» »

Razlika med Dual channel in single channel

Razlika med Dual channel in single channel

bmandl ::

Mene pa zanima, kakšna je sploh razlika med temi režami. Kaj pridobim, ko mam dve ploščici po 1gb v dual channel režah, kot če bi imel v navadnih (tako imam verjetno zdaj). Se frekvenca dvigne mogoče? Ali bilokaj, prosim razložite, nekdo ko se spozna. Ker če je boljše, da imam v dual channel, ne vem, zakaj mi serviser ni dal tako. Obstaja kaka slabost? Življenska doba manjša...?
Lp

opeter ::

Če ti matična/osnovna plošča ne podpira Dual-Channel je itak vseeno. Verjetno ti serviser ravno zaradi tega ni dal v 1 in 3 režo oz. kaj podobnega.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

McMallar ::

Dual channel plate imajo 2 slota drugače obarvana. Če jih nimaš, potem je velika verjetnost, da ti plata ne podpira dual channel. Drugače pa probaj sam prestaviti.

Matek ::

Nobenih slabosti ni, dostop do spomina je hitrejsi, kar se odraza v malce boljsih performansah, to je pa tudi vse.

Preglej navodila za uporabo, ce plosca podpira dual channel, nato pa premakni palcke v prave slote.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

bmandl ::

Aha sem probal. Dve reži sta rumeni (prva in druga), dve pa oranžni (tretja in četrta). Prvič sem vzel plošček ven, pa ga dal na isto mesto nazaj, pa je potem piskalo ko sem računalnik zagnal, zgleda nisem vredu vstavil. Nato sem oba ploščka prestavil v oranžne reže, kjer je bila frekvenca isto 266, kot poprej. Zdaj ne vem, ali je to ta frekvenca, ko piše da bi naj bila 800mhz. V biosah mi piše 266. Nato sem pa dal nazaj v rumene reže in vse isto spet. Nevem, moglo bi bit dual channel, ampak nevm, kako je s tem.
Lp

Izi ::

Mene je kar groza, koliko napačnih tez o delovanju računalnika kroži po internetu.

Da najprej razbijem eno precej pogosto napačno mišljenje.
Dual channel način delovanja rama nima nič opraviti z hitrostjo delovanja samega rama !

Frekvence so vedno iste ne gleda ali RAM deluje v Single ali Dual Channel načinu.
RAM deluje popolnoma enako ali je v Single ali Dual načinu. Kar se rama tiče ni nobene razlike.

Razlika nastane na vodilu, ki vodi od rama do spominskega kontrolerja.

Sploh je napačno reči, da ram deluje v Single ali Dual načinu, ker ram deluje vedno enako. V Single ali Dual načinu deluje podatkovno vodilo na katerega je priklopljen ram, kar je bistvena razlika.

Torej če hočeš videti v katerem načinu deluje spominsko vodilo moraš v Windows pognati majhen programček imenovan CPU-Z in tam pod Memory Tabom lahko vidiš ali deluje v Single ali Dual načinu.

Razlika med Single in Dual channel načinom je da se pretok podatkov med ramom in spominskim kontrolerjem podvoji. Iz 64-bitnega pretoka podatkov se spremeni na 128-bitnega.

Torej še enkrat:
Dual način nima nič opraviti z hitrostjo delovanja rama. Ram deluje z popolnoma enako hitrostjo. Samo podatki ki tečejo iz rama v spominski kontroler tečejo z dvojno hitrostjo.

Ker pa je to spominsko podatkovno vodilo eno izmed ozkih grl, se dvojna hitrost pretoka podatkov pozna kar nekaj na splošni hitrosti računalnika.

bmandl ::

OK hvala za dolgo razlago, pa da na kratko citiram:
Nobenih slabosti ni, dostop do spomina je hitrejsi

Torej mi je matek prav povedal vse v enem stavku :). Aja. Pa mislim, da moja plata sploh ne podpira single channel načina, ker sem gledal v navodilih in piše samo dual channel. Tako da imam lahko največ 8gb rama v dual channel načinu. Torej v parih. Lahko imam tudi v single, ampak zakaj bi dajal vsakega v drugo barvo, če sta par in lahko imam v dual channel.

Aha točno. In kaj potem pomeni frekvenca 800mhz, ki piše na modulih rama in v opisu rama, ko sem kupil. Ker v tem programu mi kaže 250mhz, v biosu pa 266mhz. Zakaj?
Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bmandl ()

Izi ::

Na matični plošči je na desetine različnih frekvenc :D

Tistih 266 MHz, ki jih ti gledaš je FSB frekvenca.
To je frekvenca vodila, ki pelje do procesorja.
FSB x CPU množilnik = CPU frekvenca.

Frekvenca vodila, ki vodi do RAMA ni nujno sinhrona z tistim vodilom ki pelje do procesorja.
Pri tebi je razmerje FSB:DRAM = 266:400
Vodilo, ki vodi do rama deluje na 400 MHz in sam RAM deluje na 800 MHz ker je DDR2 in deluje z dvakratno frekvenco vodila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

bmandl ::

Hvala, zdaj mi je končno jasno to, pa še zvedel sem, v čem je ddr2 boljši:)
Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje o dual channel RAMu?

Oddelek: Kaj kupiti
252161 (990) Mitja358
»

RAM ne dela v dual channel načinu

Oddelek: Strojna oprema
101416 (1370) hojnikb
»

windows 7 audio driveri

Oddelek: Operacijski sistemi
394960 (3602) skyspy
»

Dual channel - koliko pridobim?

Oddelek: Strojna oprema
91601 (1291) Poldy
»

Dual channel hitrost

Oddelek: Navijanje
331534 (1044) sash

Več podobnih tem