» »

Aluminij za proizvodnjo vodika.

Aluminij za proizvodnjo vodika.

1
2
»

sidd ::

Pomoje ti da odgovor že besedica cenene :)
no idea for signature
signed
I

gruntfürmich ::

ja pa dajte si dopovedat da ta način ni mišljen kot energijsko učinkovit, ampak je pač način 'skladiščenja' vodika, ob predpostavki obilo 'zelene' energije.
sj vsi vemo da ti ovinki niso racionalni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Atos ::

Ja pa vseeno rabiš nekje dobit energijo za reciklažo (pridobivanje) aluminija. In fora je v tem od kje dobiš to energijo. Če jo dobiš iz termoelektrarne potem ta tvoja 'zelena' energija naenkrat ni več tako zelo zelena.

Calligula ::

Vazno, da se premika. Da se vidi, da se da tudi na ta nacin. Bodo ze probali najt kak nadomestek za aluminij ipd..

Thomas ::

Če bo nadomestek hranil dovolj energije, jo bo njegov produkt vso potrebval za reciklažo. Nazaj v X iz Xovega oksida stane več, kot dobimo pri oksidaciji X. Za vsak X.

Drugi zakon termodinamike.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Mr.B ::

Pridobivanje aluminija je tako energetsko potraten proces, da bi rekel da je to zelena energija, prav smešno...
Enako kot Sončne celice, če ne odmislimo da imamo v kleti veliko zalogo svinca, in kemikalij na strehi za izdelavo celic....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Pyr0Beast ::

Za sanitarno vodo poleti so kolektorji super zadevca, za proizvajat elektriko so pa sonćne celice bolj slaba naložba, vsaj zaenkrat, je cenovno ugodneje, da nabaviš agregat in furaš na tistih par L bencina po potrebah. je pa fajn met kaj takega na vikendu, če je trafo par km stran, celotna poraba je itq ena 23W varčna žarnica, 'priključnina' pa stane več kot 10W panel in ene 5Ah akku
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Luka Percic ::

Nova metoda za pridobivanje vodika iz slane vode.
But researching its potential will take time and money, he said. One immediate question is energy efficiency: The energy the RF generator uses vs. the energy output from burning hydrogen.

Čakamo na poročila, kakšen izkoristek je.

Najbrž pa gre le za drugačno pot, z podobnim rezultatom..
No, škodit nemore..

Thomas ::

Zguba čista.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Tako kot kurjenje lesa za pridobivanje generatorskega plina ... ki na koncu zgori ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

vidim da imajo eni velike probleme, ko govorim o obilici zelene enegije, da si sploh ne znajo predstavljat kaj je to, in naštevajo termoelektrarne, drugemu se zdi to smešno...
torej razlaga 'obilica zelene energije je': puščave polne sončnih celic, ki proizvajajo toliko el. energije, da cel svet ne ve kam bi z njo. in takrat se lahko igramo s pridobivanjem vodika iz aluminija.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

snow ::

Nehajte počasi s to slano vodo - ta je dobra le za pripravo kakšne juhe.


Glede sončnih celic pa so pomisleki glede njihove proizvodnje - koliko energije in surovin se tam porabi. Ma kdo kake pametne linke na to temo?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

sidd ::

Pokliči v ruše, mogoče bojo znali v prihodnje povedat kak pa kaj..
no idea for signature
signed
I

gruntfürmich ::

sončne celice smo že obdelali. se kr hitro povrnejo v energiji (baje)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Ja, same sončne celice da, za akkumulatorje in polnilno tehniko in razsmernike si pa nebi upal trditi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

sidd ::

Včeraj bil na sejmu, en panel stane 400€ (točnih mer se ne spomnim, kak meter krat 40~50 cm).
Polnilna tehnika ter "dodatki" pa še 1x toliko. Koliko pa je to v energetskem jeziku, pa ne bi vedel.
no idea for signature
signed
I

Luka Percic ::

Mene vseeno precej zanima kurjenje na vodik, kot oblika baterije.
Ker pa zahteva "polnjenje" pribl 10x več enrgije(elektroliza), kot jo ven z kurjenjem/gorivnimi celicami ven dobimo, me pa zanima ali nam kaj preprečuje, da bi ta 10x zlimitirali proti 1x?

Sej vem izgube os izgube, ampak zakaj ravno 10:1 (elektroliza)?
Zakaj ne tako kot pri bateriji 1,3:1(malce ugibam)?
Ali pa vsaj kot pri toploti 2,5:1 (elektrarne na parno turbino)?

Kje je problem?

sidd ::

Imo v fiziki/kemiji, ali pa našemu nezanju. Samo če bi kdaj znali takole izgubo zlimitirati proti 1, potem bi pomoje že pogruntali/imeli kaj dosti boljšega/učinkovitega.
Najimenitneje je, ko nekaj najdeš v naravi, in ne rabiš nič pretvarjat. Si na pozitivnem z zelo malo truda/vložene energije.

Stavim na neznajje ter "splošne" omejitve...
no idea for signature
signed
I

gruntfürmich ::

zakaj 10× faktor?
jaz bi rekel bolj 90-95% za te stvari.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

A. Smith ::

Sej vem izgube os izgube, ampak zakaj ravno 10:1 (elektroliza)?


1) Ker se pri vodiku, pridobljenem iz elektrolize upošteva samo enega od dveh derivatov (drugi je kisik), je dobljen količnik med energijo, potrebno za elektrolizo vode in "kurilno" vrednostjo vodika, 50-70%. Če bi upoštevali še razpoložljivo energijo, ki jo pridobimo s kisikom, pridemo na 80-94% izkoristek. Vir: Wikipedia.

2)Poraba vodika: Motorji z notranjim izgorevanjem imajo splošno nizek izkoristek (gasoline - 37% at the optimum operating point, Wiki), nekaj podobnega je pri vodiku. Tukaj ne bo izboljšav.

Dvomim tudi, da bo prišlo do izboljšav pri gorivnih celicah; kljub velikanskim vložkom v raziskave še nisem zasledil, da bi njihov električni izkoristek presegel 40%.

Obstajajo sicer izvedbe, ki imajo zelo visoko delovno temperaturo (800°C), kar pomeni, da je z izkoriščanjem toplote - stranskega produkta - doseči izkoristek 90%. Ampak v avtomobilih in prenosnikih mo take celice ne koristijo.

Upam, da nisem ponovil samo tistega, kar že veš.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Luka Percic ::

Aha, ja, kisika nisem računal, pa za gorivne celice nisem poznal izkoristkov. Zdaj jasno.

V bistvu mi ni kapnilo zakaj (niti v sanjah) ne dopuščate da bi nekdo z "novo" metodo ločevanja povečal izkoristek (obsevana morska sol).

Sedaj mi je- izkoristki pri ločevanju so že pri vrhu (80-94%), zatorej ni šanse.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

kaj ti bluziš a.smith????????
razpoložljiva energija z kisikom??? svašta.

izkoristek gorivnih celic 40?????????? pa daj no. zdaj pa mi je tega res dovolj. ko bo folk nehal gledat wikipedio pa se bomo lahko začeli pogovarjat. kakšen je lahko drug izkoristek gor. c. kot električni? a so slučajno namenjene za pranje posode????????

kake finte najdete v wikipediji. pa kake potem ven izpeljujete...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

A. Smith ::

gruntfurmich, bo treba še malce v šolo.

razpoložljiva energija z kisikom?


V podobni temi je Antonija lepo pojasnil, da je energija shranjena v kemičnih vezeh; ob tvorjenju se sprošča, za ločevanje se porablja - in ne obratno!

Torej, ko ločiš vodo na vodik in kisik, lahko energijo dobiš nazaj tako, da vodik vežeš nazaj s kisikom, v vodo - kar se ob "kurjenju vodika" tudi dogaja.

izkoristek gorivnih celic 40?


Ti podatki niso z Wikipedije, temveč iz iz gradiva za predmet Snovi in gradiva v elektrotehniki, ki ga poučujejo na Fakulteti za elektrotehniko.

In - da. Energija pri električnih strojih se sprošča mehanski/električni obliki TER toploti. Hence, če izrabiš toploto, povečaš izkoristek.

To sem omenil, ker je po svetu vse preveč bedakov tvojega kova, ki mislijo, da imajo gorivne celice nek omembe vreden izkoristek. To so zavajanja, ki jih iz meni neznanih razlogov širi in jim celo verjame izredno širok krog ljudi!
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Postavi se še vprašanje, kaj lahko s toploto počnemo.

Torej, obstajajo obrati za shranjevanje elktrične energije, pridobljene iz sončnih celic, vodne in vetrne energije, ki bi lahko nadomestili črpalne hidroelektrarne. Načeloma je izkoristek gorivnih celic nižji, se pa izboljša, če odvečno energijo porabimo za ogrevanje kopalnega kompleksa ali stanovanj. To se v energetiki že dolgo počne, primer je recimo Termoelektrarna-toplarna Ljubljana.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gruntfürmich ::

------------To sem omenil, ker je po svetu vse preveč bedakov tvojega kova, ki mislijo, da imajo gorivne celice nek omembe vreden izkoristek. To so zavajanja, ki jih iz meni neznanih razlogov širi in jim celo verjame izredno širok krog ljudi!
OMB.
-----------V podobni temi je Antonija lepo pojasnil, da je energija shranjena v kemičnih vezeh; ob tvorjenju se sprošča, za ločevanje se porablja - in ne obratno!
OMB.

sem mislil da sem po 4 letih kemijskega faxsa dovolj osnove dobil. ko pa mi začne a.smith razlagat, pa vidim da se pravzaprav nisem naučil nič, pa še zaveden sem bil...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sidd ::

Pomoje samo nista na enaki valovni dolžini.:))
no idea for signature
signed
I

A. Smith ::

Sidd, on je začel >:D
No, zdaj vemo, da si se učil kemijo, grunt. A nameravaš kaj konkretnega povedat, a si že končal?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

gruntfürmich ::

ja, malo pozno se oglašam, če si hotel hiter odgovor. glede na to, da sem zdajle na hitro še enkrat pogledal naslov teme, bom kr končal. :)) :))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaloge nafte (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6710525 (6645) Matev
»

Vozilo na vodik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
12234574 (32699) jest10
»

Začetek konca ekoloških dilem?

Oddelek: Znanost in tehnologija
141857 (1510) Pyr0Beast

Da Iraki ne bodo vec potrebni-ucinkovit nacin za pridobivanje vodika

Oddelek: Problemi človeštva
292544 (1991) Barakuda1
»

Motocikel na vodikove celice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5710597 (9352) gzibret

Več podobnih tem