» »

Finančni začetnik

Finančni začetnik

1 2
3
4

Gjurisic ::

Skratka odprem račun na E*TRADE in
koliko denarja moram položit gor?
Moj sedanji portfelj je vreden 2000 eurov
v razmerju 20% KD vitalnost in 80% KD balkan.
Sory prej sem neki zabluzu, ko sem pisal.
Torej raje dam denar certifikat
kot visoko riskiran vzajemec?

Gjurisic ::

Bi kdo povedal kaj o zasebnik investicijskih skladih?

Gjurisic ::

Sem čul,
da se splača varčevt v hrvaških bankah
z fiksno obrestno mero v €.
Menda so obresti nad 5%.
Je kdo pripravljen povedat kaj več.

perci ::

Ne vem nič o tem. Dvomim pa zelo. Kašn link?

perci ::

Link.

Torej, zadeve niso tako oh in sploh super. Ne morš čudežov pričakova od obresti.

Še en klik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Gjurisic ::

Lej 8% je zame čudež.

perci ::

8% ni čudež, sploh pa ne vem, kje si našel to številko za bančne obresti.

Od delnic, ki sem jih kupil letos, so samo v marcu v povprečju zrasle za 20%. Pa ne bi temu rekel ravno čudež. Je pa zadeva visoko tvegana in se da tud zgubit, ne samo zaslužit.

Če bi imeli v banki 8% obresti, bi 50% ljudi, ki vlaga v sklade, vlagalo raje v banko.

neboben ::

kako pa se kupi delnico (katerokoli), kam (borza) ?

perci ::

Izbereš si borznega posrednika, odpreš pri njem trgovalni račun, nakažeš denar gor in potem kupuješ. Telefonsko, preko interneta, kakorkoli pač že. Na borzo ne hodiš :D.

Gjurisic ::

Moje finance December.

neboben ::

brez borznega posrednika pa ne gre, da bi se kar na netu nekje registruru something like that :) ?

perci ::

Trgovalni račun rabiš v vsakem primeru. Ko ga enkrat imaš lahko preko aplikacije borznega posrednika naročaš nakupe na Ljubljanski borzi. Se pravi, ti odpreš aplikacijo, narediš naročilo in ko to pride do posrednika, ti on nabavi/proda delnice.

Obstajajo tudi aplikacije ala Tradeport ali E-trade, kjer lahko trguješ direktno (brez posrednika) na tujih trgih.

Prek teh aplikacij lahko direktno trguješ s CFD-ji, opcijami, FOREX - valutni križi itd.

macromel ::

Tudi sam sem iskal možnosti, kako na enostaven način oplemenititi kak EUR ali USD. In sem prišel do spoznanja, da je edino FOREX tisto pravo od vseh možnih in nemožnih opcij in varijant, kjer se da narediti več. Delaš sam in imaš vso podporo od nekaj velikih bank, ki dnevno podajo analize tržišča o gibanju tečajev.

Imam odprtih nekaj trgovalnih računov na Credit Suisse in UBS Dnevno se brez muke in rizika naredi vsaj 10 pip v plus, oz. na 5000 USD je lahko 200 USD dobička.

Vsa trgovanja se lahko izvršijo od kjerkoli v svetu, pa tudi preko mobilca - WAP-a. Možno je pa tudi telefonsko direktno trgovanje, ampak se tam zahteva najmanjši določen znesek, mislim da je 100 lot.

Izplačilo profita je možno po zahtevku od 3 - 5 dni na bančni račun v Sloveniji. Strošek transferja je okoli 30 USD. Na ta dobiček ni nikakršnega davka, niti ni potrebno zavesti dobiček v davčni napovedi.

Gjurisic ::

Samo je visok polog za odprtje trgovalnega računa.

perci ::

macromel:

1) Kje tocno so objavljene te dnevne analize bank?
2) Kako ves, da so te stvari zihr?

Zacetnikom odsvetujem forex. Ker gre za trgovanje s kritjem, lahko izgubis nekaj tisoč eurov za tren oka. Hočem rečt, da se je najprej mal za pohecat s kakšnim demo programom in šele potem it s pravim denarjem notri, ker drugace se ti lahko prehitro zalomi, ko sploh ne ves kaj klikas.

Gjurisic ::

Zdaj ste mi strah v kosti vcepli.

perci ::

Forex je potencial za velike dobičke, predvsem pa za velike izgube. Ne se zajebavat, če nimate pojma.

Bi pa res rad, da macromel pove, kje so te makroekonomske analize, ki ti garantirajo par sto usd na dan brez tveganja.

Šaltam takoj svoj kapital tja, če je res tako.

Jon ::

Macromel, zakaj ni davka?

Imas mogoce kak dober link za pogledat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jon ()

perci ::

A ko greš v banko kupit dolarje in jih potem neseš nazaj prodat, plačaš kaj davka? Ne? No, vidiš - isto, samo v malo drugačni obliki počneš prek forexa.

Jon ::

Moje vprasanje je bilo bolj, ce bi po zakonu moral placati dobicke iz forexa ali ne. In kaksna je pravna podlaga za to. :)

perci ::

Po cem drugem pa kot po zakonu. Ko v banki kupiš dolarje po 200 in jih potem prodaš po 300, ne plačaš od tega "dobička" nobenega davka. In to je popolnoma legalno. Isto je pri Forexu.


Kapitalske dobicke se drugače plačuje na podlagi Zakona o dohodnini.

jast ::

Goran,
poklicno se ukvarjam s finančnim svetovanjem in ti lahko odgovorim na vsa tvoja vprašanja.
Kontaktiraj me na naslov *moj.denar@yahoo.it*(na forume ne dajem osebnega maila)

Lep pozdrav

cholt45 ::

da se je najprej mal za pohecat s kakšnim demo programom,

A imaš v mislih kake Tycoone ali obstajajo dejansko kake bolj resne zadeve, ker bi tudi jaz malo probal, prosim kako pametno povezavo.
lp cholt

c3p0 ::

www.cms-fx.com - dobra platforma, live niti ne

Metatrader4 - tudi med najboljšimi, ogromno brokerjev
http://www.forex-tsd.com/metatrader-bro...


Pozor pred raznimi svetovalci, prodajalci sistemov in mazači vseh drugih oblik. V Forexu jih mrgoli.

macromel ::

Ko odpreš trgovalni račun in dobiš live platformo, potem dobivaš dnevno tehnično analizo gibanja glavnih tečajev na mail. Nekaj analiz se da dobiti tudi na http://www.dailyfx.com/ ali http://www.fxstreet.com/, ki pa so bolj na splošne. Vsekakor je potrebno pregledati njih čimveč in povzeti neki zaključek. Po svoji vesti si pa potem nastaviš željeni profit in izgubo.

Nihče ti pa ne garantira, da tako tudi bo, ker je forex zelo dinamičen market in tečaj skoči ali pade v par sekundah za 100 pip in se vrne nazaj. Po moji praksi pa te tehnične analize držijo do 80 %.

Kar se davkov na forex dobičke tiče, pa odgovor DURS-a:

Zavezanec sprašuje, ali so morebitni donosi, ki jih doseže fizična oseba s trgovanjem prek FOREX pogodb, obdavčeni. Zanima ga tudi, kateri zakon to določa. V nadaljevanju pojasnjujemo:

Zakon o dohodnini (Uradni list RS, št. 70/05-UPB2; v nadaljevanju: ZDoh-1) v drugem odstavku 1. člena določa, da je dohodnina davek od dohodkov fizičnih oseb, v 17. členu pa, kateri dohodki so obdavčeni z dohodnino.

V 20. členu ZDoh-1 so določeni prejemki, oproščeni plačila dohodnine. V 33. točki istega člena je navedeno, da se dohodnina ne plača od dobička iz kapitala od odsvojitve premičnin, ki niso določene v 86. členu ZDoh-1, in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, razen dobička iz kapitala delojemalca, ki odsvoji pravico do nakupa delnic ali pridobitve drugega premoženja. Navedene določbe ne vplivajo na davčno obveznost fizične osebe, ki opravlja dejavnost po poglavju III.2 ZDoh-1.

Iz navedenega lahko povzamemo, da kapitalski dobički, doseženi z valutnim trgovanjem, niso predmet obdavčitve po ZDoh-1.

To velja le, če sam trguješ za svoje ime, na pa da nekdo dela za tebe in ti nakazuje na bančni račun.

STASI ::

Sem malce brskal in našel stran: Naložbeni certifikati. Za vsakega začetnika zanimivo branje.

Trenutno razmišljam o naložbi v certifikate srebra, zlata, urana in drugih commodities, z nekim vzvodom. Imate kake izkušnje s tovrstnim trgovanjem? Predvsem se mi zdi interesanten uran(lepa rast) in srebro(nihanje).

Preden se pa kdo loti resno Forexa naj se malce igra s tistimi free accounti, poznam nekoga, ki je zgubil kar nekaj v svojem prvem poslu.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

M-man ::

Če si vse na tisti strani prebral, potem ti preostane samo še opazovanje in spremljanje trga. Mogoče še kakšna knjiga za boljše razumevanje novic in veliko sreče pri nakupu.

Nasvet bi bil mogoče le, da se v začetku odločaš za certifikate z nekoliko nižjim vzvodom. Še posebej če boš stavil na kakšne obrate trenda. Po možnosti kasneje dokupuj certifikat na isto stvar z večjim vzvodom.

Sicer boš pa potem sam videl, kaj ti najbolj ustreza.

lp
M
Alea Iacta Est. (Julius Caesar)

Gjurisic ::

Kaj menite o Balkanu?
Kaj se dogaja z njim?
Se je balkanski trg pregrel ali bo rastlo še naprej?

jeti51 ::

Ali ti po vsem napisanem še vedno ni jasno, da tega ne ve nihče? Ne ti, ne jaz, ne tvoj borzni posrednik, ne upravljalec tvojega priljubljenega vzajemnega sklada in tudi Danny ne.

Na dolgi rok bo sicer zelo verjetno raslo, ampak to le na dolgi rok. Kaj se bo zgodilo v bližnji prihodnosti, kar tebe verjetno zanima, ne ve nihče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()

kihc ::

Vsake tolk časa prelistam Delo FT in že od lani in še bolj nazaj svarijo, da bo balkan močno padu, ker je prenapihnjen. Pa je še kar raslo in raslo in raslo ...

Sedaj se je pa očitno nekaj začelo dogajat. Kolk bo padlo, pa predvsem do kdaj bo padal, morš vedeževalko prašat.
x

Gjurisic ::

Se opravičujem.
Sem pozabu omenit,
da me ne interesira 10 let naprej,
ampak par mesecev.
Borznega posrednika pa na žalost

Gjurisic ::

nimam

kihc ::

Glej, če si vložu v kakšen balkanski sklad, si najbrž vidu, da je nekje v prospektu bila navedena priporočena doba vlaganja 5 let in več. To tam piše z namenom.

Tudi če šele boš vložu, imej tist minimum 5 let v mislih. Če bi rad z delnicami na kratki rok delal dobičke, je to bolj ali manj loterija.
x

jeti51 ::

Zdaj mi je tudi jasno, zakaj se nisi od odprtja teme še nič naučil - med drugim tudi zato, ker slabo bereš.

Citiram:
Kaj se bo zgodilo v bližnji prihodnosti, kar tebe verjetno zanima, ne ve nihče.


Na tvoje vprašanje je torej že bilo odgovorjeno - za nekaj mesecev vnaprej nihče ne ve, kam se bo stvar obrnila. Na tako kratek rok je zadeva loterija.

STASI ::

da me ne interesira 10 let naprej, ampak par mesecev.

Skladi ti ne bodo prinesli v nekaj mesecih toliko kot bi ti rad imel. To bi dosegel z certifikati z velikim vzvodom, ki pa so preveč tvegani za nekoga, ki nima pojma o tem. Pa še ti certifikati bi morali biti vezani na nekaj čemur vrednost lepo niha oziroma se vrednost zelo hitro zvišuje oziroma pada.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

Gjurisic ::

Pred časom, mislim, da je to bil moj prvi vpis v to temo sem vložil
denar v KD Vitalnost, vendar sem jaz to po pomoti zamenjal z KD Novo energijo,
ker sem ravno takrat prestopal iz nje v KD Balkan,
spodaj je stanje mojega portfelja in me interesira,
kam bi naprej vložil 900€ ali manjm če se zodi kaj nepričakovanega?

KD Balkan 67,43% 1.770,67€
KD Vitalnost 18,97% 474,92€
KD Nova energija 13,59% 356,98€
KD Russia 635€ (čakam, da dobim po pošti izpis VEP).

Je moj portfelj preveč riskiran ob željeni 12% in če zakaj menite tako?

kihc ::

No, korenjaki, kakšne donose ste kaj imel v zadnjem tednu? >:D >:D >:D
x

Tilen ::

Zanimivo kako ste nekateri veseli ko pada...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kihc ::

Tisti smejkoti so seveda glede na razmere bli mišljeni malo sarkastično. Zanimal me je bolj če s-t forumaši v tem času prodajajo ali kupujejo papirje ...
x

Fizikalko ::

Predvsem ne zganjamo panike. S paniko je sicer tako - zganjaj jo takoj ali pa nikoli.

Sicer pa je jasno, da je zadnji padec (recimo zadnji teden) bolj ali manj pavšalen, tudi tam, kjer za to ni pretiranega razloga (Indija, na primer). Še skorajda najmanjši je ravno tam, kjer je vzrok strahu in posledično bežanja vlagateljev nastal - v ZDA.

Mislim, da sledi v par dneh popravek navzgor, potem pa še en padec, nato se bo umirilo. Upam.

Gjurisic ::

Pada in meni je žal, ki nimam keša da kupim?
Tako da bom naslednji mesec mel nekaj 100 € viška, pa bi zaradi mene lahko ostao tako ali pa še padalo?

Tilen ::

Je že zraslo za 15%, malo si počasen. >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Fizikalko ::

Goran, btw, vprašaj na koncu povedi ima smisel, če gre za vprašanje...

Gjurisic ::

Govorim za svoj portfelj.

perci ::

Ti govoriš predvsem mimo.

mtosev ::

Pozna mogoce kdo CATV?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Miran81 ::

http://www.premozenje.com

če koga zanima investiranje v fizično obliko zlata.
Miran

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miran81 ()

dcinko ::

Jaz mislim, da je v takih časih pametno kupovat zlato/srebro. Tut v krizi je vrednost lepo rastla.

našel sem tut firmo, kjer se da ugodneje kupit, če koga zanima...
KISS

kow ::

Za zlato je IMO že prepozno, razen če verjameš v teorijo o ameriški hiperinflaciji. Jaz ne verjamem.

blackbfm ::

Čez 25 let bi imel doživljensko rento 1000 evrov.


Ne zanašaj se na to. Za tok časa vnaprej ti NIHČE ne more garantirat.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varčevanje v vzajemnih skladih: DA ali NE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9514602 (1847) Malidelničar
»

Vzajemni skladi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9926225 (16454) Mr_Globus
»

Kam naložiti denar (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5210561 (9191) Cr00k
»

Varcevanje financ

Oddelek: Problemi človeštva
383084 (2143) GregiB
»

Kam nej vlozim denar???

Oddelek: Loža
493945 (2499) Uporabnik

Več podobnih tem