» »

Wireless router vs. AP (Acces Point)

Wireless router vs. AP (Acces Point)

Ballau ::

Enkrat v prihodnosti mislm tud sam nabavt Wireless router ali pa AP(Acces Point), sam sm mal skepticen glede vsegaskupaj. Zdej najprej bi izbirou med routerjem in pa AP, sam kukr vem je AP kot brezzicn switch, router pa vsebuje ubistvu AP in pa ma seveda tiste software opcije z firewall-i(to me ne zanima prov prevec), zato se bom verjetn odlocu za Router.
Zdej naslednje je pa za katero firmo bi se odlocu. Izbiro imam med D-link, Linksys in pa Belkin. Kolker sm uspel slisat je najbolsa firma za brezzicne povezave D-link(tudi najdrazja pomoje), nato sledita Linksys in pa Belkin.
Zdej situacija v moji hisi je naslednja, v bajti so 4-je racunalniki, 1 laptop(uporabljam ga jaz) in pa poleg tega se 3 navadne kiste. Zdej za svoj komp sm ze reku da bom nabavu brezzicno mrezno kartico(nevem se katero samo jo bom), od ostalih treh racunalnikov pa bi enega ali pa mogoce 2 probal prikljuciti se na Wireless, eden bo ostal 100% na kablu, ker se mi za 30cm oddaljenosti od samega routerja ne splaca kupovati brezzicne mrezne, tako da en ostane 100% na kablu. Zdej neki sm ze gledu po netu za routerje in podobne zadeve, cez vse skupaj je kar veliko simfanja. Veliko poslusam da komponente niso med seboj kompatibilne(2 razlicna proizvajalca npr. brezzicna mrezna Belkin in pa router Linksys), potem da imajo eni vecjo podporo za nadgrajvanje firmwara, drugi pa ne, najbol pa skepticen ratam pri tem ko berem da veliko folku povezava zacne zmrzovati pri velikih hitrostih prenosa, oz. ko zapolnijo linijo do fula oz. da jim ze prej vseskupaj zmrzne. Zdej me zanima koliko je to res?
Ker v mojem primeru imamo doma ADSL linijo 1mb, lowdam skoraj ves cas(cez dan z limitom, ponoci no-limit;povezava obremenjena 100%). Kolk bi blo v tem primeru to kaj stabilno, bi se kej sesuval al kako? Poleg tega pa si med ostalimi racunalniki velikokrat prenasam kaksne vecje datoteke(po par GB), me zanima kako je z tem, da mi nebi zmrzevala povezava itd. Drugace sem pa nekaj ze gledu za routerje in sm najdu od D-linka naslednjega:

LINK

Zanima me kksno konktretno mnenje o tej firmi, ali pa o sami komponenti, ce mi kdo zna svetovat

PS. Morm se dodat da velikokrat dobim na obisk prjatla k ma laptopa, tud on si bo v kratkem omislu brezzicno mrezno kartico, tko da bi se povezala preko routerja...
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

Ted ::

Zlo ok router, stabilen, dober doseg, priporočam. So pa seveda cenejše alternative ki niso bistveno slabše, Linksys (linux verzija), Tp-link (poceni in dober) ali pa kak Buffalo, konec koncev pa še Netgearov Range Max z verjetno najboljšim WI-FI signalom za svojo ceno.
Mah...

Ballau ::

Poleg karakteristik routerja pise da je doseg v hisi nekje do 100m, izven pa do 400m. Kolk je kej realnih tistih 400m, pa recimo da se router pa racunalnik vidita, da ni ovir vmes.

Mam pa se vprasanje glede wireless brezzicnih. Nabavu bi 108mb/s, pa me zanima katero nej kupim. Je bols da recimo ce je firma routerja D-link, da naj potem nabavim se D-link WL mrezno kartico, al je kompatibiln z ostalimi karticami tud.

Zanima me tud kako je z tistim sesuvanjem povezave, ter pa z brejkanjem celotne povezave. Tisti k doma uporablate te WL zadeve, kolk od tega je res?
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

IceIceBaby ::

Poleg karakteristik routerja pise da je doseg v hisi nekje do 100m, izven pa do 400m. Kolk je kej realnih tistih 400m, pa recimo da se router pa racunalnik vidita, da ni ovir vmes.


100m po hiši je pretiravanje. Boš pa z dobrim routerjem skoraj sigurno lahko pokril celotno stanovanje, pa tudi eno nadstropje višje ali nižje bo neslo, če le ni kakšnih velikih razdalji. Ampak če rabiš velik domet potem obvezno vzemi MIMO router (Rangemax ali Rangemax Next naprimer če rabiš večje hitrosti).

Mam pa se vprasanje glede wireless brezzicnih. Nabavu bi 108mb/s, pa me zanima katero nej kupim. Je bols da recimo ce je firma routerja D-link, da naj potem nabavim se D-link WL mrezno kartico, al je kompatibiln z ostalimi karticami tud.


Običajno zadeva dela boljše če imaš kartico in router od iste firme. Ko gre za standardne tehnologije še ni takih težav (802.11g recimo, ki je navaden 54mbps standard ponavadi dela super neglede na kombinacijo) medtem ko se pri teh nadgradnjah (108mbps "super-g" in podobno) že precej pozna razlika, če nimaš opreme od istega proizvajalca. Povezava bo vseeno delala, ampak mogoče ne boš mogel izkoristiti vseh prednosti, ki jih ponuja določena tehnologija.

Glede na to, da potrebuješ router in mrežno kartico ti priporočam Netgear Rangemax komplet (http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist.... Za zelo ugodno ceno dobiš odličen router (boljši od D-linka IMHO) in kartico od iste firme. Hitrost je 108mbps, domet je precej velik (MIMO, 7 integriranih anten) pa nobenih problemov ne boš imel z routerjem.

Zanima me tud kako je z tistim sesuvanjem povezave, ter pa z brejkanjem celotne povezave. Tisti k doma uporablate te WL zadeve, kolk od tega je res?


Jaz sem se na lastni koži prepričal, da se slabega routerja ne splača kupiti. Kupi dobro znamko (Linksys, Netgear ali d-link, te tri so nekako najboljše in najbolj zanesljive) in router boš lahko namestil in pozabil na njega. Če boš pa kupoval poceni varjante boš stalno imel kakšne probleme s sesuvanjem, padanjem linije itd.

Ballau ::

Ja se neki sm pozabu povedat, rad bi tud to da ma ruter v sebi porte za kable, ker nebodo vsi kompi brezzicno prklopleni, za svoj laptop bom pa absolutno nabavu brezzicno mrezno kartico, nebom uporablu teh brezzicnih USB 2.0 vmesnikov, ker mam na laptopu samo 2 usb-ja, edn je non-stop zaseden, drug pa 3/4 casa, tko da bom pa skos ven pa notr dajal pa ne pride v postev, tko da odpade...

Skratka router more met poleg brezzicnosti se 4 porte za kable, ker se bojo eni kompi povezval sezmeraj po kablu. Seprav ce nabavm tist D-linkov router k sm gor prlepu link se nimam kej za zajebat, pa da se zase brezzicno mrezno nabavm in to je to?

PS. Pokritosti ne rabim ravno velike, to me je samo tko mal zanimal kolk je to kej realnih 400m :D, drugace jest rabm signal samo 1 nadstropje gor, pa eno pod routerjem, pa mogoce hisa od soseda ki je oddaljena 20, med routerjem pa kompom bi blo pa v tistem primeru recimo da 30m zracne razdalje pa 1 stena vmes, to je to.
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

IceIceBaby ::

Praktično vsi routerji imajo tudi switch (ponavadi 4 port) na katerega lahko priklopiš računalnike preko kabla.

Ballau ::

Kukr sm uspel prebrat na netu, nimajo vsi, eni majo samo za WAN priklop in basta. Sicer sem imeu mal vec kot eno leto nazaj tud sam doma od Netgear-a AP, z 4-imi porti, sam ga nism mogu probat ker 1. nism meu nobene mrezne kartice brezzicne, 2. pa ni biu paket namenjen meni, ampak nekomu drugemu(na mimovrste so neki zajebal). Lohk bi ga probu ubistvu sam sm reku da ga raj nam tko da je paket 1 tedn stau pr men doma in cakou na postarja da ga pride iskat, k bi ga z veseljam sprobou :D
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

Spajky ::

Marketing : teh realnih 400m dometa je samo pogojno in sicer vidna razdalja med obemi defolt fabriškimi antencami obeh povezanih naprav, na 6.kanalu ter pri hitrosti samo 1Mbit/s 802.11B Only (speed v paketkih!) da drži stabilno ta link s hitrostjo vsaj enih par deset kB/s (duplo od 2ch. ISDN-ja npr.) in da ni več kot 8-10% okvarjenih paketkov pri prenosu. Torej res minimum 8-) ... ena manjša ovira, pa si že v r*t* ... 8-)

Torej praktično to pomeni, da stvar dobro dela na nekajkrat manjši razdalji (ker je itak bilo mišljeno samo za po bajti/stanovanju in če je to malo večje in brez dosti debelih sten tudi še dela, posebej če ni kaki armirani beton vmes; to seveda velja za to "domačo poceni" robo). No ja, z dodatnimi zunanjimi prav postavljenimi bolj močnimi antenami na obeh straneh ipd. se seveda da zadeve "nategnit" tudi na par km brez ovir, če se zna ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Ballau ::

Aha, seprav mene nima kej skrbet, ker vec kot 50m od bajte itaq nebom su, mogoce do seseda, kot sm ze omenu k je 30m stran od mene doma, vmes je pa sam ena stena. Pol je cist vseen ce tistgale D-linka nabavm, pa ene pocen WL brezzicne kartice in je stvar resena, pa se nimam kej obremenjevat, zadeva bo pa spilala normalno.
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

Ballau ::

Zdej se odlocam med NETGEAR-am in pa D-LINKam, katerga priporocate?
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

IceIceBaby ::

Netgear je cenejši in ima MIMO tehnologijo, kar pomeni večji domet in predvsem višje hitrosti tudi na večjih razdaljah. Pa isto je 108mbps.

Ballau ::

Kaj pa sama kakovost? Kako je z samim firmwarom pri tehdveh routerjih?
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

IceIceBaby ::

Za D-link ne vem, za Netgear pa lahko povem, da je zelo zanesljiva roba. Reklamacij je zamemarljivo malo, sploh pri teh malo boljših routerjih.

Kaj misliš s tem kako je s firmwarom ? DD-WRT ne dela na netgearu, če to misliš, za d-link ne vem. Drugač pa po mojih izkušnjah najnovejši netgearov firmware nima kakšnih opaznih težav.

Ballau ::

Seprav ce uzamem od NetGear-a MIMO se nimam kej zajebat? Seprav router bom NetGear MiMo uzeu, kaj pa brezzicna mrezna kartica. Nabavu bi eno tm nekje do 10k sit? Katero? Najbols bi blo ce bi nabavu isto od Nergear firme, pa tako ki je narjena tud za MIMO povezovanje?
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

IceIceBaby ::

Tole recimo. Če boš že router vzel wpn bo najboljše delalo s to kartico.

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Ballau ::

OK! Verjetn bom nabavu kr NetGear MIMO router in pa brezzicno mrezno kartico katero ste mi predlagal v zadnmu postu. Kako se pa stvar obnese v praksi vam pa sporocim ko bom zadevo zmontiral!LP!
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

Zheegec ::

Pravilna odločitev, splošno velja da sta Linksys in Netgear dosti boljša od D-linka.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Ballau ::

Mam se neki uprasanj, da nebo debate tolk hitr konec. Namrec kako je z zascito takih omrezij. Ker sem govoru z sosedom, in sm ga malo spraseval glede tega kaj bom nabavu, reku mi je da sm izbral izredno dobro firmo in ta novi nacin MIMO baje da trga gate. Reku mi je tudi da baje da je od MIMO-ta osnovnega mocnejsi samo se N MIMO, to kar sm jest tud gledu v bigbang prodajalni, sam je oprema mal draga. Povedu mi je tud to da k bom enkrat prklopu vseskup da bo zadeva tolk mocno delvala da bo se polovica mojih sosedov oz. polovico naselja moj signal lovilo. Zdej me pa zanima naslednje. Kako je z zascito pri takih omrezjih. Neki sm ze enga druzga frenda sprasvou in gledu kako je postavlu omrezje. Nekej ti naredi router en kjuc, in potem je treba tist kljuc vpisat v mrezne nastavitve od racunalnika z katerim se hoces povezat v samo omrezje oz. na internet? Baje da majo vsi routerji, razn firme D-link ki ima 256 bitno kodiranje kljuca, ostale majo vse 256 bitno, sam nevem ce sm zihr da mi je to reku, nekaj v takem smislu. Kako je se z ostalo zaciito omrezja, recimo da mi nebi kdo drug slucajno prsu v omrezje al pa se prklopu na net?
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)

Ballau ::

Zanima me se kaj je razlika med TO in TO brezzicno mrezno kartico?
Orehek Village ROX!! (irc: #orehek)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brezžična mrežna kartica

Oddelek: Kaj kupiti
123244 (2703) Gapi
»

Kateri usmerjevalnik(router)?

Oddelek: Kaj kupiti
435443 (4240) KandazaR
»

Wireless router canyon cn-wf514

Oddelek: Omrežja in internet
257211 (5216) jancus
»

cene ruterjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
556626 (5382) gameby
»

Katerega od teh 4 routerjev naj vzamem?

Oddelek: Kaj kupiti
303271 (2248) malinavc

Več podobnih tem