» »

Požarna varnost

Požarna varnost

aljazh ::

V teh vročih dneh se mi je porodilo vprašanje, kako večina doma poskrbi za požarno varnost prostorov, v katerih se nahaja računalniška oprema.

Računalniki in druge elektronske komponente predstavljajo večje tveganje za nastanek požara, kot če jih v prostoru ne bi bilo. To je dejstvo. V blokih so obvezni gasilni aparati v skupnih prostorih, s katerimi je moč uspešno pogasiti požar v začetni fazi. Pa vendar - če opreme ne uniči požar, jo bo uničil prah, saj v blokih doslej še nisem videl gasilnika na CO2.

Zdi se skoraj samoumevno, da bi gasilnik na CO2 moral biti obvezna oprema vsakega 'geeka' z več kot enim računalnikom. A vendar najbrž ni. Sam sem npr. šele nedavno pomislil, da bi bilo poleg aparata na prah dobro imeti tudi takšnega na CO2.

A tudi posest primernega gasilnika še nič ne pomeni, če ga ne znajo uporabljati vsi člani gospodinjstva. Po Murphyju se neljubi dogodki (strele, izpad elektrike) najpogosteje dogajajo, ko me ni doma. Kako bi v paniki odreagirali drugi člani gospodinjstva? Bi najprej izklopili elektriko? Bi se lotili gašenja? Bi izbrali pravi aparat (CO2)?

Zavarovanje je sicer super zadeva, a izgubljenih podatkov in živcev ne more povrniti.

Seveda je najbolje preprečiti, da do požara sploh ne pride. Redno čiščenje notranjosti računalnikov, dobro hlajenje, brezhibna električna napeljava... a vendar neka minimalna nevarnost vedno obstaja, sploh v primeru, ko vsaj 2 računalnika (strežnika) delata 24/7.

Zanima me, kako (če sploh) ostali slo-techovci skrbite za požarno varnost svojih sob, v katerih neprestano meljejo takšni in drugačni mlinčki?

Sam imam namen nabaviti CO2 gasilnik in domače poučiti o pravilnem reagiranju. A zna biti slednje najtežje, saj večino ljudi v takšnih primerih običajno zajame panika. Poznam primer, ko je mornar (ki naj bi bil izurjen za te reči) ob začetku manjšega požara v ladijskem skladišču za hrano, uporabil aparat na prah in s tem uničil celotno zalogo hrane tovorne čezoceanke.

BluPhenix ::

Jaz bi prej rekel, da je boljše imeti en gasilni aparat na prah torej S. Res, zamaže vse živo (najde poti povsod), ampak vzamimo primer:

- vname se grafična kartica ti pa pogasiš z CO2. Pri tem ne moreš iti mimo diska. Disk v trenutku doživi spremembo temperature iz 50+ sopinj, na -50 stopinj. Obstaja velika verjetnost, da se lahko posloviš od vsega kar hrani.

Prah se da še nekako spucat, elektronika pa ne prenaša dobro takih temp. razlik, večina komponent sploh ni deklariranih ta temp. pod 20 stopinj.

Lahko pa seveda narediš en test in poročaš kaj je boljše :D
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Bojevnik ::

Tole sem našel

Gasilni aparati na ogljikov dioksid se uporabljajo pri požarih skupin B (gorljive tekočine) in C (gorljivi plini), npr. v kuhinjah, laboratorijih in delavnicah, in delujejo tako, da hladijo in ogenj zadušijo. Ogljikov dioksid je gasilno sredstvo brez škodljivih ostankov, s katerim lahko brez posledične škode gasimo tudi elektronske naprave.


tako, da aparati na CO2 ne bi smeli čisto nič računalniku škodit. Ker mislim da je razlika med "kompresiranim" CO2 in tekočim CO2(ta pa ima temtaraturo minus nevemkolk)

BluPhenix ::

Ja maš tudi prav. Nekaj sem našel na to temo o Halon xxx gasilnih sustancah za računalnike, ne povzročajo termičnega, elektrostatičnega šoka in so neprevodni. Zgreda da se to uporablja v serverskih sobah itd.

Glede CO2, tisti ki pride iz gasilnega aparata ima nekje (če se ne motim) -50 stopinj celzija. Zato tudi ne smeš gasiti ljudi z njimi.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

jype ::

Mi mamo kar S v bajti. Zadeva se super obnese, tudi (ali pa še posebej takrat) ko ni požara.

kekz ::

Pozna kdo sploh primer, da se je vžgal računalnik? Jaz vem za primere, da so se vžgali CRT monitorji, za računalnik še nisem slišal. OK, so neke izjeme okoli baterij pri prenosnikih.
Monitorje imam ponavadi ugasnjene, če nihče ne dela.

Tole okoli ognja in računalnikov me spominja še na varstvo pri delu, ko nam, ne vem zakaj, vedno razlagajo od nevarnosti el. toka. Pri našem (računalniškem) delu, če odštejemo razne bizarne poškodbe, je namreč največja nevarnost prometna nesreča, ker je delo v veliki meri terensko. El tok? Ha, 5V, 12V :\

BluPhenix ::

5V in 12V je napetost.

Še vedno pride v vse naprave noter 230V tako da je določene predpise pametno upoštevati. Načeloma zaradi svoje varnosti, ne samo zaradi tega da pač zadostuješ nekim predpisom. Navadno če jih ne upoštevaš lahko škoduješ večinoma samo sebi.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

aljazh ::

Pomislek glede temperature pri gašenju s CO2 se mi zdi vreden nadaljnjega raziskovanja. Vprašanje res, kako bi disk odreagiral na takšno spremembo temperature.

Bi morda kdo, ki je pri gasilcih, bil pripravljen za preizkus, pa rezultate (skupaj s foto in video materialom) objavimo v obliki članka tukaj na s-t? Jaz lahko prispevam staro delujočo kišto in poskrbim za članek.

Glede Halona pa je AFAIK že nekaj časa prepovedan, čeprav je menda eno najbolj učinkovitih gasilnih sredstev. Če se prav spomnem, je dovoljen le še na letalih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljazh ()

Azrael ::

@kekz:

Primer, slikc ni več, se je pa vžgal prah v napajalniku. Pravzaprav se je vse skupaj dobro izšlo, sploh ob trapastem vzroku za požar (baje je crknil samo napajalnik).

Par dni mi je v kišti, ki je router (zadnja 4 leta dela bolj ali manj 24/7) crknil Codegen AT napajalnik (star "samo" 12 let). Okvara je drugače že odpravljena, opozoril pa bi na nekaj drugega. Med tiskanino in ohišjem je bila plast papirja.

Če bi bil to papir, ki se uporablja za el. izolacijo to ne bi bilo nič slabega (tak papir komaj tli , ko se ga žge s plamenom acitilenskega gorilnika, potem pa ugasne), ampak je bil kar navaden papir malenkost boljši od časopisnega. V primeru slabega stika na tiskanini, ki bi se pregreval, navaden papir zlahka naredi s*anje.

Halon , kot mi je rekel nek gasilec je prepovedan zaradi tega, ker naj bi uničeval ozonsko plast.
Nekoč je bil Slo-tech.

kekz ::

Računalniška ohišja so v glavnem kovinska. Napajalnik je še v dodatnem kovinskem "oklepu". Elektronske komponente so v glavnem slabo gorljive ali samougasljive. Tudi, če je notri papir ali prah, bo gorenje majhno in lokalno in bo ugasnilo, ko bo goriva zmanjkalo. Na zunaj bo zadeva vidna z nekaj dima in smradu.

Saj vem, da se nesreče dogajajo. V svoji dolgoletni računalniški karieri sem doživel 2 primera okategorizirana kot požar. En je bil resničen v kar velikem obsegu (CRT monitor), pri drugem je šlo za osmojenost opisano zgoraj, katero je zvarovalnica priznala za "požar". V zapisnik smo napisali, da smo požar pogasili tako, da smo ga upihnili :D.
Več je bilo drugih nesreč, največ poplav in oz. izlivov vode, enkrat celo olja iz strojev iz zgornjega nadstropja. Na srečo sem bil takrat, ko je bilo najbolj umazano zaradi počene kanalizacije v zgornjem nadstropju in so fekalije popolnoma zalile računalniški center, na dopustu. Kdo je namesto mene reševal in gazil po fekalijah, raje danes javno ne bi, ker gre za VIP :D.

V podjetju, ki so imeli požar zaradi monitorja, imajo danes nameščene neke dokaj preproste steklene cevi s tekočim gasilnim sredstvom, ki se ob požaru razpočijo in porabijo kisik. Ne vem točno, kaj je notri. Obstajajo pa tudi podobne trdne "tablete", ruski izum, ki delujejo podobno in so običajno v uporabi na plovilih montirane v motornem prostoru. To bi se dalo vgraditi kot komponenta direktno v računalnik, če koga skrbi vžig računalnika. Najbrž je treba povprašati v kakšni navtični štacuni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varstvo in zdravje pri delu

Oddelek: Loža
207526 (6490) borut_p
»

Darpa namerava razviti nove načine gašenja požarov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
548713 (5677) globoko grlo
»

Tudi Thinkpadi gorijo

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
303637 (2606) Pyr0Beast
»

švasanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518312 (7377) Keyser Soze
»

hladne katode nevarne ????

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
202126 (1708) Grimlord

Več podobnih tem