» »

Potrebna razdalja gledanja plazma televizije

Potrebna razdalja gledanja plazma televizije

Osprey ::

Pozdrav!

Morda kdo ima plazma televizijo in lahko pove iz prve roke. Vemo, da plazma TV (pa tudi LCD in ostale) moraš gledati iz določene razdalje, da vidiš lepo, čisto sliko. Zanima me, kakšne so te razdalje npr. za 50'', 47'' ali 42'' plazma TV.

Ajde

M-XXXX ::

Sam gledam LCD 42" z 2m pa je čisto dobro!

V-i-p ::

Tudi jaz gledam 42" plazma TV iz razdalje dva, dva metra in pol pa je super.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Osprey ::

E, hvala za ta info. Kaj pa večji zasloni, 47 ali 50? Alo, kje ste? Ali jih nihče nima?

Obstajajo kaki uradni podatki na to temo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

TRIROG ::

so mi ravno pred kratkim v bigbangu razlagal da se kao optimalna razdalja za gledanje teh zaslonov dobi, če diagonalo v incih delis z deset in namesto incev rezultatu pripises m ...

ergo ... 42 " tv se naj bi gledal z razdalje 4,2 m

Keyser Soze ::

Pomoje mora obstajat kakšen standard za tele zadevščine ala THX ipd.

Pa tudi kalkulatorji za "viewing distance" se najdejo na netu. Malo pogooglaj.
OM, F, G!

delfinus ::

Iz ciste prakse povem, da je optimalna razdalja za 42' plazmo 2,80 do 3m. 4,5m je za 42' ze oddaljeno in ne prinasa obcutek velikega ekrana. Za HD vsebine 720p in 1080p pa se lahko sedi tudi na 2m-2,5m in uziva kot v kinu. lp, D.

Izi ::

O razdalji smo že nekakjkrat debatirali v oddelku zvok in slika.
Ne obstajajo neka pravila, tudi ne vem zakaj bi obstajala. Vsak se sam odloči, kako mu najbolj paše.
LCD in plazme ne škodijo očem tako kot CRT ekrani, zato si lahko od njih oddaljen tudi samo pol metra, če te to veseli.

Edino dobro je, da si tako daleč, da z enim pogledom zajameš celoten ekran in ti ni treba pri prebiranju podnapisov premikati oči levo in desno.
Ker pa ima človek v širino zelo široko vidno polje je skoraj težko biti preblizu.
Če pa si predaleč pa vse skupaj sploh nima smisla in je potem isto, kot če bi imel en majhen ekranček in bi pač sedel bližje.

Edina stvar na celem internetu glede oddaljenosti je, da so strokovnjaki določili idealno oddaljenost od 50" ekrana in sicer 2,5 metra.
Če imaš torej 50" TV je 1 meter definitivno preblizu, ker boš moral premikati oči pri gledanju, kar bo kmalu postalo utrudljivo.
2 do 3 metre je pomoje povsem vredu.
Več kot 3 metre pa je že predaleč za sposobnosti povprečnega človeškega očesa in se podrobnosti že izgubljajo in visoka resolucija izgubi ves smisel.
Na 50" ekrani je razlika med 1080p in 720p vidna ravno nekje do 3 metre, potem pa razlike ni več in v tem je ves point.

Torej toliko glede visoke resolucije.
Drugače pa je pri gledanju nizkoresolucijskega SD signala, kjer pa slika dejansko bolje izpade, če si bolj oddaljen od ekrana.
Logično, ker tista katastrofa od slike, ki jo trenutno oddajajo naši TV operaterji postane nekako prebavljiva šele če si od 50" ekrana oddaljen več kot 4 metre >:D

Trenutno je najbolje, če si omisliš fotelj na koleščkih, da se boš lahko približeval in oddaljeval ekranu.

Jaz imam 46" LCD in za gledanje 1080p filmov se vedno približam na 2 metra od ekrana. Občutek je še precej boljši kot v kinodvorani. Slika je po občutku enako velika kot v kinu so pa barve precej bolj žive in na splošno je slika neprimerljivo boljša kot v kinu.
Če pa gledam Televizijski SD signal, DivX ali DVD filme, pa se oddaljim največ kot je možno, to je nekje na 3,5 metre ( ker dalj ne gre zaradi stene :D ), pa je še vedno malo preblizu za tako nekvaliteten signal. Po moje bi rabil 4 metre, da oči tako opešajo, da slika postane "lepa".

Če pa misliš imeti fiksen fotelj potem pa izberi 2,5 metra za 50" ekran, kot priporočajo strokovnjaki.

Osprey ::

Uf, hvala za res izčrpen odgovor. Nisem nek profi v teh zadevah in ena s tem povezana zadeva me še vedno matra.

Npr. 50'' TV LG 50PC1R ima resolucijo 1.366 x 768. Jaz imam na notebooku s 15.4'' zaslonom večjo resolucijo, kot jo ima ta zadeva. Po logiki to pomeni, da je pika na tem TVju precej večja, ne? Tako, da me je skrbelo, kako je če si preblizu, in vidiš kockasto sliko tudi zaradi posameznih pik, ne samo zaradi signala, ki nosi še nižjo resolucijo. Če teoretično priklopim računalnik na ta TV, potem bo slika v redu tudi iz 2 metrov (če uporabljam največjo možno resolucijo TVja)?

Ko smo že pri tem, lahko poveste tudi kaj mislite o tem LG aparatu. Ker je najcenejši v svojem razredu, verjetno ni bogvekaj :P .

delfinus ::

Grudge : tukaj mas vec o tej plazmi KLIK od uporabnikov. Plazma je super v rangu HD ready in te resolucije! Referenca je se, da je sorodna manjsa plazma 42' LG 42PC1RR (nizja resolucija 1024x768) bila plazma leta 2006/2007 po oceni EISA. Cenejsa je tudi zato, ker je LG agresivno lani butnil z LCDji in plazmami na trg in ker je lanski model. lp, D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

krneki ::

Oči imajo resolucijo okoli 1 ločne minute (no, lahko se stestiraš - dokaj enostavno). Na podlagi tega lahko z enostavno matematiko izračunaš maximalno ddaljenost od zaslona pri kateri še vidiš vse detajle, v kolikor veš velikost posamezne pike.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plazma ali LCD televizor? (strani: 1 2 3 4151 152 153 154 )

Oddelek: Kaj kupiti
76961179666 (404037) antonija
»

Kako velik TV sprejemnik kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5334172 (29770) popster
»

LCD LG ali Philips

Oddelek: Zvok in slika
394696 (4176) Dromar
»

37" Full HD ali HD Ready (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6922338 (20243) Yoni
»

HD TV za SD IP TV?

Oddelek: Kaj kupiti
293430 (2875) gregor

Več podobnih tem