» »

Lightwieght Linux

Lightwieght Linux

Davidenko ::

Dajmo kakšno rečt no temo ''lahkih'' distribucij. :D

Doma mam en star PC (ki je do nedavnega bil tudi moj primarni) na katerem je sicer XP, ampak je zelo počasen.
Konfiguracija:
Celerom 700 MHz,
128 MB rama (mogoče celo 256, nisem prepričan),
grafa neka Ati Rage,
20GB diska,
mrežna, zvočna,...

Potem je pa še en neizkoriščen:
Pentium 2? 300 MHz,
128 MB Rama,
grafa ?,
2x 4 GB diska,
mrežna, zvočna,...

Zdej bi pa namestil nekaj lahkega na oba. Nekaj sem deskal in prišel do naslednjih zaključkov:
1. DreamLinux - Preizkusil LiveCD preko VMPlayerja. Izredno všečen, enostaven, skratka super. Najboljša je pa spodnja vrstica, ki spominja na MacOS. ;) Vendar nisem opazil možnosti slovenske tipkovnice. Se da to kako rešit? Če ja, potem mam zmagovalca.

2. Zenwalk - Preizkusil LiveCD preko VMPlayerja. Kar vredo, ne tako prepričljivo kot Sanjski, ampak spet ni slovenske tipkovnice.

3. Xubuntu - Ubuntu virtualno laufam že nekaj časa (seveda na novi mašini) in se obnese zelo dobro, vse dela tako kot mora. Ampak me skrbi, da Xubuntu ni tako lahek kot zgornji dve distribuciji, pa še zgleda ne tako moderno. :)

Torej imate še kak predlog, kaj bi bilo vredno preizkusit in kako naštimat slovensko tipkovnico v Dream?

Aja najdu seveda tudi PuppyLinux - me ne prepriča (nekak otročji?) in DSLinux, ki ga pa še nisem preizkusil.

Mavrik ::

Za slovensko tipkovnico (če res ne najdeš nastavitve v GUIju) poišči v xorg.conf odseku za tipkovnico vrstico ki pravi nekaj podobnega kot Locale "us" ter KeyboardType "pc104". To zamenjaj v "pc105" ter "si" pa boš mel slovensko tipkovnico.
The truth is rarely pure and never simple.

aiko ::

XUBUNTU na Duronu 900 z 256MB SDRama dela precej "zatikajoče", tako, da ne priporočam.
Presenetil me je Vector Linux (KDE), kateri je imel na mašini zgoraj zelo dobro odzivnost (dosti boljšo kot Xubuntu), samo ne vem, če je opcija live cd-ja.
DSLinux bi ti priporočil za uno 300 MHz mašino, samo ne pričakuj kake lepote.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aiko ()

hafnerb ::

Jst laufam Xubuntu kot strežnik na p3 450 386mb rama (apache, mysql, ftp) in dela super, sploh gutsy je dost pohitril zadevo. DSL sem meu pa na p1 150 mhz 64mb ram, pa je delal kul, sam je pa zlo oskublen.

karafeka ::

Saj pa lahko uporabljaš katerikoli distribucijo, samo moraš imeti "lahek" okenski upravljalnik. Kot so recimo fvwm, fluxbox, icewm in podobni.

Nastavitve za slovensko tipkovnico si pa nastaviš, kot je že bilo rečeno, v xorg.conf in sicer naj bo tako:

Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "si"

KDE in Gnome sta prevelika za tako malo rama. Tudi firefox ti bo bolj težko lavfal, ampak bo.

'FireSTORM' ::

Slackware 12 na 700MHz Celeronu dela več kot odlično.
Those penguins.... They sure aint normal....

maticm ::

Katero distribucijo pa na P3 733 MHz?
Fajn bi bilo če bi se dalo srfat (24 ur - FLASH PLAYER), kakšen film Divx,...
Aja imam problem, ker moram usposobit tudi USB ključek DWL 122 in požre precej moči (na P2 300MHz)- sedaj dela pod Fluxbuntujem.

Če ne bo šlo drugače bom pomoje samo prevekslal disk iz P2 v P3...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maticm ()

G-man ::

Xubuntu na Celeronih ne dela preveč dobro na pravih P3 procesorjih pa brez problemov. ArchLinux je menda tudi zelo dobra distribucija ampak najbrž ne najbolj primerna za novince v Linuxu.

tintorel ::

errhec ::

Dream Linux deluje meni zelo hitro na Celeronu 650Mhz.
Za SLO tipkovnico te vpraša že ob namestitvi, drugače pa v konzoli napišeš:
" sudo dpkg-reconfigure xorg-xserver "
Trenutno je "frišna različica" 3.0

www.dreamlinux.com.br

Če ne boš zadovoljen z hitrostjo, ti priporočam Puppy linux, ki ima "vse kar imajo veliki",
velik pa je manj kot 100Mb.
www.puppylinux.com
Sam ga imam na usb ključu, vedno s seboj.
LP
dd

Blinder ::

Jaz zadnje dni sem razocaran nad xubuntujem. Imam pIII 1000(+50:D ), 320 rama, pa mi dostikrat nabije cpu usage na 100%. Posnetki na youtube štekajo. Bi lahko bil manj pozresen procesorsko
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

c0ck4m0u53 ::

morda bi bilo vredno poizkusiti s fluxbuntu (če želiš, da bazira na *buntu). še tema na uradnem ubuntu forumu, kjer teče debata xubuntu vs fluxbuntu klik

maticm ::

Ja sem ga poinštaliral vendar mi nekako ni všeč fluxbox.

G-man ::

Jaz zadnje dni sem razocaran nad xubuntujem. Imam pIII 1000(+50:D ), 320 rama, pa mi dostikrat nabije cpu usage na 100%. Posnetki na youtube štekajo. Bi lahko bil manj pozresen procesorsko


Procesorsko je toliko požrešen kolikor so sposobni pri Adobe narest flash player za Linux. Se spomnim, da mi leto nazaj na PIII 800MHz ni bilo hudega z Youtube videi.

maticm ::

se da potem dobit kakšen star Adobe flash?

G-man ::

Hm. To pa ne vem. Verjetno ne. Mogoče je še kakšen faktor grafična kartica.

dba ::

še eno vprašanej z moje strani:

A obstaja kakšna "lahka" distribucija linuxa, ki bi bila popolnoma prevedena v slovenščino?

Rabil bi za na en starejši comp (duron 800, 256mb ram...), za 10-letnega bratranca, da se malo "navadi" dela z računalnikom, pa bi bilo super, da bi bil linux, da ga že sedaj v mladih letih navadim na brezplačne rešitve ;)

lp

G-man ::

Mnja, na taki mašini bi tudi Xubuntu tekel BP ampak ni popolnoma preveden v slovenščino...

dba ::

Ok, xubuntu sem ravno preiskusil (sicer LIVECD), ampak je delalo presenetljivo hitro... Se pravi, da če bi blilo inštalirano, bi delolovalo še malenkost hitreje :D Imamo torej kak linux popolnoma preveden? Pingo? Še kaj?


hvala...

hojnikb ::

Probi slax.men dela super na celeron 466 z 192 mb rama.pa še KDE namizje maš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri OS na star računalnik

Oddelek: Operacijski sistemi
272015 (1399) Meizu
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
202328 (1918) G-man
»

Keri Linux za 600mhz pa 128mb rama

Oddelek: Operacijski sistemi
61057 (915) 'FireSTORM'
»

[Linux] katerega izbrati za starejši rač?

Oddelek: Operacijski sistemi
51331 (1216) mile
»

operacijski sistem za šibkejši računalnik

Oddelek: Operacijski sistemi
171724 (1162) Roadkill

Več podobnih tem