» »

dve luni na nebu

dve luni na nebu

slovencl ::

Danes sem po radiju slišal, da bo en planet priletel tako blizu zemlje, da bo viden kot še ena luna na nebu (baje da bo to danes). Nikjer drugje tega nisem zasledil. Mogoče kdo kaj ve o tem?

A sem narobe slišal... :\

Thomas ::

Pozabi na vse skupaj. Noben planet ne bo priletel nocoj. Niti drug teden.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pouh ::

ha, js sm pa včerej vidu dve lune. zgleda da sm mel res srečo:)

sid911 ::

slovencl in Thomas se ga pošteno napijeta in se kregata kake barve je luna. En jo vidi rdečo, drug rumeno. Ker se ne moreta zmeniti, vprašata primoz+-a, ki je bil še bolj nažgan. Le ta je na njno vprašanje odvrnil: Katera? Leva ali desna?

:D

(nisem si mogel pomagati, da ne bi tega napisal:8))

Aja, sicer pa luna danes zgleda kar velika, bom malo počakal pa pobrisal prah s teleskopa in pogledal če mi bo kdo mahal z nje.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Thomas ::

> (nisem si mogel pomagati, da ne bi tega napisal:8))

Nobene taprave škode nisi naredil s tem. Sploh, če je še nate učinkovalo blagodejno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

marsovcek ::

Po emajlu kroži obvestilo, da bo nocoj ob 00:30 Mars tako blizu, da bo izgledalo, kot dve luni (34,65 milijonov milj). Seveda je obvestilo lažno in ne bo nič kaj bližje. Je pa v tej jasni noči res lepo opazovati luno.

PS: podoben emajl je krožil že 2003, pa 2006, pa še kdaj... :\

gzibret ::

Heh, jaz sem dobil kar nekaj mailov kolegov(-ic;) ), ki so me spraševali, če bo temu res tako....

Nerazgledan folk. Nič drugega. Kako knjigo v roke (ali pa na kakšno astronomsko web stran), pa tu in tam malo pogledat u luft, in ne bo več takšnih nategov in podobnih neumnih vprašanj.
Vse je za neki dobr!

Avby ::

Jah pet planetov lahko vidimo s prostim očesom. Tako da načeloma bi lahko imeli 6 lun v teoriji na nebu. Če bi pač planet označili za luno.

Vrjetno če kroži tak mail gre ravno za to. Da bo vidna Luna in še kakšen planet. Samo zagotovo bo razamerje velikosti v prid "pravi" Luni.

kekz ::

Če se komu ljubi, lahko izračuna. kako blizu bi moral priti Mars, da bi bil zorni kot enak Luninemu. To ni pretežko (ko enkrat izbrskaš premer Lune in Marsa) in dovolj je osnovnošolska matematika.

Jaz ne bom brskal in bom samo na uč ocenil rezultat na ~1 milijon kilometrov.
In na uč bom ocenil še, da se najbrž Mars nikoli ne približa zemlji na manj kot 100 milijonov kilometrov.

(Malo občutka (=vsaj bežnega spomina iz šole) za nebesne razdalje in tudi velikosti planetov bi vsak lahko imel, v stilu: Zemlja-Luna 400.000 km, Zemlja-Sonce 150 milijonov km..., da ne bi nasedli taki raci >:D)

kekz ::

Če bi se Mars tako približal Zemlji, bi šla najbrž polko plesat (bi se zarotirala drug okoli drugega). :D

Zdaj pa dosti teh đointov, da ne bodo spet ognjene krogle letele po nebu v času, ko boste na balkonu. :P

kekz ::

To smo mi včasih v osnovni šoli imeli enega praktika za fiziko.
Se spomnim, ko je pojasnjeval atomske velikosti in razdalje.

Dejal je, predstavljajte si vodikov atom. Na sredini proton v velikosti žoge, okoli mesta (nekaj km stran) pa kroži ena muha (eletron) :D. V snovi je polno praznega!

Fajn imet enega takega, da ti malo približa tale razmerja.

slovencl ::

Sej se mi je zdelo malo čudno, samo sem si rekel, da se moram prepričat, ker je model na radiju rekel, da se bo to naslednjič zgodilo šele čez več kot 200 let - torej je to zadnja priložnost v življenju, da to vidiš na lastne oči. Te pa nisem hotel zamudit. :D

gzibret ::

> ker je model na radiju rekel,

8-O 8-O Na katerem radiju?
Vse je za neki dobr!

Matev ::

Folk je čisto poamerikaniziran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

slovencl ::

Na katerem radiju?

Radio Belvi ( kao najbolj poslušani radio na gorenjskem :\ )

BigWhale ::

Mail jim poslji in jim povej, da kvasijo traparije!

Se bodo vsaj kaj naucili.

gzibret ::

No, sedaj vem, katerega radija ne bom nikoli poslušal >:D
Vse je za neki dobr!

Tr0n ::

Verjetno je bil joke oz. igra, pa noben ni skapiral. :)

War of the Worlds part deux.

Liker ::

Dvomim da je bila igra.
Pred meseci se je novica o tem pojavila na rtvslo.si pod znanost in tehnika.
Povsem resno spisano. Gor je ostalo cca 2 uri, potem je nekomu potegnilo da je to nemogoce in je novica zginila. In ne ni bil 1. april.
Clovek vcasih kar ne more verjeti kako nerazgledani so nekateri nasi "novinarji" (v "" zato, ker je ocitno da takih bedastoc ne pisejo pravi novinarji ampak verjetno kaki studenti, ali pac podobna raja)

BigWhale ::

Ja, danes na rtvslo pise recimo, da bodo uranovi prstani zelo blizu zemlje... ;>

'FireSTORM' ::

Če je bil kdo pijan je videl dve luni, drugače je pa to en velik nateg. Je pisalo v sobotnem direktu se mi zdi...
Those penguins.... They sure aint normal....

Vikking ::

Mah.. verjetno je radijec govoril čisto neki tretjega

ali pač to:

Mars se bo na svoji poti okoli Sonca že čez nekaj dni Zemlji približal na razdaljo 55.758.006 kilometrov. Bližje nam v zadnjih 60.000 letih ni bil, so izračunali astronomi. To se bo zgodilo 27. avgusta ob 11:51

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

kekz ::

55.758.006 kilometrov?

Ali je to potrjen podatek?
Zdaj sem šel gledat in povprečna oddaljenost tirnic Zemlje in Marsa je ~75 milijonov km.
55 milijonov je res ekstrem takrat, ko bi bila Zemlja najbolj oddaljena in Mars najbližje Soncu. Da je to ravno na isti strani Sonca in še, da sta Zemlja in Mars hkrati na teh pozicijah, se meni zdi zelo neverjeten fenomen.

zee ::

ma dejte no dejte. vsako leto ta cas pride ven ta "hoax" in se vedno se najde nekdo, ki temu verjame. eh eh eh.
:(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gzibret ::

položaj: Zemlja - Mars
Perihelij: 149.5 M km - 204.52 M km
Afelij: 149.7 M km - 246.28 M km

Torej, v najboljšem primeru (Zemlja najdlje od sonca, Mars najbližje), znaša razdalja med njima 54.84 M km.
Vse je za neki dobr!

kekz ::

Torej, v najboljšem primeru (Zemlja najdlje od sonca, Mars najbližje), znaša razdalja med njima 54.84 M km.

Pa se to res zgodi na isti strani Sonca?

gzibret ::

> Pa se to res zgodi na isti strani Sonca?

Zelo redko...
Vse je za neki dobr!

kekz ::

Zelo redko...


Tak odgovor me čudi, ker sem imel občutek, da se tirnice planetov s časom sploh ne spreminjajo, oziroma izredno počasi. Torej, da je neka sprememba v recimo milijonu ali več let.

Torej je predpogoj za tak fenomen, da bi bili tirnici Zemlje in Marsa oblikovani tako, da bi na isti strani Sonca en imel max in drugi min. Kakšna naravna zakonitost bi sploh privedla do nasprotnih ekstremov na isti strani?

Da pa se tak fenomen zgodi na 60.000 let, se meni zdi skoraj kot vsak dan. :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

gzibret ::

> Torej, v najboljšem primeru (Zemlja najdlje od sonca, Mars najbližje), znaša razdalja med njima 54.84 M km.

Nekaj podobnega se je zgodilo nekaj let nazaj, točneje 27. avgusta 2003 (55 M km). Link

> Tak odgovor me čudi, ker...

Perihelij letos ne bo na enakem mestu, kot perihelij naslednje leto. Cel cikel traja 21.000 let ( link - govorim v smislu, da sonce vzide na nekem točno določenem mestu - ozvezdju - ob periheliju), pa nemešat tega s precesijo enakonočij, ker to ni isto. Pri Marsu je isto, le, da se to zgodi vsakih 668 zemljinih let ( link). Ja, torej planeta prideta najbližje skupaj res na cca. vsake 60.000 let, torej od danes na jutri ;)
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

kriko1 ::

Jaz sem pa dobil na mail da bo mars viden s prostim očesom (najbolj osvetljen), nič o kakih razdaljah, tako da stvar se mi je zdela kredibilna. No, ja sem zaspal :D .

Matev ::

verjemi da je danes zate popolnoma enako viden kot je bil včeraj

krneki ::

Mars bo letos najugodneje opazovati okoli Božiča. Njegov premer bo narasel na okoli 16 ločnih sekund. Leta 2003, ko je bil Zemlji najbližji v zadnjih nekaj desettisoč letih, je narasel na 25 ločnih sekund. Da ne boste zmedeni zaradi teh enot, naj povem, da Luna meri okoli 30 ločnih minut oziroma 1800 ločnih sekund v premeru.

Mogoče mu letos dam šanso in ga spet posnamem (treba še kakšen IR pass filtr ubost), čeprav planeti niso ravno moja specialiteta.

jest10 ::

Jaz sem pa dobil na mail da bo mars viden s prostim očesom

Mars je vedno viden s prostim očesom. Če ni oblačno:D

gzibret ::

> Mars je vedno viden s prostim očesom. Če ni oblačno

Pa če ni slučajno na nebu kje v bližini sonca (gledano seveda iz zemljine perspektive). ;)
Vse je za neki dobr!

Matev ::

Jaz sem pa dobil na mail da bo mars viden s prostim očesom


sprašujem se ali sem jaz tako zelo inteligenten
da tako odstopam od določenih osebkov tu

ali je pa z njimi nekaj narobe

TESKAn ::

Hej, če te to ne zanima - od kod pa bi zvedel, da je kar nekaj planetov vidnih s prostim očesom? Pač niso vsi taki, da bi se sredi noči odpravili ležat ven, v travo, nekam na samo z upanjem, da bi videli kak lep utrinek ali vsaj čisto, jasno nebo...moreš bit malo romantika:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Matev ::

od kod pa bi zvedel, da je kar nekaj planetov vidnih s prostim očesom?


mogoče po tem, da so planete poznala že stara ljudstva, ki niso imela teleskopov

TESKAn ::

Ampak da do tega prideš, moreš razmišljat o tem, ane? Jaz hočem samo to rečt, da nekaterih takee stvari ne brigajot, vejo pa zato morda kaj drugega, o čemer se tebi ne sanja:). Pa bodi dovolj off - topic.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BigWhale ::

S prostim ocesom so vidni: Venera, Mars, Jupiter, Saturn, Zemlja ;) Pogojno se Merkur, vendar le ob popolnem soncnem mrku. (Tukaj naj me nekdo popravi, ce se motim).

Uran, Neptun in Pluton pa ne.

kekz ::

Venera je sploh zelo znana. Venera na jutranjem nebu ima staro ljudsko ime: zvezda danica.
Najbrž jo je tudi že kdo kdaj videl. ;):D

JohanP ::

Venera je zdaj proti koncu avgusta najbližje Zemlji in ne Mars. Mars je bil najbližje Zemlji v letu 2003, v tem trenutku pa je od Zemlje oddaljen cca 1 AE. Približno tako blizu, kot je bil 2003 bo šele v letih 2018 in 2020. Vmes bo Venera 7x blizu Zemlje.

Drugače bo letos ob zimskem solsticiju zelo zanimiva poravnava Sonca, Merkurja, Zemlje, Marsa, Jupitra, galaktičnega središča in nato še Plutona. Za namenček bo poravnavno spremljala polna luna. Na žalost je napovedano oblačno vreme za 23.in 24. december.

krneki ::

Merkur je malo zoprn za poskati, ampak v kolikor se ga spraviš iskat, ko je na največji elongaciji od sonca (kakih 20 stopinj stran, nevem na pamet), potem ga lahko poiščeš par stopinj nad obzorjem po sončnem zahodu (zgodnje vstajanje je ***).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

alsb ::

Ja tud merkur je viden. Zarad 5-ih z očesom vidnih planetov ter lune in sonca ima teden 7 dni. (Krog 360 stopinj, ker zemlja obkroži sonce približno v 360 dneh). ;)

Matev ::

Na žalost je napovedano oblačno vreme za 23.in 24. december.


veš, da ob inteligenci osebkov, ki dandanes tlačijo zemljo
mnogo od njih sploh ne vedo v čem je fora

kekz ::

Če imate res sposobnost napovedovanja vremena za toliko mesecev vnaprej, vam zrihtam službo vremenarja na letališču JP. :D

edge540 ::

Če imate kakšen teleskop pri roki poglejte Jupiter. Z nekaj sreče boste videli 4 lune>:D

gzibret ::

Raptor - ne rabiš teleskoba. Kakšen boljši daljnogled, temno nebo in mirna roka sta že čisto zadosti.
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Komet Elenin

Oddelek: Loža
304019 (2633) imagodei
»

19. marca polna luna v perigeju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5312996 (9776) Okapi
»

Se vidi s teleskopom Mars?

Oddelek: Znanost in tehnologija
173788 (2788) Zero0ne
»

Phoenix je pristal

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
326556 (3584) lukanium
»

teleskop (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
759517 (8595) Barakuda1

Več podobnih tem