» »

Soft start za elektromotor

Soft start za elektromotor

xabre ::

Torej imam zračni kompresor, katerega poganja 1.5kw enofazni motor. Rad bi imel pa priklopljenega na bencinski sinhroni agregat, ki baje zmore 2kw stalne moči in 2.3kwmax, samo enofazni izhod.
Kompresor ob zagonu potegne ogromno toka, da še v hiši utripnejo luči in seveda avtomatsko preobremeni agregat.

Zanima me, če obstaja kakšna ugodna, preprostejša varijanta za soft start kompresorja, lahko tudi DIY. Mislim da bi ga agregat brez težav poganjal, če bi se kompresor postopoma zagnal in ne takoj na polno, kot sedaj.

Hvala za odgovore.
  • spremenil: xabre ()

Azrael ::

Na kratko rečeno, žal ni enostavne in učinkovite rešitve.

Problem je kombinacija enofazni motor + kompresor.

Enofazni motoer ima zelo slab zagonski moment, čeprav pri zagonu potege lahko tudi 7 do 10x nazivni tok. Kljub temu je zagonski moment le malo večji kot pri obratovanju motorja na nazivnih vrtljajih. Zato je zagon takih motorjev tako težak.

Kompresor po drugi strani rabi kar precej velik moment, da se premakne, sploh če je pod tlakom.

Naloga soft start elektronike, je zmanje zagonskega toka motorja.

Vse skupaj pomeni, da boš s soft start samo učinkovito onemogočil zagon kompresorja in tako ni prava pot.

Najenostavnejša rešitev, če je agrega sposoben pognati kompresor, ko ni pod tlakom, da za tlačnim delom kompresorja vgradiš elektro ventila ali razvodnik. Eno ali drugo z namenom, da spusti tlak iz kompresorja, ko ta ne dela (odklopi kompresor stran od tlačne posode).

Ob vklopu kompresor steče neobremenjen, nekaj sekund po vklopu pa časovni rele preklopi elektroventila/razvodnik, da kompresor začne polniti tlačno posodo.

Ko tlačno stikalo izklopi kompresor, se istočano spet elektroventila/razvodnik preklopi, loči kompresor od tlačne posode in spusti tlak iz kompresorja. Seveda moraš stvar sestaviti tako, da pri ventilih/razvodniku ne spuščaš ven zraka iz tlačne posode, ko motor kompresorja miruje.

Če agregat ni sposoben zagnati kompresorja brez tlaka, si v zosu.

Obstaja zelo majhna možnost, da se k motorju kompresorja doda kondenzatorska baterija (velikost v uF nekje startnega kondenzatorja motorja), vendar bo to zvišalo napetost agregata, ko bo start mimo in ta prenapetost lahko hitro uniči agregat ali motor kompresorja. Napetostni releji, nujni za tak način, so zelo dragi.
Nekoč je bil Slo-tech.

dzinks63 ::

:)) Nabavi bencinski ali dizelski kompresor, pa ne rabiš agregata. Npr: Enginair

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

xabre ::

@dzinks63 Na voljo imam tudi dizelski gradbeni kompresor s 3.5m3 zraka pri 8 bar, ampak ni preveč praktičen za gume pumpat.:D

@Azrael Hvala za izčrpen odgovor. Nekako sem upal, da bi se dalo z navadnim kondenzatorjem nekako rešiti zadevo, ampak zgleda da ne bo nič. Bom pa poskusiš še z odklopljeno tlačno posodo, če bo zagnalo.

joze28 ::

Kaj pa ročna "pumpa"?
če ne pumpaš traktorskih ali kamionskih gum je uporabna
pa še neodvisen si od el. omrežja.

xabre ::

Sedaj sem poskusil tudi z odklopljeno tlačno posodo, pa se je kompresor zagnal za kakšne pol sekunde, ampak je kljub temu agregat ugasnil.
Probat ni greh.:)

Spajky ::

Za gume napumpat imaš čipšit kitajski mini kompresor za 12V na vtičnico vžigalnika za priklopit za manj kot 20€ ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

xabre ::

Poznam alternative in ne gre se samo za gume pumpat.

Pa moje vprašanje je bilo o povezavi generatorja in kompresorja in ne kako gume napumpat.:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri zračni kompresor?

Oddelek: Loža
407091 (952) Gregor5816
»

Majhen kompresor za domačo uporabo

Oddelek: Kaj kupiti
385736 (3620) SmeskoSnezak
»

Zagon kompresorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
422782 (1881) starfotr
»

Nakup kompresorja

Oddelek: Loža
114073 (3408) T0RN4D0
»

rabim kompresor za hladilnik (kuhinjski)

Oddelek: Loža
96504 (5831) jonynho

Več podobnih tem