» »

EURO; in prve težave

EURO; in prve težave

1 2
3
4

Tr0n ::

Kaj si kdaj z 120.000 SIT placeval kavo?

Ne bit bedanec.

MihaFirst ::

samo, če smo zlo površni.... prej smo v marke računal SIT * 100, DEM pa množimo z 2, da dobimo EURE. Torej lahko množimo z 20, pa mamo zelo okrnjen preračun, ne?
www.gamma.si

Ziga Dolhar ::

No,

če nekdo plačuje 200 tolarjev z bankovecm za 120.000 tolarjev (jest še nisem presedlal na evre :P), pol tega absurda jest ne bi valil na zakon, ki to "omogoča".

(Konec koncev je Euro naš legal tender. Takole prisilno omejevanje likvidnosti denarja pa tudi ni precej zdravo. Se mi pa zdi v takih primerih precej zanimiv obligacijskopravni vidik ... če prodajalec reče "a-a!" in zavrne takle bankovec, ki predstavlja pravilno ponujeno izpolnitev kupčeve obveznosti -- a pride v zamudo? :P)
https://dolhar.si/

WarpedGone ::

Bolj mi gre na k... zakon, ki nalaga vsem, tudi malim, trgovcem, da morajo vzet 500 €.


saj ni tako. prepovedano je javno odrekanje sprejemanja in sklicevanje na to, ko ti zavrne plačilo. prepovedani so napisi "bankovcev za 200 in 500eur ne sprejemamo".

komot ti pa lepo z nasmeškom reče "sorry, nimam za vrnit, pejt tjale zmenjat"
Zbogom in hvala za vse ribe

MadMax ::

Nekateri pametnjakovići tulijo (tulite) v luno, da se bo treba navadit na to, da je drobiž nekaj vreden?
My ass pa vreden.
Saj smo imeli kovance za 500SIT (2€), 100SIT (50€cent), 50SIT (25€cent) itd...
€starter-kit je pa poln tapravega drobiža (1÷10€cent, 2÷20SIT po tastarem).
Kaj je torej vrednega na tem drobižu? Pardon, več vrednega kot je bilo v časih tolarske valute?
Ok, smo pač imeli bankovce za 20 in 50€cent, big deal.
Baker do 10€cent bo še naprej romal v kasico-prasico, v kateri se bo tekom mesecev morda nabralo za eno halo-pizzo.

Za zaplete pri menjavi pa sta dva krivca:
1. je Banka Slovenije, katera je v €starter-kite za pravne osebe z zajemalko nametala neprevrtane bakrene podložke namesto papirnatega drobiža (koneckoncev so vse cene v prvi decimalki in ne v drugi)
2. pa vsi drekači, kateri si sedaj na nekaterim nejasen način pumpajo ego in se počutijo pomembne, ko s Cankarjem v roki plačujejo kavo (dober teden nazaj so pa zbirali tolarske kovance za kofe, revčki...) in s tem spravljajo v zagato kelnarco, katera pa je točno to: kelnarca, ne pa bančna uslužbenka.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

darkolord ::

Kaj je torej vrednega na tem drobižu?

To, da NI bankovca za manj kot 5 evrov.

jerneju ::

Ja, so bila razmišljanja o tem, da bi uvedli bankovce za 1€ in 2€.

Timmah ::

@EjsiDisi Bom za 100 € robe plačal s kovanci pa bo spet hudič, češ kaj mečkam, zakaj ne plačam s papirnatim.

Lahko placas s kovanci dokler ni stevilo kovancev vecje od 50. V EU in ze prej v Sloveniji te lahko zavrne ce hoces placat z 51-imi kovanci in je bila samo dobra volja prodajalca/ke oziroma nevednost ce ti je do sedaj to uspevalo.

Člen 11 Uredbe ES št 974/98:

Razen organa izdajatelja in tistih oseb, ki so izrecno imenovane na podlagi nacionalne zakonodaje države članice izdajateljice, se od nobene stranke ne zahteva, da sprejme pri enem plačilu več kakor 50 kovancev.

link
donde esta francesca

BigWhale ::

Joj, ne bankovca za 1€. Prosim. To me spomni na bankovce za $1. Vedno sem jih imel polno po hlacah, zmeckanih v zepih... Bleeh.

Tilen ::

A bankovci za 100 ter 200 sitnih pa niso bleh?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jype ::

BigWhale, al pa če zvončkljaš ko božičkova procesija :)

username ::

Ma izbor apoenov je pri evru res zgrešen.
Že odkar so EU-12 leta 2002 uvedli €-gotovino, sem pizdil, kako so lahko tako smotani, da ni bankovca za 1 evro in zakaj mora biti kar 8 različnih kovancev.
Sumim da je šlo pri načrtovanju kovancev za 1 in celo 2 evra za ustrežljivost do Britancev, ki so že prej uporabljali precej vredne kovance - ampak angleški kekci pa pol sploh niso prevzeli evra...

V Ameriki sem sprobal, zadeva čisto lepo teče z bankovci po 1, 10, 20 dolarjev, kovanci se pa dejansko uporabljajo le quarter (25 centov), dime (10) in nickel (5), en cent je bolj privesek.

Resnici na ljubo sem že sprobal tudi življenje z evrom (in to malo daljše obdobje kot eno šoping popoldne v Celovcu ali dopust v Grčiji) in v praksi kar dobro teče - le hitro se nabere ta bakrenih kovancev (1 in 2 centa, 5 centov še nekako gre)
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

BigWhale ::

username,

Ja, hecno je, da imajo v ameriki se vedno precej 'only $9.99' cen... :)

Tilen ::

Zarad davka. Nekako kot vse po 199 sit in podobne.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Matev ::

a res nihče nima bančne kartice za plačevanje...

jaz vse plačujem z njo

Timmah ::

@Matev: a tut burek :D
donde esta francesca

Matev ::

bureka nisem že cca eno leto jedel
pa tudi če bi - teh dva evra pa res ni problem s seboj nesti ali je?


plačujem zgolj pivo v baru - da plačam toliko kolikor popijem in imam kontrolo


ker če je akrticqa potem častim rundo in potem še eno
pa plačam 3x toliko kolikor spijem

opeter ::

Zanimivo, da nekateri težite vsevprek kovancev. Ko sem bil v Londonu pa je en nigga z velikim nasmeškov pohvalil, da sem mu plačal z drobiži. Vsaj v VB spoštujejo svoje kovance, če že drugje ne... :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

username ::

a, hecno je, da imajo v ameriki se vedno precej 'only $9.99' cen
BW, to se mi ne zdi kdovekako hecno, pač (stara) psihološka fora trgovcev. Saj tudi pri nas so že leta mnoge cene bile npr. 999 SIT ali 26.990 SIT, so what...
In kaj ima to veze z denominacijo bankovcev in kovancev?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Matev ::

cena 4990 sit izgleda psihološko precej nižja od cene 5010 sit

tu je fora
: prvo vidiš štirico in si misliš da je cena štiri jurje
tistih 990 sit potem kar zanemariš

TESKAn ::

Kovanci so za državo cenejši, ker zdržijo dosti dlje, kot papirnata verzija.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

SasoS ::

only $9.99

največja fora je da ti potem v nekaterih zveznih državah nabijejo še sales tax in pride končna cena $10.70 ali kaj podobnega :D

BlackHole ::

cena 4990 sit izgleda psihološko precej nižja od cene 5010 sit


Pri meni ta psihologija nikoli ni delovala. Obe ceni bi zaokrožil na 5000, tako da mi je oboje isto.
LP Marko

BigWhale ::

username,

to vem, samo kako potem vracajo denar, ce se 1 cent ne uporablja vec? :)

Zaokrozujejo?

Timmah ::

ceno 4990 sit sem jaz vedno videl kot 5 jurjev enako kot 5010
donde esta francesca

darkolord ::

Ta psihologija še kako deluje tudi na tistih, ki mislijo, da ne8-)

username ::

Eh BW, lahko bi že prej povedal, da se boš na tisti cent obešal...
Seveda obstaja kovanec za 1 USD cent in se ga uporablja, ampak je nasplošno v ZDA po mojih izkušnjah z nabiranjem kovancev manj sitnosti kot pri evrih... ne vem, a nisi poštekal poante al pišeš to samo zato da bi na vsak način podjebaval al kaj?
Če je prvo, povej, da v prihodnje prilagodim svoje tekste zate.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

MEDENA ::

pa še kako bi bilo fajn imeti bankovce vsaj za 2€.....če že za 1€ ne....8 kovancev je absolutno preveč....1,2,5,10,20,50 sit smo mel na začetku dokler niso 100,200 in 500 uletel....resda 1,2,5 se jih je vsakdo branil :D

kekz ::

"1,2,5 se jih je vsakdo branil :D"

Prodam 2000 kovancev po 1 tolar po 1€ za kilo :D

Matev ::

ko so delali raziskavo in preikušali so videli da za x9 se odloči več ljudi kot za x0 sit

drugače povedano
za 4990 sit izdelek kupi več ljudi kot če bi izdelek stal 5000 sit

pač vidijo manj in kupijo

jerneju ::

Se vam tudi dogaja, da ko plačujete, dobivate nazaj tudi tuje kovance?? Danes sem dobil grškega za 10 centov, in še nekatere druge, ki jih še ne poznam...

sverde21 ::

To dobivaš zato, ker je melo neki folka še kej evrskih kovancev od počitnic... Js sm npr. včeri najdu skor ~20€ pod mojim skenerjem od izleta v Gardaland par let nazaj :D .
<?php echo `w`; ?>

opeter ::

Naši evrokovanci se bodo v nekaj mesecih porazgubili po Evropi in svetu... :8)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

OldSkul ::

Tako je, jst tud kar precej tujih dobivam nazaj. ITak je vseen kaj dobiš, čeprav so slo najlepši (se najbolj svetijo, ker so novi)

BigWhale ::

username,

> Seveda obstaja kovanec za 1 USD cent in se ga uporablja,
> ampak je nasplošno v ZDA po mojih izkušnjah z nabiranjem
> kovancev manj sitnosti kot pri evrih...

Eh, sedaj pa ze trapas no. Kovancev v USA je resda manj ampak se prav tako nabirajo po zepih in povsod drugod.

FVS ::

you can track the euro notes on www.eurobilltrackers.tk

Last days we had > 1.000 new users coming into the free website from Slovenia!

Morfejus1 ::

Trgovina lahko zavrne bankovce velike vrednosti, če je kršeno načelo sorazmernosti. Torej če z 500 evri kupiš robčke, ti jih lahko zavrnejo, če z 500 evri kupiš televizor vreden 450 evrov pa ne.

sverde21 ::

@FVS: pravi link je http://www.eurobilltracker.com.

Tista domena ni gud... se mi zdi da hoče en IP-je beležit...
<?php echo `w`; ?>

Yohan del Sud ::

Trgovina lahko zavrne bankovce velike vrednosti, če je kršeno načelo sorazmernosti. Torej če z 500 evri kupiš robčke, ti jih lahko zavrnejo, če z 500 evri kupiš televizor vreden 450 evrov pa ne.


Saj vem, načelo zdrave pameti, tu nimam nič proti (a ne ga srat). Ampak a kje to tudi uradno piše? Ali lahko trgovca zajebava vsak s takim bankovcem v žepu. A gre kdo probat?
www.strancar.com

Tilen ::

Na Trenjih je inspektorica lepo povedala. Trgovca lahko vsak zafrkava.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

BigWhale ::

In trgovec rece, da enostavno nima drobiza. Se zgodi. Kaj bi sedaj? Ga bos tozil, ker nima drobiza... :)

sidd ::

BW: tožil, ker ti je prizadejal hude duševne bolečine, ker si nisi mogel obrisati nosu, pa ti je pol muc tak napol ven gledal, pa te je potem ena lepotica zavrnila zaradi tega. Nesramni trgovci! >:D
no idea for signature
signed
I

kekz ::

Si pač obrišeš nos v 500€ bankovec >:D

TESKAn ::

In zdej bo kdo rekel, da gre na tržnico nakupovat z 500€ bankovcem v denarnici. Ja, sej vam verjamem...NOT
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Tilen ::

BigWhale, ne. Lahko pa je tisti s 500 euri inspektor. >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

zee ::

neboleč prehod na SIT->€, kot sem ga sam izvedel:
- pred božičem sem si kupil starter paket, samo zato, da sem se znebil bankovcev
- bankovce do 500 SIT sem si shranil
- kovance podaril društvu Sonček
- v avtu našel še nekaj prešernov, ki sem jih naložil na ABC
- nekaj evrov sem imel že prej

Povzetek: 26.12.2006 sem bil že brez tolarjev, kar je bilo stroškov, sem jih poravnal s kartico.

Po prihodu iz Avstrije plačujem samo še v € (samo s kartico). Case closed - brez gužvanja in stresiranja trgovcev/bankirjev.

to pa da ne boš šel kave plačevat s kobilico/cankarjev/500€ je pa menda jasno! (sanity check oz. common sense!)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Ejsi_Disi ::

Ma ne verjamem, da samo s kartico plačuješ.

Matev ::

to pa da ne boš šel kave plačevat s kobilico/cankarjev/500€ je pa menda jasno! (sanity check oz. common sense!)


Nekaterim "ljudem" to ne bo nikoli jasno.
Oni vedo da smejo (jim zakon to dopušča) in ne vidijo ovire, da tega ne bi počeli.

Kot se vedno znova najdejo norci na cesti se bodo našli tudi norci v trgovinah.

Zakoni in pravila zdravega razuma tu odpovedo, ker v situacijo nastopajo določene vrste osebkov.

zee ::

@Ejsi_Disi: terme, pico, knjigo, avtokarto - to so bila letošnja plačila - vse s kartico, zato jo pa imam(-o). manj dela za trgovca in zate + plačevanje z Maestro kartico je enako plačevanju z gotovino.

zaradi enostavnosti bi bilo zdravo, da čimveč ljudi prešalta na to (posebej mislim tukaj na upokojence).

priznam pa, da s kartico ni mogoče plačevati na tržnici, kamor pa ne zahajam.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Ziga Dolhar ::

Kolikšna je provizija banke (ki jo plača prodajalec) ob plačevanju z Maestrom?
https://dolhar.si/
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Drobiž

Oddelek: Loža
479932 (7797) Furbo
»

Trafika - nima denarja za vrnit (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
859915 (5015) 'FireSTORM'
»

Ste že kupili začetne evro pakete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
878938 (6208) Manu
»

tolarski kovanci v praksi (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
748103 (6109) Nejc Pintar
»

50 tolarjev papirnat bankovec

Oddelek: Loža
323550 (2821) Daedalus

Več podobnih tem