» »

GRUB

GRUB

Loaded ::

Lp

Torej, problemček je sledeč..;
Na kompu imam Ubuntu + windows. Ker se je po dolgem času win zrušil sem ga ponovno naložil. Vendar se mi sedaj več ne zažene grub izbirnik, ampak gre kar v windows. Kako naj popravim grub? Z live CD, glede na to, da win ne prepoznava particij linuxa? In če tako, kako?

Lp
Loadeed

b ::

Pozenes z instalacijskega CD-ja, izneres rescue, in ti bo zbootal tvoj sistem na disku.

Se prijavis, ter kot root pozenes "grub-install /dev/sda" (oz. hda, ce imas IDE disk, namesto SATA).

To bi moralo biti vse. menu.lst imas pravilno nastavljen se od prej, zgornji ukaz bo samo povozil MBR od windows z grubovim.

Klenobo ::

Mene pa zanima, kako pravilno namestiti GRUB, če imaš prej LILO. Nekaj sem že probaval, a ni bilo nikoli uspešno. ;(
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

Loaded ::

Kako pa zaženem rescue?
Loadeed

Matevžk ::

@Klenobo

To, kaj imaš prej, niti ni tako pomembno, razen tega, da bo treba konfiguracijo prepisat, vkolikor tvoj sistem tega ne zna že sam (ne vem, ali sploh kakšen zna).

Če imaš vse na standardnih mestih, bi moral po inštalaciji Gruba na sistem (predvidevam, da imaš nek paketni manager, ki ti ga bo inštaliral) dobiti zaženljiv program grub-install; poženi
grub-install /dev/hda

, kjer /dev/hda označuje disk hda oziroma njegov MBR; lahko seveda uporabiš sda ali katerikoli disk pač BIOS uporabi za boot.

Moral bi dobiti tudi direktorij /boot/grub in v njem datoteko menu.lst.
No, recimo, da so defaultne stvari noter v redu, razen:
- opcija default naj vsebuje tisto, kar hočeš, da je default (indeks, od 0 naprej)
- opcija timeout naj vsebuje število sekund, ki ti jih Grub ob zagonu sistema da na voljo, da izbereš nedefaultno možnost
- seznam možnosti.

Seznam možnosti izgleda nekako takole:
Za linux sistem(e) dodaš takele bloke:
title Ljubljeni Linux
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz..... _parametri jedra_ (med katerimi mora ponavadi biti vsaj root=/dev/?da? s smiselnimi nadomestki za vprašaje
initrd /boot/initrd.img.....
boot

Za windows sistem(e) dodaš takele bloke:
title Microsoft Windows
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1


Če slučajno ne poznaš Grubovega načina označevanja diskov: ob bootu se diski razporedijo po številkah, je pa malo odvisno od sistema (pri mojem biosu recimo lahko poljubno izbiram zagonski disk, pa se mi potem zagonski vedno da kot disk št. 0, ostali pa potem naprej). Tudi SATA/SCSI diski so pomešani med ostale. Druga številka je pa particija, spet od 0 naprej.
Če imaš torej dva diska, /dev/hda in /dev/sda, zaganjaš pa iz sda, potem bo particija /dev/sda2 označena z (hd0,1).

To je bilo seveda sedaj za menu. Grub je načeloma interaktiven in lahko ga namestiš samo kot ukazno vrstico ... potem moraš pa sam vtipkati tisto, kar je v zgornjih blokih (razen vrstice title), glede na to, kaj hočeš zagnati.
Če se ti sistem noče zbutat, lahko potem naslednič v grubu pritisneš tipko E na neki vrstici in boš lahko posamezne vrstice urejal. Zelo priročno, glede na to, da pozna dopoldnjevanje izrazov in identifikatorjev s tipko tab. Ko pa enkrat najdeš delujočo kombinacijo, jo moraš pa seveda še vnesti v /boot/grub/menu.lst, če hočeš, da bo naslednjič delovalo "samo od sebe".

Vprašaj, če še kaj ni jasno.
lp, Matevžk

Matevžk ::

Load> Kako pa zaženem rescue?

Hm, naj bi ti livecd (aka inštalacijski cede) to ponudil takoj, ko ga bios požene. V nekakšnem menuju s tipkovnico s smernimi tipkami izbereš pravo opcijo ... Mar ne?
lp, Matevžk

Klenobo ::

Lepo si tole razložil, bom probal ga naložiti.
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

b ::

Ko bootas z ubuntu install cd-ja, vpises rescue. Vsaj tako ima PXE image, sem skor zihr, da tut CD :)

Loaded ::

Tam grem v meniju start or install ubuntu, nato pritisnem F6, se mi pojavi promt boot options, dodam rescue, vendar se nič ne zgodi. Je to to ali delam napačno?
Loadeed

b ::

Ko se ti zboota s CD-ja, dobiš najprej prompt "boot:", kjer lahko izbereš install ali expert.

Če pogledaš ostale screene (F1, F2, F3,...) pri F4 naletiš na:

RESCUE MODE

Use one of these methods to rescue an existing install

rescue

Boot into rescue mode

Torej v prompt vpišeš "rescue". Installer se zboota, zazna mrežo, diske, ter te vpraša, katero particijo hočeš. Če imaš Linux na hda2, to pač izbereš. Nato dobiš na izbiro, ali hočeš rescue shell znotraj sistema, ki ga rešuješ, shell znoraj installerja (disk s sistemom imaš mountan na /target), reinstalacijo GRUB-a (hint!!!) itd. Od tu naprej se boš verjento znašel.

Loaded ::

boot z cd-ja... pa se mi takoj prikaže meni;
-start or install ubuntu
-star in safe graph.mode
-nekaj
-memtest
-boot from first hard disk
pa spodaj možnosti.. F1, F2, .. nobena ni rescue mode. Pod F4 je VGA, nastavitev ločljivosti in tega...nikjer nobenega boot promta.
Loadeed

Loaded ::

A rabim kak drug cd, da ponovno obnovim grub? Še vedno ne najdem rescue mode.
Loadeed

ank ::

Uporabiš lahko katerikoli live-cd, ki ima med programi tudi grub. Če si v grafičnem okolju si pač odpreš konzolo. Potem pa:

grub
root (hd0,1) ---- mesto particije kjer je grub na disku
setup (hd0) ---- namesti zaganjalnik na MBR
quit



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GRUB - problem po menjavi diska

Oddelek: Operacijski sistemi
61178 (1087) kriko1
»

dual boot xp/ubuntu

Oddelek: Operacijski sistemi
131762 (1643) misek
»

Kako instalirati Linux in xp?

Oddelek: Operacijski sistemi
62248 (2169) Blinder
»

XP + Fedora Core 3

Oddelek: Operacijski sistemi
6935 (880) BigWhale
»

Multi-boot problem

Oddelek: Operacijski sistemi
141325 (1240) CCfly

Več podobnih tem