» »

programiranje procesorja

programiranje procesorja

««
5 / 11
»»

Nitro Tech ::

Hmm... Najbrž nisi žičke dost dobro prlepu. Drugače pa poglej če ni kaj črnega okoli čipa ali elementov.
format c: najde vse viruse

tonic ::

daj, razkiraj rajši za en protoboard; v tem času ko si se s temle zajebaval bi lahk že 35 drugih vezij probal pa 45 drugi programčičev napisal...

moje skromno mnenje oz. izkušnje; sam imam 3 protoboarde (2 standardna + 1 velikega) pa mi še to včasih hodi premal... 8-O

korenje_ver2 ::

ma fak ta kockast oscillator. sm gledu podatke iz zgornje strani namest spodnje... tko da je vezje narobe narjeeno ;((

grrr


tonic, v vsakem primeru bi si mogu narest podobno vezje...

sicer pa.. a se kdo javi, da mi naredi zastonj podobno vezje? :\

Zgodovina sprememb…

tonic ::

ali pa razkiraš za en PIC v DIP ohišju :D oz. bi si takega naročil kot sample :D

jaz skoraj vsak mesec za elektroniko razkiram od 15-30€ :8) ; pač, hobi stane... drugač bi pa ta denar itak zapil, zakadil...8-)

zcetrt ::

Nesjebliv si, korenje, nesjebliv 8-O
4.

BluPhenix ::

Ok puste človeku veselje, sej je prejel že dovolj kritik, pa nobena ni zalegla, tako da novih verjetno ni potreba.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

snow ::

Kupi si kako razvojno ploščo: http://www.mikroe.com/en/tools/easypic4/. Vprašaj v HTE.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

Tutankhamun ::

Pa kakšno tiskano vezje je to, da grejo povezave kr ena čez drugo, zgornji levi kot ?
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

VolkD ::

sicer pa.. a se kdo javi, da mi naredi zastonj podobno vezje?


Skritizirat in ne povedat in pokazat kako to drugače narediti ni nič !

korenje dobro prečitaj mojo ponudbo ! Ne bom ti delal tiskanega vezja ! Lahko pa prideš do mene in pod mojim mentorstvom narediš to vezje sam. Material in še kaj častim !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

korenje_ver2 ::

ej kje je ta trgovina chemo?
pa kva je cenej. FeCl al HCl+H2O2 ?

korenje_ver2 ::

ok vse mam za izdelavo tiskanega vezja... razen kolofonija in UV zarnice :(
kje se da dobit UV zarnico? bo 250W halogenska cool?

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Conrad BTC hala D. Philips 250W UV žarnica.

Ne opazuj preveč, ko osvetljuješ. Pazi, da bo ležišče žarnice (fasunga?) keramična, saj se zelo greje. Osvetljevanje plošče s predhodno nanešenim fotolakom traja cca. 4 minute skozi 5mm steklo.
4.

korenje_ver2 ::

ma fak. sm dons ze bil v conradu pa nism nc nasu. na keri polici pa majo to? :\

aja... kupu sm pa FeCl3 granule za jedkanje. to je blo tut najcenejse v bistvu. sam 300 sit.

pa ker program priporocate, za izdelavo enostavnih vezij? ker program je tak simpl za naucit se? pa da ma moznost naprimer samodejne izgranje vezja na doloceni povrsini?

Zgodovina sprememb…

Jackal ::

Za prvo silo ne rabiš žarnice. Zadnje dni, ko je lepo vreme, zadostuje da postaviš ploščico za minuto ali dve na sonce. Seveda z ustrezno folijo, na kateri je narisano vezje, vse skupaj pa stisneš med dve stekleni plošči. Kupljene fotoplošče se dovolj osvetlijo na soncu približno v minuti.

Glede jedkanja z Fe3Cl pa upoštevaj, da mora biti raztopina topla, da kolikor toliko hitro jedka, drugače se boš načakal.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

korenje_ver2 ::

ja sem prebral da moram segrevat na unem pdfju. jackal, dej povej kje dobim uno snov za zascito, ka se jo lahko namaze s copicom. se najbolj bi rabil to, zarad spjankja.... cene se mi bodo spajke razlile po celem vezju :\

nc... grem po zarnico... ker se mi ne da cakat do jutri >:D

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

- maš razvijalec (NaOh)?
- konradova žarnica naredi na ploščah iz konrada dober rezultat po ~2min45sec, skozi 5mm debel plexi z razdalje cca. 25 cm.
- vse snovi za to dobiš v konradu, pasto za lažje spajkanje pa tudi v bauhausu.
- Fe3Cl dela tudi brez ogrevanja, ampak kot so že povedali drugi, traja. Pri meni kake ~45 minut.Imam pa vsebino ene vrečke raztopljeno v kozarcu za vlaganje. Samo odprem kozarec, obesim ploščico noter in grem kaj drugega delat. Nič packanja po različnih banicah:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

zcetrt ::

Raztopina tako razvijalca kot NaOH ni fuč po enem jedkanju. Dela zgledno, ko pa postane zelo zelena, in ko traja jedkanje res zelo dolgo, je kaput. Jedkaj nekjem kjer smrad po kemikalijah ni pretirano sporen oz. v dobro zračenem prostoru ali na prostem. Jaz med jedkanjem banjico namočim v vodo, ki jo grejem (tam, cca 50-60 stopinj) na štedilniku.
4.

korenje_ver2 ::

wtf????
ne me strasit s temi točnimi številkami :O
đizs na sekundo ste natančni.sm kupu to 250W žarnico v conradu. matr ful je podobna navadnim žarnicam. hmm
a mora svetit modro?

EDIT: u p**** je mocna. ka bliskvica me je uslepil.
a mora bit popolno izolirana svetloba iz te zarnice, da ni nevarno za oci? al lahko kej svetlobe vn prodira? :P


Zgodovina sprememb…

neoto ::

ni treba pretiravat. Prižgi žarnico ter se umakni za tiste 3 minute v sosednji prostor. Zapri vrata...

korenje_ver2 ::

bom folijo okrog ovil... tko bo se najboljs :D

no zdej pa nekdo pove ker programcek je najboljsi in najlazji za risat tiskana vezja :D
da grem zdej na hitr "kupit" prek spleta. :\

Zgodovina sprememb…

neoto ::

svetujem ti, da te žarnice ne ovijaš in da čim bolj prosto visi. Boš videl, kako se segreje po treh minutah...

Za risanje vezij pa sam uporabljam Eagle, ki ga celo za domačo uporabo ni potrebno 'kupiti' in ti tudi svetujem, da niti ne poskušaš (govorim iz izkušenj... :D ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

zcetrt ::

Moral bi mu predlagati vse drugo z izjemo eagla. Potem bi namreč še obstajala neka minimalna možnost, da ga bo uporabil :)
4.

korenje_ver2 ::

lol... vi sam povejte ker ma velik opcij. jz kot strojni inzenir z superiorno inteligenco bom ze pogruntu kako pa kej :P :)

a kdo ve kaj je una zelena zascitna plast na vezjih ki jo dajo? jz bi rad naredu tako plast.

pa kdo bi si mislu. na spreju positiv 20 pise cel postopek, kako jedkat vezje :P

pa a kdo ve po kolkem cajtu razpade NaHO? ga imam lahko v kozarcu za vlaganje za kasnejse obdobje?
pa isto vprasanje za FeCl3 ?

pa kaj so te dvostranske ploscice z neko belo plastjo cez? je treba to plast odluscit? plosca je HP-FOTO plosca. kva se naredi s takimi ploscami?

Zgodovina sprememb…

Jackal ::

Glede na tisto vezje izpred par postov, bi ti zdaj že rad naredil stop masko na vezju (tisto zeleno zadevo)? Žal doma tega ne boš naredil.

Raztopljen NaOH hrani na temnem, pa bo uporaben še dolgo. Sam ga ponavadi zmešam 1,5l pa ga shranim za kasneje. Fe3Cl praktično nima omejenega roka trajanja, edino z vsakim zjedkanim vezjem potem slabše deluje. Pazi pa, da boš dobro zaprl vrečko s tistimi rumenimi kroglicami, ker je zadeva precej higroskopična.

Bela plast na kupljenih foto ploščah je folija, ki ščiti fotolak. Pred osvetljevanjem moreš folijo seveda odstranit.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

korenje_ver2 ::

fak. pol mi sploh nebi bilo treba kupiti positiv laka... pa se tolk drag je bil :'(

dej kako se s tem eaglom dela dvostranska vezja. matr pa vezje mi je cist razmetalo. kr ravne crte je direkt potegnlo in se ful krizajo.

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Malo preklikaj, pa boš ugotovil. Če si strojni inženir, verjetno poznaš CAD programe. Je nek gumb, ki ti spremeni lazer. Modre povezave se bottom, rdeče top (lahko preklapljaš). Ampak, rekel bi... Brzdaj konje!

Ali si nabavil protoboard? Glede na tvoje razmetavanje z denarjem je pravi škandal, če ga nisi.
4.

korenje_ver2 ::

protoboard je za otroke >:D :D

preprosto bom naredil tako, da bo mozn prklopt kabel za in circuit programiranje pica v vsak projekt and that's it.

Zgodovina sprememb…

BluPhenix ::

V bistvu je protoboard uporabna stvar za tiste, ki vejo kaj delajo in nočejo razmetavati z denarjem.

ZA blinkyja pa ja ne rabiš dvostranske ploščice ... pa tudi še za kaj drugega ne ...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

itak da rabm dvostransko ploscico, ker cene se sekajo pini. kakih externih jumperjev pa nocem delat, ker izgleda grdo :P

btw, mi lahko kdo pove ker konektor ma take pine kot pri unih ide/ata trdih diskih, samo da jih je 8 v eni vrstici? (une letvice)
al pa da jih je 16.

korenje_ver2 ::

ma fak no... kje je snap funkcija. noce mi snapat crte na dolocen predmet.... v tem eaglu.

korenje_ver2 ::

ok vezje ze skor narisano ... :P

pa vprasanje: a obstaja kej podobnega kot so diode, ki bi omejilo maksimalno najvišjo napetost?

Tutankhamun ::

Za to tvoje mičkeno enostavno vezje ne rabš dvostranske ploščice. Mau drgač razpored elemente pa bo.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

korenje_ver2 ::

hja no mogoce bi ti lahko nekako na eno stran vse stlacu... s tem da bi delu mosticke.

vezje je pa tako:

BluPhenix ::

To pa mora biti najbolj kaotična shema, kar sem jih kdaj videl v življenju.

Se nebi raje potrudil in naredil, da bi bilo čemu podobno? Ker tako boš imel samo probleme če kaj ne bo delalo.

Sicer pa to ni vezje, to je shema, do vezja je še kar nekaj poti.

In prosil bi, da ne spamaš teme z "enovrstičnicami", to ni IRC!

Pojdi kaj spat vsake toliko, močno pripomore k kreativnosti.

EDIT: Aja, v eaglu ne rabiš delat pikic na nogicah elementov. Povezavo začneš na koncu nogice (v neki okolici prime snap) in od tam vlečeš naprej).
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

no računalnik valda da nardi vse ful lepš :P



em... mi lahko kdo pove kaj vse rabim, ce zelim imeti se bele pomozne crke na jedkanem vezju? obstaja kak podoben nacin... nanos laka ipd.. ?

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Računalnik NE naredi lepše od nekoga, ki si vzame nekaj časa in malo premisli.
4.

BluPhenix ::

Priporočam, da se znebiš luknjic pod SMDjem, saj ga boš, ko boš enkrat naredil povezave iz ene na drugo stran, SMD element precej težko prilotal na mesto.

Kaj za to si uporabil autorouter?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Jackal ::

Najprej pravilno nariši shemo, šele nato se lahko lotiš risanja PCBja. Za začetek začni pri tipkah, ki jih imaš kar v zraku. Pri tipkah rabiš nekakšno logiko (pull-up ali pull-down). Ostale solate na shemi raje sploh nisem analiziral naprej.

Pri PCBju pa glede na to, da še verjetno nisi nikdar jedkal kakšnega vezja, imaš vie (povezave iz rdečih povezav na modre) ponekod preblizu skupaj in ko boš lotal se ti bo cin razlil še po drugih vezicah itd.

Beli tisk (whitesilk) se da naredit doma, samo tisk ni bel, ampak črn. Z laserskim tiskalnikom zrcalno natisneš oznake elementov in potem to z likalnikom zapečeš na ploščo z vezjem. Ko papir odstraniš, se bo pa toner obdržal na plošči. Samo pri SMD tehniki likanje teh oznak ni ravno trivialno zaradi povezav na zgornji strani.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

korenje_ver2 ::

blu, ja un auto nacin. zlo simpl. pa samo R2 bo smd. ki nej bi sluzil kao za volt drop iz 5 na 4.5 :8)

zdej sm dodal se 1 tipko in 1 tranzistor za preklaplanje raznoraznih naprav. tko da dejansko ostanejo sam se 4 pini frej :\

jackal, mas prov. sm kr na gnd zvezu. :\
ko bom lotal bom prej premazal s kolofonijem, ki baje preprecuje da bi se cin razlil.

Zgodovina sprememb…

BluPhenix ::

Uh ta zadeva s tipkami je pa res, sploh nisem opazil. Tako ti tipke ne bodo delovale čisto nič.

Aja pa št. pinov navadno ni omejujoče, saj obstajajo načini, da isti pin uporabiš za več različnih stvari. En element, ki ti to omogoča je latch.

Opazil sem tudi, da ti gre OSC2 pin na LCD, je to res mišljeno tako? Dej popravi malo to shemo, da bomo sploh videli kaj si delal, ker iz tega se ne vidi čisto nič.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

ja osc2 gre na lcd. ta pin ima tudi navadno I/O funkcijo. EC rabi samo eno povezavo na osc1. drgac je pa una slikca zgoraj bolj pregleda. je v bistvu cist ista.

tm imam tut en tranzistor, ki izklopi 5V dovod, ko priklopim ICSP kabel, ki daje visjo napetost na MCLR. to je zaradi povratnega toka. v bistvu bi lahko zamenju z eno diodo?
aja fak... to sm pa hudo zajebu. bo unih 5V samo sebe izklapljal :P. đizs.

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

ok se moje zadnje vprasanje predn grem jedkat :P
a moram met upore pri tantalovih kondenzatorjih, ki sluzijo za preprecitev debouncinga?

se fotka....

Zgodovina sprememb…

Jackal ::

1. debouncing tipk se rešuje softversko.
2. veliko sreče pri vrtanju in lotanju vij (prevezav top-bottom). Luknje skozi si narisal tokrat malo večje, bakra okoli je pa presneto malo. Kolikor ga ne boš posnel pri vrtanju vij, ga boš odstranil pri lotanju.
3. znebi se vij pod elementi. Pri tovarniško izdelanih vezjih to, kar imaš ti, gre, doma pa ne, ker moreš v luknjo nekako nalotat žico - ergo element nad vijo ne bo sedel do plošče. Če že vztrajaš pri autoroute, se to naredi tako, da se pod element, kjer nočeš imeti vij nariše restrict layer. Za smdje narediš bRestrict (moder), za through-hole elemente pa tRestrict (rdeč) in autorouter na tistem mestu ne bo delal povezav na določeni strani - ergo - bo brez vij.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

Tutankhamun ::

Pa men se zdi da so mau premau debele vezice. Dvomm da ti bo ratal. Kšna svinjarija na foliji, kamor se prah ne bo odtisnu pa boš meu prekinjeno vezico.
Očesca majo tut premau bakra. Boš s slabim svedrom vrtov pa ti bo očesce odtrgal.

me je že en prehitu
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

sm updejtu sliko. ni slo drugace kot da sem zmanjsal razmak na 0.5mm med vezicami. cene mi program ni hotu zrisat ;(
bom vidu kva bo... bakrenih ploscic mam se dost :\

za une luknje... je treba dat velik te masti, pa naprava za lotanje mora bit segreta na 450°C. Potem se fino zlije lot na drugo stran po zici v eni sekundi. kej prevec pa itak ne smes zgat, ker potem res lahko odpade baker. v glavnem najvecji problem so mejhni razmaki med vezicami. verjetno bo treba s kako iglo pucat (mam iskusnje s tem >:D )...

BluPhenix ::

Ker očitno nič ne bereš, pozivam ostale udeležence naj ne odgovarjajo, dokler ne bo zadeva dokončana (poziv kot sodelavec v debati, ne kot moderator, da en bo pomote),


Debouncing tip se ne rešuje s kondenzatorjem, kondenzator lahko uporabiš pri debouncingu stikal, se je treba najprej naučit razliko med enim in drugim.

Glede vii (prehodov iz ene na drugo stran) mi sicer ni jasno kako misliš narediti, tisto kar pa sem vseeno razbral iz tvojega pisanja pa ne bo delovalo tako lepo kot ti misliš. Verjemi, smo dali že vsi precej ploščic skozi (nekateri ki sodelujejo v temi naravnost ogromno) in nekako dvomim da kdo dela poti na drugo stran kot ti praviš ... zakaj boš pa videl sam.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

TESKAn ::

Tole bo bolj šwoh delalo. Fak ej, za tako preprosto vezje imaš vij ko solate. In res ne vem, zakaj imaš maso po celi ploščici...pri frekvencah, ki bojo na tvoji ploščici, bo tam bolj zato, da ti bo delala težave pri spajkanju. Ampak če se ti je všeč zafrkavat, potem kar...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

korenje_ver2 ::

skrbim za estetiko :D

VolkD ::

Ja ja, lepa in neumna..
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

korenje_ver2 ::

zdej sm jo naredu bl pametno... :P

v glavnem sm tik pred luzenjem. no nimam folij pa ne morem. nc grem spat po 50 neprespanih urah :8)
««
5 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microchip MPLAB icd 2 (pic16f876a)

Oddelek: Programiranje
111115 (992) Highlag
»

PIC18F4550 in ds18s20

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
191883 (1562) snow
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508400 (7605) a13misko
»

PIC 16f84A - utripanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
222087 (1887) ql000
»

mikrokontrolerji, programatorji, c/asm ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
292855 (2474) snow

Več podobnih tem