besedilo za pesem, scenarij, al pa kiparit. Važno je pa, da tvoje delo nekaj sporoči ljudem oz. da jim nekaj da. Če ničesar ne da, potem je to kič. Če izdelek ni kič, potem njegovo sporočilo imenujemo tematika.

Ali z besedami Johna Lennona:
My role in society, or any artist's or poet's role, is to try and express what we all feel. Not to tell people how to feel. Not as a preacher, not as a leader, but as a reflection of us all.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

McHusch@Mimogrede, generacija '87 je prva padla v devetletko in pisala eksterce. Takrat se je še dalo izbrati tretji predmet po želji.

Jaz sem pa starejši, pa sem vseeno pisal eksterce v OŠ...
- Hoc est qui sumus -

steev ::

Hm, vidim, da se zelo ukvarjaš s temi stvarmi. Mislim to, da nekaj veš, veliko bereš. Eno je knjigo prebrati in povedati kakšno besedo, dve s kolegi, drugo pa je napisati esej in knjigo analizirati z drugo knjigo. To se mi zdi neuporabno; ne morem reči, da je neumno, ker ni.

In še nekaj, vem da si tisto rekel za šalo, vendar ne poslušam take glasbe. Tudi to vem, da pri pesmih tečeta dve niti, ena ta kar beremo in drugo kar si razlagamo oz. je avtor nekaj hotel povedati. Vendar se naše življenje ne vrti tako; res ne vem kje bom rabil analizirati pesmi, razen če si to predstavljaš tako, da ni vse videti kot na prvi pogled (to je res) in še za to predstavitev ti ni treba brati in delati nevemkakšne interpretacije.

Sploh pa, če bi kako od teh pesmi ali pa teh tvojih 'grozljivk' prebral sam (ne da nas vodi slavist, ki ga je učil slavist, ki ga je učil spet en drugi ...), verjetno nebi sam doumel druge zgodbe, ki se skriva nekje zadaj, ampak to res če bi knjigo našel nekje in jo začel brati iz nule (nikjer nebi dobil niti podatka o njej). Če bi mi nekdo rekel vzemi to knjigo in pazi na to in to, bi mogoče celo kaj ugotovil.

Tako da dvomim v znanje naših profesorjev slovenščine, ki so se to vse naučili na faksu in z leti in leti učenja v šolah. Tega nam oni sami nebi znali povedati. Sicer pa cenim njihov zaklad znanja, ki je zelo obsežen; več 100 del slovenskih in drugih tujih pomembnih avtorjev, podatki o teh avtorjih in kaj nam je ta delo sploh hotelo povedati.

Čudno je vse skupaj. Tale analiza dela je po moje samo za hobi. Ni problema, usedi se čez vikend, preberi 1000 strani, pojdi se enkrat v knjižnico, vzemi še 5 knjig in delo interpretiraj. Ne bo ti škodilo, uporabno pa tudi ne bo, razen če si slavist ali pa ti je to en sam hobi.

To je samo moje mnenje in nočem tebi dokazati nekaj, ker je nasprotno tvojemu mišljenju. Seveda lahko argumentirano(!) zavrnete, sprejmete, karkoli moje mišlenje. Vesel bom odgovora.

In se nekaj. Sem za branje knjig, ne pa za podrobno analizo, ker me prav nič ne zanima kaj je Cankar (velja za vse) hotel povedati. Če pa me bo to zanimalo, se bom pa že poglobil.

Lp
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

OldSkul ::

McHusch tle si ga pihnil, generacija 87, nikakor ni hodila v devetletko ali pisala eksterce. Mi smo še lepo v osemletko hodil in se zdej hudujem nad brezveznostjo devetletke. Čist so zabluzili stvar, pretežko je ratal vseskup. Osnovna šola je, da dobiš neko osnovno znanje, ne pa da vidim, da ima sestrična tono predmetov, snov pa precej bolj obsežna od naše:\ . Za to je srednja šola...

McHusch ::

Joj, ste se zapičili v ta stavek, potem pa predavate o pismenosti.

Da povzamem: Zeberdee je dejal, da je kot prva generacija pristal v devetletki in kot zadnja pisal eksterce. Jaz dodajam, da so z jesenjo 1999 začeli s poskusnim uvajanjem devetletke (z malo matematike: generacija 87' je namesto šestega razreda obiskovala sedmega devetletke). To NE POMENI, da sta bili celotni generaciji '87 ali '88 že v devetletki. Od tistega leta so se šole postopoma pridruževale temu projektu. Celotna država je v devetletko prestopila pred nekaj leti.

Zeberdee ::

pa me tudi ti nisi razumel

Da povzamem: Zeberdee je dejal, da je kot prva generacija pristal v devetletki in kot zadnja pisal eksterce. Jaz dodajam, da so z jesenjo 1999 začeli s poskusnim uvajanjem devetletke (z malo matematike: generacija 87' je namesto šestega razreda obiskovala sedmega devetletke). To NE POMENI, da sta bili celotni generaciji '87 ali '88 že v devetletki. Od tistega leta so se šole postopoma pridruževale temu projektu. Celotna država je v devetletko prestopila pred nekaj leti.

Zeberdee je želel povedati, da je bil v osem letki in je bil hendikepiran proti tistim iz devetletke, ker smo imeli težje teste, kot tisti iz devet letke.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ko te nategnejo na maturi (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8216389 (11951) Meizu
»

Je srednja šola sploh relevantna? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16221593 (17383) "NaN"
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11925127 (19052) m0LN4r
»

Kuk pik ste imel letos?

Oddelek: Šola
312294 (1765) Binji

Več podobnih tem