» »

200W dovolj?

200W dovolj?

aljaz-selmer ::

Ali bo dovolj 200 watni napajalnik za AMD Athlon XP 2600+ (1.9MHz navit na 2.2MHz), Radeon 9550, matična AsRock K7S8X?

The_hammer ::

ne
Intel E6420@2950, 7900 gto, 2gb,seagate baracuda 160,Keyboard G11,
Mouse mx518,Mouse surface Razer eXactMat, Speed link Medusa 5.1,
Enermax liberty 500W

Azrael ::

Če napajalnik res zmore 200W, potem brez problema poganja še kaj več, kot samo to malenkost.

Če je napajalnik star in po možnosti še zanemarjen (slab ventilator in zaprašen = slabi kondenzatorji), pa so lahko resni problemi. V tem primeru raje riskiraj tistih 15€ za nov napajalnik. BTW, mlinček iz opisa kuri manj kot 100W.
Nekoč je bil Slo-tech.

StratOS ::

Brez diskov, ramov, hladilnikov, grafične, same matične in ostalih komponent ( torej le teoretično ).

200 W je teoretično in praktično premalo.
Zaradi stabilnosti sistema raje nabavi kakšen 500W napajalnik.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

element ::

Po tej logiki najboljš da kr kilovatnega nabavi, da bo za zihr.

Včasih sem primerljiv sistem brez problemov laufal na 250W napajalniku. Kar proizvede star "200W" napajalnik bo premalo in preveč nestabilno. Nov 300W ti bo zadostoval, tud če 4 diske gor obesiš.

StratOS ::

Heh, kilovatnega, no tistih 500W je seveda dovolj.
Drugače pa si naj nabavi kakšen watt-o-meter za comp, moj PC ( brez monitorja ) pri max porabi porabi neverjetno tudi do 400W 8-O
Zdaj vem, koliko to pomeni pri plačilo elektro položnic.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

bond007 ::

Moj comp porabi cca 45W idle, 65-68W pa full load (to je 2X superpi). Je pa navit dvojedrni e2140@2,66ghz undervoltan na 1,125V, 1GB rama, 80GB disk, integrirana zvočna, grafična, mrežna... Ko se disk izklopi žre pod 40W.

ZA primerjavo - prenosnik p-m 1,6Ghz, 1gb rama, 80GB diska, grafična ati x700 žre z ekranom vred (na najmanjši osvetlitv)i pod 10W.

Sicer pa res - kupi 850W napajalnik - sem čul da se jih da dobiti že za okoli 100€ - torej skoraj zastonj...NAj te ne moti, da je tvoja cela mašina vredna manj kot ta napajalnik. Imel boš kvalitetno napajanje, kar je izredno pomebno, saj drugače lahko mogoče tudi crknejo te tvoje komponente! Ne ga srat ljudje no. :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

StratOS ::

AMD 64 X2 6000+ 3GHz ASUS m2n-e, 4GB Rama, 5 sata 2 diskov, dodatna 2 venta, GF 8800 , int. zvočna , mrežna, zapolnjeni vsi USB priklopi (6 kos ) z ostalimi komponentami, dodatna firewire PCI kartica, PCI wireless.

poraba 400W+ ob max porabi, vse periferne zunanje enote pripravljene/delujejo, Fire Wire,mrežnia,wi-fi, usb tiskalnik, 2 dodatna usb diska.

To je dejansko full load na kablu : 425 W.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: StratOS ()

Azrael ::

>poraba 400W+

Napajalc s katastrofalno zanič izkoristkom ali čunga lunga wattmeter (bolj verjetno).

Glede tistega AMDja za katerega sprašuje avtor teme, podobna reč, nenavit AMD2400+, R9800Pro, 3x disk, 2x optična enota (DVD pečka in navaden DVD), 512MB RAM in še ostale drobnarije, ki kurijo malo več kot nič (disketnik, venti). 150W napajalnik vrh glave, res pa je napajalc sunjen iz neke Compaq kište in ti pač nimajo nekih hiper cifer za mulote, ki padajo na gromozanske cifre, ki imajo z realnostjo toliko skupnega kot Superman.
Nekoč je bil Slo-tech.

StratOS ::

Brez skrbi, da wattmeter deluje tako kot treba, v DVD playerju se predvaja glasba, grafične na max pri igranju igre, vsi diski v pripravljenosti, mrežna in wifi enako, FW pretaka podatke na dv kamero, 2 eksterna diska vžgana, 2 dodatna ventilatorja on, USB polnenje mobilca, USB tiskalnik printa, WEB usb kamera prižnana in USB GPS receiver užgan.
Torej max poraba 425 W, če ne verjameš ti ni treba.

Že sam procesor porabi cca 125 W, kaj pa šele ostalo.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Azrael ::

Vsa našteta USB roba kuri maksimalno 15W.

Zakaj? Napetost na USB portu je 5V in maksimalni dovoljen tok na en port, je 0.5A in tega se morajo proizvajalci USB naprav striktno držati, poraba je lahko manjša, večja ne sme biti nikoli. Torej za 6 komadov USB naprav, je maksimalna možna poraba 15W, v praksi vsaj pol manj.

- Predvajanje audio ali video DVDja itak ni nič za današnje procesorje, 266MHz PentiumII zadostuje za tako delo.

- Mrežna in Wifi kartica obe skupaj 1W, ventiči, če nimaš nekih blaznih zrakomlatov za puhalnik,1W po komadu.

- PCI kartice, čez 5W težko.

- Diski in optične enote v delovanju 5 do 10W, med premikanjem glav in pisanju/branju 7 do 15W.

Procesor, če boš njegovo porabo zvlekel na trajnih 125W, boš dobil lokalni kitajski sindrom. Toliko moči z hladinki, ki so v današnjih PCjih ne boš ohladil na sprejemljivo vrednost. Računaj porabo vsaj pol manj, bolje na 1/3 te vrednosti. Grafa enako.

Torej komponente kurijo zelo optimističnih in v realnosti nedosegljivih:

15W USB roba
+10W PCI kartice
+5W venti in okrasje
+30W diski
+10W DVD
+10W ram
+90W CPU in grafa
=180W

IMHO pa ni niti 120W, ampak recimo naj bo 180W.

Izkoristek napajalca je potemtakem bogih 42%, moral pa bi biti 70% ali več, glej poglavje 3.2.5.

Tudi, če dodam še ekstra 100W porabe, ki je ne ni in je ne more biti, je izkoristek še vedno 66%, kar bi bilo že skoraj sprejemljivo, ampak še vedno ni.

Tukaj nekaj ne štima, napajalc ali meritev. Je bilo zraven izmerjen še kakšen big TV, 21"+ CRT monitor ali kaj v tem stilu? Seveda, če je wattmeter sploh primeren za meritve na switcherjih? Če kaže prav, ko je nanj priklopljena žarnica na žarilno nitko, ni nujno, da bo kazal prav, ko bo na njem switcher. PFC in ostalo okrasje, tu ne pomaga.
Nekoč je bil Slo-tech.

StratOS ::

Govorim ti, koliko kaže na power metru ki ga vtaknem na glavni priključni kabel od pc-ja, naj pa povem, da je meritev prava in preverjena, glede usb in porabe se strinjam z tabo (cca 5W po priklopu) , sli grafična diski in ostale komponente z plato in napajalnikom pa porabijo kot sem povedal tops 425 W. Napajalnik je 550W LC. Monitorja ni priključenega na pc-ju, digitalna naprava za merjenje V,W,A deluje brezhibno, tudi beleži posamezne parametre in top parametre.
Sistem pač porabi toliko.

Če še kalkuliraš grafične recimo 2x80 W ( izbral sem manjše vrednosti - po mojem ), pa še ostalo je še kr dobro da sem obstal na top 425 W.
Uporaba PC-ja je kr drag špas ( električno gledano ).

Glede diskov, mislim, da je poraba po moje večja.

Probaj sam priklopiti napravo na kabel pc-ja ali pa izmeri povprečen tok in napetost ter skalkuliraj, boš videl da so stvari veliko večje kot mislimo, sploh pa da ne govorimo o ekonomičnosti.

Powermeter oz. naprava podobna, s katero je bilo merjeno.
Meril sem še tudi manualno z unimetrom ter preračunaval tudi z ostalimi porabniki in gledal razlike, bistvene razlike pa tudi ni večje od 10 W.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Azrael ::

Prvič, jaz na te igrače ne dam nič. Porabo elektrike mi meri števec, ki je požegnan s strani Elektra in plačujem po rezultatih teh meritev. Zato mene zanima samo rezultat, ki ga dobim z enakim inštrumentom, kot ga uporabljajo oni, ne pa nek powermeter, brez vseh specifikacij in atesta.

Drugič
glede usb in porabe se strinjam z tabo (cca 5W po priklopu)
tu si falil res hudo: P = U x I (za istosmerni tok), torej 5V x 0.5A je 2.5W in ne 5.
Nekoč je bil Slo-tech.

StratOS ::

Nebi se rad preveč pričkal, omenjen powermeter ima atest, meril sem tudi z inštrumenti, tako, da nebi rad še preveč kompliciral. tistih 5W sem mislil max, res pa da je max 1/2 manj.
Še enkrat hvala za tvoja mnenja oz. nestrinjanje.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalec za PC z nizko porabo v mirovanju

Oddelek: Strojna oprema
141177 (731) strumf666
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817270 (13511) cekr
»

Poraba računalnika in dodatkov..

Oddelek: Strojna oprema
344076 (3275) toplakd
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732946 (26495) oemdzi
»

Izginjajoči HD

Oddelek: Pomoč in nasveti
401606 (1132) HyperGL

Več podobnih tem